Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar 2022 ?

2

Okul öncesi öğretmenliği maaşları hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. Okul öncesi eğitimin en önemli parçalarından birisi de okul öncesi diğer adı ile anaokulu öğretmenleridir. Ülkemizde hem özel sektörde hem de devlette önemli bir istihdam olanağı olan bu bu bölümü tercih edecek, bölümde okuyan ya da mezun olanların araştırdığı konuların başında ise okul öncesi öğretmen maaşı gelmektedir. Yazımızın devamında devlette ve özel anaokulu öğretmen maaşları hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilecektir.

Okul öncesi öğretmenliği ne kadar maaş alır konusuna geçmeden önce genel olarak öğretmen güncel maaş tutarlarına ise öğretmen maaşları ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Okul öncesi öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Okul öncesi öğretmenliği özel sektör maaşları tecrübe ve okul yönetimi politikasına göre belirlenirken devlette okul öncesi öğretmen maaşları ise 657 Sayılı Kanun esas alınarak hesaplanmaktadır. Özel okullarda anasınıfı öğretmen maaşı tecrübeye göre farklılık gösterebilirken devlette maaşlar kademe ve dereceye göre hesaplanır ve genellikle sabit tutarlar üzerinden ödeme yapılır. Şimdi aşağıda ayrı başlıklar halinde okul öncesi öğretmeni maaşı güncel tutarları verilecektir.

Devlette anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar ?

Devlette anaokulu öğretmen maaşı 657 sayılı Kanuna göre hesaplanmaktadır. 2022 yılında göreve ilk defa atanan bekar ve çocuksuz ana okul öğretmeni maaşı net olarak 6325 TL’dir. Bu ana okul öğretmen maaşı ek dersler ve ilave ödemelerle devlette 7500 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar ?

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasında ana sınıf öğretmeni maaşı farkı çok az tutarlarda değişkenlik göstermektedir. Kamuda 2022 yılında en düşük net anaokulu öğretmen maaşı 6325 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar ek dersler, aile yardımı ve diğer ödemelerle birlikte anasınıfı öğretmeni maaşı 7500 TL gibi bir tutara kadar yükselebilmektedir.

Okul öncesi sözleşmeli öğretmen maaşı ne kadar ?

Kamuda bildiğiniz üzere artık ilk alımlar sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Sözleşmeli ana sınıfı öğretmenliği maaşı güncel zamlarla birlikte  2022 yılında en düşük 6325,00 TL civarında olacaktır.  Kamuda sözleşmeli okul öncesi maaşları ek ders ücretleri ve diğer ilave ödemeler de dahil edildiğinde ortalama 7500 TL civarında olacaktır.

Ücretli anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar ?

Kamuda ücretli olarak anaokullarında çalışan birçok öğretmen vardır. Ücretli anaokulu öğretmeni maaşları ay içerisinde girdikleri ders saatinin o dönem geçerli ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaşlarını almaktalar. Devlette ücretli olarak çalışan okul öncesi öğretmenlik maaşları aylık tam olarak derse girenler için ortalama olarak 2500-2700 TL arasında değişmektedir.

Aylık girmiş olduğunuz ders saatini güncel ek ders ücretleri ile çarparak net ana sınıf öğretmenliği maaşınızı hesaplayabilirsiniz. Bunun için ücretli öğretmen maaşı hesaplama başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel okullarda anaokulu öğretmenliği maaşı ne kadar ?

Özel okullarda anaokulu öğretmenliği maaşları hesaplanırken dikkate alınan en önemli kriter tecrübedir. Yeni mezun bir öğretmen ile tecrübeli bir öğretmene ödenecek olan maaşlar aynı olmamaktadır. Özel okullarda ve kolejlerde çalışan okul öncesi öğretmenlerin 2022 yılında en düşük net maaşı ortalama 4500-5000 TL civarında iken en yüksek ise ortalama olarak 7000-8000 TL aralığında değişmektedir.

Anaokulu yardımcı öğretmen maaşları ne kadar ?

Anaokulu öğretmenleri ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim ana okullarında yardımcı öğretmen olarak görevlendirilenlere ödenen maaş tutarlarına. Hem özelde hem de yarı devlet yarı özel ana okullarında yardımcı öğretmen kadrosu da bulunmaktadır. Tabi bu kişilere ödenen maaşlar asıl öğretmen maaşı kadar olmamaktadır. 2022 yılında yardımcı öğretmen olarak çalışanlara ortalama 3000-3500 TL civarında anasınıfı öğretmeni maaşları ödemesi yapılmaktadır.

Anasınıfı yardımcı abla maaşları ne kadar ?

Hem devlette hem de özelde yardımcı abla istihdamı da bir hayli fazladır. Tabi ana sınıfı öğretmenliği maaşları kadar yüksek maaş ödenmemektedir. Genellikle asgari ücret seviyesinde maaş ödemesi yapılmaktadır. Bazı yerlerde asgari ücret bile ödenmemektedir. 2022 yılı için yardımcı ablalara ödenen ortalama maaşlar 3500-4253 TL aralığındadır.

Anaokulu ingilizce öğretmeni maaşları ne kadar ?

Devlette pek kadrosu bulunmayan İngilizce anaokulu öğretmenliği genelde kolejler ve özel okullarda istihdam olanağı bulmaktadır. Bu kapsamda özel okullar ve kolejlerde görevli öğretmenlere ödenen net anasınıfı öğretmenliği maaşı 2022 yılı için net olarak ortalama 7000-7500 TL civarında değişmektedir.

Kreş öğretmeni maaşı ne kadar ?

Özel anaokulu öğretmeni maaşı gibi kreş maaşları da özelde birçok kritere göre farklılık gösterebilmektedir. Asgari ücret seviyesinden başlayan maaşlar aylık ortalama 5000-6000 TL civarında ödenmektedir. 2022 yılı için kreş öğretmenlerine ödenmesi gereken en düşük net özel kreş öğretmen maaşları 4253 TL’dir. Ortalama maaşlar ise 4253-5000 TL arasında değişmektedir.

Belediye kreşleri öğretmen maaşları ne kadar ?

Belediyelerde okul öncesi maaşı yani kreşlerde ödenen ücretler asgari ücretin genellikle %10-15 üzerinde olmaktadır. 2022 yılında Belediye kreşlerinde görevlilere ödenen net maaşlar ortalama olarak 4253,00-5000 TL aralığında değişmektedir. Tabi bazı belediyeler daha yüksek maaş ödemesi yapabilmektedir.

Okul öncesi öğretmenliği geleceği nasıl ?

Güncel kamu ve ana okul öğretmenliği maaşı konusunda yukarıda bilgi verdik. Gördüğünüz gibi anasınıfı öğretmeni maaşları artık günümüz şartlarında çok da geçinilebilir bir seviyede değildir.

Kamuda alımlar fena değildir ve gelecekte de iyi olacağını düşünüyoruz. KPSS ile atamalarda taban puanları da diğer öğretmenlik bölümlerine göre daha düşüktür. Aynı zamanda ülkemizde özel eğitim kurumları, kreşler, kolejlerin sayısı da her geçen gün arttığından özel sektörün de bu bölüm mezunlarına olan ihtiyacının artacağını düşünüyoruz. Tabi siz bu bölümü yazacaksanız çok iyi araştırmanızı öneririz.

Okul öncesi öğretmenliği çalışma saatleri nasıl ?

Genellikle hem devlette hem de özelde öğleden önce öğleden sonra olmak üzere iki ayrı vardiya uygulanmaktadır. Çalışma saatleri günlük olarak 4-5 saat civarındadır. Sabah başlama saati genellikle 09.00 bitiş 13.00 olurken öğleden sonra başlama saati ise 13.30-17.00 saatleri arasında olmaktadır.

Meb anaokulu yardımcı öğretmen alımı 2022

Hem Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar hem de özel sektörde yardımcı öğretmen alımları artmıştır. Kadınların istihdam oranının artması ile birlikte kreşlere olan ilgi ve dolayısıyla öğretmene olan ilgi de artmıştır. MEB resmi web sayfasından Kamu’ya yardımcı öğretmen alımını takip edebilirsiniz. Ayrıca www.iskur.gov.tr adresinden de güncel Kamu alımlarını takip edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Serap

    Merhaba ben kendi evlerinde 1. Sınıf öğrencisinine ders yaptırıp onunla ilgileneceğim anne baba çalışıyor ne kadar ücret almalıyım teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Bu sizinle aile arasındaki anlaşmaya bağlı. Tam zamanlı çalışacaksanız asgari ücret tutarı olan 4253 TL’den az olamaz. Üzeri de sizin anlaşmanıza bağlı.