Prim Eksiği Nedeniyle Emekli Olamayanlar 2021

0

Prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlar kapsamındaki herkesin ortak beklentisi prim borçlanması hakkı verilmesi ve bununla emekli olmak. Mevcut emekli mevzuatımızda kişilerin emekli olabilmesi için ilk defa sigorta başlangıç tarihine göre gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlamaları gerekmektedir. Bazı istisnai durumlar harici bu üç şart birlikte sağlanmadan kişiler emekli olamamaktadır.

Özellikle emeklilik prim günü eksik olan kişiler ise toplu borçlanma ile emeklilik düzenlemesi beklemektedir. Peki bağkur ya da ssk prim gün sayısı eksik olanlar için yasal düzenleme çıkacak mı ? Prim günü eksik olanlar borçlanma ile emekli olabilecek mi ? Detaylar yazımızda. Bu yazımızda yaşı tamamlamış ancak prim günü eksik olanlar için düzenlemeden bahsedeceğiz. Eğer sizin tam tersi durum varsa yeni prim gününü tamamlayıp yaşı tamamlamadıysanız yani emeklilikte yaşa takılanlardan iseniz bu durumda emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber sayfamızı  ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik prim gün sayısı nedir ?

Sigorta ilk tescil yani başlangıç tarihine göre kişilerin emekli olabilmeleri için gerekli olan gün sayısına emeklilik prim gün sayısı denilmektedir. İlk defa 01 Mayıs 2008 sonrasında herhangi bir sigorta kolunda başlangıcı olanlar için gerekli gün sayısı SSK’da 7200, bağkur ve emekli sandığında ise 9000 gündür. Eğer giriş tarihiniz daha öncesinde ise emeklilik tablosuna bakarak ilk defa sigorta başlangıç tarihinize göre size gerekli olan prim gün sayısına bakabilirsiniz. Emeklilik tablosundan emeklilik hesaplaması yapmak için SGK emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortalılık süresi nedir ?

Sigortalılık süresi ilk defa prim ödenen tarihten itibaren geçen süredir. Sigortalılık süresinin hesabına ilk defa girişten sonraki tüm süre dahil edilir. Yani sadece çalışılan süreler dikkate alınmaz. Boşta geçen süreler de dikkate alınır. İlk defa 01.05.2008 tarihi ve sonrasında başlayanlar için sigortalılık süresi şartı kaldırılmıştır.

Sgk prim eksiği olanlara düzenleme var mı 2021

Gelelim asıl konumuz olan Sgk prim eksiği olanlara emeklilik düzenlemesinin olup olmadığına. Boşta geçen bir sürenin borçlanılarak Sosyal Güvenlik hizmetinden sayılması gibi bir düzenleme yoktur. Bunun için kanuni bir düzenleme yapılması gerekmektedir. 5510 Sayılı Kanuna göre kişilerin borçlanabileceği süreler 41’inci maddede belirtilmiştir. Buna göre SGK borçlanması yapılabilecek süreleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Doğum borçlanması: Kadın sigortalı ilk defa sigorta tescil tarihinden itibaren doğmuş olması şartı ile 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilir. Her çocuk için en fazla 720 güne kadar borçlanma hakları bulunmakta.
 • 4a yani emekli sandığı kapsamında olanlar ücretsiz izin sürelerini borçlanabilir.
 • Er ve ya erbaş olarak geçen süreler borçlanılabilir.
 • Sigortalı olmadan doktora öğrenimi ya da  tıpta uzmanlık gereği Türkiye’de ya da  yurtdışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim zamanları,
 • Sigorta olmadan avukatlık stajı görenler normal staj zamanlarını,
 • Sigortalı çalışırken gözaltına alınanlar tutuklulukta ya da gözaltında geçen süreleri,
 • Grev ve lokavt süreleri.
 • Doktorlar fahri asistanlık sürelerini borçlanabilir.
 • Seçim kanunu kapsamında istifa eden ve seçilemediği için göreve tekrar dönenler istifa süresinde geçen süreyi,
 • Kısmi sigortalılar 30 günden eksik kalan süreleri borçlanabilir.
 • Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde ikamet eden ev hanımları burada geçen ikamet ya da çalışma sürelerini,
 • Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde çalışan erkekler bu süreleri borçlanabilir.

Gördüğünüz gibi Kanunda borçlanılabilecek süreler açıkça belirtilmiştir. Yukarıdakilerin haricinde yaşı dolup primi eksik olanlara emeklilik düzenlemesi için Kanuni düzenleme yapılması gerekmektedir. Eğer Sgk eksik prim tamamlama ile ilgili bir düzenleme yapılırsa primi eksik olanlara emeklilik şartları sağlanırsa primi eksik olanlara borçlanma ile emeklilik hakkı sağlanabilecektir.

Bağkur, ssk prim eksiği olanlara emeklilik son dakika 2021

Şu an için bu konu hakkında bir çalışma bulunmamaktadır. Ancak prim günü eksik olanlara emeklilik müjdesi düzenlemesi gelirse haberleri ve son dakika gelişmeleri sayfamızda paylaşılacaktır. yaşını doldurup primi eksik olana emeklilik müjdesi ve son dakika haberleri için bizi takipte kalmanızı öneririz. Prim eksiği nedeniyle emekli olamayanlar için düğmeye basıldığında taslak çalışmasından son ana kadar tüm gelişmeleri sizin için takip edeceğiz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.