İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır, Ücreti ne kadar? 2022 Güncel

0

İş için sağlık raporu nereden alınır ? Bir çok iş yeri yeni işçi alımlarında iş için sağlık raporu istemektedir. Peki işe girişlerde istenen belgelerden biri olan sağlık raporu nereden ve nasıl alınır? İşyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği işe başlayacak olan çalışanlardan sağlık raporu isterler. Sağlık raporu istenen vatandaşların raporu nereden alabileceklerine bu yazımızda yer verdik.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri işe yeni başlayacak olan işçilerden sağlık raporu isterler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği işe girişlerde sağlık raporu istenmektedir. Tek hekim tarafından sağlık raporu düzenlenebilir. Yazımızın devamında iş için sağlık raporu nereden alınır ve ücreti ne kadar konusunda bilgi verilecektir. Eğer siz heyet raporu alacaksanız heyet raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek hem nasıl alınacağı konusunda ayrıntılı bilgi bulabilir hem de tam teşekküllü sağlık raporu ücretini öğrenebilirsiniz. 

İşyeri için sağlık raporu nereden alınır ? 

İşyeri için sağlık raporu
İşyeri için sağlık raporu

Öncelikle sağlık raporu nerelerden alınır sorusunun cevabı ile başlayalım.

 • Sağlık raporları aile hekimlikleri veya sağlık bakanlığına bağlı hastanelerden alınabilmektedir.
 • Raporu nereden alınabileceği ise yapılacak olan işin tehlike sınıfı belirlemektedir.
 • Az tehlileki sınıfta yer alan işyeri için aile hekimliklerinden rapor verilir iken tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise raporlar tam teşekküllü hastaneler tarafından verilmektedir.
 • Ayrıca aile hekiminin muayenesinden sonra bir üst hastaneye sevk işlemi gerçekleştiyse raporu hastaneden almak gerekebilir.

Özel hastanelerden iş için sağlık raporu alınır mı ?

Özel hastaneler tarafından iş için sağlık raporu verilmemektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmenlik ile özel hastanelerin sağlık raporu vermesi yasaklanmıştır. 7.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesi ile yasaklandığından dolayı hiç bir özel hastane tarafından rapor verilmemektedir.

Aile hekiminden işyeri için sağlık raporu alınır mı ?

En çok merak edilen sorulardan birisi aile hekimi sağlık raporu veriyor mu? Devlet hastaneleri ve özel hastanelerden alınan iş için sağlık raporu aile hekimi tarafından verilir mi? Aile hekiminden sağlık raporu alabilmeniz için ilk olarak bağlı bulunduğunuz aile hekimliği veya toplum sağlığı merkezine başvurmanız gerekiyor. Bir çok iş kolu için aile hekimi işyeri için sağlık raporu düzenleyebilmektedir. Fakat bunun için bazı şartlar aranmaktadır. Yapılan iş ve işyeri sınıfına göre raporu alıp alamayacağınızı aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

İşyeri Sağlık Raporu
İşyeri Sağlık Raporu

İş için sağlık raporu alacak kişinin çalışacağı kurumdaki işçi sayısı 50 kişiden az ve iş sınıfı ise az tehlikeli sınıfta yer alıyorsa aile hekiminden sağlık raporu alabilir. Fakat tehlikeli sınıfta yer alan işler için rapor hastaneler tarafından verilir. Sizi muayene eden aile hekimi sizi üst sağlık kuruluşuna sevk edebilir.

İşe giriş sağlık raporu için gerekli belgeler nelerdir ? 

Başvuru için kimlik yeterli olmaktadır. Ayrıca işyeri için sağlık raporu ücretini de ödemeniz gerekiyor. Bunun için rapor başvurusuna giderken aşağıda belirtilen ücretleri de göz önünde bulundurarak hazırlıklı gitmenizde yarar vardır. 

İş için sağlık raporu ne zaman alınır ? 

İş için sağlık raporu hem işe girişlerde hemde periyodik aralıklarla alınmaktadır.

 • Yeni işe girişlerde
 • İş değişikliği olduğu zaman
 • İş kazası veya meslek hastalığı geçirdikten sonra tekrar geri işe dönüşlerde
 • Tehlike sınıfına göre belirli aralıklarla periyodik sağlık raporu istenmektedir.
 • Tehlike sınıfına göre İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında belirli aralıklarsa sağlık raporu uygulaması zorunludur.

Az Tehlikeli İşyerleri İçin Sağlık Raporu nasıl alınır ? 

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacak olanlar sağlık raporunu aile hekimlikleri veya Sağlık Bakanlığına baklı hastanelerden alabilirler. 10’dan az sayıda çalışanı bulunan işyerlerinde çalışacak olanlar aile hekimine giderek sağlık raporu çıkarabilirler.

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu nasıl alınır ?

İşyerindeki normal çalışma süresinin yarısından fazlasının 20:00 ve 06:00 saatleri arasına denk gelmesine gece çalışması denilir. İşçiler bu sistemde çalışmaya başlamadan önce işverene bir sağlık raporu götürmek zorundadır. İşyeri hekimleri tarafından yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda sağlık raporuna ”Gece Çalışabilir” notu düşüldüğü zaman herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Gece çalışabilir sağlık raporu için düzenlenen başka bir sağlık raporu yoktur. Bunun için not olarak gece çalışabilir notu düşülmesi gerekmektedir. Gece vardiyasında çalışacak olan işçilerin gece çalışabilir raporu alması zorunludur.

İş İçin Sağlık Raporu Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar?

İşe girişlerde alınacak sağlık raporu ücreti hastaneye göre değişiklik gösterebilir. Sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşu tarafından işyeri sağlık raporu ücreti tahsil edilmektedir. 2022 itibari ile sağlık raporu ücretleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinden alınan devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 50 TL
 • Üniversite hastanelerinden alınan iş sağlık raporu ücreti 75 TL
 • Ayrıca sağlık kurulu raporu almak isteyenlerin ödeyeceği sağlık raporu fiyatları ise 200 TL,
 • Üniversite hastanelerinde ise iş için sağlık raporu fiyatı 300 TL, 
 • Detaylı sağlık raporu ücreti yukarıda belirtilen tutarların üzerinde olabilmektedir. 

Özel hastane sağlık raporu ücreti ne kadar ? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iş için sağlık raporu özel hastaneler tarafından verilmemektedir. Dolayısıyla özel hastaneler için sağlık raporu fiyatı belirtmek yersiz olacaktır. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.