İşe Giriş Bildirgesi Geç Verme Cezası Ne Kadar 2023

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası tutarları konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. İşe başlayan bir çalışan için sigortalı işe giriş bildirgesinin kanunen belirlenen tarihten önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren tarafından elektronik ortamda bildirilmesi gerekiyor.

Bildirim süresi dışında yapıldığında SGK tarafından geriye dönük işçi girişi cezası uygulanır. Bu yazımızda bildirgenin geç verilmesi halinde uygulanacak işe giriş bildirgesi vermeme cezası tutarı ile işe giriş bildirgesini geç vermenin cezasının erken ödeme indiriminin ne kadar olacağı konusunda bilgi bulabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi verme süresi 2023

Normal şartlarda işe giriş bildirgesinin en geç sigortalının çalışmaya başladığı tarihten bir gün öncesine kadar elektronik ortamda verilmesi gerekiyor. Ancak bu durumun bazı istisnaları var.

 • İlk defa tescil edilen işyerlerinde bildirge veriliş süresi işyerinin tescil tarihinden itibaren 1 aydır. Bu durum alt taşeron için de geçerlidir. Tabi ki ana dosyanın son veriliş tarihine kadar geçerli taşeron için de. Yoksa devam eden bir işyerinde alt taşeronluk dosyası açan bir işveren için de işe girişin en geç çalışmaya başladığı tarihten 1 gün önce verilmesi gerekli.
 • Tarım, inşaat ve balıkçılık işyerlerinde aynı gün işe giriş yapılabilmekte. Bu işkolu kodları ile tescilli işyerlerinde bildirge girişi için son tarih işçinin işe girdiği gün saat 23.59’dur. Bu süre içerisinde verilmesi halinde ipc uygulanmaz.
 • Bir diğer istisna ise Pazartesi günü işe başlayanlar ile resmi tatil günlerinde işe başlayanlar için geçerli. Pazartesi işe başlayan bir işçi için giriş Pazartesi günü de yapılabilir. Resmi tatillerde ya da bayram tatilinde başlayanlar için de son veriliş tarihi takip eden ilk iş günü olacaktır.
 • İşe giriş bildirgesi verilme süreleri için tüm istisnai durumlar ve daha fazla ayrıntı için hemen  işe giriş bildirgesi verilme süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geriye dönük işe giriş cezası 2023

İşe giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı normalde her bir sigortalı için brüt asgari ücret tutarında işe giriş bildirgesinin geç verilmesi cezası uygulanır.

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası
sigortalı başına
10.008,00 TL
Re’sen tespitlerde sigortalı başına uygulanacak
ceza tutarı
20.016,00 TL
 • 2023 yılı için brüt asgari ücret 10.008,00 TL olduğundan geç verilen işe girişlerde uygulanacak SGK işe giriş geç bildirim cezası tutarı her bir işçi için 10.008,00 TL olacaktır.
 • Bildirgenin verilmediği mahkeme kararı, denetmen ya da müfettiş raporu, resmi bilgi ya da belgelerden v.s. tespit edildiyse ve SGK tarafından re’sen ceza uygulandıysa bu durumda ise işçi başına brüt asgari ücretin 2 katı tutarında SGK geç bildirim cezası uygulanır. Bu durumda 2023 yılı için işçi başı SGK işe giriş bildirgesi geç verme cezası tutarı 20.016,00 liradır.

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası indirimi 2023

Normalde tüm SGK idari para cezalarında tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde indirim tutarı %25’tir. Ancak işe giriş bildirgesinin geç verilmesi ve tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde ödenmesi halinde geç işe giriş cezası indirim tutarları farklı olabiliyor.

 • İşe giriş bildirgesini verilmesi gereken tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde kendiniz elektronik ortamda geç verir ve geriye dönük sigorta girişi cezası yazısı tebliğ tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde ödemeniz halinde uygulanan işe giriş geç bildirim cezası tutarının 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. Bu durumda 30 gün içinde verip geriye dönük SGK girişi cezasını tebliğden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödediğiniz bildirge cezasının indirimli tutarı 1.876,00 TL olacaktır
 • 30 günlük süreyi geçirdikten sonra vermeniz halinde bu indirim uygulanmaz. Normalde indirimsiz olarak 10.008,00 TL. 15 gün içerisinde ödediğinizde 7.500,00 TL olarak ödersiniz.

SGK idari para cezası güncel indirim oranları ve daha fazla ayrıntı için hemen sgk idari para cezaları indirimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aynı gün işe giriş cezası 2023

Yukarıda yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere aynı gün işe giriş yapılabilen istisnai durumlar verilmiştir. Bu istisnalar dahilinde verilen bildirgeler için işe girişi geç bildirme cezası uygulanmaz. Ancak istisna kapsamında değilse bu durumda sigortalı başına uygulanacak işe giriş bildirgesi cezası tutarı ile işe giriş geç verme cezası indirimi güncel olarak yukarıda belirtilen oranlarda olacaktır.

E bildirge geç verme cezası 2023

Süresi içerisinde verilmeyen asıl ya da ek bildirge için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.

 • Süresi dışında verilen ek bildirge için  brüt asgari ücretin 1/8’i yani 2023 yılı için 1.250,00 TL,
 • Süresi geçtikten sonra verilen asıl bildirgeler için ise brüt asgari ücretin 1/5’i oranında yani 2023 yılı için 2.000,00 TL İPC uygulanır.

SGK bildirgelerinin geç ya da eksik verilmesi, kayıt dışı sigortalı çalıştırma cezaları ve güncel indirim oranları için hemen  SGK idari para cezaarı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK girişi geç yapılırsa ne olur?

SGK girişi geç yapılırsa SGK tarafından brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır.

Geçmişe dönük kaç gün giriş yapılır?

Geriye dönük işe giriş bildirgesinde süre sınırı yoktur. Ancak SGK verilecek olan hizmetleri işlemez ve şüpheli bir durum varsa Denetmenlere sevk eder.

İşe giriş güncelleme ceza var mı?

İşe giriş bildirgesindeki meslek kodu, sigorta tipi gibi bilgilerin güncellenmesi durumunda ipc uygulanmaz. Ancak işe giriş tarihi değiştirilecekse ve yeni tarih kanuni süresi dışında olacaksa ipc uygulanır.

5510 sayılı Kanun 59 maddesi cezası nedir?

Meslek kodunun hatalı olarak bildirildiğinin tespiti durumunda uygulanan idari para cezası türüdür. Hatalı bildirilen meslek kodu için brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşe Giriş Bildirgesi Geç Verme Cezası Ne Kadar 2023” üzerine 16 yorum
 1. Merhaba,01.10.1999da staj yapmaya başladığım firmada ,staj öncesi çalıştığım halde sigortam yapılmamış. araştırdığımda buyıl işyeri sahibide ölmüş . giriş tarihimi nasıl geriye aldırabilirim

  Cevapla
  • Merhaba. Staj girişi zaten sayılmıyor emeklilikte. Eğer işveren hiç prim ödemesi yapmadıysa ya da girişinizi yapmadıysa ancak dava ile olabilir. O da çok zor.

   Cevapla
 2. Merhaba 1998 – 1999 tarihleri arasında staj yaptığım firma 16-06-1999 stajım bitirip bu tarihte işe başlamama rağmen benim sigortamı 29-12-1999 tarihinde başlatmış ve ben bu tarihten 31-07-2000 tarihine kadar çalıştım ve 2000 8. ayında askere gittim için çıkışımı yaptı askerliği bitirip 2002 3. ayında tekrar ayı iş yerinde çalışmaya başladım yaklaşık 10 yıl kadar çalıştım daha sonrasında işten ayrıldım ve farklı iş yerlerinde çalıştım buna istinaden yaklaşık bu tarihe kadar ödenen 7500 günlük pirimim var ve EYT kapsamına dahil olabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim hukuki yollardan işe giriş tarihimi 16-06-1999 tarihi öncesine çekebilirmiyim

  Cevapla
 3. Merhaba,
  İşe giriş tarihim 06.04.2022, bütün evrakları eksiksiz bir şekilde teslim ettim işverenime. 24.04.2022 de mesaj geldi telefonuma SGK işe girişiniz yapılmıştır diye. Sonrasında konuyu işverenime anlattım. Muhasebecisinin bi hata yaptığını unuttuğunu söyledi. Maaşım net 7500 olarak anlaşmıştık. Şimdi geriye dönük 19 günlük sigortam için nasıl bir hak kaybına uğrarım ? İşverenimin elinde olmadan gerçekleşen bir durum olduğu için işverenim cezaya maruz kalmadan nasıl bu 19 günlük sigortamı alabilirim ve ne kadar olarak alabilirim ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. İşe girdiğiniz tarihe çekilirse yazımızda belirtilen tutarlarda ceza öder işveren. 19 günlük kısım için hesaplama sizinle işveren arasında. Kanunen uygun bir durum değil. Sigortalı olmanız gereken bir sürenin parasının ödenmesi kanuna aykırı

   Cevapla
 4. 1999 yılında Nisan ayında mağazada calıştığım 30 günlük süre icin işveren sigorta bildirgemi yapmamış ve sigortam başlamamış. Elimde o donemde çalışırken ve sigortası yapılan diyer arkadaşlarım ile çekilmiş gazetede yayınlanmış resmim var. Şimdi SGK daki yetkili işveren “evet bizimle çalışmıştı” seklinde beyan verir ise benim sigorta başlangıcımın bu dönemden başlayabileceğini ama işverenin de ceza yiyebilecegi soylendi.
  1.olarak bu 15 gunluk çalışmamın cezası şimdi nekadar tutar? 2.olarak işyeri kapanmıs olsa bile bu cezayı ödemekle mükellef midir? Tesekkürler

  Cevapla
 5. Merhaba Ömer Bey, babam 2005 yılında çalıştığı şirket çalıştığı gün sayısını eksik yatırmış. Bu konuda bir şey yapılabilir mi? Şirket eksik günleri yatırmayı kabul etse, bir ay icin ne kadar ödeme yapmak zorunda kalırlar?

  Cevapla
  • Merhaba İsmail BEY. Şirket kabul etse bile SGK işleme almaz. Denetim yapar ve varsa kanıtlayıcı belgeleri ister. Eğer yoksa reddedebilir. Bu durumda mahkemeye vermeniz gerekebilir. Ödenecek prim döneme ve gecikme zammı ile faizine ve de gün sayısına göre değişir.

   Cevapla
   • Ömer Bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. 2005 yılında nisan ayında işe girişi yapılmış yalnız 25 gün kadar eksik yatırılmış. Mahkemeye başvurmayi planlıyoruz. Ceza için “her bir bildirge için asgari ücretin 2 katı ceza ” deniliyor. Burada bildirge her bir gün için mi?

    Cevapla
 6. Merhaba ben kamu hast.çalışanıyım işçi sgk bildirgeleri süresinde gösterdim fakat nasıl olduysa sistem hatasımı bilmiyorum tahakkuk bankada gözükmedi ,o yüzden dolayıda barkodlu çıktılarım olduğu halde kanuni süresi geçmiş oldu. Şimdi tahakkukları yeniden oluşturup ödem eyaptım fakat idari para cezası uygulanıcak bu konuda ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
   • Merhaba
    Ben 07.07.2021 de işe başladım. Sigorta girişimi tüm evraklarımı vermeme rağmen yapmamışlar. Ben farkedip söyledim geriye dönük yapamayız dediler ve 17.07.2021 de sgk girişimi yaptılar. 12.08.2021 de işten ayrıldım. 16.08.2021 de Sgk çıkışımı yapmışlar. Şimdi ben kalan 6 gün için ne yapmalıyım. Bu tutarı Şirketten talep etmemin bir sakıncası varmı?

    Cevapla
    • Merhaba. Normalde bu süreler için sigorta yapılması zorunlu. Şikayet edebilirsiniz SGK’ya. Ama eksik bildirildiği tespit edilirse işveren hakkında cezai işlem uygulanır.

     Cevapla
Yorum yapın