Ssk Emekli Maaşı 2023 & SSK EYT Emekli Maaşı

SSK emekli maaşı emekliliği yaklaşan herkes tarafından merak edilen bir konu. 2023 yılı içerisinde 4a eski adı ile SSK kapsamında emekli olacaksanız ve emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşını merak ediyorsanız yazımızın devamında konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Bu yazımızda ise 2023 yılı içerisinde 4a/SSK kapsamında emekli olacakların alabileceği ortalama emekli maaşları, ssk emekli maaş tablosu konularında bilgi bulabilirsiniz.

Ssk emekli maaşı üst limiti 2023

Aslında emekli maaşlarında üst limit ya da tavan maaşı diye bir uygulama yoktur. Asıl uygulama prime esas kazanç tavanındadır. Yani sizin sigorta primine esas kazancınız hiç bir şekilde brüt asgari ücretin 7,5 katını geçemiyor. Aylık hesaplaması yapılırken de ortalama prime esas kazancınızın prim ödemelerinizin geçtiği yıllardaki aylık bağlama oranları üzerinden hesaplama yapılıyor.

Örneğin 2008 sonrası hizmetlerde aylık bağlama oranı ortalama prime esas kazancın %40’dır. Örneğin 2008 sonrası hizmetler için ortalama prime esas kazancınız 10000 TL ise bu durumda aylığınız 4 bin lira olacaktır gibi. Özetle asıl limit emekli maaşı ile ilgili değil tavan tutar ile ilgili.

Emeklilik maaşı hesaplama 2023

Emekli maaşlarının hesaplanmasında önem arz eden birçok durum vardır. Emekli maaşını etkileyen durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Çalışmaların geçtiği dönemler,
 • Farklı sigorta kollarında çalışma ya da prim ödeme olup olmadığı,
 • Primlerin asgariden mi, tavandan mı ödendiği yani prime esas kazanç ortalaması.

Bu üç faktör emekli maaşı hesabında en önemlileri ve alınacak maaş hesabında etkili. Durum böyle olunca herkes için sabit bir emekli maaşı olmuyor. Yukarıdaki durumlara göre alınacak emekli maaşı farklılık gösteriyor. Sigortalı çalışmanız ağırlıklı olarak 2000 yılından önce ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Eğer prim ödenen günlerin çoğu 2000 sonrası ise bu durumda yüksek emekli maaşı hayali kurmamanızı öneririm. Aşağıda önceki yıllar ve 2023 yılları ortalama emekli aylıkları esas alınarak primlerinizin tamamının asgariden ödendiği düşünülerek alabileceğiniz ortalama emekli maaşları yazılmıştır. Dilerseniz aşağıda vermiş olduğumuz uygulama linkinden ne kadar maaş alabileceğinizi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Prim ödeme tarihleriOrtalama emekli maaşı
Tamamı 2000 öncesi ise6000-6500 TL
2008 öncesi ve 2000 öncesi ise5500-6000 TL
Ağırlıklı 2008 sonrası ise 5500-6000 TL
4a emekli maaşı ne kadar 2023 tablosu

Kısmi emekli maaşı, bağkur ve emekli sandığı güncel maaş tutarları ve emekli tavan maaşı, 2023 emekli maaş tablosu ve daha fazlası için hemen  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı tavanı 2023

Bildiğiniz gibi tavan prime esas kazanç brüt prime esas kazancın 7,5 katını geçememektedir. Dolayısıyla maaşı yüksek olan çalışanlar için brüt prime esas kazanç üst sınırı asgari ücretin 7,5 katını geçemeyeceğinden alınacak ssk tavan emekli maaşı hesaplaması için de bu önem arz etmektedir. Yani aslında emekli maaşı üst sınırı yerine prime esas kazanç için üst sınır uygulaması vardır.

Sgk tavan emekli maaşı şu kadardır diye bir şey belirtmek imkansızdır. Çünkü herkes için aynı oranda bir maaş yoktur. Zira emekli maaş hesabında çalışanların ortalama prime esas kazancı ve aylık bağlama oranı esas alındığından en yüksek tavan ssk emekli maaşı şu kadar alabilirsiniz demek yanlış olacaktır. Siz yorum kısmından ilk sigorta giriş tarihinizi, ortalama aylık brüt kazancınızı yazarsanız prime göre emekli maaşı hesaplaması yapabilir ve yaklaşık ne kadar emekli aylığı alabileceğiniz konusunda bir hesaplama yapabiliriz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2023

Emekli olursam ssk emekli maaşı ne kadar olur merak ediyorsanız ilk sigorta başlangıç tarihinizi ve hizmet bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazının sonundaki yorum bölümünde bize yazın alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesap edelim. Dilerseniz buradaki Emekli maaşı 2023 ssk emekli maaşı ne kadar uygulamasından da alabileceğiniz maaşı kendiniz hesap edebilirsiniz : 4a emekli maaşı hesaplama programına giriş için tıklayınız: ssk emekli aylığı hesaplama.

Ssk emeklilik sorgulaması nasıl yapılır?

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını v.s. gibi tüm sorgulamaları e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz

 •  E devlet sisteminde SGK-4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi menüsü aracılığı ile bu 4a emekli maaşı sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.
 • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ssk emekli aylığı sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ ssk emekli maaş sorgulama.
 • E-Devlet emekli maaşı sorgulaması yaparak net maaşınızı, ek ödeme tutarını ve varsa maaşınızdaki yasal kesintileri görebilirsiniz.

Ssk emeklilik maaşları hangi tarihlerde ödenir ?

Ssk emekli maaşlarının ödeneceği tarih emeklilik tahsis numaranızın son rakamına göre belirlenir. Tahsis numaranızın son rakamına göre emekli maaşınızı hangi gün alacağınız konusunda sorgulama yapmak için hemen ssk emekli maaşları ne zaman ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SSK emekli ne kadar maaş?

SSK emeklisi için 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren ödenecek en düşük emekli maaşı ortalama 5500-6000 TL aralığında olacaktır.

2023 Tavan emekli maaşı ne kadar?

SSK tavan emekli maaşı ortalama prime esas kazanca göre farklılık gösterir. 2023 için ortalama en yüksek emekli aylığı 10000-12000 TL civarındadır.

EYT maaş ne zaman?

EYT emekli maaşı bağlanması için yasanın resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi gerekmektedir. EYT düzenlemesi içeren torba yasa resmi gazetede yayımlandıktan sonra emeklilik dilekçenizi SGK’ya verebilir ve takip eden ay başından itibaren maaş almaya başlayabilirsiniz.

5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ssk Emekli Maaşı 2023 & SSK EYT Emekli Maaşı” üzerine 17 yorum
 1. 01.01.2023 Kendi is yerimi acicam. Haliyle kendime Ssk yapicam. Kendi is yerin olunca yuksek miktarda odeme yapinca emeklilik de yuksek oldunu solediler. Bunun dogru yani varmi. Ve kendi is yeri olunca ne kadar prim odemem lazim.Bunlar bi kurala bagli mi. 12500 tl emekli almak icin ne kadar prim odenir ve bole bir imkan varmi. Yeni kanuna gore.

  Cevapla
 2. 4A lı çalışanım askerlik borçlanmasını tavandan yaparsam(SGK girişi 1998, askerlik görevi 1995) emekli maaşıma etkisi olurmu

  Cevapla
 3. iyi günler Ömer bey. ssk emekliside maaş farkı alacak mı memurlar gibi. Aylık 2645 maaşı olan ssk emeklisinin maaş farkı ne kadar olur. Tşkler. bilginiz için.

  Cevapla
 4. iyi günler ömer bey. ssk emekli maaşları yüzde olarak ne kadar arttı. memur emeklilerin %30.5 arttı ancak ssk lıların oranı söylenmedi. Tşkler.

  Cevapla
 5. Hocam 15 Haziran 2021 de vergi indirimi emeklilik başvuru talep formunu imzaladım. E devletten edindigim bilgiler 4 a Emekli aylik bilgisi. Aylik tutar 3214 birikmis ödeme 3708. Ek ödeme 128. 4 a ödeme bilgilerinde ise aylik net tutari 7200. Aylik tutar 3214.ek odeme 276 birikmis. 3708.tl. Aylik bilgilerimde odeme gunu 20 aylik baslangic. 15 temmuz gösteriyor. Bu bilgilere gore maasim ve alacağım ilk odeme tutari ne kadar olmalidir. Aylik baslangic tarihim 1 temmuz olmali iken neden 15 temmuz. Ayrica 3 agustos tarihinde günlük ödeme adi altinda birikmis 3857 tl havale aldim. Cok teşekkür eder Saglikli günler dilerim…

  Cevapla
  • Merhaba Erkan BEY. Ben anlayamadım tam olarak. Bir yerde 3214 dediniz diğerinde 7200 TL. Net maaşınız sanki 3300 TL gibi. Ama net bilgi için SGK’ya sormanızı öneririm. E-devlet verileri çok sağlıklı olmuyor ilk bağlanan aylıklarda.

   Cevapla
 6. Merhaba. Sgk emeklilik maası hesaplama robotuna giris yapinca turkuaz renkli isim veya kazanc gunu hatali olabilecek tarihler cikiyor.emeklilik dilekcemi verdim.bu uyari olumsuz bir sonuç olusturur mu.teşekkürler

  Cevapla
 7. Ömer Hocam Merhaba
  Benim emekliliğime 6 sene kaldı ve şu ana kadar ücretler hep askari üzerinden yattı. Dolayısı ile düşük emekli maaşı alacağım her yılda bu rakam aşağı gelmekte olduğu söyleniyor. Kalan 6 yıl için ayda 30 gün değilde 15 gün çalışsam ve bu 15 gün primlerimi yüksek olsa emekli olduğunda
  maaşıma olumlu bir etkisi olurmu ? Veya kanun çercevesinde sizin önereceğiniz bir yol varmıdır? Teşekkürler

  Cevapla
Yorum yapın