Kuveyt Asgari Ücret 2024 & En Yüksek Ödeyen Ülke

Kuveyt asgari ücret konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Ülkemiz para biriminin yabancı ülke para birimleri karşısında değeri gün geçtikçe düşüyor. Hal böyle olunca birçok kişi yurtdışında iş arayışına giriyor. Kuveyt, Türk vatandaşlarının özellikle inşaat sektöründe en çok iş yaptığı ülkeler arasında yer alıyor. Hal böyle olunca çalışmak isteyenler Kuveyt asgari ücret ne kadar sorusunun cevabını araştırıyor. Biz de bu içerikte Kuveyt’te asgari ücretin güncel olarak ne kadar olduğu ve konu hakkında merak edilen soruların cevabını vermeye çalışacağız. 

Kuveyt’te asgari ücret ne kadar?

Kuveyt asgari ücret birçok gelişmiş ülke ile yaklaşık aynı seviyededir diyebiliriz. Yaşam standartlarının yüksek olduğu ülkede aynı zamanda asgari ücretli çalışan oranı da düşüktür. Aşağıdaki tabloda güncel kurlar üzerinden Kuveyt’te asgari ücretin saatlik ve aylık tutarları Kuveyt Dinarı, Türk Lirası ve Dolar olarak paylaşılmıştır. 

Kuveyt DinarıTürk LirasıDolar
Aylık Asgari Ücret320 Dinar31.048,00 TL1.040,00 Dolar
Saatlik asgari ücret2 Dinar ( Yaklaşık)194,00 TL ( Yaklaşık)6,50 Dolar Yaklaşık

Kuveyt asgari ücret kaç dinar?

Kuveyt asgari ücret tutarı yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere aylık yaklaşık 320 Kuveyt dinarıdır. Ortalama saatlik asgari ücret ise 2024 için yaklaşık 1,40-2 Kuveyt dinarıdır.

Kuveyt işçi maaşları

Kuveyt işçi maaşları asgari ücretin üzerindedir. Her ne kadar ülkede uygulanan bir asgari ücret olsa da ödenen ücretler genellikle ortalama olarak asgari ücretin %20-25 üzerindedir. Asgari ücretli çalışan sayısı bu nedenle oldukça düşüktür. Ortalama işçi maaşları Kuveyt’te 2024 için yaklaşık 400-500 Kuveyt Dinarı’dır. Bu hesaba göre dolar bazında Kuveyt işçi maaşları ortalama 1500-2000 dolar aralığında değişmektedir.

Kuveyt ortalama maaş 2024

Kuveyt ortalama maaş tutarları yukarıda da belirttiğim gibi işçiler için 400-500 Dinar yani yaklaşık 1600-2000 dolar aralığındadır. Doktor ve mühendis maaşları ortalama 2500-3000 dolar iken öğretmen maaşları da ortalama 2000-2500 dolar aralığında değişmektedir.

Kuveyt’te ev kiraları

Kuveyt ev kiraları evin kiralanacağı konum, yaşı ve birçok kritere göre değişebilmektedir. Ortalama en düşük kiralar 500-600 dolardan başlarken 2000 dolara kadar çıkabilmektedir. Türkiye’de ve birçok ülkede olduğu gibi konum, şehir, oda sayısı ve evin yaşı gibi kriterlere göre kiralar farklılık gösterebilmektedir.

Kuveyt’te ev fiyatları

Kuveyt’de ev fiyatları oldukça pahalıdır. Burada bir ev alabilmek için çok ciddi bir bütçe gerekmektedir. Şöyle bir ev fiyatlarına baktım da benim gibilerin hayal bile edemeyeceği fiyatlar gördüm. Örneğin Dubai’de bulduğum en düşük fiyat 110000 dolar oldu. En yüksek ise 2 milyon dolar civarında. Yani bir hayli zengin olmak gerekiyor Kuveyt’ten ev alabilmek için.

Aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir;

Kuveyt’te ne iş yapılır?

Kuveyt’te özellikle inşaat sektöründe kalifiye eleman ihtiyacı fazladır. Türkiye’den giderek Kuveyt’te inşaat sektöründe faaliyet gösteren birçok müteahhit bulunmaktadır. İnşaat sektörü haricinde hizmet sektöründe, turizm sektöründe ve lojistik sektöründe de kolayca iş bularak çalışabilirsiniz.

Kuveyt’te bir su kaç dinar?

Kuveyt’te ortalama 50 ml bir su fiyatı yaklaşık 0,14 Kuveyt dinarıdır.

Kuveyt hangi dili konuşur?

Kuveyt’te konuşulan dil Arapça’dır. Devletin resmi dili de Arapça’dır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu İngilizce’ye de hakimdir.

Kuveyt halkı zengin mi?

Kuveyt kişi başına düşen gelirde Dünya’nın gen zengin ülkeleri arasında yer alır. Halkın geliri ve refah seviyesi yüksektir. Dünya Bankası’nın son verilerine göre Kuveyt kişi başına düşen gelirde Dünya 5’incisidir.

Kuveyt dinarı Asgari Ücret ne kadar?

Kuveyt’de Dinar olarak aylık asgari ücret güncel olarak 230 Kuveyt Dinarı’dır.

4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın