Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı 2024 & Zamlı ve Güncel

Özel eğitim öğretmenliği maaşları ve özel eğitim öğretmenliğinin ne olduğu, görev ve sorumlulukları ile tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Öğretmenliğin zor ve kutsal bir meslek olduğunu hepimiz bilir ve söyleriz. Özel eğitim öğretmenliği ise öğretmenlik mesleği arasındaki en zor bölümlerden birisidir. Zira eğitim verilen kesimin özel olması, eğitim verilebilmesinin normale göre zor olması bu bölümün diğer öğretmenlere göre işini daha fazla zorlaştırmaktadır. Bu yazımızda özel eğitim öğretmenliği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Özel eğitim öğretmenliği nedir ?

Özel Öğretim Öğretmenliği, zihinsel, duygusal ya da fiziksel engeli bulunan kişilerin eğitime kesinti yaşanmaksızın devam edebilmeleri adına eğitim vermeden sorumlu kişiler olarak tanımlanabilir. Özel Eğitim Öğretmenleri, öğretmenlikte uygulanan sıradan tekniklerin eksik olduğu kısımlarda aldıkları eğitimleri  ihtiyacı olan öğrencilere uygulayarak onların eğitimlerine ve gelişmelerine katkıda bulunurlar.

Özel eğitim öğretmenliği ne iş yapar ?

Hem Kamuda hem de özel sektörde zihinsel, duygusal, fiziksel v.s. engeli olan kişilerin eğitiminden sorumlu olurlar. Özel sektörde özel okulların yanı sıra hastaneler ve özel eğitim merkezlerinde de görev alırlar.

Özel eğitim öğretmenliği maaşları ne kadar 2024

Devlette özel eğitim öğretmeni maaşı 657 sayılı devlet memurları Kanununa göre hesaplanır. Kamuda özel eğitim öğretmeni maaşları kademe ve derece esas alınarak hesaplandığından kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Güncel zamlarla birlikte 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren Kamu’ya ilk defa atanan öğretmene ödenecek özel eğitim maaşları 34.431,00 TL net olacaktır. Eğer kişi evli ise ve çocuk da varsa ve eş çalışmıyorsa ortalama net maaşı 35.000-37.000 TL civarında olacaktır. Ek derslerle birlikte eğitim döneminde alacağı net maaş ise 40.000-42.000 TL civarında olacaktır.

Özel sektörde ise ödenen maaşlar Kamuya göre farklılık göstermektir. Her ne kadar başlangıçta yüksek maaşlar ödenmese de tecrübe arttıkça ödenen maaş tutarı da yükselmektedir. Ortalama net maaş özel sektörde 17.500 liradan başlamakta ve 25.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yani burada bir standart bulunmamaktadır.

Kadrolu özel eğitim öğretmeni maaş

Özel eğitim Öğretmenliği maaş hesaplama tablosu 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren kamuda çalışanlar için güncel olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

Ek ders hariç net
Özel eğitim öğretmenliği maaşı devlet
34.431,00 TL
Ek ders dahil
Özel eğitim öğretmeni maaşı
40.000-42.000 TL

Zihinsel engelliler öğretmenliği maaşları 2024

Gelelim bu alanda en fazla araştırılan bir diğer husus olan zihin engelliler öğretmenliği maaşına. Zihinsel engellilerin eğitimi diğer engellilere göre biraz daha zordur. Ancak ne yazık ki bu durum maaşlara özellikle de Kamuda artı olarak yansımamaktadır. Kamuda ve özel sektörde ödenecek maaşlar yukarıda belirtilen tutarlarla aynı olmaktadır.

İşitme engelliler öğretmenliği maaşı 2024

İşitme engellilere verilecek eğitimde özel eğitim dilinin de öğrenilmesi gerekmektedir. Alınan sorumluluk ve işin zorluğu ne kamuda ne da özelde maaşlar artı olarak eklenmemektedir. Devlette ve özelde ortalama işitme engelli maaşı yukarıda verilmiştir.

Ücretli özel eğitim öğretmenliği maaşları

Ücretli öğretmenler ek ders karşılığında çalışan kişilerdir. Ay içerisinde girmiş oldukları derslerin belirlenmiş bulunan ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar maaş ödemesi yapılmaktadır. Ücretli öğretmenlere ödenecek net ücretli özel eğitim öğretmenliği maaşı her dönem belirlenmiş olan ek ders ücretine göre farklılık göstermektedir. Güncel ek ders ücretlerine göz atmak ve ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplamak için hemen ücretli öğretmen maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yurt dışında özel eğitim öğretmenliği maaşı

Yurt dışında özel eğitim öğretmenliği maaşı ülkelere göre farklılık göstermektedir. Avrupa Birliği ülkelerinde ortalama öğretmen maaşları 2024 için 2500-3000 euro aralığındadır.

Ram’da çalışan özel eğitim öğretmeni maaşı

Rehberlik Araştırma Merkezleri Kamuya bağlı yerlerdir. Buralarda kadrolu ve sözleşmeli olarak MEB’e bağlı öğretmenler çalıştırılır. Dolayısıyla maaşları da bu kapsamda hesaplanır. Ek ders hariç 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net maaşları 34.431,00 TL civarındadır. Ek ders dahil net maaşlar ise ortalama 40.000-42.000 TL civarında olmaktadır.

Yeni atanan özel eğitim öğretmeni maaşı

Yeni atanan özel eğitim öğretmeni maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net ve ek dersler hariç 34.431,00 TL olmuştur. Ek dersler ile birlikte ortalama maaşlar 40.000-42.000 TL civarında olacaktır.

Özel eğitim öğretmeni ek ders hesaplaması nasıl yapılır ?

Özel öğretim öğretmenlerinin ek ders hesaplaması da diğer öğretmenlerinki gibi yapılmakta olup herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Aylık olarak belirlenen ek ders saatinin geçerli ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar aylık olarak ek ders ücreti alırlar.

Özel eğitim öğretmenlerinin emeklilik şartları

Devlette çalışanlar emekli sandığı kapsamında sigortalı sayılırlar. Özel sektörde çalışanlar ise ssk kapsamında sigortalı sayılırlar. Her iki sigorta kolu kapsamında ilk defa prim ödenen tarihe göre emeklilik şartları farklılık göstermektedir. Dilerseniz ilk prim ödenen tarihi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazın ne zaman emekli olabileceğinizi biz hesaplayalım. Ya da hemen emeklilik tablosu başlıklı yazımızı ziyaret ederek kendiniz tablodan ne zaman emekli olacağınız hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Özel eğitim bölümünün önü açık mı?

Her öğretmen alımında belli oranda kadronun ayrıldığı bir bölümdür. Çok yüksek oranda olmasa da her sene alım olmaktadır. Ancak önü açık mı bu sorunun net cevabını vermek mümkün değildir.

Özel eğitim öğretmenliği mezunları ne iş yapar?

Özel eğitim gerektiren zihinsel engelli, down sendromlu gibi bireylerin eğitimlerinde görev alan kişilerdir. Kamuda ve özel sektörde iş imkanı bulunmaktadır.

Özel eğitim öğretmenleri yaz tatili var mı?

Kamuda görev alan öğretmenlerin de diğer öğretmenler gibi yaz tatili hakkı vardır. Özel sektörde çalışanların ise yıllık izin süreleri iş kanunu kapsamında belirlenmektedir.

Özel okul öğretmeni kaç saat çalışır?

Haftalık ortalama çalışma süreleri 30-40 saat aralığında değişmektedir.

4/5 - (6 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşı 2024 & Zamlı ve Güncel” üzerine 7 yorum
Yorum yapın