İşe Giriş Bildirgesi Verilme Süresi 2020

0

İşe giriş bildirgesi verilme süresine ilişkin tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. İşe giriş bildirgesi işyerinde işe başlayan işçinin sigorta bildirimini elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek için kullanılan bildirge türüdür.

İşe giriş bildirgesi formunun SGK Kanunu’na göre belirlenen sürede elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda elektronik ortamda gönderilmesi gereken sgk işe giriş bildirgesi formunun son veriliş süreleri, sgk işe giriş bildirgesinin veriliş sürelerindeki istisnai durumlar ve sgk işe giriş belgesinin aynı gün verilebildiği işkollarının hangileri olduğu konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi ne zaman verilir 2020

Normal şartlarda işe giriş belgesinin elektronik ortamda en geç işçinin çalışmaya başladığı günden bir gün önce SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. İşkollarına ve işin başlama tarihlerine göre sgk işe giriş belgesi verilme süreleri aşağıdaki gibidir.

Pazartesi aynı gün işe giriş yapılır mı 2020

Pazartesi işe giriş istisnai durumlardan bir tanesi. Pazartesi günü işe giren bir çalışan için yine aynı gün yani pazartesi günü giriş yapılabilir ve bu işlem için ceza uygulanmaz.

İlk defa tescil edilen işyerlerinde işe giriş verilme süresi

SGK’da ilk defa tescil edilen işyerler için ssk işe giriş süresi tescil tarihinden itibaren 1 aydır.

İşe giriş bildirgesi hakkındaki tüm sorular ve cevapları için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-ise-giris-bildirgesi-hakkinda-soru-ve-cevaplar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Resmi tatil sonrası işe giriş bildirgesi

Çalışanın işe giriş tarihinden önceki gün resmi tatile ya da bayram tatiline denk geliyorsa takip eden ilk iş günü verilmesi halinde idari para cezası uygulanmaz ve bildirge süresinde verilmiş kabul edilir.

Aynı gün işe giriş cezası 2020

Eğer ise girisi yukarıda belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere en geç işçinin çalışmaya başladığı günden bir gün öncesine kadar vermezseniz SGK tarafından her bir işçi için brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır. Ancak sgk ise girisin verilmesi gereken kanuni süreden başlamak üzere 30 gün içerisinde kendiniz verirseniz ve giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı uygulanan idari para cezasını size tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. Yani 2020 yılı için bu tutar 552,00 TL civarında.

Aynı gün işe giriş yapılan iş kolları

Sgk giriş bildirgesinin aynı gün verilebildiği iş kolları tarım, inşaat ve balıkçılık işyerleridir. Bu işkolu nace kodu ile tescilli işyerlerinde işe girecek çalışanın işe giriş bild aynı gün verebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi örneği 2020

İşe giriş bildirgesi örneği özellikle çalışanlar tarafından bizden talep edilmektedir. Sgk işe giriş bildirgesi örneği aşağıdaki gibidir;

sigortalı işe giriş bildirgesi formu
sgk işe giriş formu

İşe giriş formu doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler, formun nasıl doldurulacağı hakkında adım adım bilgi ve tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/ise-giris-bildirgesi-formu-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi düzeltme cezası

İşe giriş bildirgesi düzeltme işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaz. Ancak işe girişin yukarıda belirtilen kanuni sürelerin dışında verilmesi durumunda idari para cezası uygulanır. İşe girişin geç verilmesi halinde uygulanacak idari para cezası ve indirim oranları için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi verilip hizmet bildirilmemesi

Sigortalı işe giriş bildirgesi verilen ancak hizmeti SGK’ya bildirilmeyen bir işçi eğer işyerinde fiili olarak çalıştıysa hizmetin geç de olsa SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Ancak ssk işe giriş bildirgesi verilmiş ancak fiili çalışmamış bir işçinin işe giriş bildirgesi iptali yapılması gerekmektedir. Sgk ise giris bildirgesi iptali elektronik ortamdan işe girişi takip eden gün saat 23.59’a kadar yapılabilmekte. Ancak bu sürenin geçirilmesi halinde iş giriş bildirgesinin iptali için SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

İşe giriş bildirgesi güncelleme süresi

İşe giriş iptali ile işçinin işe başladığı tarih ile meslek kodunu en geç işe başlama tarihini takip eden gün sonuna kadar güncelleme şansınız var. Diğer bilgileri istediğiniz her zaman elektronik ortamdan güncelleyebilirsiniz.

Ssk giriş bildirgesi ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.