İşe Giriş Bildirgesi Geç Verme Cezası 2019

0

İşe başlayan bir çalışan için sigortalı işe giriş bildirgesinin kanunen belirlenen tarihten önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren tarafından elektronik ortamda bildirilmesi gerekiyor. Bildirim süresi dışında yapıldığında SGK tarafından idari para cezası uygulanır. Bu yazımızda bildirgenin geç verilmesi halinde uygulanacak ceza tutarı ile erken ödeme indiriminin ne kadar olacağı konusunda bilgi bulabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi verme süresi 2019

Normal şartlarda işe giriş bildirgesinin en geç sigortalının çalışmaya başladığı tarihten bir gün öncesine kadar elektronik ortamda verilmesi gerekiyor. Ancak bu durumun bazı istisnaları var.

İlk defa tescil edilen işyerlerinde bildirge veriliş süresi işyerinin tescil tarihinden itibaren 1 aydır. Bu durum alt taşeron için de geçerlidir. Tabi ki ana dosyanın son veriliş tarihine kadar geçerli taşeron için de. Yoksa devam eden bir işyerinde alt taşeronluk dosyası açan bir işveren için de işe girişin en geç çalışmaya başladığı tarihten 1 gün önce verilmesi gerekli.

Tarım, inşaat ve balıkçılık işyerlerinde aynı gün işe giriş yapılabilmekte. Bu işkolu kodları ile tescilli işyerlerinde bildirge girişi için son tarih işçinin işe girdiği gün saat 23.59’dur. Bu süre içerisinde verilmesi halinde ipc uygulanmaz.

Bir diğer istisna ise Pazartesi günü işe başlayanlar ile resmi tatil günlerinde işe başlayanlar için geçerli. Pazartesi işe başlayan bir işçi için giriş Pazartesi günü de yapılabilir. Resmi tatillerde ya da bayram tatilinde başlayanlar için de son veriliş tarihi takip eden ilk iş günü olacaktır.

İşe giriş geç verme cezası ne kadar 2019

İşe giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı normalde her bir sigortalı için brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır. 2019 yılı için brüt asgari ücret 2.558,40 TL olduğundan geç verilen işe girişlerde uygulanacak ceza tutarı her bir işçi için 2.558,40 TL olacaktır.

Bildirgenin verilmediği mahkeme kararı, denetmen ya da müfettiş raporu, resmi bilgi ya da belgelerden v.s. tespit edildiyse ve SGK tarafından re’sen ceza uygulandıysa bu durumda ise işçi başına brüt asgari ücretin 2 katı tutarında idari para cezası uygulanır. Bunun tutarı da 2019 yılı için işçi başı 5.116,00 liradır.

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası indirimi 2019

Normalde tüm SGK idari para cezalarında tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde indirim tutarı %25’tir. Ancak işe giriş bildirgesinin geç verilmesi ve tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde ödenmesi halinde indirim tutarları farklı olabiliyor.

İşe giriş bildirgesini verilmesi gereken tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde kendiniz elektronik ortamda geç verir ve yazının tebliğ tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde ödemeniz halinde uygulanan ceza tutarının 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. 30 günlük süreyi geçirdikten sonra vermeniz halinde bu indirim uygulanmaz. Bu durumda 30 gün içinde verip tebliğden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödediğiniz bildirge cezasının indirimli tutarı 480,00 TL olacaktır. Normalde indirimsiz olarak 2.558,00 TL.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.