Fizyoterapist Maaşları 2024 & Nedir, Ne iş Yapar ?

Fizyoterapist maaşları son zamanların en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Günümüzde hareketin azalması ve buna bağlı olarak bel, boyun fıtığı gibi kas ve sinir hastalıklarının artması fizyoterapiste olan ihtiyacı her geçen gün arttırmaktadır. Hem günümüzde hem de gelecekte önemli meslekler arasında yer alacak olan FTR mesleğinde güncel maaşlar araştırılmaktadır. Bu yazımızda fizyoterapist ne iş yapar, fizyoterapist ne kadar maaş alır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ftr nedir ?

Fizyoterapi nedir ne iş yapar ? FTR yani Fizik Tedavi Rehabilitasyon uzmanı özel hastanelerde, polikliniklerde, devlet hastanelerinde ve diğer sağlık hizmet sunucularında doktor tarafından konulan teşhise göre hasta kişiler için uygun fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavi sürecini uygulayan kişilerdir. Tanısı konulmuş olan, yaşlanmaya bağlı kas hastalıkları, yaralanma sonucu oluşan rahatsızlıklar,  doğuştan itibaren oluşmuş özür durumu, kas ve iskelet sistemi bozuklukları gibi rahatsızlıkların tedavisi için uygun görülen programları uygular. 

Fizyoterapi ne iş yapar ?

Fizyoterapist ne yapar, kimdir konusunda yukarıda kısaca bilgi verdik. Başlıca görev ve sorumluluklarını aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • Fiziksel egzersiz aktiviteleri düzenlemek ve uygulamak,
  • Yapılması uygun görülen tedavi programı hakkında hastaları bilgilendirmek,
  • Yaş ilerlemesine bağlı olarak fiziksel sorunları olan yaşlılara yardımcı olmak,
  • Trafik kazası ya da başka bir nedene bağlı olarak travma geçiren hastaların yeniden yürümesi, hareket etmesi ve güçlendirme çalışmalarında yardımcı olmak,
  • Kas sisteminin zayıflaması sonucu bel, boyun fıtığı gibi sıkıntılar yaşayanlara uygun egzersiz programları vermek ve güçlenmelerini sağlamak,
  • Uygulanan tedaviyi raporlamak.

Fizyoterapi maaşları ne kadar 2024

Ftr maaşları özelde ve devlette farklılık gösterir. Devlette fizyoterapi ve rehabilitasyon maaşları 657 Sayılı Devlet Memurları esas alınarak hesaplanır. Kamuda fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanır. Fizyoterapist özel hastane maaşları ise hem hastane politikası hem de kişinin tecrübesine göre farklılık göstermekte. Bu yüzden ftr ne kadar maaş alır sorusunun cevabını aşağıda ayrı başlıklar halinde vermek daha doğru olacaktır.

Fizyoterapist maaşı devlet35.000-37.000 TL
Özelde FTR maaşları22.000-24.000 TL
4 yıllık fizyoterapist maaşları devlette35.000-37.000 TL
2 yıllık Fizyoterapi Maaşları devlette33.000-35.000 TL

Devlette fizyoterapist maaşı ne kadar 2024

Kamuda ftr maaşı yukarıda da belirttiğimiz gibi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre hesaplanır. Devlette yapılan son zamlarla birlikte güncel fizik tedavi uzmanı maaşı 2024 yılı için 35.377,00 TL’dir. Belirtilen bu fizyoterapi maaşı  bekar ve çocuksuz ve ilk defa atanan uzman için geçerlidir. Eğer kişi evli ise, çocuk da varsa ve eş çalışmıyorsa net maaş 37.000-39.000 TL olacaktır. Döner sermaye ve ilave ödemeler ile Kamuda net uzman fizyoterapist maaşı 40.000-42.000 TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Özelde fizyoterapi ve rehabilitasyon maaşı ne kadar 2024

Gelelim özel sektörde fizyoterapist maaşlarına. Özel sektörde fizyoterapistler ne kadar maaş alır sorusu için tek bir rakam bildirmek yanlış olacaktır. Zira hastanelerin fizyoterapi doktoruna ödediği maaşlar çeşitli kriterlere göre farklılık göstermektedir. Tecrübe ve doktorun tercih edilme durumu maaşı belirleyen en önemli faktörlerdendir. Özel sektörde göreve ilk defa başlayan ve tecrübesiz birisine ödenecek fizik tedavi uzmanı maaşları 2024 yılı için ortalama 20.000-22.000 TL arasında olmaktadır. Tecrübeye ve hastaneye bağlı olarak ortalama maaşlar 30-35 bin arasına kadar çıkabilmektedir.

Fizik tedavi teknikeri maaşları 2024

Teknikerler ön lisans mezunu olan ve fizik tedavi uzmanına yardımcı personel olarak çalışan kişilerdir. Kamuda teknikerlere ödenecek fizik tedavi maaşları 2024 yılı için bekar ve çocuksuz çalışana 35.000 TL’dir. Eğer evli ise ve çocuk varsa ve eş de çalışmıyorsa fizyoterapi teknikeri maaşı ortalama 35.000-37.000 TL olacaktır. Özel sektörde ise fizyoterapi teknikerliği maaşları ortalama 20.000-22.000 TL arasında değişmektedir.

Yurtdışında fizyoterapist maaşları 2024

En az bir dil bilen ve kendini bu alanda geliştirmiş olan kişilerin yurtdışında da çalışma imkanları bulunmakta. Tabi yurtdışında ödenen maaşlar ülkemizde ödenen maaşların baya bir üzerinde olmakta. Yurtdışında fizyoterapistlerin maaşı çalışılan ülke ve çalışılan hastaneye göre farklılık gösterebilmekte. Yurtdışında fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşı ortalama 2000 Euro/Dolar olarak ödenmektedir. Tabi daha üzerinde maaş ödemesi yapan yerler de vardır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı fizyoterapist maaşları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı FTR uzmanı çalıştıran Kurumlar arasında yer almaktadır. Bu bakanlığa bağlı çalışan fizyoterapistlere ödenen ortalama maaşlar 2024 için 35.000-37.000 TL aralığındadır.

RAM fizyoterapist Maaşları

RAM diğer bir adı ile Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde çalışan fizyoterapistlere ödenen net maaşlar 2024’te ortalama 35.000-37.000 TL aralığındadır.

Almanya Fizyoterapist maaşı

Son dönemlerde ülkemizden özellikle sağlık alanında Almanya’ya yoğun bir göç yaşanmıştır. Almanya’da fizyoterapistlerin ortalama aldığı aylık tutarları 3000-4000 euro aralığında değişmektedir.

Fizyoterapistlerin emeklilik şartları nelerdir ?

Kamuda çalışanların emeklilik şartları emekli sandığı kapsamında değerlendirilir. Kamuda sözleşmeli olarak ya da özel sektörde çalışanların sigorta kapsamı ise sskdır. Kendi adına poliklinik açarak çalışanların kapsamı ise bağkurdur. Emeklilik tarihi ve şartları hem sigorta kapsamına hem de ilk defa prim ödenen tarihe göre farklılık gösterir. İlk işe giriş tarihinize göre emeklilik şartlarınızı hesaplamak için hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Fizyoterapi 2 yıllık mı 4 yıllık mı?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü 4 yıllık lisans eğitimi veren bir bölümdür.

Fizyoterapist nöbet tutar mı?

Nöbet sistemine dahil edilmeyen çalışanlar arasındadır. Ancak ihtiyaç duyulduğunda fizyoterapistler için de nöbet sistemi uygulanabilmektedir.

Fizyoterapist olmak zor mu?

Sağlıkla ilgili diğer alanlara göre biraz daha basit bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Fizyoterapist Maaşları 2024 & Nedir, Ne iş Yapar ?” üzerine bir yorum
  1. Fzt. olmak kolay mı ? Tıptan sonra okuması en zor bölüm olan bir mesleğe yapılan yorum saygısızca

    Yanıtla
Yorum yapın