İngilizce Öğretmeni Maaşı 2024 & Maaşlar Güncellendi

İngilizce öğretmeni maaşı konusunda güncel bir rehber istiyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki İngilizce öğretmenliği maaşı tablosunda paylaşmış olduğumuz veriler güncel ve son zamlar işlenmiş maaşlardır. Yazımızın devamında hem devlette hem de özel sektörde İngilizce öğretmenleri ne kadar maaş alıyor konusunda

Nasıl İngilizce öğretmeni olunur?

İngilizce öğretmeni olmak için lisans İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirmeniz gerekmektedir. Devlette çalışmak için KPSS ve sonrasında sözlü sınavda başarılı olmanız gerekmektedir. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanların öğretmenlik yapabilmeleri için yüksek lisans yapmaları ve formasyon almaları gerekmektedir.

İngilizce öğretmenliği maaş 2024

İngilizce öğretmenliği maaşları devlette ve özel sektörde, çalışılan işyerine, ilave ödemelere, evli ya da bekar olmasına göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki tabloda yeni başlayan İngilizce öğretmeni maaşı devlet ve özel sektör için ayrı ayrı verilmiştir. Ayrıca içeriğinde devamında ayrı başlıklar halinde ilave ödemeler ile birlikte net maaş tutarları hakkında bilgi verilecektir.

01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama maaş tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 Ortalama
Özelde ingilizce öğretmeni maaşları17.500-18.000 TL
Devlette İngilizce öğretmeni maaşları34.431,00-36.000 TL

Devlette İngilizce öğretmeni maaşı

Lise İngilizce öğretmeni maaşı ve ortaokul ingilizce öğretmeni maaşı arasında devlette bir fark bulunmamaktadır. Devlette net maaş güncel olarak 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren 34.431,00 TL’dir. Ek dersler ile birlikte aylık net maaş 40.000-42.000 TL civarlarına yaklaşmaktadır.

İngilizce öğretmen maaşı ek ders dahil

İngilizce öğretmen maaşı ek ders dahil 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama 40.000-42.000 TL civarında ödenmektedir. Net öğretmen maaşı şu anda en düşük 34.431,00TL. Ek ders ücretleri değişkenlik gösterdiğinden net yabancı dil öğretmen maaşları da aylık olarak farklılık göstermektedir.

Kadrolu İngilizce Öğretmeni maaşı

Kadrolu İngilizce Öğretmeni maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net olarak 34.431,00 TL’dir. Ek dersler ile birlikte İngilizce öğretmen maaşları ortalama 40.000-42.000 TL aralığındadır.

Özel okul İngilizce öğretmen maaşları

Özel okur İngilizce öğretmen maaşları devletteki gibi çok yüksek değildir. Özel okullar ve kolejler özellikle yeni mezunlara neredeyse asgari ücret tutarında ödeme yapmaktadır. Tabi özellikle yabancı uyruklu dil öğretmenlerine yüksek maaş ödenmektedir. Özel sektör için net bir maaş belirtmek zordur. Çünkü 17.500 TL ödeyen eğitim Kurumu da var 25.000 TL ödeyen de. Ortalama bir tutar belirtmek gerekirse 17.500-25.000 TL aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Kolej ingilizce öğretmen maaşları

Özel okulda İngilizce öğretmeni olmak devlete göre daha zordur. Rekabet fazladır ve genellikle tecrübeli olanlara öncelik verilir. Kolejler genellikle devlet maaşlarının altında olmamak kaydı ile maaşları hesaplarlar. Bu nedenle ortalama olarak 17.500-18.000 TL maaş ödediklerini söyleyebiliriz.

Yabancı öğretmen maaşları

Yabancı öğretmen maaşları genellikle Türk öğretmenlere göre daha fazladır. Özellikle kolejler ve dil okulları yabancı öğretmenleri çalıştırmaktadır. Dil kurslarında öğretmen maaşları aylık ortalama 18.000-20.000 TL arasındadır. Kolejlerde de aynı şekilde yabancı öğretmenlere 25.000-30.000 TL aralığında özel sektörde İngilizce öğretmeni maaşları ödenmektedir.

Emekli İngilizce Öğretmeni Maaşı

Emekli İngilizce Öğretmeni Maaşı özel sektör ya da kamu emeklisi arasında farklılık gösterebilmektedir. Emekli öğretmenlerin kamuda alacakları emekli aylıkları 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama 18.000-20.000 TL aralığındadır. Özel sektörde ise bu prime esas kazanç ortalamasına göre değiştiğinden bir tutar belirtmek zordur.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

İngilizce öğretmenliği kaç yıl sürer?

İngilizce öğretmenliği lisans olarak eğitim veren ve eğitim süresi 4 yıl olan bir bölümdür.

İngilizce öğretmeni kaç saat derse girer?

Yönetmeliğe göre girilmesi gereken haftalık zorunlu ders saati süresi 12 saattir. Ek dersler ile öğretmenin bu süreleri 30 saatin üzerine çıkabilmektedir.

İngilizce öğretmen açığı var mı?

Bu her yıl değişiyor. Çok olmasa da her alımda İngilizce öğretmeni alımı da yapılmaktadır.

3.7/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın