Prim Eksiği Nedeniyle Emekli Olamayanlar 2022

34

Prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlar kapsamındaki herkesin ortak beklentisi prim borçlanması hakkı verilmesi ve bununla emekli olmak. Mevcut emekli mevzuatımızda kişilerin emekli olabilmesi için ilk defa sigorta başlangıç tarihine göre gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlamaları gerekmektedir. Bazı istisnai durumlar harici bu üç şart birlikte sağlanmadan kişiler emekli olamamaktadır.

Özellikle emeklilik prim günü eksik olan kişiler ise toplu borçlanma ile emeklilik düzenlemesi beklemektedir. Peki bağkur ya da ssk prim gün sayısı eksik olanlar için yasal düzenleme çıkacak mı ? Prim günü eksik olanlar borçlanma ile emekli olabilecek mi ? Detaylar yazımızda. Bu yazımızda yaşı tamamlamış ancak prim günü eksik olanlar için düzenlemeden bahsedeceğiz. Eğer sizin tam tersi durum varsa yeni prim gününü tamamlayıp yaşı tamamlamadıysanız yani emeklilikte yaşa takılanlardan iseniz bu durumda emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber sayfamızı  ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik prim gün sayısı nedir ?

Sigorta ilk tescil yani başlangıç tarihine göre kişilerin emekli olabilmeleri için gerekli olan gün sayısına emeklilik prim gün sayısı denilmektedir. İlk defa 01 Mayıs 2008 sonrasında herhangi bir sigorta kolunda başlangıcı olanlar için gerekli gün sayısı SSK’da 7200, bağkur ve emekli sandığında ise 9000 gündür. Eğer giriş tarihiniz daha öncesinde ise emeklilik tablosuna bakarak ilk defa sigorta başlangıç tarihinize göre size gerekli olan prim gün sayısına bakabilirsiniz. Emeklilik tablosundan emeklilik hesaplaması yapmak için SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortalılık süresi nedir ?

Sigortalılık süresi ilk defa prim ödenen tarihten itibaren geçen süredir. Sigortalılık süresinin hesabına ilk defa girişten sonraki tüm süre dahil edilir. Yani sadece çalışılan süreler dikkate alınmaz. Boşta geçen süreler de dikkate alınır. İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında başlayanlar için sigortalılık süresi şartı kaldırılmıştır.

Sgk prim eksiği olanlara düzenleme var mı 2022

Gelelim asıl konumuz olan Sgk prim eksiği olanlara emeklilik düzenlemesinin olup olmadığına. Boşta geçen bir sürenin borçlanılarak Sosyal Güvenlik hizmetinden sayılması gibi bir düzenleme yoktur. Bunun için kanuni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. 5510 Sayılı Kanuna göre kişilerin borçlanabileceği süreler 41’inci maddede belirtilmiştir. Buna göre SGK borçlanması yapılabilecek süreleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Doğum borçlanması: Kadın sigortalı ilk defa sigorta tescil tarihinden itibaren doğmuş olması şartı ile 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilir. Her çocuk için en fazla 720 güne kadar borçlanma hakları bulunmakta.
 • 4a yani emekli sandığı kapsamında olanlar ücretsiz izin sürelerini borçlanabilir.
 • Er ve ya erbaş olarak geçen süreler borçlanılabilir.
 • Sigortalı olmadan doktora öğrenimi ya da  tıpta uzmanlık gereği Türkiye’de ya da  yurtdışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim zamanları,
 • Sigorta olmadan avukatlık stajı görenler normal staj zamanlarını,
 • Sigortalı çalışırken gözaltına alınanlar tutuklulukta ya da gözaltında geçen süreleri,
 • Grev ve lokavt süreleri.
 • Doktorlar fahri asistanlık sürelerini borçlanabilir.
 • Seçim kanunu kapsamında istifa eden ve seçilemediği için göreve tekrar dönenler istifa süresinde geçen süreyi,
 • Kısmi sigortalılar 30 günden eksik kalan süreleri borçlanabilir.
 • Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde ikamet eden ev hanımları burada geçen ikamet ya da çalışma sürelerini,
 • Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde çalışan erkekler bu süreleri borçlanabilir.

Gördüğünüz gibi Kanunda borçlanılabilecek süreler açıkça belirtilmiştir. Yukarıdakilerin haricinde yaşı dolup primi eksik olanlara emeklilik düzenlemesi için Kanuni düzenleme yapılması gerekmektedir. Eğer Sgk eksik prim tamamlama ile ilgili bir düzenleme yapılırsa primi eksik olanlara emeklilik şartları sağlanırsa primi eksik olanlara borçlanma ile emeklilik hakkı sağlanabilecektir.

Bağkur, ssk prim eksiği olanlara emeklilik son dakika 2022

Şu an için bu konu hakkında bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak prim günü eksik olanlara emeklilik müjdesi düzenlemesi gelirse haberleri ve son dakika gelişmeleri sayfamızda paylaşılacaktır. yaşını doldurup primi eksik olana emeklilik müjdesi ve son dakika haberleri için bizi takipte kalmanızı öneririz. Prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlar için düğmeye basıldığında taslak çalışmasından son ana kadar tüm gelişmeleri sizin için takip edeceğiz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

34 Yorum
 1. Sevda

  Merhaba 1990 ocağın 1den siğortam var 3 çocuk borçlanması ödedim ve yaştan dolayı isteğe bağlı ödedim 1976 doğumluğum dün mesaj geldi 18 prim eksiğim var çıkmış ne yapmam gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı ya da çalışarak tamamlayabilirsiniz o süreleri.

 2. Özlem

  İyi günler 2002 sigorta girisliyim 300is günüm var ama ben 20yil çalıştım sigortasız kuaför sektöründe sigorta yapmıyorlar kendimde yatirmadim şu andada fiziksel rahatsızlıklarım var ve çalışamıyorum ben nasıl emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapacak bir şey yok. Girişinize göre emeklilik için en az 4500 prim gününe ihtiyacınız var.

 3. Muammer

  Merhaba yaşı dolmuş sgk prim günlerin eksik olması nedeniyle emekli alamayanlar için Bi yasa çıkacakmış acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yok maalesef bir çalışma.

 4. Elem

  Mehaba ..1991 girişliyim sigortaya.yaşım dolmuş ama prim eksiğim var 3.5 sene.3600 ü geçmişim 40 gün kadar 3600 den emekli olamam mı?
  Ayrıca toplu ödeme sözkonusu olmıyacakmıdır acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba toplu ödeme yok. 3600 günden yaştan emeklilik hakkınız da var tabi ki.

 5. Zumrut

  Merhabalar annem 1961 doğumlu.02.05.2017 ise girisli sadece 138 gun prim odemesi var. Suanda 61 yasinda ve baska sigortali bi iste calismiyor. Emekli olabilmesi icin yapilandirma vs. Ne olmasi gerekir.hic birsey olmuyorsa odenen primleri toplu prim iadesi olarak alabilirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplu prim ödeme gibi bir hakkınız yok. Çalışarak ya da isteğe bağlı prim ödeyerek tamamlaması gerekiyor. Yaş şartını sağladığı için ödenen primleri iade alma hakkı var.

 6. Hüseyin Erbilgin

  Merhaba, bağkurdan ssk ya döndüm. bağkur- ssk çakışan günlerim var. Ayrıca ödenmemiş ve dondurulmuş bağkur günlerim var. çakışan günlerimin dondurulmuş günlerin yerine sayılması mümkün mü

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öyle bir şey mümkün değil maalesef.

 7. Bülent

  1984 te 12 ci ayda sigorta girişim var.bununla beraber sigortalı çalışmadığım için prim günüm yok.suanda 2500 gün civarında.geriye dönük ödeme varmi.askerlugimi ödersin 2csene çalıştığım zaman 3600 gün oluyor.bu arada 1967 dogumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye dönük ödeme yok maalesef. Sadece askerlik borçlanabilirsiniz. 3600 gün 60 yaş ile emekli olabilirsiniz.

  2. Simal sevim yılmaz

   92 sigorta girisli 67 dogumluyum.. yastan emekliyim ..işsiz kalmadım ancak kanser tedavisi nedeniyle 4 yıl raporlu gecti..ucretsiz izin degil raporluydum 2600 primim var ve primler odenmediginden emekli olamıyorum ne yapmam gerekir..

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Sadece sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa 3 çocuğa kadar ve her bir çocuk için 720 güne kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz. Bunun dışında yapılacak bir şey yok.

 8. Ibrahim

  Merhaba.2925 Tarim sgk ödemekteyim.15 senem doldu.yasim 60. 3600 güne tabiyim.Toplam daha onceki calismalarim dahil 2870 primim var.kalan730 günü isteğe bağlı ödesem nezaman emekli olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk sigorta başlangıç tarihiniz tam olarak ne zaman ?

 9. ŞAHVER

  MERHABA

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nasıl Yardımcı olabilirim ?

   1. Hilal

    Merhaba 1972 doğumluyum sigorta girişim 18.10.1989 1229 gün sigortam var ve 3 çocuğum var 1994 2006 ve 2012 doğumlu ne zaman ve nasıl emekli olurum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 5375 günü tamamlarsanız direk emekli olabiliyorsunuz. 3600 günle ise 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

    2. Necip bilgili

     Merhabalar ben 1971 yılında doğdum 51 yaşındayım 01-11-1989 tarihinde sigorta girişim var şu anda 3265 sigorta prim günüm var 3600’den emekli olabilirmiyim ya da emekli olabilmem için ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. 3600 günden 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 10. Sündüz

  Merhaba ,
  15.06.1992 döneminde sigorta başlangıcım olmuş.
  19.04.1964 doğumluyum , ödenen primim 2625 gün .
  Kısmı felç geçirdiğim için bir dönem çalışmadım , şuan iyiyim ama astım hastasıyım.
  Sağlık sebeplerim yüzünden çalışma hayatıma devam edemiyorum.
  3 çocuğum var , Çocuklarımın doğum yılı 1979 – 1981 – 1988
  Emekli olma imkanım varmı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 360 güne tamamlarsanız 19.04.2022 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz. Kalan eksik günler için doğum borçlanması yapamıyorsunuz maalesef. Çalışarak ya da isteğe bağlı tamamlamanız gerekiyor. Daha önce malulen emeklilik başvurusu yapmadıysanız malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

   1. Sündüz

    Ömer bey değerli görüşleriniz için teşekkür ederim , 19.04.2022 yılında nasıl emekli olabilirim o kısmı anlayamadım

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. 19.04.2022 tarihinden sonra yaş şartını tamamlıyorsunuz. 3600 günü de tamamlarsanız emekli olursunuz. Onu demek istemiştim.

 11. Metin

  Istifa eden bir memur olarak sgk dan emekli oldum memurluk donemine ait 6200 prim gunum var emekli sandigindan tazminatimi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İkramiye ödenmesi gerekir size tazminat değil.

  2. Emine

   1998 5.ay ssk girişim var.1969 doğumlu bayanım.doğum borçlanması ödedim buna rağmen 5975 günden emekli olabiliyorum 5625 prim günüm var.pandemi dolayısıyla kafe lokantaların kapalı olmasından dolayı işten ayrıldım.yaşımdan sağlık problemlerimden dolayı çalışamıyorum.eksik günü nasıl tamamlayabilirim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Kalan hizmet süresini isteğe bağlı sigorta ödeyerek tamamlayabilirsiniz. İsteğe bağlı bağkur açtırabilirsiniz.

 12. Mehmet

  Emekli sandığına tabi 4500 gün primim var. yaşım 70. bu yaştan sonra çalışmam mümkün değil. SSK lı olsaydım emekli olabiliyordum Bu prim şu andaki yasalara göre hiç bir işe yaramamaktadır. Benim durumda prim eksiği olan 110 bin kişi olduğu belirtilmektedir. Prim tamamlamak için defaten borçlanma imkanı getirilse, nakit girişi olacağından hem SGK likit yönden rahatlayacak, bizlerde ömrümüzün kalan kısmını emekli olarak geçirebileceğiz. Saygılarımla,Mehmet

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehmet BEY. Umarım dilediğiniz düzenleme çıkar.