Sgk Emanetteki Paranın Mahsup Dilekçesi Örneği

4

Sgk emanetteki paranın mahsup dilekçesi örneği ile sgk emanet hesaplarındaki işveren prim alacaklarınızı borçlarınıza mahsup edebilirsiniz. Bu yazımızda işveren emanetine alınan tahsilatlar konusunda bilgi verilecektir. Eğer sizin e-devlette sorgulama yaptığınızda emanete alınan şahıs ödemesi ya da rapor parası gibi ödemeleriniz varsa emanete alınan rapor paranın iadesi başlıklı yazımızı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda sigortalı çalıştıran işverenler için mosip emanet tahsilatları nedir, sgk emanetteki para nedir nasıl alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabı verilecek ayrıca sgk emanete alınan paranın iadesi için sgk emanetteki para dilekçesi örneğini de bulabilirsiniz.

Sgk mosip ne demek ?

Mosip ödeme sistemi yani tam açılımı ile Muhasabe Otomasyon Sistemi Projesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm ödemeler, tahsilatlar, borç bildirimi kısacası tüm parasal işlemler için kullandığı sistemdir.

Mosip emanet tahsilatları ne demek ?

İşverenlerin birçok durumdan kaynaklı olarak sgk emanet hesabına ödemeler düşebilmekte. İşte hem işverenler hem de diğer sigortalılar için fazla ödeme ya da geriye dönük teşvikten kaynaklı gibi nedenlerle gerçekleşen ve borca mahsup edilebilecek ya da iade edilebilecek tutarlar SGK emanet hesaplarında bekler. Bu hesabın adı da mosip emanet hesabıdır.

SGK emanetteki tahsilatlar nedir ?

İşverenler için Sgk emanet para birçok nedenden kaynaklanabilmekte. Emanetteki alacakların başlıca kaynakları şu şekilde sıralanabilir;

 • Geriye dönük teşvikten kaynaklı alacaklar,
 • 6661 asgari ücret desteğinden kaynaklı emanet paralar
 • Sistem hatası ya da işverenin kendi hatasından dolayı fazla yapılan ödemeler,
 • Hizmet iptalinden kaynaklı olarak oluşan fazla paralar,
 • Diğer nedenler.

Sgk emanetteki para sorgulaması nasıl yapılır ?

İşveren olarak sgk emanet sorgulamasını E-bildirge sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için öncelikle;

 • Buradan e-bildirge sistemine SGK şifreniz ile giriş sağlayın ⇒ E Bildirge SGK Giriş.
 • Ardından İŞVEREN BORÇ GÖRÜNTÜLEME ( Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, İcra Bilgileri) menüsüne giriş yapın.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra üstte yer alan menülerden EMANETTEKİ TAHSİLATLAR seçeneğini tıklayarak sgk emanet görüntülemesi yapabilirsiniz.
 • MOSİP EMANET TAHSİLATLARI kısmında görünen tutarları varsa sgk emanetteki para mahsup dilekçesi ile başvuru yaparak borçlarınıza saydırabilir, borç yoksa iade alabilirsiniz.

Sgk mahsup dilekçesi örneği

Sgk emanet para sorgulamasının ardından varsa emanetteki alacaklarınızın prim borçlarınıza mahsup edilmesi yani saydırılması için sgk emanet mahsup dilekçesi ile işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Sgk emanete alınan para için dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Müdürlüğüzde ……………………………….. sicil numaralı işyerinde tescilliyiz. Mosip emanet hesabımızdaki ……. TL tutarındaki alacağımızın …../…… dönemi borçlarımıza mahsup edilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

İşveren olarak yararlanabileceğiniz güncel tüm teşviklere SGK teşvikleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SGK emanetteki tahsilatlar ve mahsup işlemleri hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


4 Yorum
 1. Xdimple

  Kamu kurumlarının da mı bu şekilde oluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer emanette alacağınız varsa izlemeniz gereken yol aynen o şekilde.

 2. Mehmet YÜNLÜ

  Sosyal Güvenlik kurumunda ihracat iadeleri dolayısı ile alacağımız var. Yılın başında mahsup dilekçesi verdik. Ancak her ay mahsup dilekçesi verilecek yada ilgili memur bilgilendirilecek ki alacağımızdan borcumuz mahsup edilebilsin. Gelir idaresi başkanlığı ilgili vergi dairelerinde bu sistemi otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Vergi borcu ortaya çıktığında alacağımızdan mahsup edilmekte ve hiç kimse rahatsız edilmemekte. 2021 yılı uygulamalarınızda alacağın otomatik mahsubu sistemini dahil etmenizi rica ederim

  1. Ömer Meriç

   Merbaba. Bu konuda haklısınız. Ancak sgk talep olmadan borcu mahsup etmiyor maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.