İş Sağlığı ve Güvenliği Devlet Desteği Hesaplama 2020

4

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği hesaplama işlemi işverenler açısından kafa karıştırıcı olabilmekte. Malumunuz işyerinde iş güvenliği uzmanı ile iş sağlığı elemanı çalıştırmak 6331 sayılı kanun gereği zorunlu hale getirilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği için yapılan harcamaların bir kısmı işverenlere destek olarak ödenmektedir.

Bu yazımızda ise iş güvenliği ücreti devlet desteği hesaplamasının nasıl yapıldığı, isg devlet desteği tutarları konusunda merak edilen sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İsg devlet desteği başvurusu

İş güvenliği desteğinden 10 işçiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işverenlerin yararlanma hakları bulunmaktadır. Başvurular bağlı olunan SGM işveren servisine elden ya da posta yolu ile yapılmaktadır. İş sağliği ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi hakkinda yönetmelik gereği başvurular üçer aylık periyotlar için yapılmaktadır. Yani Ocak, Şubat ve Mart ayı için Nisan ayının sonuna kadar başvuru yapılması gerekiyor.

Başvuruda istenen belgeler ise iş sağlığı ve güvenliği devlet desteği başvuru formu ( indir), iş sağlığı ve güvenliği sgk teşvik dilekçesi ( indir), ve yansıtma faturası. İş güvenliği yansıtma faturası örneğine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Kimler destekten yararlanabilir, şartları neler ve başvuruda istenen evraklar nelerdir gibi konu hakkında tüm ayrıntılar için hemen https://sgkbilgisi.com/isverenlere-is-sagligi-ve-guvenligi-devlet-destegi-basvuru-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği destek fatura örneği

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesine ilişkin başvuru formu ekinde istenen yansitma faturasi örneği aşağıdaki gibidir. Fatura başlığında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, bağlı olduğu vergi dairesi kısmında Hitit Vergi Dairesi, vergi numarası kısmına ise 7750409379 yazmanız gerekiyor. Yansıtma faturası örneği aşağıdaki gibidir;

yasıtma faturasıİsg devlet desteği hesaplama 2020

Destek ödemesi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Faturadaki tutar yüksek olsa bile ödeme belirlenen tutarı geçmez. Ödeme tutarı işyerinin tehlike sınıfına göre de farklılık gösterir.

Tehlikeli sınıfta yer alan işverenler için yapılacak destek tutarı çalışan başına bir günlük brüt asgari ücretin %1,4’üdür. 2020 senesi için brüt günlük asgari ücret 98,10 liradır. Bu durumda tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri için bir günlük çalışma karşılığında yapılacak destek tutarı 1,37 lira olacaktır.

Çok tehlikeli sınıfta yer alan işverenler için destek tutarı ise günlük olarak bir günlük brüt asgari ücretin %1,6’sıdır. 2020 yılı için tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine yapılacak bir günlük destek ödemesi tutarı bu hesaba göre 1,56 liira olacaktır.

İş sağlığı ve desteği ödemeleri ne zaman yapılıyor ?

Başvurunun ardından ödemeler ortalama olarak 1-2 ay içerisinde yapılacak işverenin belirtmiş olduğu banka hesaplarına aktarılmaktadır. Bazı durumda SGK yoğunluğundan kaynaklı gecikmeler yaşanabilmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği desteği hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Yusuf

  Merhaba iş güvenliği desteği için fatura keserken direk kdv dahil olarak hesaplayarak yazsak sorun teşkil eder mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda verilen örnek fatura gibi hazırlamanız gerekli. Aksi halde SGK ödeme yapmaz.

 2. Ali atay

  Merhaba geriye donuk bu tesvikten yararlanabilir miyiz acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda hangi dönemler için en son hangi tarihe kadar başvuru yapabileceğiniz hakkında bilgi mevcut. Onun haricinde geriye dönük başvuru olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.