Ssk Emekli Maaşı Ne Kadar 2022

13

SSK emekli maaşı emekliliği yaklaşan herkes tarafından merak edilen bir konu. 2022 yılı içerisinde 4a eski adı ile SSK kapsamında emekli olacaksanız ve emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşını merak ediyorsanız yazımızın devamında konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Bu yazımızda ise 2022 yılı içerisinde 4a/SSK kapsamında emekli olacakların alabileceği ortalama emekli maaşları, ssk emekli maaş tablosu, ssk emekli maaşı öğrenme ve konu hakkında bilgi verilecektir. Peki 2022 ssk emekli aylığı ne kadar ?

Ssk emekli maaşı üst limiti 2022

Aslında emekli maaşlarında üst limit ya da tavan maaşı diye bir uygulama yoktur. Asıl uygulama prime esas kazanç tavanındadır. Yani sizin sigorta primine esas kazancınız hiç bir şekilde brüt asgari ücretin 7,5 katını geçemiyor. Aylık hesaplaması yapılırken de ortalama prime esas kazancınızın prim ödemelerinizin geçtiği yıllardaki aylık bağlama oranları üzerinden hesaplama yapılıyor.

Örneğin 2008 sonrası hizmetlerde aylık bağlama oranı ortalama prime esas kazancın %40’dır. Örneğin 2008 sonrası hizmetler için ortalama prime esas kazancınız 10000 TL ise bu durumda aylığınız 4 bin lira olacaktır gibi. Özetle asıl limit emekli maaşı ile ilgili değil tavan tutar ile ilgili.

2022 emeklilik maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşlarının hesaplanmasında önem arz eden birçok durum vardır. Emekli maaşını etkileyen durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Çalışmaların geçtiği dönemler,
 • Farklı sigorta kollarında çalışma ya da prim ödeme olup olmadığı,
 • Primlerin asgariden mi, tavandan mı ödendiği yani prime esas kazanç ortalaması.

Bu üç faktör emekli maaşı hesabında en önemlileri ve alınacak maaş hesabında etkili. Durum böyle olunca herkes için sabit bir emekli maaşı olmuyor. Yukarıdaki durumlara göre alınacak emekli maaşı farklılık gösteriyor. Sigortalı çalışmanız ağırlıklı olarak 2000 yılından önce ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Eğer prim ödenen günlerin çoğu 2000 sonrası ise bu durumda yüksek emekli maaşı hayali kurmamanızı öneririm. Aşağıda önceki yıllar ve 2022 yılları ortalama emekli aylıkları esas alınarak primlerinizin tamamının asgariden ödendiği düşünülerek alabileceğiniz ortalama emekli maaşları yazılmıştır. Dilerseniz aşağıda vermiş olduğumuz uygulama linkinden ne kadar maaş alabileceğinizi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

 • SSK kapsamında prim ödemenizin tamamı 2000 yılı öncesinde ise ortalama maaşınız 2800-3000 TL
 • Çalışmanızın bir kısmı 2000 öncesi diğer kısmı sonrası ise en düşük emekli maaşı ortalama 2600-2800 TL,
 • Prim ödemeniz 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olacak şekilde ise en düşük emekli maaşı  2500 TL, 
 • Prim ödemenizin tamamı 2000 yılından sonra ise yine en düşük emekli maaşı 2500 TL olacaktır. 

Kısmi emekli maaşı, bağkur ve emekli sandığı güncel maaş tutarları ve emekli tavan maaşı, 2022 emekli maaş tablosu ve daha fazlası için hemen  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı tavanı 2022

Bildiğiniz gibi tavan prime esas kazanç brüt prime esas kazancın 7,5 katını geçememektedir. Dolayısıyla maaşı yüksek olan çalışanlar için brüt prime esas kazanç üst sınırı asgari ücretin 7,5 katını geçemeyeceğinden alınacak ssk tavan emekli maaşı hesaplaması için de bu önem arz etmektedir. Yani aslında emekli maaşı üst sınırı yerine prime esas kazanç için üst sınır uygulaması vardır.

Sgk tavan emekli maaşı şu kadardır diye bir şey belirtmek imkansızdır. Çünkü herkes için aynı oranda bir maaş yoktur. Zira emekli maaş hesabında çalışanların ortalama prime esas kazancı ve aylık bağlama oranı esas alındığından en yüksek tavan ssk emekli maaşı şu kadar alabilirsiniz demek yanlış olacaktır. Siz yorum kısmından ilk sigorta giriş tarihinizi, ortalama aylık brüt kazancınızı yazarsanız prime göre emekli maaşı hesaplaması yapabilir ve yaklaşık ne kadar emekli aylığı alabileceğiniz konusunda bir hesaplama yapabiliriz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2022

2020 yılında emekli olursam ssk emekli maaşı ne kadar olur merak ediyorsanız ilk sigorta başlangıç tarihinizi ve hizmet bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazının sonundaki Soru Sor bölümündne bize yazın alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesap edelim. Dilerseniz buradaki uygulamadan  da alabileceğiniz maaşı kendiniz hesap edebilirsiniz >>4a emekli maaşı hesaplama programına giriş için tıklayınız: ssk emekli aylığı hesaplama.

Ssk emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını v.s. gibi tüm sorgulamaları e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz

 •  E devlet sisteminde SGK-4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi menüsü aracılığı ile bu 4a emekli maaşı sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.
 • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ssk emekli aylığı sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ ssk emekli maaş sorgulama.

Ssk emeklilik maaşları hangi tarihlerde ödenir  ?

Ssk emekli maaşlarının ödeneceği tarih emeklilik tahsis numaranızın son rakamına göre belirlenir. Tahsis numaranızın son rakamına göre emekli maaşınızı hangi gün alacağınız konusunda sorgulama yapmak için hemen ssk emekli maaşları ne zaman ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

13 Yorum
 1. çiğdem

  iyi günler Ömer bey. ssk emekliside maaş farkı alacak mı memurlar gibi. Aylık 2645 maaşı olan ssk emeklisinin maaş farkı ne kadar olur. Tşkler. bilginiz için.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ssk emeklilerinde maaş farkı söz konusu değil. Emekli sandığı emeklileri için o fark ödemeleri.

 2. çiğdem

  iyi günler ömer bey. ssk emekli maaşları yüzde olarak ne kadar arttı. memur emeklilerin %30.5 arttı ancak ssk lıların oranı söylenmedi. Tşkler.

 3. çiğdem

  iyi akşamlar. ssk emekli maaş zammı yüzde olarak ne kadar arttı.tşkler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %25,48 oranında artacak. Ayrıca en düşük emekli maaşı 2500 TL’den az olamayacak.

 4. Erkan

  Hocam 15 Haziran 2021 de vergi indirimi emeklilik başvuru talep formunu imzaladım. E devletten edindigim bilgiler 4 a Emekli aylik bilgisi. Aylik tutar 3214 birikmis ödeme 3708. Ek ödeme 128. 4 a ödeme bilgilerinde ise aylik net tutari 7200. Aylik tutar 3214.ek odeme 276 birikmis. 3708.tl. Aylik bilgilerimde odeme gunu 20 aylik baslangic. 15 temmuz gösteriyor. Bu bilgilere gore maasim ve alacağım ilk odeme tutari ne kadar olmalidir. Aylik baslangic tarihim 1 temmuz olmali iken neden 15 temmuz. Ayrica 3 agustos tarihinde günlük ödeme adi altinda birikmis 3857 tl havale aldim. Cok teşekkür eder Saglikli günler dilerim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Erkan BEY. Ben anlayamadım tam olarak. Bir yerde 3214 dediniz diğerinde 7200 TL. Net maaşınız sanki 3300 TL gibi. Ama net bilgi için SGK’ya sormanızı öneririm. E-devlet verileri çok sağlıklı olmuyor ilk bağlanan aylıklarda.

 5. Yeşim kırsaç

  Merhaba. Sgk emeklilik maası hesaplama robotuna giris yapinca turkuaz renkli isim veya kazanc gunu hatali olabilecek tarihler cikiyor.emeklilik dilekcemi verdim.bu uyari olumsuz bir sonuç olusturur mu.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli olan şartları sağlıyorsanız sıkıntı olmaz. Oraya takılmayın.

 6. ONURSAL

  Ömer Hocam Merhaba
  Benim emekliliğime 6 sene kaldı ve şu ana kadar ücretler hep askari üzerinden yattı. Dolayısı ile düşük emekli maaşı alacağım her yılda bu rakam aşağı gelmekte olduğu söyleniyor. Kalan 6 yıl için ayda 30 gün değilde 15 gün çalışsam ve bu 15 gün primlerimi yüksek olsa emekli olduğunda
  maaşıma olumlu bir etkisi olurmu ? Veya kanun çercevesinde sizin önereceğiniz bir yol varmıdır? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15 gün prim bildirimi 30 günlük kazanç ile bildirilebilir. Bu en iyi çözüm olacaktır. Eğer prim gününe ihtiyacınız yoksa.

  2. Yusuf bilgin özolgaç

   Zamlı emekli maaşı e devlet de ne zaman gözükücek

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Maaş hesaplanıp bankaya gönderildikten sonra görünür.