Fizik Öğretmeni Maaşı 2024 & Güncel ve Zamlı

Fizik öğretmeni maaşı ne kadar oldu ? Fizik öğretmenlerinin maaşları 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır. Her yıl ocak ve Temmuz ayından itibaren ise hem toplu sözleşme esas alınarak hem de enflasyon yüksek çıkarsa enflasyon verileri esas alınarak maaşlar zamlı olarak ödenir. Bu yazımızda güncel zam oranları ile güncel maaş tutarlarına göz atabilirsiniz.

Fizik öğretmenliğinin geleceği

Ülkemizde bu bölüme olan ihtiyaç nedeniyle öğretmenlik kadrosu içerisinde ataması en az yapılan bölümdür. Mezun sayısı da her geçen gün artmaktadır. Alımın az olması, mezun sayısının fazla olması rekabeti de arttırmakta ve dolayısıyla atanmayı da zorlaştırmaktadır. Alım az olunca KPSS ile ancak yüksek puanlar yapabilenler atama hakkı kazanabilmektedir. Bu yüzden yakın gelecekte iş imkanı yüksek olmayacak, bitirdiğinizde ne yazık ki uzun süre atama bekleyeceğiniz bir bölüm olmaya devam edecek gibi duruyor.

Fizik öğretmenliği maaşı 2024

Son dönemde Kamuya atanan öğretmenlerin tamamı sözleşmeli olarak alınmakta ve sözleşmeli olarak belli bir süreyi tamamladıktan sonra kadroya alınmaktadırlar. Aslında sözleşmeli ve kadrolu öğretmen arasında maaş farkı çok yok ancak yine de ayrı başlıklarda ele almak daha doğru olacaktır.

Ek ders hariç net maaş34.431,00 TL
Ek dersler dahil ortalama maaş40.000-42.000 TL
Uzman Öğretmen ek ders dahil
ortalama maaş
42.000-44.000 TL

Kadrolu fizik öğretmenliği maaşları 2024

Kamuda en az 5 yılını tamamlamış kadrolu bekar ve çocuksuz Fizik öğretmeninin net maaşı güncel zamlarla birlikte 34.431,00 TL’dir. Ayrıca hafta sonu kursları, ek dersler, sınav görevi gibi ilave görevlerle alınacak maaş eğitim öğretim döneminde en az 40.000-42.000 TL civarında olacaktır.

Sözleşmeli fizik öğretmen maaşları 2024

Kamuya ilk defa sözleşmeli olarak atanan bir öğretmen eğer bekar ve çocuksuz ise net maaşı 34.431,00 TL olacaktır. Sözleşmeli öğretmenlerin de kadrolu öğretmenler gibi ek ders ücreti alma, hafta sonu kurslarına katılma ve diğer ek görevleri yapma yetkileri vardır. Bu durumda ortalama net maaş eğitim öğretim döneminde 40.000-42.000 TL arasında değişebilecektir.

Lise Fizik öğretmeni maaşı 2024

Lise Fizik öğretmeni maaşı da yukarıdaki tabloda paylaşılan maaşlar ile birebir aynıdır. Hafta sonu ek dersleri ile Lise Fizik Öğretmeni maaşı devlet için bir tık daha fazla olabilmektedir.

Fizik öğretmen maaşları özel okul

Fizik öğretmen maaşları özel okul için çok iç açıcı değildir. Çoğu özel okul asgari ücret düzeyinde maaş ödemesi yapmaktadır. 2024 için özel okullarda ortalama fizikçi maaşı 10.000 net civarındadır.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Fizik öğretmenlerinin emeklilik şartları nelerdir ?

İlk olarak 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında öğretmen olarak sözleşmeli ya da emekli sandığı kapsamında göreve başlayanların emeklilik için doldurması gereken hizmet süresi 9000 gün yani 25 yıldır. Kadınlar için aranan yaş şartı 58, erkekler için ise 60’tır. Ancak bu yaşlar 31 Aralık 2035 tarihine kadar 9000 gün tamamlandığında geçerlidir. Sonrasında tamamlayanlar emeklilikte kademeli geçişe tabi olmaktadırlar. Ne zaman emekli olacağınızı hesaplamak, kademeli emeklilik tablosuna göz atmak için hemen Memur Emeklilik Yaşı Tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Fizik öğretmeni nasıl olunur?

Fizik öğretmeni olabilmek için Fizik ya da Fizik mühendisliği bölümlerinden mezun olmak ve formasyonu tamamlamış olmak gerekmektedir.

Fizik bölümü okumak zor mu?

Fizik bölümü okunması en zor bölümlerden birisidir.

Fizik okumak kaç yıl?

Fizik lisans bölümüdür. Öğrenim süresi 4 yıldır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın