Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı Ne Kadar 2022

0

Özel eğitim öğretmenliği maaşları ve özel eğitim öğretmenliğinin ne olduğu, görev ve sorumlulukları ile tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Öğretmenliğin zor ve kutsal bir meslek olduğunu hepimiz bilir ve söyleriz. Özel eğitim öğretmenliği ise öğretmenlik mesleği arasındaki en zor bölümlerden birisidir. Zira eğitim verilen kesimin özel olması, eğitim verilebilmesinin normale göre zor olması bu bölümün diğer öğretmenlere göre işini daha fazla zorlaştırmaktadır. Bu yazımızda özel eğitim öğretmenliği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Özel eğitim öğretmenliği nedir ?

Özel Öğretim Öğretmenliği, zihinsel, duygusal ya da fiziksel engeli bulunan kişilerin eğitime kesinti yaşanmaksızın devam edebilmeleri adına eğitim vermeden sorumlu kişiler olarak tanımlanabilir. Özel Eğitim Öğretmenleri, öğretmenlikte uygulanan sıradan tekniklerin eksik olduğu kısımlarda aldıkları eğitimleri  ihtiyacı olan öğrencilere uygulayarak onların eğitimlerine ve gelişmelerine katkıda bulunurlar.

Özel eğitim öğretmenliği ne iş yapar ?

Hem Kamuda hem de özel sektörde zihinsel, duygusal, fiziksel v.s. engeli olan kişilerin eğitiminden sorumlu olurlar. Özel sektörde özel okulların yanı sıra hastaneler ve özel eğitim merkezlerinde de görev alırlar.

Özel eğitim öğretmenliği maaşları ne kadar 2022

Devlette özel eğitim öğretmeni maaşı 657 sayılı devlet memurları Kanununa göre hesaplanır. Kamuda özel eğitim öğretmeni maaşları kademe ve derece esas alınarak hesaplandığından kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 2022 yılında güncel zamlarla birlikte Kamu’ya ilk defa atanan öğretmene ödenecek özel eğitim maaşları 6724 TL net olacaktır. Eğer kişi evli ise ve çocuk da varsa ve eş çalışmıyorsa ortalama net maaşı 5000 TL civarında olacaktır. Ek derslerle birlikte eğitim döneminde alacağı net maaş ise 7300  TL civarında olacaktır.

Özel sektörde ise ödenen maaşlar Kamuya göre farklılık göstermektir. Her ne kadar başlangıçta yüksek maaşlar ödenmese de tecrübe arttıkça ödenen maaş tutarı da yükselmektedir. Ortalama net maaş özel sektörde 4500 liradan başlamakta ve 8000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yani burada bir standart bulunmamaktadır.

Zihinsel engelliler öğretmenliği maaşları 2022

Gelelim bu alanda en fazla araştırılan bir diğer husus olan zihin engelliler öğretmenliği maaşına. Zihinsel engellilerin eğitimi diğer engellilere göre biraz daha zordur. Ancak ne yazık ki bu durum maaşlara özellikle de Kamuda artı olarak yansımamaktadır. Kamuda ve özel sektörde ödenecek maaşlar yukarıda belirtilen tutarlarla aynı olmaktadır.

İşitme engelliler öğretmenliği maaşı 2022

İşitme engellilere verilecek eğitimde özel eğitim dilinin de öğrenilmesi gerekmektedir. Alınan sorumluluk ve işin zorluğu ne kamuda ne da özelde maaşlar artı olarak eklenmemektedir. Devlette ve özelde ortalama işitme engelli maaşı yukarıda verilmiştir.

Ücretli özel eğitim öğretmenliği maaşları

Ücretli öğretmenler ek ders karşılığında çalışan kişilerdir. Ay içerisinde girmiş oldukları derslerin belirlenmiş bulunan ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar maaş ödemesi yapılmaktadır. Ücretli öğretmenlere ödenecek net maaşlar her dönem belirlenmiş olan ek ders ücretine göre farklılık göstermektedir. Güncel ek ders ücretlerine göz atmak ve ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplamak için hemen ücretli öğretmen maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel eğitim öğretmeni ek ders hesaplaması nasıl yapılır ?

Özel öğretim öğretmenlerinin ek ders hesaplaması da diğer öğretmenlerinki gibi yapılmakta olup herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Aylık olarak belirlenen ek ders saatinin geçerli ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar aylık olarak ek ders ücreti alırlar.

Özel eğitim öğretmenlerinin emeklilik şartları

Devlette çalışanlar emekli sandığı kapsamında sigortalı sayılırlar. Özel sektörde çalışanlar ise ssk kapsamında sigortalı sayılırlar. Her iki sigorta kolu kapsamında ilk defa prim ödenen tarihe göre emeklilik şartları farklılık göstermektedir. Dilerseniz ilk prim ödenen tarihi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazın ne zaman emekli olabileceğinizi biz hesaplayalım. Ya da hemen emeklilik tablosu başlıklı yazımızı ziyaret ederek kendiniz tablodan ne zaman emekli olacağınız hakkında hesaplama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.