Ssk Emekli Maaşı Ne Kadar 2020

0

SSK emekli maaşı emekliliği yaklaşan herkes tarafından merak edilen bir konu. 2020 yılı içerisinde 4a eski adı ile SSK kapsamında emekli olacaksanız ve emekli olmanız halinde alabileceğiniz ortalama emekli maaşını merak ediyorsanız yazımızın devamında konu hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bu yazımızda ise 2020 yılı içerisinde 4a/SSK kapsamında emekli olacakların alabileceği ortalama emekli maaşları, ssk emekli maaş tablosu, ssk emekli maaşı öğrenme ve konu hakkında bilgi verilecektir. Peki 2020 ssk emekli aylığı ne kadar ?

Ssk emekli maaşı üst limiti 2020

Aslında emekli maaşlarında üst limit ya da tavan maaşı diye bir uygulama yoktur. Asıl uygulama prime esas kazanç tavanındadır. Yani sizin sigorta primine esas kazancınız hiç bir şekilde brüt asgari ücretin 7,5 katını geçemiyor. Aylık hesaplaması yapılırken de ortalama prime esas kazancınızın prim ödemelerinizin geçtiği yıllardaki aylık bağlama oranları üzerinden hesaplama yapılıyor.

Örneğin 2008 sonrası hizmetlerde aylık bağlama oranı ortalama prime esas kazancın %40’dır. Örneğin 2008 sonrası hizmetler için ortalama prime esas kazancınız 10000 TL ise bu durumda aylığınız 4 bin lira olacaktır gibi. Özetle asıl limit emekli maaşı ile ilgili değil tavan tutar ile ilgili.

2020 emeklilik maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşlarının hesaplanmasında önem arz eden birçok durum vardır. Emekli maaşını etkileyen durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Çalışmaların geçtiği dönemler,
  • Farklı sigorta kollarında çalışma ya da prim ödeme olup olmadığı,
  • Primlerin asgariden mi, tavandan mı ödendiği yani prime esas kazanç ortalaması.

Bu üç faktör emekli maaşı hesabında en önemlileri ve alınacak maaş hesabında etkili. Durum böyle olunca herkes için sabit bir emekli maaşı olmuyor. Yukarıdaki durumlara göre alınacak emekli maaşı farklılık gösteriyor. Sigortalı çalışmanız ağırlıklı olarak 2000 yılından önce ise yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Eğer prim ödenen günlerin çoğu 2000 sonrası ise bu durumda yüksek emekli maaşı hayali kurmamanızı öneririm. Aşağıda önceki yıllar ve 2020 yılları ortalama emekli aylıkları esas alınarak primlerinizin tamamının asgariden ödendiği düşünülerek alabileceğiniz ortalama emekli maaşları yazılmıştır. Dilerseniz aşağıda vermiş olduğumuz uygulama linkinden ne kadar maaş alabileceğinizi kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

  • SSK kapsamında prim ödemenizin tamamı 2000 yılı öncesinde ise ortalama maaşınız 2000-2200 TL
  • Çalışmanızın bir kısmı 2000 öncesi diğer kısmı sonrası ise en düşük emekli maaşı ortalama 1600-1800 TL,
  • Prim ödemeniz 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olacak şekilde ise en düşük emekli maaşı  1500 TL, 
  • Prim ödemenizin tamamı 2000 yılından sonra ise yine en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır. 

Kısmi emekli maaşı, bağkur ve emekli sandığı güncel maaş tutarları ve emekli tavan maaşı, 2020 emekli maaş tablosu ve daha fazlası için hemen  ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı tavanı 2020

Bildiğiniz gibi tavan prime esas kazanç brüt prime esas kazancın 7,5 katını geçememektedir. Dolayısıyla maaşı yüksek olan çalışanlar için brüt prime esas kazanç üst sınırı asgari ücretin 7,5 katını geçemeyeceğinden alınacak ssk tavan emekli maaşı hesaplaması için de bu önem arz etmektedir. Yani aslında emekli maaşı üst sınırı yerine prime esas kazanç için üst sınır uygulaması vardır.

Sgk tavan emekli maaşı şu kadardır diye bir şey belirtmek imkansızdır. Çünkü herkes için aynı oranda bir maaş yoktur. Zira emekli maaş hesabında çalışanların ortalama prime esas kazancı ve aylık bağlama oranı esas alındığından en yüksek tavan ssk emekli maaşı şu kadar alabilirsiniz demek yanlış olacaktır. Siz yorum kısmından ilk sigorta giriş tarihinizi, ortalama aylık brüt kazancınızı yazarsanız prime göre emekli maaşı hesaplaması yapabilir ve yaklaşık ne kadar emekli aylığı alabileceğiniz konusunda bir hesaplama yapabiliriz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2020

2020 yılında emekli olursam ssk emekli maaşı ne kadar olur merak ediyorsanız ilk sigorta başlangıç tarihinizi ve hizmet bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazının sonundaki Soru Sor bölümündne bize yazın alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesap edelim. Dilerseniz buradaki uygulamadan  da alabileceğiniz maaşı kendiniz hesap edebilirsiniz >>4a emekli maaşı hesaplama programına giriş için tıklayınız: ssk emekli aylığı hesaplama.

Ssk emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızın ne kadar olduğunu, maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını v.s. gibi tüm sorgulamaları e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz

  •  E devlet sisteminde SGK-4A Hizmetleri-4A Aylık Bilgisi menüsü aracılığı ile bu 4a emekli maaşı sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz.
  • Buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ssk emekli aylığı sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ ssk emekli maaş sorgulama.

Ssk emeklilik maaşları hangi tarihlerde ödenir  ?

Ssk emekli maaşlarının ödeneceği tarih emeklilik tahsis numaranızın son rakamına göre belirlenir. Tahsis numaranızın son rakamına göre emekli maaşınızı hangi gün alacağınız konusunda sorgulama yapmak için hemen ssk emekli maaşları ne zaman ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.