SGK Soyadı Değişikliği 2024 & Tek Tıkla Değiştir

SGK soyadı değişikliği konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Evlenme, boşanma ya da çeşitli nedenler ile soyadının değişmesi durumunda SGK soyisim değişikliği işleminin de gerçekleştirilmesi gerekmektedir. SGK soyad güncellemesi yapılmadığında sistemde bir önceki soyadı görülür ve eğer kişi sigortalı çalışıyorsa eski soyadı ile hizmetleri sistemde görünür. Aynı zamanda sağlıktan yararlanma konusunda da sıkıntı yaşanabilir. Bu yüzden evlenme durumunda SGK evlilik bildirimi ya da diğer durumlarda soyadı değişikliğinin SGK’ye bildirilmesi gerekmekte.

SGK isim güncellemesinin nasıl yapılacağı, SGK isim düzeltme dilekçe örneği ve e-devlet’ten SGK soyadı değişikliği işlemleri hakkında tüm ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

SGK soyadı değişikliği internetten yapılabilir mi ?

SGK soyisim güncellemesi kişilerin kendisi tarafından internet ortamında yapılamamaktadır. Soyadı ya da sgk isim değişikliği durumunda bunu aşağıda örneği verilmiş olan SGK da soyadı güncelleme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirebilirsiniz.

Sigortalı çalıştıran işverenler çalışanın soyadının değişmesi durumunda bunu sgk soyadı güncelleme ekranından güncelleyebilmekte. Bunun dışında sağlıktan yararlanma işlemleri için evlenince sgk ya bildirilmesi, sgk da isim düzeltme işlemlerinin dilekçe ile yapılması gerekmekte.

Sgk soyadı güncellemesi nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sgk ad soyad güncellemesinde iki durum söz konusu.

 • Sigortalı olarak çalışanların işverenleri tarafından değişiklik bildirge ekranında güncellenir. Böylece sigortalının yeni soyadı ile hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir. Bu sigortalıların SGK’ya herhangi bir başvuru yapması gerekmez. Sağlıktan yararlanmak için de soyadı otomatik güncellenir. Soyadı güncelleme Sgk ekranına nasıl girişi yapılacağı ve işveren tarafından sgk da soyisim değişikliğinin online nasıl yapılacağı konusunda adım adım bilgi yazımızın devamında verilecektir.
 • Sigortalı çalışmayanların soyadı ve isim değişikliği durumunda ise sgk soyisim düzeltmesi için aşağıda örneği verilen soyadı değişikliği dilekçe örneği ile SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir.

Sgk soyadı değişikliği dilekçesi

Evlendikten sonra soyadı değişikliği SGK bildirimi ya da herhangi bir nedenle sgk isim soyisim güncellemesi durumunda aşağıdaki örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. Soyadının değişmesi ya da evlilik nedeni ile soyadı değişikliği dilekçe örneği şu şekilde olmalıdır;

 • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…./…. tarihi itibariyle soyadım ……………… olarak değiştiğinden sistem kayıtlarınızda soyadımın yenisi ile güncellenmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Sgk soyadı değişikliği e devletten yapılamamakta. Dilekçe ile başvuru yaptığınızda birkaç gün içerisinde güncelleme sağlanacaktır.

Sigortalı soyadı değişikliği ekranından güncelleme

İşverenler yanında çalışan sigortalıların soyadı ya da isim değişikliklerini bildirge ekranından yapabilmekte. Sistem soyadının hatalı olması, değişmesi durumunda bildirgeyi onaylamaz. Bu durumda güncelleme yapılması gerekir. Sigortalı kimlik bilgileri güncellemesi için;

 • Öncelikle buradan e bildirge şifresi ile işe giriş uygulamasına giriş yapın ⇒ sgk soyadı değişikliği ekranı giriş.
 • Daha sonra en altta yar alan SİGORTALI SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ EKRANI‘na giriş yapın.
 • Sigortalının T.C. numarasını yazarak SORGULAMA demeniz durumunda sistem güncel kimlik bilgilerini Nüfus Müdürlüğü’nden çekerek güncelleme işlemini tamamlar.
 • Sistemde kızlık soyadı görülen sigortalı için işveren sgk kızlık soyadı değiştirme işlemini buradan gerçekleştirebilir.

E-devletten SGK soyadı değişikliği

SGK soyadı değişikliği bildirimi e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. Evlendikten sonra SGK soyadı değişikliği ve ya Boşandıktan sonra SGK soyadı değişikliği bildirimini dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz.

Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen Emeklilik hesaplama tablosu yazımızdan emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz.

SGK soyadı değişikliği nasıl yapılır?

SGK soyadı değişikliği için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvurmanız yeterli olacaktır.

Soyadı değişikliği hangi kurumlara bildirilir?

Nüfusta soyadı değişikliği gerçekleştikten sonra genellikle tüm Kamu Kurumlarının sistemi otomatik olarak çekmektedir ve güncellenmektedir. Kamu Kurumlarına başvuruya gerek yoktur. Ancak bankalara dilekçe ile bildirmek ve soyadını güncellemek gerekmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Soyadı Değişikliği 2024 & Tek Tıkla Değiştir” üzerine 6 yorum
 1. Merhaba şuan 4b borcum var aktif olarak bir iş yerim var.Evlendiğimde soyadı değişikli yaptığımda borcum iş yerimi etkiler mi?

  Yanıtla
 2. Merhaba şu an sadece eşim çalışıyor şu an eşimden dolayı sigortalayım aynı zamanda gecmis döneme ait kendi sigortamda var isim değişikliğinde her iki durumdada sgk ya dılekce vermem gerekiyormu

  Yanıtla
 3. BOŞANMA SONRASI SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK İSTİYORUM E DEVLET ÜZERİNDEN DE YAPABİLİYORMUYUM.EGER İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILMIYORSA BUNUN İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR.

  Yanıtla
Yorum yapın