İşe Giriş Bildirgesi Geç Verme Cezası Ne Kadar 2022

12

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası tutarları konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. İşe başlayan bir çalışan için sigortalı işe giriş bildirgesinin kanunen belirlenen tarihten önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren tarafından elektronik ortamda bildirilmesi gerekiyor.

Bildirim süresi dışında yapıldığında SGK tarafından geriye dönük işçi girişi cezası uygulanır. Bu yazımızda bildirgenin geç verilmesi halinde uygulanacak işe giriş bildirgesi vermeme cezası tutarı ile işe giriş bildirgesini geç vermenin cezasının erken ödeme indiriminin ne kadar olacağı konusunda bilgi bulabilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi verme süresi 2022

Normal şartlarda işe giriş bildirgesinin en geç sigortalının çalışmaya başladığı tarihten bir gün öncesine kadar elektronik ortamda verilmesi gerekiyor. Ancak bu durumun bazı istisnaları var.

 • İlk defa tescil edilen işyerlerinde bildirge veriliş süresi işyerinin tescil tarihinden itibaren 1 aydır. Bu durum alt taşeron için de geçerlidir. Tabi ki ana dosyanın son veriliş tarihine kadar geçerli taşeron için de. Yoksa devam eden bir işyerinde alt taşeronluk dosyası açan bir işveren için de işe girişin en geç çalışmaya başladığı tarihten 1 gün önce verilmesi gerekli.
 • Tarım, inşaat ve balıkçılık işyerlerinde aynı gün işe giriş yapılabilmekte. Bu işkolu kodları ile tescilli işyerlerinde bildirge girişi için son tarih işçinin işe girdiği gün saat 23.59’dur. Bu süre içerisinde verilmesi halinde ipc uygulanmaz.
 • Bir diğer istisna ise Pazartesi günü işe başlayanlar ile resmi tatil günlerinde işe başlayanlar için geçerli. Pazartesi işe başlayan bir işçi için giriş Pazartesi günü de yapılabilir. Resmi tatillerde ya da bayram tatilinde başlayanlar için de son veriliş tarihi takip eden ilk iş günü olacaktır.
 • İşe giriş bildirgesi verilme süreleri için tüm istisnai durumlar ve daha fazla ayrıntı için hemen  işe giriş bildirgesi verilme süresi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geriye dönük işe giriş cezası 2022

İşe giriş bildirgesinin geç verilmesinden dolayı normalde her bir sigortalı için brüt asgari ücret tutarında işe giriş bildirgesinin geç verilmesi cezası uygulanır.

 • 2022 yılı için brüt asgari ücret 5004,00 TL olduğundan geç verilen işe girişlerde uygulanacak sgk işe giriş geç bildirim cezası tutarı her bir işçi için 5004,00 TL olacaktır.
 • Bildirgenin verilmediği mahkeme kararı, denetmen ya da müfettiş raporu, resmi bilgi ya da belgelerden v.s. tespit edildiyse ve SGK tarafından re’sen ceza uygulandıysa bu durumda ise işçi başına brüt asgari ücretin 2 katı tutarında Sgk geç bildirim cezası uygulanır. Bu durumda 2022 yılı için işçi başı Sgk işe giriş bildirgesi geç verme cezası tutarı 10.008,00 liradır.

İşe giriş bildirgesi geç verme cezası indirimi 2022

Normalde tüm SGK idari para cezalarında tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde indirim tutarı %25’tir. Ancak işe giriş bildirgesinin geç verilmesi ve tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde ödenmesi halinde geç işe giriş cezası indirim tutarları farklı olabiliyor.

 • İşe giriş bildirgesini verilmesi gereken tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde kendiniz elektronik ortamda geç verir ve geriye dönük sigorta girişi cezası yazısı tebliğ tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde ödemeniz halinde uygulanan işe giriş geç bildirim cezası tutarının 3/4’ünün 1/4’ünü ödersiniz. Bu durumda 30 gün içinde verip geriye dönük sgk girişi cezasını tebliğden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödediğiniz bildirge cezasının indirimli tutarı 938,00 TL olacaktır
 • 30 günlük süreyi geçirdikten sonra vermeniz halinde bu indirim uygulanmaz. Normalde indirimsiz olarak 5004,00 TL. 15 gün içerisinde ödediğinizde 3753 TL olarak ödersiniz.

SGK idari para cezası güncel indirim oranları ve daha fazla ayrıntı için hemen sgk idari para cezaları indirimi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aynı gün işe giriş cezası 2022

Yukarıda yazımızın girişinde de belirttiğimiz üzere aynı gün işe giriş yapılabilen istisnai durumlar verilmiştir. Bu istisnalar dahilinde verilen bildirgeler için işe girişi geç bildirme cezası uygulanmaz. Ancak istisna kapsamında değilse bu durumda sigortalı başına uygulanacak işe giriş bildirgesi cezası tutarı ile işe giriş geç verme cezası indirimi güncel olarak yukarıda belirtilen oranlarda olacaktır.

E bildirge geç verme cezası 2022

Süresi içerisinde verilmeyen asıl ya da ek bildirge için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.

 • Süresi dışında verilen ek bildirge için  brüt asgari ücretin 1/8’i yani 2022 yılı için 625,00 TL,
 • Süresi geçtikten sonra verilen asıl bildirgeler için ise brüt asgari ücretin 1/5’i oranında yani 2022 yılı için 1000,00 TL ipc uygulanır.

SGK bildirgelerinin geç ya da eksik verilmesi, kayıt dışı sigortalı çalıştırma cezaları ve güncel indirim oranları için hemen  sgk idari para cezaarı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

12 Yorum
 1. Eyüp

  Merhaba,
  İşe giriş tarihim 06.04.2022, bütün evrakları eksiksiz bir şekilde teslim ettim işverenime. 24.04.2022 de mesaj geldi telefonuma SGK işe girişiniz yapılmıştır diye. Sonrasında konuyu işverenime anlattım. Muhasebecisinin bi hata yaptığını unuttuğunu söyledi. Maaşım net 7500 olarak anlaşmıştık. Şimdi geriye dönük 19 günlük sigortam için nasıl bir hak kaybına uğrarım ? İşverenimin elinde olmadan gerçekleşen bir durum olduğu için işverenim cezaya maruz kalmadan nasıl bu 19 günlük sigortamı alabilirim ve ne kadar olarak alabilirim ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe girdiğiniz tarihe çekilirse yazımızda belirtilen tutarlarda ceza öder işveren. 19 günlük kısım için hesaplama sizinle işveren arasında. Kanunen uygun bir durum değil. Sigortalı olmanız gereken bir sürenin parasının ödenmesi kanuna aykırı

 2. Doğuş

  1999 yılında Nisan ayında mağazada calıştığım 30 günlük süre icin işveren sigorta bildirgemi yapmamış ve sigortam başlamamış. Elimde o donemde çalışırken ve sigortası yapılan diyer arkadaşlarım ile çekilmiş gazetede yayınlanmış resmim var. Şimdi SGK daki yetkili işveren “evet bizimle çalışmıştı” seklinde beyan verir ise benim sigorta başlangıcımın bu dönemden başlayabileceğini ama işverenin de ceza yiyebilecegi soylendi.
  1.olarak bu 15 gunluk çalışmamın cezası şimdi nekadar tutar? 2.olarak işyeri kapanmıs olsa bile bu cezayı ödemekle mükellef midir? Tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu arkadaş burada çalıştı demesi ile hizmet işlenmez. Mahkemeye vermeniz gerekiyor. SGK işlemez.

 3. İsmail

  Merhaba Ömer Bey, babam 2005 yılında çalıştığı şirket çalıştığı gün sayısını eksik yatırmış. Bu konuda bir şey yapılabilir mi? Şirket eksik günleri yatırmayı kabul etse, bir ay icin ne kadar ödeme yapmak zorunda kalırlar?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İsmail BEY. Şirket kabul etse bile SGK işleme almaz. Denetim yapar ve varsa kanıtlayıcı belgeleri ister. Eğer yoksa reddedebilir. Bu durumda mahkemeye vermeniz gerekebilir. Ödenecek prim döneme ve gecikme zammı ile faizine ve de gün sayısına göre değişir.

   1. İsmail

    Ömer Bey, cevabınız için çok teşekkür ederim. 2005 yılında nisan ayında işe girişi yapılmış yalnız 25 gün kadar eksik yatırılmış. Mahkemeye başvurmayi planlıyoruz. Ceza için “her bir bildirge için asgari ücretin 2 katı ceza ” deniliyor. Burada bildirge her bir gün için mi?

    1. Ömer Meriç

     Ceza uygulanmaz zaman aşımı var. Sadece tahakkuk edecek olan primi gecikme zammı ve faizi ile ödersiniz.

 4. gülcan tanrıseven

  Merhaba ben kamu hast.çalışanıyım işçi sgk bildirgeleri süresinde gösterdim fakat nasıl olduysa sistem hatasımı bilmiyorum tahakkuk bankada gözükmedi ,o yüzden dolayıda barkodlu çıktılarım olduğu halde kanuni süresi geçmiş oldu. Şimdi tahakkukları yeniden oluşturup ödem eyaptım fakat idari para cezası uygulanıcak bu konuda ne yapmam gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer süresi içerisinde vermediyseniz idari para cezası uygulanır. Yapacak bir şey yok bunun için.

   1. Çiğdem

    Merhaba
    Ben 07.07.2021 de işe başladım. Sigorta girişimi tüm evraklarımı vermeme rağmen yapmamışlar. Ben farkedip söyledim geriye dönük yapamayız dediler ve 17.07.2021 de sgk girişimi yaptılar. 12.08.2021 de işten ayrıldım. 16.08.2021 de Sgk çıkışımı yapmışlar. Şimdi ben kalan 6 gün için ne yapmalıyım. Bu tutarı Şirketten talep etmemin bir sakıncası varmı?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Normalde bu süreler için sigorta yapılması zorunlu. Şikayet edebilirsiniz SGK’ya. Ama eksik bildirildiği tespit edilirse işveren hakkında cezai işlem uygulanır.