SGK Emanetteki Paranın Mahsup Dilekçesi Örneği

SGK emanetteki paranın mahsup dilekçesi örneği ile SGK emanet hesaplarındaki işveren prim alacaklarınızı borçlarınıza mahsup edebilirsiniz. Bu yazımızda işveren emanetine alınan tahsilatlar konusunda bilgi verilecektir. Eğer sizin e-devlette sorgulama yaptığınızda emanete alınan şahıs ödemesi ya da rapor parası gibi ödemeleriniz varsa emanete alınan rapor paranın iadesi başlıklı yazımızı ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda sigortalı çalıştıran işverenler için Mosip emanet tahsilatları nedir, SGK emanetteki para nedir nasıl alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabı verilecek ayrıca ;SGK emanete alınan paranın iadesi için SGK emanetteki para dilekçesi örneğini de bulabilirsiniz.

SGK Mosip ne demek ?

Mosip ödeme sistemi yani tam açılımı ile Muhasabe Otomasyon Sistemi Projesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tüm ödemeler, tahsilatlar, borç bildirimi kısacası tüm parasal işlemler için kullandığı sistemdir.

Mosip emanet tahsilatları ne demek ?

İşverenlerin birçok durumdan kaynaklı olarak sgk emanet hesabına ödemeler düşebilmekte. İşte hem işverenler hem de diğer sigortalılar için fazla ödeme ya da geriye dönük teşvikten kaynaklı gibi nedenlerle gerçekleşen ve borca mahsup edilebilecek ya da iade edilebilecek tutarlar SGK emanet hesaplarında bekler. Bu hesabın adı da mosip emanet hesabıdır.

SGK emanetteki tahsilatlar nedir ?

İşverenler için Sgk emanet para birçok nedenden kaynaklanabilmekte. Emanetteki alacakların başlıca kaynakları şu şekilde sıralanabilir;

 • Geriye dönük teşvikten kaynaklı alacaklar,
 • 6661 asgari ücret desteğinden kaynaklı emanet paralar
 • Sistem hatası ya da işverenin kendi hatasından dolayı fazla yapılan ödemeler,
 • Hizmet iptalinden kaynaklı olarak oluşan fazla paralar,
 • Diğer nedenler.

Sgk emanetteki para sorgulama nasıl yapılır ?

İşveren olarak sgk emanet sorgulamasını E-bildirge sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi için öncelikle;

 • Buradan e-bildirge sistemine SGK şifreniz ile giriş sağlayın ⇒ E Bildirge SGK Giriş.
 • Ardından İŞVEREN BORÇ GÖRÜNTÜLEME ( Geçmiş Dönem, Müfredat, Banka Emanet, İcra Bilgileri) menüsüne giriş yapın.
 • Buraya giriş yaptıktan sonra üstte yer alan menülerden EMANETTEKİ TAHSİLATLAR seçeneğini tıklayarak sgk emanet görüntülemesi yapabilirsiniz.
 • MOSİP EMANET TAHSİLATLARI kısmında görünen tutarları varsa sgk emanetteki para mahsup dilekçesi ile başvuru yaparak borçlarınıza saydırabilir, borç yoksa iade alabilirsiniz.

Sgk emanetteki para nasıl mahsup edilir ?

SGK emanetindeki alacaklarınızı kendiniz borçlarınıza mahsup edemezsiniz. Bu işlemi SGK işveren sistemi ya da beyanname sistemi üzerinden yapabilmek mümkün değildir. Sgk emanete alınan paranın iadesi dilekçesi ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Bir alt başlıkta emanetteki paranın mahsup dilekçesi SGK örneği paylaşılmıştır. Sgk emanet dilekçesini elden ya da posta/kargo yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya gönderebilirsiniz.

SGK mahsup dilekçesi örneği

SGK emanet para sorgulamasının ardından varsa emanetteki alacaklarınızın prim borçlarınıza mahsup edilmesi yani saydırılması için sgk emanet mahsup dilekçesi ile işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Sgk emanete alınan para için dilekçe örneğiniz aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • Müdürlüğüzde ……………………………….. sicil numaralı işyerinde tescilliyiz. Mosip emanet hesabımızdaki ……. TL tutarındaki alacağımızın …../…… dönemi borçlarımıza mahsup edilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

İşveren olarak yararlanabileceğiniz güncel tüm teşviklere SGK teşvikleri başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vergi dairesi emanetteki paranın mahsup dilekçesi örneği

Sgk emanetteki para iadesini nasıl alabileceğiniz ve mahsup dilekçesi örneği word olarak yukarıda paylaştık. Mükelleflerin KDV alacağı, fazla ödeme gibi vergi dairesinden birçok ad altında iade alacağı olabilmekte. Okurlarımız emanetteki paranın mahsup dilekçesi vergi dairesi için de talep ettiğinden Vergi Daire’sine verilmek üzere dilekçe hazırlamak istedik. Dilekçe örneği aşağıda verilmiştir;

 • …….. Vergi Dairesi Müdürlüğüne,
 • Kurumunuzun …………………. numaralı mükellefiyim. Kurumunuzdaki ……. TL tutarındaki alacağımın …… borçlarıma mahsup edilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Mosip genel borç sorgulaması nasıl yapılır?

Mosip SGK tarafından kullanılan muhasebe sistemidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan tüm borçlarınızı tek bir ekranda T.C. numaranız ve ya SGK işyeri sicil numaranız ile Mosip Genel Borç Sorgulama ekranından sorgulayabilirsiniz. Bankalarda, mobil/internet bankacılık kanallarında ve ATM’lerde bu menü SGK Ödemeleri-Mosip Genel Borç sorgulama adı altında yer alır. İlgili ekrandan sorgulama ve Mosip genel borç ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Emanetteki Paranın Mahsup Dilekçesi Örneği” üzerine 8 yorum
 1. Merhaba,
  İşyerinde maktu aylık ücret ile çalışanlar için SGK ile mahsuplaşma protokolü yapmak istiyorum.Ancak aynı işyerinde aylık ücretli çalışan dışında saat ücretli çalışanlar da mevcut ve bu grubun protokol kapsamına dahil olmasını istemiyoruz.Bu mümkünmüdür ?

  Yardımınız için teşekkürler.Syg

  Yanıtla
 2. Merhaba, 2015 yılında doğumdan sonra rapor paramın birkısmını alıp, diğer kısmını almak için bankaya gittiğimde ödemenin yapıldığını başka bi ödeneğin olamıyacağını söylediler. Neyse sonrasında kendi işimi kurma, rahatsızlığım falan derken e devlet de SSK da bana yapılan ödemenin ödendi olarak gözükmesi, kalan paramın ise emanet de olduğu gözükmektedir, fakat bankanın 170 i aramamı ordan SSK ya gitmem derken 5 yılı geçtiği için böyle bir ödeme yapamayacaklarını söylediler. Ama e devlet de emanet olarak gözüküyor dememe rağmen dava açıp alabileceğimi söylediler. Lütfen bana ne yapmam gerektiğini söyler misiniz, dilekçeyi yazayım mı, şimdiden tş kler

  Yanıtla
 3. Sosyal Güvenlik kurumunda ihracat iadeleri dolayısı ile alacağımız var. Yılın başında mahsup dilekçesi verdik. Ancak her ay mahsup dilekçesi verilecek yada ilgili memur bilgilendirilecek ki alacağımızdan borcumuz mahsup edilebilsin. Gelir idaresi başkanlığı ilgili vergi dairelerinde bu sistemi otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Vergi borcu ortaya çıktığında alacağımızdan mahsup edilmekte ve hiç kimse rahatsız edilmemekte. 2021 yılı uygulamalarınızda alacağın otomatik mahsubu sistemini dahil etmenizi rica ederim

  Yanıtla
Yorum yapın