Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları 2024 & Güncel

Okul öncesi öğretmenliği maaşları hakkında bu yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. Okul öncesi eğitimin en önemli parçalarından birisi de okul öncesi diğer adı ile anaokulu öğretmenleridir. Ülkemizde hem özel sektörde hem de devlette önemli bir istihdam olanağı olan bu bu bölümü tercih edecek, bölümde okuyan ya da mezun olanların araştırdığı konuların başında ise okul öncesi öğretmen maaşı gelmektedir. Yazımızın devamında devlette ve özel anaokulu öğretmen maaşları hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilecektir.

Okul öncesi öğretmenliği ne kadar maaş alır konusuna geçmeden önce genel olarak öğretmen güncel maaş tutarlarına ise öğretmen maaşları ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Okul öncesi öğretmenliği maaşı ne kadar?

Okul öncesi öğretmenliği özel sektör maaşları tecrübe ve okul yönetimi politikasına göre belirlenirken devlette okul öncesi öğretmen maaşları ise 657 Sayılı Kanun esas alınarak hesaplanmaktadır. Özel okullarda anasınıfı öğretmen maaşı tecrübeye göre farklılık gösterebilirken devlette maaşlar kademe ve dereceye göre hesaplanır ve genellikle sabit tutarlar üzerinden ödeme yapılır. Şimdi aşağıda ayrı başlıklar halinde okul öncesi öğretmeni maaşı güncel tutarları verilecektir.

01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net maaş tutarları aşağıdaki gibidir;

Devlette anaokulu öğretmeni maaşı₺34.431,00
Özelde okul öncesi öğretmeni maaşı17.500-18.000 TL arası
Okul öncesi ücretli öğretmenlik maaşı10.000-12.000 TL arası

Devlette anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar?

Devlette anaokulu öğretmen maaşı 657 sayılı Kanuna göre hesaplanmaktadır. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren göreve ilk defa atanan bekar ve çocuksuz ana okul öğretmeni maaşı net olarak 34.431,00 TL’dir. Bu ana okul öğretmen maaşı ek dersler ve ilave ödemelerle devlette 40.000-42.000 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar?

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasında ana sınıf öğretmeni maaşı farkı çok az tutarlarda değişkenlik göstermektedir. Kamuda 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük net anaokulu öğretmen maaşı 34.431,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar ek dersler, aile yardımı ve diğer ödemelerle birlikte anasınıfı öğretmeni maaşı 40.000-42.000 TL gibi bir tutara kadar yükselebilmektedir.

Okul öncesi sözleşmeli öğretmen maaşı ne kadar?

Kamuda bildiğiniz üzere artık ilk alımlar sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Sözleşmeli ana sınıfı öğretmenliği maaşı güncel zamlarla birlikte 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük 34.431,00 TL civarında olacaktır.  Kamuda sözleşmeli okul öncesi maaşları ek ders ücretleri ve diğer ilave ödemeler de dahil edildiğinde sözleşmeli anaokulu öğretmeni maaşı ortalama 40.000-42.000 TL civarında olacaktır.

Ücretli anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar?

Kamuda ücretli olarak anaokullarında çalışan birçok öğretmen vardır. Ücretli anaokulu öğretmeni maaşları ay içerisinde girdikleri ders saatinin o dönem geçerli ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaşlarını almaktalar. Devlette ücretli olarak çalışan okul öncesi öğretmenlik maaşları aylık tam olarak derse girenler için ortalama olarak 10.000-12.000 TL arasında değişmektedir.

Aylık girmiş olduğunuz ders saatini güncel ek ders ücretleri ile çarparak net ana sınıf öğretmenliği maaşınızı hesaplayabilirsiniz. Bunun için ücretli öğretmen maaşı hesaplama başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel okullarda anaokulu öğretmenliği maaşı ne kadar?

Özel okullarda anaokulu öğretmenliği maaşları hesaplanırken dikkate alınan en önemli kriter tecrübedir. Yeni mezun bir öğretmen ile tecrübeli bir öğretmene ödenecek olan maaşlar aynı olmamaktadır. Özel okullarda ve kolejlerde çalışan okul öncesi öğretmenlerin 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren en düşük net maaşı ortalama 17.500-18.000 TL civarında iken en yüksek ise ortalama olarak 20.000-22.000 TL aralığında değişmektedir.

Anaokulu yardımcı öğretmen maaşları ne kadar?

Anaokulu öğretmenleri ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim ana okullarında yardımcı öğretmen olarak görevlendirilenlere ödenen maaş tutarlarına. Hem özelde hem de yarı devlet yarı özel ana okullarında yardımcı öğretmen kadrosu da bulunmaktadır. Tabi bu kişilere ödenen maaşlar asıl öğretmen maaşı kadar olmamaktadır. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren yardımcı öğretmen olarak çalışanlara ortalama 17.500-18.000 TL civarında anasınıfı öğretmeni maaşları ödemesi yapılmaktadır.

Anasınıfı yardımcı abla maaşları ne kadar?

Hem devlette hem de özelde yardımcı abla istihdamı da bir hayli fazladır. Tabi ana sınıfı öğretmenliği maaşları kadar yüksek maaş ödenmemektedir. Genellikle asgari ücret seviyesinde maaş ödemesi yapılmaktadır. Bazı yerlerde asgari ücret bile ödenmemektedir. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren yardımcı ablalara ödenen ortalama maaşlar 17.500-18.000 TL aralığındadır.

Anaokulu İngilizce öğretmeni maaşları ne kadar?

Devlette pek kadrosu bulunmayan İngilizce anaokulu öğretmenliği genelde kolejler ve özel okullarda istihdam olanağı bulmaktadır. Bu kapsamda özel okullar ve kolejlerde görevli öğretmenlere ödenen net anasınıfı öğretmenliği maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net olarak ortalama 14.000-16.000 TL civarında değişmektedir.

Kreş öğretmeni maaşı ne kadar ?

Özel anaokulu öğretmeni maaşı gibi kreş maaşları da özelde birçok kritere göre farklılık gösterebilmektedir. Asgari ücret seviyesinden başlayan maaşlar 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren aylık ortalama 17.500-18.000 TL civarında ödenmektedir. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren kreş öğretmenlerine ödenmesi gereken en düşük net özel kreş öğretmen maaşları 17.500-18.000 TL’dir. Ortalama maaşlar ise 17.500-18.000 TL arasında değişmektedir.

Belediye kreşleri öğretmen maaşları ne kadar?

Belediyelerde okul öncesi maaşı yani kreşlerde ödenen ücretler asgari ücretin genellikle %10-15 üzerinde olmaktadır. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren Belediye kreşlerinde görevlilere ödenen net maaşlar ortalama olarak 17.500-18.000 TL aralığında değişmektedir. Tabi bazı belediyeler daha yüksek maaş ödemesi yapabilmektedir.

2 yıllık okul öncesi öğretmenliği maaşları

2 yıllık ana okulu öğretmenliği maaş tutarları 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama 17.500-18.000 TL aralığındadır. Belirttiğim bu tutar yeni atanan okul öncesi öğretmen maaşı tutarıdır. Özel sektörde bu kadar maaş ödenmemektedir ve genellikle asgari ücret seviyesinde maaş ödemesi yapılmaktadır. 

İşkur okul öncesi öğretmenliği Maaşları

İşkur aracılığı ile özel sektörde okul öncesi öğretmeni olarak istihdam edilenlere ödenen ortalama maaşlar 22.000-24.000 TL aralığındadır. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren İşkur kapsamındaki okul öncesi eğitim Kurumlarına sürekli işçi ya da memur olarak atananların maaşları ise ek dersler ile birlikte ortalama 22.000-24.000 TL olmaktadır. 

Diyanet okul öncesi öğretmen maaşları

Diyanet İşleri, kendi bünyesinde okul öncesi eğitim veren Kurumlar arasında yer almaktadır. Burada çalışan öğretmenler 657 Sayılı Kanun kapsamında sözleşmeli ya da kadrolu memur olarak görev almaktadır. Net maaşları 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren tarihinden itibaren 34.431,00 TL, ek dersler ile birlikte ise ortalama 40.000-42.000 TL olacaktır. 

Okul öncesi öğretmenliği geleceği nasıl?

Güncel kamu ve ana okul öğretmenliği maaşı konusunda yukarıda bilgi verdik. Gördüğünüz gibi anasınıfı öğretmeni maaşları artık günümüz şartlarında çok da geçinilebilir bir seviyede değildir.

Kamuda alımlar fena değildir ve gelecekte de iyi olacağını düşünüyoruz. KPSS ile atamalarda taban puanları da diğer öğretmenlik bölümlerine göre daha düşüktür. Aynı zamanda ülkemizde özel eğitim kurumları, kreşler, kolejlerin sayısı da her geçen gün arttığından özel sektörün de bu bölüm mezunlarına olan ihtiyacının artacağını düşünüyoruz. Tabi siz bu bölümü yazacaksanız çok iyi araştırmanızı öneririz.

Okul öncesi öğretmenliği çalışma saatleri nasıl?

Genellikle hem devlette hem de özelde öğleden önce öğleden sonra olmak üzere iki ayrı vardiya uygulanmaktadır. Çalışma saatleri günlük olarak 4-5 saat civarındadır. Sabah başlama saati genellikle 09.00 bitiş 13.00 olurken öğleden sonra başlama saati ise 13.30-17.00 saatleri arasında olmaktadır.

Meb anaokulu yardımcı öğretmen alımı 2024

Hem Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar hem de özel sektörde yardımcı öğretmen alımları artmıştır. Kadınların istihdam oranının artması ile birlikte kreşlere olan ilgi ve dolayısıyla öğretmene olan ilgi de artmıştır. MEB resmi web sayfasından Kamu’ya yardımcı öğretmen alımını takip edebilirsiniz. Ayrıca www.iskur.gov.tr adresinden de güncel Kamu alımlarını takip edebilirsiniz.

Okul öncesi öğretmeni kaç saat çalışır?

Haftalık çalışma süreleri ortalama olarak 30 saattir.

2 yıllık okul öncesi öğretmenliği ne iş yapar?

Özellikle özel sektörde eğitim kurumlarında okul öncesi sınıflarda çalışabilirler. Kamuda çok kadrosu olmamakla birlikte belediyelere zaman zaman alım yapılabilmektedir.

4.8/5 - (5 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları 2024 & Güncel” üzerine 10 yorum
 1. İyi günler diliyorum ben aöf ön lisans çocuk gelişim mezunuyum belediyenin Anakucağında yarı zamanlı olarak öğretmen bu sene başlayacağım fakat öğleden sonra ücretli öğretmenlik yapabilirmiyim

  Yanıtla
 2. Merhaba. Ben işkur okul öncesi maaslari basliginizdaki okul ö. alımı ile yapılan basvuru ve ücretini soracağım. Iskur sayfasına baktığımızda bir cok özel kurumun ilanını görüyoruz fakat ücret bilgilerini paylaşımlara göre baktığımızda paylaştığınız maaş( 22.000) gibi bir tutar maalesef yok. Genelde asgari civarında bir maaş bilgisi veriliyor.Paylasmayanlarda eminim ayni oranlarda bir ucret tarifesi uygulayacaktır. Iskurun bu sisteminden bahseder misiniz? .

  Yanıtla
 3. Merhaba ben 2 yolluk Çocuk Gelişimi mezunuyum. 1 yıllık özel sektörde tam zamanlı olarak asgari ücretle çalıştım. Şu an bir okuldan teklif aldım ve asgari ücretten 500 tl fazla diyorlar. Sizce kabul etmem mantıklı olur mu ?

  Yanıtla
 4. Merhaba ben kendi evlerinde 1. Sınıf öğrencisinine ders yaptırıp onunla ilgileneceğim anne baba çalışıyor ne kadar ücret almalıyım teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu sizinle aile arasındaki anlaşmaya bağlı. Tam zamanlı çalışacaksanız asgari ücret tutarı olan 4253 TL’den az olamaz. Üzeri de sizin anlaşmanıza bağlı.

   Yanıtla
Yorum yapın