Sgk Soyadı Değişikliği 2021

4

Sgk soyadı değişikliği konusunda tüm ayrıntıları bu yazımızda bulabilirsiniz. Evlenme, boşanma ya da çeşitli nedenler ile soyadının değişmesi durumunda Sgk soyisim değişikliği işleminin de gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sgk soyad güncellemesi yapılmadığında sistemde bir önceki soyadı görülür ve eğer kişi sigortalı çalışıyorsa eski soyadı ile hizmetleri sistemde görünür. Aynı zamanda sağlıktan yararlanma konusunda da sıkıntı yaşanabilir. Bu yüzden evlenme durumunda sgk evlilik bildirimi ya da diğer durumlarda soyadı değişikliğinin SGK’ya bildirilmesi gerekmekte.

Sgk isim güncellemesinin nasıl yapılacağı, sgk isim düzeltme dilekçe örneği ve e-devlet’ten sgk soyadı değişikliği işlemleri hakkında tüm ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sgk soyadı değişikliği internetten yapılabilir mi ?

Sgk soyisim güncellemesi kişilerin kendisi tarafından internet ortamında yapılamamaktadır. Soyadı ya da sgk isim değişikliği durumunda bunu aşağıda örneği verilmiş olan sgk da soyadı güncelleme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirebilirsiniz.

Sigortalı çalıştıran işverenler çalışanın soyadının değişmesi durumunda bunu sgk soyadı güncelleme ekranından güncelleyebilmekte. Bunun dışında sağlıktan yararlanma işlemleri için evlenince sgk ya bildirilmesi, sgk da isim düzeltme işlemlerinin dilekçe ile yapılması gerekmekte.

Sgk soyadı güncellemesi nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sgk ad soyad güncellemesinde iki durum söz konusu.

 • Sigortalı olarak çalışanların işverenleri tarafından değişiklik bildirge ekranında güncellenir. Böylece sigortalının yeni soyadı ile hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir. Bu sigortalıların SGK’ya herhangi bir başvuru yapması gerekmez. Sağlıktan yararlanmak için de soyadı otomatik güncellenir. Soyadı güncelleme Sgk ekranına nasıl girişi yapılacağı ve işveren tarafından sgk da soyisim değişikliğinin online nasıl yapılacağı konusunda adım adım bilgi yazımızın devamında verilecektir.
 • Sigortalı çalışmayanların soyadı ve isim değişikliği durumunda ise sgk soyisim düzeltmesi için aşağıda örneği verilen soyadı değişikliği dilekçe örneği ile SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir.

Sgk soyadı değişikliği dilekçesi

Evlendikten sonra soyadı değişikliği SGK bildirimi ya da herhangi bir nedenle sgk isim soyisim güncellemesi durumunda aşağıdaki örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapabilirsiniz. Soyadının değişmesi ya da evlilik nedeni ile soyadı değişikliği dilekçe örneği şu şekilde olmalıdır;

 • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…./…. tarihi itibariyle soyadım ……………… olarak değiştiğinden sistem kayıtlarınızda soyadımın yenisi ile güncellenmesi hususunda gereğini arz ederim. 

Sgk soyadı değişikliği e devletten yapılamamakta. Dilekçe ile başvuru yaptığınızda birkaç gün içerisinde güncelleme sağlanacaktır.

Sigortalı soyadı değişikliği ekranından güncelleme

İşverenler yanında çalışan sigortalıların soyadı ya da isim değişikliklerini bildirge ekranından yapabilmekte. Sistem soyadının hatalı olması, değişmesi durumunda bildirgeyi onaylamaz. Bu durumda güncelleme yapılması gerekir. Sigortalı kimlik bilgileri güncellemesi için;

 • Öncelikle buradan e bildirge şifresi ile işe giriş uygulamasına giriş yapın ⇒ sgk soyadı değişikliği ekranı giriş.
 • Daha sonra en altta yar alan SİGORTALI SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ EKRANI‘na giriş yapın.
 • Sigortalının T.C. numarasını yazarak SORGULAMA demeniz durumunda sistem güncel kimlik bilgilerini Nüfus Müdürlüğü’nden çekerek güncelleme işlemini tamamlar.
 • Sistemde kızlık soyadı görülen sigortalı için işveren sgk kızlık soyadı değiştirme işlemini buradan gerçekleştirebilir.

Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen Emeklilik hesaplama tablosu yazımızdan emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz.

Sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır konusunda sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


4 Yorum
 1. Funda

  Merhaba şu an sadece eşim çalışıyor şu an eşimden dolayı sigortalayım aynı zamanda gecmis döneme ait kendi sigortamda var isim değişikliğinde her iki durumdada sgk ya dılekce vermem gerekiyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçeyi sadece sigorta tescil kaydının güncellenmesi için verseniz yeterli. Sağlık sisteminde otomatik güncelliyor sistem.

 2. GÖZDE FİLİZ

  BOŞANMA SONRASI SOYADI DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK İSTİYORUM E DEVLET ÜZERİNDEN DE YAPABİLİYORMUYUM.EGER İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILMIYORSA BUNUN İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E-devletten yapılamıyor maalesef. SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekmekte. Dilekçe yeterli.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.