Fizik Öğretmeni Maaşı 2021

0

Fizik öğretmeni maaşı ne kadar oldu ? Fizik öğretmenlerinin maaşları 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır. Her yıl ocak ve Temmuz ayından itibaren ise hem toplu sözleşme esas alınarak hem de enflasyon yüksek çıkarsa enflasyon verileri esas alınarak maaşlar zamlı olarak ödenir. Bu yazımızda güncel zam oranları ile güncel maaş tutarlarına göz atabilirsiniz.

Fizik öğretmenliğinin geleceği

Ülkemizde bu bölüme olan ihtiyaç nedeniyle öğretmenlik kadrosu içerisinde ataması en az yapılan bölümdür. Mezun sayısı da her geçen gün artmaktadır. Alımın az olması, mezun sayısının fazla olması rekabeti de arttırmakta ve dolayısıyla atanmayı da zorlaştırmaktadır. Alım az olunca KPSS ile ancak yüksek puanlar yapabilenler atama hakkı kazanabilmektedir. Bu yüzden yakın gelecekte iş imkanı yüksek olmayacak, bitirdiğinizde ne yazık ki uzun süre atama bekleyeceğiniz bir bölüm olmaya devam edecek gibi duruyor.

Fizik öğretmenliği maaşı 2021

Son dönemde Kamuya atanan öğretmenlerin tamamı sözleşmeli olarak alınmakta ve sözleşmeli olarak belli bir süreyi tamamladıktan sonra kadroya alınmaktadırlar. Aslında sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasında maaş farkı çok yok ancak yine de ayrı başlıklarda ele almak daha doğru olacaktır.

Kadrolu fizik öğretmenliği maaşları 2021

Kamuda en az 5 yılını tamamlamış kadrolu bekar ve çocuksuz Fizik öğretmeninin net maaşı güncel zamlarla birlikte 4495,00 TL’dir. Eğer kişi evli ise eş çalışmıyorsa yaklaşık 400 lira eş yardımı, çocuk da varsa 50-60 lira civarında çocuk parası ile birlikte 5000 TL civarında maaş alabilecektir. Ayrıca hafta sonu kursları, ek dersler, sınav görevi gibi ilave görevlerle alınacak maaş eğitim öğretim döneminde en az 6500 TL civarında olacaktır.

Sözleşmeli fizik öğretmen maaşları 2021

Kamuya ilk defa sözleşmeli olarak atanan bir öğretmen eğer bekar ve çocuksuz ise net maaşı 4450 TL olacaktır. Eğer evli ise ve çocuk da varsa ve eş de çalışmıyorsa 2021 yılı için ortalama net maaş 4800 TL civarında olacaktır. Sözleşmeli öğretmenlerin de kadrolu öğretmenler gibi ek ders ücreti alma, hafta sonu kurslarına katılma ve diğer ek görevleri yapma yetkileri vardır. Bu durumda ortalama net maaş eğitim öğretim döneminde 6000-6500 TL arasında değişebilecektir.

Fizik öğretmenlerinin emeklilik şartları nelerdir ?

İlk olarak 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında öğretmen olarak sözleşmeli ya da emekli sandığı kapsamında göreve başlayanların emeklilik için doldurması gereken hizmet süresi 9000 gün yani 25 yıldır. Kadınlar için aranan yaş şartı 58, erkekler için ise 60’tır. Ancak bu yaşlar 31 Aralık 2035 tarihine kadar 9000 gün tamamlandığında geçerlidir. Sonrasında tamamlayanlar emeklilikte kademeli geçişe tabi olmaktadırlar. Ne zaman emekli olacağınızı hesaplamak, kademeli emeklilik tablosuna göz atmak için hemen Memur Emeklilik Yaşı Tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.