İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl, Nereden Alınır ?

0

İşe giriş sağlık raporu işe yeni gireceklerden işverenler tarafından istenen belgeler arasında yer almakta. Özellikle tehlikeli ve ya çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile sağlık ve ya yiyecek içecek sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde işe giriş raporu olmazsa olmaz belgelerden birisidir. Bu rapor sadece işe girerken değil sonrasında da 6 ay ya da 1 yıllık periyotlarda çalışanlardan yine istenebilmekte.

Bu yazımızda işe girmek için sağlık raporunu nasıl ve nereden alabileceğiniz konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sağlık raporu nedir ?

Sağlık raporu isminden de anlaşılacağı üzere kişinin çalışabilecek durumda olduğunu ve çalışmaya herhangi bir engeli olmadığını gösteren bir belgedir. Herhangi bir rahatsızlığı ve kronik hastalığı olmayanlara tek doktor tarafından verilebilirken kronik hastalığı ve ya tedavi edilemeyen hastalığı olanlara 3 doktor imzası ile verilebilmekte.

Bazı okurlarımız sağlık raporunu heyet raporu ile karıştırabilmekte. Eğer engelli maaşı, vergi indirimi, bakıcı maaşı v.s. için engel oranınızı gösterir heyet raporuna ihtiyacınız varsa hemen https://sgkbilgisi.com/heyet-raporu-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Yazımızın devamında işe giriş raporu hakkında bilgi verilecektir.

Sağlık raporu nereden alınır ?

İşyerinde çalışan sayısı 50’den fazla ise işe giriş raporu ile sonraki periyodik muayeneler yetkili İşyeri Hekimi tarafından yapılmakta. Eğer işyerindeki çalışan sayısı az ise raporun aile hekimi ve ya devlet hastanelerinden alınması gerekiyor.

Sağlık raporu nasıl alınır ?

Rapor almak oldukça kolaydır. Eğer işyeriniz aile hekimi yani sağlık ocağından alacağınız işe giriş raporunu kabul ediyorsa kimliğiniz ile aile hekiminize başvuru yeterli olacaktır. Aile hekimi basit bir muayenenin ardından şayet kronik bir hastalığınız da yoksa raporu düzenleyerek hemen verebilecektir.

İşyeri aile hekimi raporunu kabul etmiyorsa zaten sizi rapor almanız gereken yere yönlendirecektir. Genelde kimlik rapor çıkartmak için yeterli olmaktadır. Başkaca bir belge temin etmeniz gerekmiyor.

Devlet hastanesinden sağlık raporu nasıl alınır ?

Yapmanız gereken doktorunuzdan randevu almak ve randevu gününde doktora başvuru yapmak. Randevu almadan önce işe giriş için hangi doktora başvurmanız gerektiği hakkında hastaneden ön bilgi alabilirsiniz. Randevu gününde doktor muayenenin ardından bir sıkıntı yoksa raporu düzenler. Eğer bir sıkıntı varsa bazı tahlil ve tetkikleri isteyerek sonrasında rapor verebilir. Başvuru için kimlik yeterlidir. Ayrıca evrak almanız gerekmiyor.

Sağlık raporu alma gerekli evraklar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı istisnai durumlar haricinde kimlik rapor almak için yeterli olmaktadır. Kimliğiniz ile beraber aile hekiminize ya da işyerinizin yönlendirmiş olduğu sağlık hizmet sunucusuna başvurarak raporunuzu çıkartabilirsiniz.

İş için sağlık raporu zorunlu mu ?

Evet zorunlu. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği işe yeni başlayacak çalışanlar ile işyerinin durumuna göre belli periyotlarda sağlık raporu alınarak işçinin özlük dosyasında mevcut edilmesi zorunludur.

Aile hekimi sağlık raporu verir mi ?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi en kolay rapor çıkarabileceğiniz yani alabileceğiniz yer aile hekiminizdir. Tabi işyerinizin de bunu kabul etmesi gerekiyor. Eğer işyeriniz aile hekiminden yani sağlık ocağından almış olduğunuz işe giriş raporunu kabul ediyorsa aile hekiminizden alabilirsiniz.

Sağlık raporu ne kadar ?

Aile hekimlikleri, sağlık ocaklarından alınacak raporlar herhangi bir güvenceniz olmasa bile ücretsizdir. Devlet hastalerinde sigortalı olarak raporu ücretsiz alabilirsiniz. Sadece muayene bedeli yansır. Eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa sigortasız muayene bedeli ödemeniz gerekiyor hastaneye.

İşe giriş sağlık raporu alınacak merkezlerin listesi

6331 Sayılı Kanunun 15. maddesinde işe giriş raporu hakkında bilgi verilmiştir. Verilen bu bilgiye göre işyerinde çalışan sayısı 50’den fazla ise sağlık raporunun işyeri hekimi tarafından verilmesi zorunludur. Çalışan sayısı 50’den az ise tüm aile hekimliklerinden ya da devlet hastanelerinden rapor alınabilmekte.

İş için sağlık raporu veren hastaneler

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 15’inci maddesinde işe giriş raporlarının yalnızca sağlık ocakları ile devlet hastanelerinden alınabileceği belirtilmekte. Dolayısıyla tüm devlet hastanelerinden raporu alabilirsiniz. Özel hastaneler işe giriş raporu verme konusunda yetkili değiller.

Ücretsiz sağlık raporu veren hastaneler

Aile hekimliklerinde sigortanız olsa da olmasa da raporu ücretsiz alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde rapor çıkartmak için güvencenizin olması gerekiyor.Sigortanız varsa ücretsiz alabilirsiniz. Eğer güvence yoksa muayene ücretini ödemeniz şartı ile raporu alabilirsiniz.

İşe giriş raporu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.