Sigortalının İşten Ayrılış Kodu 3 Nedir?

Sigortalının işten ayrılış kodu 3 SGK kodu ile verilenler sigorta 3 kodunun ne anlama geldiği konusunda araştırma yaparlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sigortalının her bir işten çıkışı için kodlar verilmiştir ve işverenler çıkış işlemini işten ayrılış kodları ile yapmaktadır. SGK işten ayrılış kodları başlıklı yazımızdan hem güncel sgk çıkış kodu tablosuna bakabilir hem de anlamlarını öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda ise işçi çıkış kodları 03 sigortalı işten ayrılış kodları ile verilenler için kod 03 nedir ve sgk 3 kodu hakkında takip edilmesi gereken yol hakkında ayrıntılar sunulacaktır.

İşten ayrılış kodu 03 ne demek?

İşten çıkarılma maddelerinden “3” kodu açıklaması Kanunen şu şekildedir: “İstifa diğer adıyla sözleşmenin işçi tarafından feshi, işçinin kendi isteği ile ayrılması” . Yani sigortalının ayrılış nedeni 03 ile çıkışınız yapıldı ise işveren sizi kendi isteğiniz ile yani istifa ederek ayrılmış olarak göstermiştir. Tabi çalışanın işten çıkarılma kodlarından 03 kodu ile çıkışının verilmesi aynı zamanda maddi kayıplar yaşamasına da neden olacaktır. 03 işten ayrılış kodu ile çıkış verilenlerin sahip olduğu haklar ve takip edilmesi gereken yol hakkında detaylar yazımızın devamında verilmiştir.

İşten çıkış kodu 3 ile verilenlerin hakları nelerdir?

03-sigortalı işten ayrılış kodu ile işten çıkışı yapılan bir sigortalı;

  • İşsizlik maaşı için gerekli olan 600 günlük sigorta prim şartını sağlasa da bu kodla çıkış yapıldığında işsizlik ödeneğinden yararlanamaz.
  • 03-sgk işten çıkış kodu ile çıkışı verilen işçiye işveren tazminat ödemek zorunda değildir.
  • 03-işten ayrılış nedeni ile çıkışı verilenlerin varsa maaş alacakları, yıllık izin alacakları ve ihbar süresine uyulmadıysa ihbar tazminatının işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Peki işten çıkarılma kodunuz yanlış mı, yani kendiniz ayrılmadığınız halde işveren bu işten ayrılış nedenleri kodu ile mi çıkışınızı verdi. Eğer sgk işten ayrılış kodu yanlış ise bu düzeltilebilir. Sgk ayrılış kodlarının nasıl düzeltileceği ve örnek dilekçesi yazımızın devamında verilmiştir.

SGK işten ayrılış kodu nasıl düzeltilir, düzeltme dilekçesi örneği

Sigorta çıkış kodları işçinin çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre dolmadıysa işveren tarafından elektronik ortamda düzeltilebilmektedir. Eğer işten çıkış tarihinden itibaren 10 günlük süre dolduysa bu durumda sigorta ayrılış kodlarının düzeltilmesi için işveren tarafından bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe verilmesi gerekmektedir. Sgk işten çıkarma kodlarının düzeltilmesi için sgk işten çıkış kodu düzeltme dilekçesi örneği şu şekilde olmalıdır;

  • İşveren olarak Müdürlüğünüzde …………………… numaralı sicilde işlem görüyoruz. …………… T.C. numaralı sigortalımızın …/……/……… tarihli işten çıkış bildirgesindeki işten ayrılış nedeninin ……. kodu ile düzeltilmesi hususunda gereğini arz ederim. 

İşveren tarafından yukarıda örneği verilen dilekçe ile SGK’ya başvurudan sonra SGK başka da bir belge talep etmeden işveren talebine istinaden işten çıkış nedeni 3 kodunu doğru olan kodla günceller. Gerekli düzeltme yapıldıktan sonra işsizlik maaşı başvurunuzu yapabilirsiniz. İşsizlik ödeneğine online başvurmak için hemen buradaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz ⇒ işsizlik maaşı başvurusu.

Sigortalının işten ayrılış nedeni 03 kodu ile ilgili gerekli düzeltme yapıldıktan sonra işverenin eğer şartlar sağlanıyorsa çalışanına kıdem tazminatını da ödemesi gerekiyor. Tazminatınızı hesaplamak için hemen kıdem tazminatı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıkış kodu 3 tazminat alabilir mi?

Hayır, işçi kendi isteği ile işten çıktığı için istisnai durumlar haricinde kıdem tazminatı ödenmez.

Kodu 03 olan işsizlik maaşı alabilir mi?

Hayır, 03-Kodu ile işten çıkanlara işsizlik ödeneği ödenmez.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın