İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır, Ücreti 2024

İş için sağlık raporu nereden alınır ? Bir çok iş yeri yeni işçi alımlarında iş için sağlık raporu istemektedir. Peki işe girişlerde istenen belgelerden biri olan sağlık raporu nereden ve nasıl alınır? İşyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği işe başlayacak olan çalışanlardan sağlık raporu isterler. Sağlık raporu istenen vatandaşların raporu nereden alabileceklerine bu yazımızda yer verdik.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri işe yeni başlayacak olan işçilerden sağlık raporu isterler. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği işe girişlerde sağlık raporu istenmektedir. Tek hekim tarafından sağlık raporu düzenlenebilir. Yazımızın devamında iş için sağlık raporu nereden alınır ve ücreti ne kadar konusunda bilgi verilecektir. Eğer siz heyet raporu alacaksanız heyet raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek hem nasıl alınacağı konusunda ayrıntılı bilgi bulabilir hem de tam teşekküllü sağlık raporu ücretini öğrenebilirsiniz. 

İşyeri için sağlık raporu nereden alınır ? 

Öncelikle sağlık raporu nerelerden alınır sorusunun cevabı ile başlayalım. En çok merak edilen sorulardan birisi aile hekimi sağlık raporu veriyor mu? Devlet hastaneleri ve özel hastanelerden alınan iş için sağlık raporu aile hekimi tarafından verilir mi? Aile hekiminden sağlık raporu alabilmeniz için ilk olarak bağlı bulunduğunuz aile hekimliği veya toplum sağlığı merkezine başvurmanız gerekiyor. Bir çok iş kolu için aile hekimi işyeri için sağlık raporu düzenleyebilmektedir. Fakat bunun için bazı şartlar aranmaktadır. Yapılan iş ve işyeri sınıfına göre raporu alıp alamayacağınızı aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

İşyeri Sağlık Raporu
İşyeri Sağlık Raporu

Aile hekimi işe giriş sağlık raporu

İş için sağlık raporu alacak kişinin çalışacağı kurumdaki işçi sayısı 50 kişiden az ve iş sınıfı ise az tehlikeli sınıfta yer alıyorsa aile hekiminden sağlık raporu alabilir. Fakat tehlikeli sınıfta yer alan işler için rapor hastaneler tarafından verilir. Sizi muayene eden aile hekimi sizi üst sağlık kuruluşuna sevk edebilir.

İşe giriş sağlık raporu için gerekli belgeler nelerdir ? 

Başvuru için kimlik yeterli olmaktadır. Ayrıca işyeri için sağlık raporu ücretini de ödemeniz gerekiyor. Bunun için rapor başvurusuna giderken aşağıda belirtilen ücretleri de göz önünde bulundurarak hazırlıklı gitmenizde yarar vardır. 

İş için sağlık raporu ne zaman alınır ? 

İş için sağlık raporu hem işe girişlerde hemde periyodik aralıklarla alınmaktadır.

  • Yeni işe girişlerde
  • İş değişikliği olduğu zaman
  • İş kazası veya meslek hastalığı geçirdikten sonra tekrar geri işe dönüşlerde
  • Tehlike sınıfına göre belirli aralıklarla periyodik sağlık raporu istenmektedir.
  • Tehlike sınıfına göre İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında belirli aralıklarsa sağlık raporu uygulaması zorunludur.

Az Tehlikeli İşyerleri İçin Sağlık Raporu nasıl alınır ? 

Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacak olanlar sağlık raporunu aile hekimlikleri veya Sağlık Bakanlığına baklı hastanelerden alabilirler. 10’dan az sayıda çalışanı bulunan işyerlerinde çalışacak olanlar aile hekimine giderek sağlık raporu çıkarabilirler.

Gece Çalışabilir Sağlık Raporu nasıl alınır ?

İşyerindeki normal çalışma süresinin yarısından fazlasının 20:00 ve 06:00 saatleri arasına denk gelmesine gece çalışması denilir. İşçiler bu sistemde çalışmaya başlamadan önce işverene bir sağlık raporu götürmek zorundadır. İşyeri hekimleri tarafından yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda sağlık raporuna ”Gece Çalışabilir” notu düşüldüğü zaman herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Gece çalışabilir sağlık raporu için düzenlenen başka bir sağlık raporu yoktur. Bunun için not olarak gece çalışabilir notu düşülmesi gerekmektedir. Gece vardiyasında çalışacak olan işçilerin gece çalışabilir raporu alması zorunludur.

İş İçin Sağlık Raporu Ücreti 2024 Yılında Ne Kadar?

İşe girişlerde alınacak sağlık raporu ücreti hastaneye göre değişiklik gösterebilir. Sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşu tarafından işyeri sağlık raporu ücreti tahsil edilmektedir. 2024 itibari ile sağlık raporu ücretleri ise aşağıdaki gibidir.

  • Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerinden alınan devlet hastanesi sağlık raporu ücretsiz olarak alınabilmektedir. Eğer sosyal güvenceniz yoksa 100-200 TL arasında bir rakam ödemeniz gerekir.
  • Üniversite hastanelerinden alınan iş sağlık raporu ücreti 400-500 TL
  • Ayrıca sağlık kurulu raporu almak isteyenlerin ödeyeceği sağlık raporu fiyatları ise 500-600 TL,
  • Üniversite hastanelerinde ise iş için sağlık raporu fiyatı 600-800 TL, 
  • Detaylı sağlık raporu ücreti yukarıda belirtilen tutarların üzerinde olabilmektedir. 

Özel hastane sağlık raporu ücreti ne kadar ? 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iş için sağlık raporu özel hastaneler tarafından verilmemektedir. Dolayısıyla özel hastaneler için sağlık raporu fiyatı belirtmek yersiz olacaktır. 

Devlet hastanesi işe giriş sağlık raporu ücreti

Devlet hastanesi işe giriş sağlık raporu ücreti sosyal güvencesi olanlardan alınmamaktadır. Aktif sosyal güvenceniz varsa devlet hastanesinden raporu ücretsiz olarak alabilirsiniz. Güvenceniz yoksa 2024’te 100-200 TL arasında değişen muayene ücreti ödeyerek raporu alabilirsiniz.

İş için sağlık raporu e-devlet üzerinden alınır mı?

İş için sağlık raporu e-devlet sisteminden alınamamaktadır. Devlet hastanesi ya da üniversite hastanelerinden alınmaktadır.

En uygun sağlık raporu nereden alınır?

Eğer sosyal güvenceniz varsa en uygun devlet hastanelerinden temin edebilirsiniz.

İşe giriş sağlık raporu ücreti kim öder?

İşe ilk girişte istenen işe giriş raporunun ücreti işçi tarafından ödenir. Devam eden çalışanlarda ise işyeri öder.

Sağlık raporu için ücret alınır mı?

Evet ücret alınmaktadır. 80-350 TL arasında değişen tutarlarda ücret alınmaktadır.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın