İş Sağlığı ve Güvenliği Devlet Desteği

4

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği ilk olarak 3 Mayıs 2014 tarihinde başlamıştır. Aynı tarihli resmi gazetede  yayımlanan  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işverenlere kanunen çalıştırmak zorunda oldukları iş sağlığı ve güvenliği elemanları için ödedikleri tutarın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından desteklenmesi düzenlemesi getirilmiştir.

Yazımızın devamında söz konusu tebliğ gereği iş sağlığı ve güvenliği desteğinden yararlanabilecek işyerleri, başvuru işlemlerinin nereye ve nasıl yapılacağı, yansıtma faturasının nasıl düzenleneceği ve başvuruda istenen belgeler konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İş güvenliği devlet desteğinden yararlanma şartları ?

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10’dan az çalışanı olan işverenler iş güvenliği uzmanı ile iş sağlığı elemanı için yaptığı ödemeyi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan destek olarak geri alabilir. Kamu Kurum ve Kuruluşları bu destek kapsamında değil. Destekten yararlanmak için aranan tek şart tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıfta yer almak.

İsg teşvik başvurusu

Başvuru işlemini işveren dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği desteği başvurusu için istenen belgeler aşağıdadır.  Destek ödemeleri için üçer aylık periyotlarda başvuru yapmanız gerekiyor.

 • Ocak, Şubat ve Mart ayı destek ödemesi için başvuruyu nisan ayının sonuna kadar başvuru yapılır. Ödemesi Mayıs ayı sonuna kadar yapılır.
 • Nisan, Mayıs ve Haziran ayı destek ödemeleri için Temmuz ayının sonuna kadar yapılır. Ödemesi Ağustos ayı sonuna kadar yapılır.
 • Temmuz, ağustos ve eylül destek ödemeleri için Ekim ayının sonuna kadar yapılır. Ödemesi Kasım. ayı sonuna kadar yapılır.
 •  Ekim, kasım ve aralık ayları için izleyen yılın ocak ayı sonuna kadar başvuru yapılır. Ödemesi Şubat ayı sonuna kadar yapılır.

İş güvenliği ücreti devlet desteği için gerekli evraklar

Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi başvuru formu ( belgeyi aşağıdan indirebilirsiniz).
 • Başvuru dilekçesi (indir).
 • İş Sağlığı ve Güvenliği yansıtma faturası. (Örneği aşağıdadır). Faturanın işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu adına kesilmesi gerekiyor. Fatura başlığı kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yazmanız yeterli. Vergi Dairesi: Hitit Vergi Dairesi, vergi numarası ise: 7750409379 olacak. Faturanın açıklama kısmında ise aşağıdaki faturada olduğu gibi Ocak,Şubat, Mart ayı İş Sağlığı ve Güvenliği Destek ödemesi yazmanız gerekiyor. Ayrıca açıklama kısmına aşağıdaki fatura örneğinde olduğu gibi 26 haneli SGK işyeri sicil numaranızı da yazın ve karşısına az tehlikeli ya da tehlikeli olup olmadığını belirtin. 

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği başvuru formu

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği başvurusu için en önemli evraklardan birisi başvuru formudur. Başvuru formunu eksiksiz ve tam doldurmanız gerekmektedir. Formu buradan indirebilirsiniz ( indir).

İş sağlığı ve güvenliği destek fatura örneği

Fatura örneği aşağıdaki gibidir;

is-guvenligi-uzmani-yansitma-faturasi

İş sağlığı ve güvenliği devlet desteği hesaplama

Günlük destek ödemesi tutarı standarttır ve brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Tehlikeli işyerlerinde 1 günlük iş sağlığı ve güvenliği destek ödemesi tutarı çalışan başına brüt günlük asgari ücretin %1,4’ü iken tehlikeli sınıfta yer alanlar için ise %1,6’dır. Örneğin 2018 yılında günlük brüt asgari ücret 67,65 TL. çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyeri için çalışan başına günlük destek tutarı 67,65*%1,6= 1,082 TL olacaktır. 30 günlük ise 30*1,082= 32,47 TL olacaktır.

Örnek:  Ali BEY’in çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerindeki toplam çalışan sayısı 2018 Ocak ayında 4 ve toplam çalışma gün sayısı ise 120 gündür. Bu durumda Günlük destek tutarı olan 1,082 TL ‘yi 120 ile çarptığımızda işverene ödenecek destek tutarını bulmuş oluruz. Yani bu işveren için SGK tarafından ödenecek tutar 120*1,082= 129,84 TL olacaktır.

Güncel destek tutarları ve hesaplama örnekleri için hemen https://sgkbilgisi.com/is-sagligi-ve-guvenligi-devlet-destegi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş sağlığı ve güvenliği destek ödemeleri konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Ertuğrul

  Merhaba , hesaplanan tutara kdv dahil mi . Yani Ali bey örneğini dikkate alırsak;
  Bizim keseceğimiz faturamız kdv dahil 129,84 mü olacak yoksa 129,84 +kdv mi olacak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. KDV Hariç 129,84 TL olacak. Bu tutara ayrıca KDV eklemeniz gerekiyor.

 2. burhanettin

  merhaba;
  129,84 tl x 3 = 389,52 tl + kdv şeklindemi olacak efendim malum bu rakam sadece ocak ayını kapsamakta üç aylık ise üçe çarpıp faturasını düzenlemek gerekmez mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederi.

  1. Ömer Meriç

   Benim bildiğim hesaplama dediğiniz şekilde olmalı hocam. İsterseniz bağlı olduğunuz SGK işveren servisinden teyidini yapın. Yanlış birşey olmasın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.