2022 Ssk Emekli Maaşı Hesaplama – Ne Kadar Maaş Alırım Diyenler İçin

0

Ssk emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için aylık hesaplaması ve tüm detaylar yazımızda. Emeklilik tabi ki hepimizin hayali. Emekliliği yaklaşanların en çok sordukları soruların başında da doğal olarak emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusu gelmekte.

Eğer 4a eski adı ile ssk kapsamında emekli olacaksanız ve bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazıda size vermeye çalışacağız. Ayrıca vereceğimiz şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım hesaplama programı aracılığı ile alabileceğiniz yaklaşık emekli maaşını kendiniz de hesap edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşı hesabında birçok kriter etkili olmaktadır. Tabi bunlardan en önemlisi ortalama prime esas kazancınızdır. Peki nedir bu ortalama prime esas kazanç ?

Ortalama PEK çalışma hayatına ilk başladığınız tarihten emeklilik dilekçesi vermiş olduğunuz tarihe kadar geçen sürede adınıza ödenmiş tüm sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamlarındaki brüt kazancınızın her yılın enflasyona göre belirlenmiş güncelleme katsayısı ile bulunulan yıla güncellenmiş halidir. Yüksek emekli maaşı hayali kuruyorsanız ortalama kazancınızın asgari tutarın üzerinde olması gerekiyor ya da en azından gerçek kazancınız ile bildiriliyor olmanız gerekiyor.

Bağlanacak emekli maaşı tutarı yukarıda belirtilen şekilde hesaplanan ortalama prime esas kazanç tutarınızın 2008 sonrası hizmetler için %40’ı iken 2000’den önceki hizmetler için ise yaklaşık %80’dir. Öyle şey mi olur bu kadar fark mı olur dediğinizi duyuyorum. Maalesef oluyor. Bunu neden belirttim şundan dolayı. Eğer 2000 yılından önceki hizmetleriniz ağırlıklı ise doğal olarak alacağınız emekli maaşı da yüksek olacaktır. Maaş üzerinde etkiye sahip bir diğer kriter de hizmetlerin geçtiği dönemler.

Bügün emekli olsam ne kadar alırım sorusunu soran herkesin yanıldığı bir nokta var. Ben işte son bir kaç yılı yüksekten ödeyim alacağım maaş da yükselsin. Maalesef böyle bir şey yok. Yukarıda da ayrıntılı anlatıldığı üzere son dönem adınıza yatan primler yerine en baştan yatan primlerin tamamı hesaba dahil edilmekte. Gelelim şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabına;

Emekli maaşı hesaplama formülü nasıldır ?

Aylık hesaplama formülünden ziyade hesaplama mantığını anlamanız daha iyi olacaktır. Zira elinizde formül olsa bile güncelleme katsayıları olmayacağından kendi başınıza hesaplama yapabilmeniz imkansız olacaktır.

Basit anlamda aylık hesaplaması yapılırken her yılın adınıza ödenen toplam prime esas kazanç tutarı aynı yılın güncelleme katsayıları esas alınarak güncellenir. Bu şekilde güncelleme yapıldıktan sonra güncellenmiş prime esas kazanç toplamı 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası ayrı ayrı olmak üzere toplanır ve ilgili dönemlerdeki toplam prim gün sayısına bölünür. Bu şekilde ortalama prime esas kazanç yani aylık bağlamaya esas kazanç bulunur. Bu tutar üzerinden aylık bağlama oranı uygulandıktan sonra bunun 30 katı bağlanacak emekli aylığı olarak hesaplanır.

Örnek: Diyelim ki 2008 sonrası ortalama prime esas kazancınız güncelleme katsayısı sonrası 5000 lira olsun. 2008 sonrasındaki hizmetler için aylık bağlama oranı %40’tır. Bu durumda 2008 sonrası için bağlanacak tutar 5000 liranın %40’ı yani 2000 lira olacaktır.

2022’de Ssk’dan ne kadar emekli maaşı alırım ?

Yukarıda belirttiğim suretiyle alınacak maaş hizmetin geçtiği dönemlere göre farklılık gösterir. Buna göre primleriniz hep asgariden ödendiyse ;

  • SSK hizmetinizin ya da diğer hizmetlerinizin tamamı 2000’den önce olması halinde 2200-2400 TL aralığında, 2000 öncesi ve 2000 sonrası şeklinde yaklaşıksa 2000-2200 TL, primlerinizin çoğu 2000’den sonra ise ortalama 1750 TL maaş alırsınız.
  • SSK kapsamında 3600 günle, 4500 günden ya da 5400 günden ve ya engelli ve malulen emeklilik kapsamında alınacak emekli maaşı son düzenleme ile en düşük 1750 TL olacaktır.
  • Eğer ek 5 kapsamında prim ödüyorsanız Ek-5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızdan güncel Ek 5 emekli maaşı tutarlarına göz atabilirsiniz.

Tabi yukarıda belirtilen maaş tutarları tahminidir ve primlerinizin tamamı ssk kapsamında ödendiyse alacağınız maaş tutarlarıdır. Örneğin primleriniz yüksekten yattıysa, bir kısmı emekli sandığı ise v.s. alacağınız maaş yüksek olabilecekken tam tersi tarım bağkuru, tarım ssk gibi hizmetleriniz mevcutsa alacağınız maaş yukarıda belirtilen tutarların altına düşecektir. 4a ssk kapsamında emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşları yukarıda verilmiştir. Hem ssk hem de diğer kapsamlarda alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4a Emeklilik maaşı hesaplama tablosu 2022

Gelelim yazımızın asıl amacı olan bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabına. Bu konuda size önereceğim emekli maaş hesaplama programı emekli olduğunuzda alacağınız maaşı büyük oranda doğru hesaplıyor. Sgk emekli maaşı hesaplama tablosu zaten ilgili Kurum olan SGK tarafından geliştirilen ve bilgilerinizi veri tabanından çeken bir program. Uygulamaya ssk maaş hesaplama bağlantısı aracılığı ile giriş yapabilirsiniz. Ssk emekli maaşı hesaplama tablosuna giriş sağladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

ssk maaş hesaplama uygulaması
ssk ne kadar emekli maaşı alırım
  • Buradan T.C. numaranızı, 4a ssk sicil numaranızı ( bilmiyorsanız öğrenmek için sgk tescil ve hizmet cetveli sorgulama ), baba adınızı, Nüfus İlinizi ve doğum tarihinizi yazdıktan sonra sorgula butonuna basınız.
  • Sistemden emekli maaşı hesaplaması yapabilmeniz için emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamlamış olmanız gerekiyor. 1999/19. aydan önce giriş varsa en az 3600 günü, 2000-2008 arası giriş varsa en az 4500 günü, 01.05.2008 tarihi ve sonrasında giriş varsa en az 5400 günü tamamlamış olmanız gerekiyor.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devletten hesaplama

Emekli olacağınızda alabileceğiniz emekli maaşınızın ne kadar olacağını e-devlet sisteminden de hesaplayabilirsiniz.

ziyaret edebilirsiniz. Henüz ssk ve emekli sandığı için e-devlet üzerinden açılan bir aylık hesaplama uygulaması yoktur. SSK için hesaplamayı yukarıda detayları verilen ssk aylık hesaplama uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.