İşten Ayrılış Bildirgesi Geç Verme Cezası Ne Kadar 2022

4

İşten ayrılış bildirgesi geç verme cezası ve geriye dönük sgk çıkış kodu değiştirme konusunda yazımızda ayrıntıları bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere işten çıkış bildirgesinin en geç işçinin işten çıktığı tarihi takip eden 10’uncu güne kadar gönderilmesi gerekmektedir. Bildirge geç verildiğinde belirlenen tutarlarda işten ayrılış bildirgesi cezası uygulanmaktadır.

Bu yazımızda işten çıkış kaç gün içinde iptal edilebilir, sgk işten çıkış kodu düzeltme cezası ne kadar, işçi çıkışı kaç gün geriye dönük yapılır ya da iptal edilir gibi konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Geriye dönük işten çıkış yapılır mı ?

Öncelikle sgk çıkışı kaç gün geriye dönük verilebilir sorusunun cevabını verelim. Aslında geriye dönük çıkış kaç gün içinde verilir sorusunun cevabını yazımızın giriş kısmında belirtmiştik. Tekrar belirtmek gerekirse;

 • Geriye dönük işçi çıkışı işçinin işten çıktığı günden sonra hesaplanmak suretiyle 10’uncu güne kadar verilmelidir.
 • Aynı zamanda bu süre içerisinde sgk işten çıkış iptali de uygulama üzerinden yapılabilmektedir.
 • Bildirge veriliş ve çıkış bildirgesi iptal süresi içerisinde bildirgeyi iptal edebilir, yeniden gönderebilir ya da çıkış verebilirsiniz.
 • 10 günlük süre geçtikten sonra bildirgeyi yine gönderebilirsiniz ancak işten ayrılış bildirgesi iptalini yapamazsınız.
 • 10 günlük süreden sonra bildirge vermeniz durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aşağıda belirtilen tutarlarda sgk işten çıkış geç bildirme cezası uygulanır.

İşten çıkış kodunun yanlış bildirilmesi cezası nedir ?

İşten ayrılış bildirgesi süresi içerisinde verilmiş ancak hatalı verildi ise işten çıkış kodu değiştirme cezası ya da düzeltme cezası uygulanmamaktadır. Önemli olan bildirgenin 10 günlük süre içerisinde verilmiş olmasıdır. 10 günlük süre içerisinde verildiyse ancak örneğin prime esas kazanç, işten çıkış kodu ya da tarihi gibi bilgiler hatalı verildiyse 10 günlük süre içerisinde işveren kendi iptal edebilir. 10 günlük süre geçtikten sonra ise dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak düzeltilmesini istediği bilgiler ile talepte bulunabilir.

İşten çıkış iptali kaç gün içerisinde yapılmalıdır ?

Sgk çıkış iptali işten çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde;

 • Elektronik ortamda yapılabilir.
 • işten çıkış bildirgesi iptal süresi olan 10 günlük süre içerisiden işveren iptal işlemini işten çıkış uygulaması üzerinden kendisi yapabilir.
 • Sgk çıkış iptal etme süresi geçtikten sonra uygulama üzerinden iptal işlemi gerçekleştirilemez.
 • Eğer çıkışı yanlışlıkla verdiyseniz ve iptalini talep edecekseniz 10 günden sonra uygulamadan yapamayacağınız için dilekçe ile ve gerekçeli bir nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak iptali gerçekleştirebilirsiniz.

İşten ayrılış bildirgesi 10 gün geçtikten sonra iptal etmek cezaya tabi mi ?

Sgk çıkış iptal süresi içerisinde iptali uygulamadan yapmanız durumunda işten çıkışı geç bildirme cezası uygulanmaz. Ancak 10 gün geçtikten sonra iptali sistemden yapamazsınız. Dilekçe ile işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne talepte bulunmanız gerekiyor. SGK’nın talep üzerine yapacağı geriye dönük işten ayrılış bildirgesi iptali için de sgk idari para cezası uygulanmaz.

İşten çıkış cezası 2022

İşten çıkış geç bildirim cezası sigortalı başına ve brüt asgari ücret esas alınarak hesaplanır.

 • İşten çıkış bildirgesi geç verme cezası sigortalı başına brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında uygulanmaktadır.
 • Bu durumda 10 günlük süre geçtikten sonra verilen geriye dönük işten çıkarma bildirgesi için sigortalı başına uygulanacak ceza tutarı 2022 yılı için 500,00 TL olacaktır.
 • Uygulanan geriye dönük işten çıkış cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda %25 indirim uygulanır.

İşten çıkış bildirgesi iptali cezası ne kadar ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sgk çıkış kodu değiştirme cezası uygulanmamakta. İşten çıkışın 10 gün içerisinde uygulama üzerinde iptali de idari para cezasına tabi değildir. Dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan ve iptali sağlanan bildirgeler için de işten çıkış bildirgesi cezası uygulanmaz.

İşten çıkış bildirgesi düzeltmesi nasıl yapılır ?

Hatalı bir bilginin düzeltilmesi, işten ayrılış kodunun güncellenmesi ya da başka bir bilginin güncellenmesi gibi durumlar için İşten çıkış bildirgesi düzeltme cezası uygulanmamaktadır. Bu işlemin süresi içerisinde ya da dışında yapılması da durumu değiştirmemektedir. Kısacası düzeltmeler işten çıkış bildirgesinin geç verilmesi cezasına tabii değildir.

İşten çıkış aynı gün yapılabilir mi ? Detaylar için işten çıkış bildirgesi aynı gün verilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Serkan Y.

  Merhaba,
  kısmi süreli çalışanımız aylık ortalama 7 veya 10 gün bazen ayda 1 gün çalışma yapıyor
  28.02.2022 de son çalışmasını yaptıktan sonra daha gelmeyeceğini çıkışının yapılacağını bize söylemeden
  çağrımızda daha gelmeyeceğini söylüyor, 25.03.2022 de bizde çıkışını yapmak istiyoruz ama bu seferde 10 günlük çıkış bildirim süresini aşmış oluyoruz ne yapmamız gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10 gün içerisinde vermeniz gerekirdi. Ya çıkışı sonraki bir tarih vereceksiniz. Ya da cezayı göze alıp gerçek çıkış tarihini gireceksiniz.

 2. Meltem

  Merhaba Ömer bey 10.02.2022 de 01.02.2022 iş çıkışı yapıldı. Ama 09.02.2022 de corona oldum rapor yazıldı. Çalışan gözüküyor diye.e vizite sistemine düşmüş. E viziteden peronelim değil işaretlenmiş . Çıkaran şirkete bir ceza uygulanırsa.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Raporlu işçi rapor bitmeden işten çıkarılamaz. Tespiti durumunda cezai işlem uygulanabilir.