GSS Özel Hastanelerde Geçerli mi 2024?

GSS diğer adı ile Genel Sağlık Sigortası, herhangi zorunlu bir kapsamda sağlık güvencesi olmayanların prim ödeyerek sağlıktan yararlanabildiği sistem olarak tanımlanır. Genel Sağlık Sigortası ile ilgili düzenleme 5510 Sayılı Kanunun 60/g bendi kapsamında olduğundan aynı zamanda 60g sigortası olarak tanımlanmaktadır. GSS kapsamında prim ödemesi yapanların cevabını merak ettiği soruların başında GSS özel hastanelerde geçerli mi sorusu gelmektedir. Bu içerikte Genel sağlık sigortasının hangi hastanelerde geçerli olduğu ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası hangi hastanelerde geçerli?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında 60g sigortalısı olarak prim ödemesi yapıyorsanız;

  • Birinci basamak olarak adlandırılan tüm sağlık ocakları ve aile hekimliklerinde,
  • 2. basamak olarak tanımlanan tüm devlet hastaneleri ve sağlık hizmet sunucularında,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalamış tüm özel hastaneler ve diğer polikliniklerde,
  • Üçüncü basamak olarak tanımlanan eğitim araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde,
  • Kısacası SGK ile sözleşme imzalamış tüm hastanelerde, polikliniklerde ve devlete ait tüm sağlık hizmet sunucularında sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sigorta özel hastane masraflarını karşılar mı?

Evet, 60g kapsamında aylık prim ödemesi yapıyorsanız ve E-devlette Spas Aktivasyon Sorgulama kısmında sorgulama yaptığınızda “Müstehaktır” ve 60g-1 Kapsamında Sigortalı olarak görünüyorsanız özel hastanede GSS kapsamında sigortalı olarak tüm işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

GSS özel hastane ücretleri

Özel hastanelerde alınacak ücretler hastaneye, muayene olunan birime, doktora ve birçok kritere göre değişebilmektedir. Belli bir tutar belirtebilmek zordur. Özel hastane muayene ücretleri başlıklı içeriğimde daha önce ortalama sigortalı muayene ücretleri hakkında bilgi vermiştim. İlgili içerikten ortalama özel hastane ücretlerine göz atabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası ameliyatı karşılar mı?

Evet, 60g kapsamında genel sağlık sigortasında prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlananlar hem devlette hem de özel hastanelerde bu sigorta kapsamında ameliyatlarını yaptırabilirler.

GSS borcu varken özel hastaneye gidilir mi?

Gidilir, ancak borçlu iken sağlık sigortası kapalı olur. Bu nedenle hem doktor muayene ücreti hem de yapılacak olan kan tahlili, röntgen ve mr gibi işlemlerin hepsine sigortasız kapsamında ücret ödersiniz.

GSS özel hastanelerde indirim var mı?

Hayır, ilave indirim uygulanmaz. Sigortanız aktif ise diğer tüm sigortalılardan alınan ücretler alınır. Özel indirime tabi olan çalışanlar hariç.

GSS ne kadar ödenmezse sağlıktan yararlanamaz?

Ödeme vadesi geçen prim borcu 2 aydan fazla olursa sağlık kapanır.

2/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın