Rapor Parası Merkeze Gönderildi Ne Demek ?

Rapor parası merkeze gönderildi ne demek ? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız geçici iş göremezlik diğer adı ile rapor parası ödemesinin ne durumda olduğunu kontrol etmek için e devlet sisteminden sorgulama yaptığınızda rapor parası merkeze gönderildi şeklinde sorgulama sonucu alabilirsiniz.

Rapor parası merkeze gönderildi ne demek ? Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız geçici iş göremezlik diğer adı ile rapor parası ödemesinin ne durumda olduğunu kontrol etmek için e devlet sisteminden sorgulama yaptığınızda rapor parası merkeze gönderildi şeklinde sorgulama sonucu alabilirsiniz.

E devlet sorgulaması sonucunda rapor parası merkeze gönderildi yazıyor şeklinde bir sonuç ile karşılaşan okuyucularımızın büyük bir kısmı rapor paramı ne zaman alırım sorusunu bize yöneltiyor. Biz de e devlet rapor parası merkeze gönderildi şeklinde sonucu gördükten sonra ödemenizi kaç günde alabileceğiniz, rapor merkeze gönderildi ne demek ve yapmanız gerekenler konusunda size bilgi vermeye çalışacağız. Dilerseniz bu sorunun cevabını vermeden önce sgk rapor parası hesaplamasının nasıl yapıldığına kısaca değinelim.

Rapor parası nasıl hesaplanır ?

Hesaplama net maaşınız üzerinden değil Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen brüt kazancınız diğer adı ile prime esas kazanç üzerinden yapılıyor. Prime esas kazanç bildiriminizin ne kadar olduğunuz e devlet sisteminde SGK-SGK Hizmet Dökümü sorgulaması yaparak hizmet dökümündeki PEK kısmından öğrenebilirsiniz.

  • Hastalık raporlarında hesaplama rapor aldığınız tarihten önceki son 12 aylık brüt kazancın son 12 aylık toplam gün sayısına bölünmesi şeklinde yapılıyor. Bulunan bu tutarın 2/3’ü ayakta tedavide 1 günlük rapor parası, 1/2’si ise yatarak tedavilerde 1 günlük rapor parası olarak ödeniyor. Hastalık geçici iş göremezlik raporlarında raporlu olduğunuz ilk 2 güne ödeme yapılmadığını da hatırlatmak isteriz.
  • SGK doğum rapor parası diğer adı ile analık istirahat raporlarında da doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde adınıza yatan son 12 aylık brüt kazanç ve gün sayısı esas alınarak hesaplama yapılıyor. Bulunan tutarın 2/3’lük kısmı bir günlük doğum ödemesi olarak yapılıyor.
  • İş kazalarında rapor tarihinden önceki son 12 aylık kazanç varsa bu kazanca göre yoksa ortalama kazanca göre hesaplama yapılıyor. Hastalıkta olduğu gibi ortalama brüt kazancın 2/3’ü ayakta tedavide bir günlük rapor ödemesi, 1/2’si ise yatarak tedavilerde bir günlük ödeme olarak yapılmaktadır.
  • Uygulama aracılığı ile rapor parası hesaplaması yapmak için hemen  rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik ödeneği merkeze gönderildi ne demek ?

Gelelim asıl konumuz olan rapor ücreti merkeze gönderildi ne demek sorusunun cevabına. Rapor parası sorgulama ptt sonucunda e devlet sisteminde merkeze gönderildi şeklinde sonucu görüyorsanız raporunuzun hastane tarafından eksiksiz sisteme girildiği, işverenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışmazlık bildirimini yaptığı ve raporunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmek üzere onaylandığı anlamına gelir. Kısacası iş göremezlik merkeze gönderildi sonucu raporunuzda herhangi bir eksik olmadığı ve ödemenizin en kısa sürede PTT’ye ya da varsa tanımlı banka hesabınıza gönderileceği anlamına gelir.

Analık parası merkeze gönderildi ne demek

Bildiğiniz üzere sigortalı ve ya bağkurlu kadınlara doğum öncesi ve sonrası toplamda 16 haftaya kadar SGK tarafından ödeme yapılmakta. Ödeme işlemi SGK tarafından onaylanarak Muhasebeye gönderildiğinde merkeze gönderildi olarak yazar. Onay işlemlerinin tamam olduğu ve ödemenin kısa süre içerisinde bankaya gönderileceği anlaşılır.

Merkeze gönderildi ne zaman yatar ?

Sorgulama sonucu iş göremezlik parası merkeze gönderildi sonucunu aldıktan sonra  ödemeniz en geç 1 hafta içerisinde PTT’ye ya da SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınıza gönderilmiş olacaktır. Rapor paranızı ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için hemen rapor parası ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası bankaya aktarıldı ne demek ?

Ödeme işleminin tamamlanmasının ardından durum e devletten sorgulandığında “Bankaya gönderildi” olarak görünür. Rapor parası bankaya gönderildi diyorsa bu durumda ödemenizi PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için rapor parası bankaya gönderildi ne demek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk rapor ödeme çıkmadı ne demek ?

E-devletten yapılan sorgulama sonucunda ” SGK Rapor Ödeme Çıkmadı” uyarısı ile karşılaşıyorsanız ödemenizin henüz yapılmadığı anlamına gelir. Bunun birkaç nedeni olabilir.

  • Raporunuz henüz bitmemiş olabilir.
  • Rapor bitmiştir ama işveren tarafından henüz onaylanmadığı için ödeme yapılamamış olabilir.
  • İşveren tarafından onaylanmıştır ama henüz SGK ödeme yapmamış olabilir.
  • Bu durumda bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizde yarar olacaktır.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın