Aynı Gün SGK Girişi Yapılır mı? & Cezasız İstisnai Durumlar

Aynı gün SGK girişi ve SGK işe giriş bildirge sürelerinde tüm istisnai durumlar hakkında yazımızda bilgi bulabilirsiniz. İşe başlayan her bir sigortalı için işverenin Kanunen belirlenen sürelerden önce işe giriş bildirgesini elektronik ortamda vermeleri zorunludur. İşe giriş bildirgesinin kanunen veriliş süreleri bazı işyerleri için istisnadır. Bu yazımızda işe giriş bildirgesi veriliş süreleri konusunda bilgi bulabilir ayrıca sık sorulan aynı gün sigorta girişi yapılır mı sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

SGK işe giriş bildirgesi nedir ?

İşe giriş bildirgesi işe başlayan bir sigortalı için işveren tarafından elektronik ortamda verilmesi zorunlu olan belgedir. Bildirgede sigortalının işe başlayacağı tarih, kimlik bilgileri, meslek kodu, çalışma kodu, sigorta kapsamı ve işveren bilgileri yer almaktadır.

SGK işe giriş bildirgesi ne zaman verilir ?

İşe giriş bildirgesinin Kanunen en geç sigortalının işe başlama tarihinden 1 gün önce elektronik ortamda verilmesi gerekmektedir. Ancak bu durumun bazı istisnaları vardır.

 • Tarım, inşaat ve balıkçılık işyerlerinde aynı gün verilebilir.
 • İşe başlama tarihinden önceki gün resmi tatil, bayram tatili ya da mali tatile denk geliyorsa takip eden ilk iş gününde verilebilir.
 • Pazartesi günü işe başlayan sigortalı için Pazar günü resmi tatil olduğundan aynı gün verilebilir.
 • Bunun dışında geriye dönük işe giriş yapılır mı ya da cezası var mı gibi konulara aşağıdaki alt başlıklarda yanıt verilmiştir.

Aynı gün işe giriş yapılabilir mi ?

Gelelim işe girişler hakkında sık sorulan ve bizim de asıl konumuz olan Sgk girişi aynı gün yapılır mı sorusunun cevabına. İşe girişin yukarıda da belirttiğimiz gibi normalde en geç 1 gün önceden verilmesi gerekiyor. Ancak  aynı gün verilebilecek ve cezai işlem uygulanmayacak bazı istisnai durumlar vardır.

 • Aynı gün işe giriş yapılan sektörlerde yani tarım, inşaat ve balıkçılık nace kodlu işyerlerinde işe alınacak çalışanlar için aynı gün verilebilir.
 • Pazartesi işe başlayacak çalışan için aynı gün verilebilir.
 • Resmi tatil ya da bayram tatili sonrasındaki gün işe başlayacaklar için aynı gün verilebilir.

Aynı gün işe giriş yapılan iş kolları hangileridir ?

Aynı gün SGK girişi yapılan iş kolları tarım işleri, inşaat işyerleri ve balıkçılık işleridir. Bu faaliyet kodu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyerlerinde aynı gün yapılacak işe girişler için idari para cezası uygulanmamaktadır.

Pazartesi aynı gün işe giriş yapılır mı ?

Pazartesi günü işe giriş yapılabilir. Eğer sigortalı pazartesi günü itibariyle işe başlayacaksa yine pazartesi aynı gün elektronik ortamda bildirge verilebilir ve pazartesi günü işe giriş aynı gün verildiğinde herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

Pazartesi günü pazar gününe işe giriş yapılır mı ?

4857 Sayılı İş Kanununa göre Cumartesi günü de iş günü sayılmakta ve hafta tatilinden sayılmamaktadır. Böyle olduğu için Pazar günü işe başlayacak bir çalışan için eğer işyeri tarım, inşaat ya da balıkçılık sektöründe değilse en geç Cumartesi gece 23.59’a kadar elektronik ortamda bildirge verilmesi gerekmektedir. Pazar başlayan bir çalışan için pazar işe giriş yapılırsa işe giriş cezası uygulanacaktır.

Aynı gün işe giriş cezası ne kadar ?

Yukarıda belirtilen istisnai durumlar haricinde sigorta girişinin geç yapılması durumunda;

 • Aynı gün verildiyse sigortalı başına brüt asgari ücret tutarında ceza uygulanır. Tebliğden sonra 15 gün içerisinde ödenirse 3/4’ünün 1/4’ü ödenir.
 • İşe girişin yapılması gereken tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde verilmesi durumunda da işçi başına brüt asgari ücret tutarında ceza uygulanır. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenirse 3/4’ünün 1/4’ü ödenir.
 • İşe giriş verilmesi gereken tarihten 30 gün geçtikten sonra verilirse yine işçi başına brüt asgari ücret tutarında ceza uygulanır. Ancak burada uygulanacak indirim tebliğden sonra 15 gün içinde ödenirse yalnızca %25 olur.
 • Güncel idari para cezası ve indirim tutarlarına işe giriş bildirgesi geç verme cezası ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Pazar günü sigorta girişi yapılır mı ?

Pazar günü sigorta girişi yapılmasında kanuni bir sakınca ya da engel yoktur. Haftanın 7 günü ve 24 saat Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş uygulaması üzerinden giriş işlemleri yapılabilir.

Cumartesi sigorta girişi yapılır mı ?

Peki cumartesi işe giriş yapılır mı ? İşveren tarafından sık sorulan sorulardan birisi de cumartesi Sgk girişi yapılır mı olmaktadır. İşverenler cumartesi günleri SGK işe giriş ve çıkış uygulaması üzerinden işe girişi yapabilir. Kanuni veriliş süreleri içerisinde verilmesi kaydı ile Cumartesi günü işe giriş verilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Aynı gün işe giriş çıkış yapılır mı ?

İşe giriş sadece istisna kapsamında olan ve Sgk aynı gün işe giriş yapılır mı alt başlığında yukarıda belirtilen işyerlerinde ya da tarihlerde aynı gün verilebilir. Bunun haricinde aynı gün giriş yapılamaz. Ancak işten çıkışın işten çıkılan gün verilmesinde bir sakınca yoktur.

Eğer işçi 1 gün çalıştıysa aynı gün giriş ve çıkış olabilir. Ancak işe giriş yapıldı ancak işçi hiç çalışmadıysa bu durumda çıkış verilmemesi gerekiyor. Aynı gün işe giriş ve çıkış konusunda işverenlerin en çok yanlış yaptıkları konu bu olmakta. Eğer işçi hiç işe gelmediyse bu durumda işe giriş tarihini takip eden gün saat 23.59’a kadar işe giriş ve çıkış uygulamasından işe giriş bildirgesinin iptal edilmesi gerekiyor.

İnşaatlarda aynı gün işe giriş?

Yukarıda da belirttiğim gibi inşaat, tarım ve balıkçılık işyerlerinde işverenler aynı gün sigortalı işe giriş bildirgesini verebilmektedir. İnşaatta işe başlayan bir çalışan için işe başladığı gün bildirge verilebilmekte ve SGK tarafından herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır.

Geriye dönük SGK girişi yapılabilir mi, cezası var mı ?

Geriye dönük sigorta girişi yapılabilir mi ? İşe giriş bildirgesi geriye dönük olarak verilebilir. Ancak bu durumda idari para cezası uygulanır. Uygulanacak ceza tutarları hakkında bilgi yukarıda verilmiştir. Eğer amacınız geriye dönük hizmet kazandırmak ise bu durumda geriye dönük sigorta girişi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

SGK girişi kaç gün geriye dönük yapılır ?

İşe giriş bildirgesinin geriye dönük verilmesinde bir süre şartı yok. Ancak geriye dönük verilecek olan beyannamede süre 3 aydan fazla geriye dönük olacaksa SGK tarafından hizmet işlenmez ve denetmene gönderilir. Fiili çalışma olup olmadığı, hizmetin işleme alınıp alınmayacağı denetmen raporuna göre belirlenir.

Geriye dönük işe giriş bildirgesi nasıl verilir ?

Geriye dönük verilecek olan bildirgeler SGK işe giriş uygulaması üzerinden yapılır. Eğer e bildirge şifreleri yoksa bu durumda giriş manuel olarak işe giriş formu ile yapılır. Eğer elden verecekseniz SGK işe giriş bildirgesi nasıl doldurulur başlıklı yazımızdan boş form ve doldurulmuş örnek indirebilirsiniz. Elektronik ortamda işe giriş ve çıkış uygulaması üzerinden bildirge verecekseniz o zaman SGK işe giriş bildirgesi uygulaması sayfasına giriş yapabilir ve buradan verebilirsiniz.

İleri tarihli işe giriş yapılır mı ?

İleri tarihli verilecek olan bildirgelerde giriş en fazla 1 ay sonrasına yapılabilir. 30 günü yani bir ayı geçen süreler için ileriye dönük giriş yapılamaz.

SGK işyeri tescil aynı gün olur mu ?

SGK işyeri tescil için başvurular işyeri tescil uygulaması üzerinden en geç işçi işe başlama tarihine kadar verilebilir. Yani aynı gün SGK işyeri tescil başvurusu yapılabilir. SGK işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan işyeri tescil uygulamasından adım adım nasıl başvurabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

1 günlük sigorta girişi sayılır mı?

Evet, prim ödenmiş olması ve prim kapsamının emeklilik primini kapsaması durumunda 1 günlük sigorta girişi emeklilikte başlangıç olarak sayılır. Çıraklık ya da staj başlangıcı ise bunlar sayılmamaktadır.

SGK girişi hemen yapılır mı?

Evet, elektronik ortamda SGK giriş/çıkış uygulaması üzerinden hemen yapılabilmektedir.

2 gün sonraya işe giriş yapılır mı?

Evet, 1 ay sonrasına kadar sistem izin verebilmektedir.

Sigorta girişi olması için kaç gün gerekli?

İstisnai durumlar harici en geç işçi çalışmaya başlamadan bir gün öncesinde elektronik ortamda gönderilmelidir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Aynı Gün SGK Girişi Yapılır mı? & Cezasız İstisnai Durumlar” üzerine 4 yorum
 1. İyi akşamlar teskere tarihi 9 temmuz cumartesi olan askerlik dönüşü sözleşmeli personelimizi 10 temmuz pazar günü işe başlatıp işe giriş bildirgesi doldurabilir miyiz? Yapılabilirse bunu 8 temmuzda bildirgesini 10 temmuz olarak ileri tarihli düzenleyebilir miyiz? 10 temmuz pazar hem hafta sonuna hem de bayram tatiline geliyor. Bir sıkıntı olur mu? Cevabınız için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Pazar günü işe girecek olan için cumartesi verilmesi gerek normalde. Ama Cumartesi de bayram olduğu için sonraki ilk iş gününde işe giriş yapılabilir.

   Yanıtla
Yorum yapın