Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2021 ?

0

Okul öncesi öğretmenliği maaşları hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. Okul öncesi eğitimin en önemli parçalarından birisi de okul öncesi diğer adı ile anaokulu öğretmenleridir. Ülkemizde hem özel sektörde hem de devlette önemli bir istihdam olanağı olan bu bu bölümü tercih edecek, bölümde okuyan ya da mezun olanların araştırdığı konuların başında ise okul öncesi öğretmen maaşı gelmektedir. Yazımızın devamında devlette ve özel anaokulu öğretmen maaşları hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. Genel olarak öğretmen güncel maaş tutarlarına ise öğretmen maaşları ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Okul öncesi öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Okul öncesi öğretmenliği özel sektör maaşları tecrübe ve okul yönetimi politikasına göre belirlenirken devlette okul öncesi öğretmen maaşları ise 657 Sayılı Kanun esas alınarak hesaplanmaktadır. Özel okullarda anasınıfı öğretmen maaşı tecrübeye göre farklılık gösterebilirken devlette maaşlar kademe ve dereceye göre hesaplanır ve genellikle sabit tutarlar üzerinden ödeme yapılır. Şimdi aşağıda ayrı başlıklar halinde okul öncesi öğretmeni maaşı güncel tutarları verilecektir.

Devlette anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar ?

Devlette anaokulu öğretmen maaşı 657 sayılı Kanuna göre hesaplanmaktadır. 2021 yılında göreve ilk defa atanan bekar ve çocuksuz anaokul öğretmeni maaşı net olarak 4646 TL’dir. Bu tutar ek dersler ve ilave ödemelerle devlette 6000 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar ?

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasında maaş farkı çok az tutarlarda değişkenlik göstermektedir. Kamuda 2021 yılında en düşük net anaokulu öğretmen maaşı 4646 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar ek dersler, aile yardımı ve diğer ödemelerle birlikte anasınıfı öğretmeni maaşı 6000 TL gibi bir tutara kadar yükselebilmektedir.

Özel okullarda anaokulu öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Özel okullarda anaokulu öğretmenliği maaşları hesaplanırken dikkate alınan en önemli kriter tecrübedir. Yeni mezun bir öğretmen ile tecrübeli bir öğretmene ödenecek olan maaşlar aynı olmamaktadır. Özel okullarda ve kolejlerde çalışan okul öncesi öğretmenlerin 2021 yılında en düşük net maaşı ortalama 4500-5000 TL civarında iken en yüksek ise ortalama olarak 7000-8000 TL aralığında değişmektedir.

Anaokulu yardımcı öğretmen maaşları ne kadar ?

Anaokulu öğretmenleri ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim ana okullarında yardımcı öğretmen olarak görevlendirilenlere ödenen maaş tutarlarına. Hem özelde hem de yarı devlet yarı özel ana okullarında yardımcı öğretmen kadrosu da bulunmaktadır. Tabi bu kişilere ödenen maaşlar asıl öğretmen maaşı kadar olmamaktadır. 2021 yılında yardımcı öğretmen olarak çalışanlara ortalama 3000-3500 TL civarında maaş ödemesi yapılmaktadır.

Anaokulu ingilizce öğretmeni maaşları ne kadar ?

Devlette pek kadrosu bulunmayan İngilizce anaokulu öğretmenliği genelde kolejler ve özel okullarda istihdam olanağı bulmaktadır. Bu kapsamda özel okullar ve kolejlerde görevli öğretmenlere ödenen net anasınıfı öğretmenliği maaşı 2021 yılı için net olarak ortalama 5000-6000 TL civarında değişmektedir.

Okul öncesi öğretmenliği geleceği nasıl ?

Kamuda alımlar fena değildir ve gelecekte de iyi olacağını düşünüyoruz. KPSS ile atamalarda taban puanları da diğer öğretmenlik bölümlerine göre daha düşüktür. Aynı zamanda ülkemizde özel eğitim kurumları, kreşler, kolejlerin sayısı da her geçen gün arttığından özel sektörün de bu bölüm mezunlarına olan ihtiyacının artacağını düşünüyoruz. Tabi siz bu bölümü yazacaksanız çok iyi araştırmanızı öneririz.

Okul öncesi öğretmenliği çalışma saatleri nasıl ?

Genellikle hem devlette hem de özelde öğleden önce öğleden sonra olmak üzere iki ayrı vardiya uygulanmaktadır. Çalışma saatleri günlük olarak 4-5 saat civarındadır. Sabah başlama saati genellikle 09.00 bitiş 13.00 olurken öğleden sonra başlama saati ise 13.30-17.00 saatleri arasında olmaktadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.