Sgk Emeklilik Şartları Nelerdir ?

9

SGK emeklilik şartları sigortalı çalışan ya da önceden ssk kapsamında girişi olanlar tarafından merak edilen konuların başında gelmekte. Sigortadan emekli olabilmek için kanunen belirlenen bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartların tamamı sağlanmadan emekli maaşı bağlanmıyor.

Bu yazımızda 4a eski ismi ismi ile kadınlar ve erkekler için normal emeklilik, yaştan emeklilik ve erken emeklilik şartları ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında ssk için emeklilik şartları verilecektir. Bağkur, emekli sandığı ya da diğer sigorta kollarında emeklilik tablosu ile hesaplama yapmak için https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Erkeklerin emeklilik şartları nelerdir ?

Kanunda hem yaştan hem de normal emeklilik olmak üzere iki ayrı emeklilik kolu bulunmaktadır. Dilerseniz yaş haddinden emeklilik hesaplama ve normal emeklilik olma şartlarını ayrı ayrı anlatalım.

İlk sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamlarında sigorta ilk başlangıç tarihine göre aşağıdaki tablodan sigorta giriş tarihinize göre ssk emekli olma şartlarınıza bakabilirsiniz.Aşağıdaki sskemeklilik yaşı hesaplama tablosundan sgk emekli olma şartları öğrenebilirsiniz.Erkekler için ssk emeklilik tablosu aşağıdaki gibidir;

erkeklerin ssk emeklilik şartları
erkeklerin ssk emeklilik tablosu

Emekli olma koşulları tablosunda yer alan verilerden;

 • S.S. kısmı sigortalılık süresi anlamına gelir. İlk defa sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. tarihinden itibaren geçen süreyi ifade eder.
 • G.S. ise emeklilik için doldurmanız gereken prim gün sayısı şartını ifade eder.

Eğer ilk defa 01.05.2008 tarihinden itibaren sigortaya başladıysanız emeklilik yaşında ve erkeklerde emeklilik şartlarında kademeli geçişe tabi olursunuz.7200 günü;

 • 31 Aralık 2035 tarihine kadar  tamamladığınızda 60 yaşında,
 • 31 Aralık 2037 tarihine kadar tamamladığınızda 61 yaşında,
 • 31 Aralık 2039 tarihine kadar tamamladığınızda 62 yaşında,
 • 31 Aralık 2041 tarihine kadar tamamladığınızda 63 yaşında,
 • 31 Aralık 2043 tarihine kadar tamamladığınızda 64 yaşında,
 • 01 Ocak 2044 tarihi ve sonrasında tamamladığınızda ise 65 yaşında emekli olabilirsiniz.

Erkeklerin ssk yaştan emeklilik şartları

Yaştan emeklilik diğer ismi ile kısmi emekliliktir. Farkı ise alabileceğiniz emekli maaşının normal emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşına göre %20-25 oranında daha az olmasıdır.Ssk yaştan emeklilik hesaplaması sigortalı olarak ilk defa işe girdiğiniz tarihe göre farklılık gösterir. Sigorta ilk başlangıç tarihinize göre yaş haddinden emeklilik tablosu aşağıdaki gibi olacaktır.

İlk defa 08.09.1999 tarihinden önce herhangi bir kapsamda sigorta girişiniz varsa 3600 günden emekli olabilirsiniz. 3600 günden detaylı emeklilik şartları için hemen https://sgkbilgisi.com/3600-gunden-emeklilik-maasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında herhangi bir kapsamda başlangıç varsa sskdan 4500 günle yaştan emekli olursunuz. Ayrıntılı şartlar için hemen https://sgkbilgisi.com/4500-gun-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk olarak 01.05.2008 ve ya sonrasında giriş varsa bu durumda yaştan emekli olmak için 5400 günü tamamlamalısınız. Ayrıntılı şartlar için hemen https://sgkbilgisi.com/5400-gunden-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kadınların ssk emeklilik şartları

Kadınların ssk da emekli olma şartları ile yaştan emeklilik şartlarını ve ssk emeklilik gün sayısını ayrı ayrı ele alalım.İlk sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamlarında sigorta başlangıç tarihine göre normal emeklilik şartlarınızı aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz. Ssk emeklilik tablosu kadınlar şu şekildedir;

kadınlar için ssk emeklilik şartları
kadınların ssk emeklilik tablosu
 • S.S. sigorta ilk başlangıç tarihinden itibaren geçen süre yani sigortalılık süresidir.
 • G.S. emeklilik için tamamlanması gereken asgari prim gün sayısıdır.

Dilerseniz hemen https://sgkbilgisi.com/kadinlarin-ssk-emeklilik-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek erken emeklilik tüyolarını öğrenebilirsiniz.

Kadınların yaştan 4a emeklilik şartları

Kadınlar için yaştan emeklilikte gerekli olan emeklilik prim gün sayısı ve ssk yaş haddinden emeklilik şartları şu şekildedir.

Kadınların 3600 günden emeklilik kriterleri nelerdir ?

Eğer sigorta, bağkur v.s. ilk başlangıç tarihiniz 08.09.1999 tarihinden önce ise ssk kapsamında yaştan 3600 günle emekli olabilirsiniz. 3600’den yaştan emeklilik şartları tablosuna göre emekli olacağınız yaş şartı ise 3600 günü ve 15 yılı tamamladığınız tarihe göre belirlenir.

3600 günü ve 15 yıllık sigortalılık süresini tamamlama tarihine göre 3600 gün ssk emeklilik şartları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • 23.05.2002 tarihinden önce tamamlamışsanız 50 yaşında;
 • 24.05.2002-23.05.2005 aralığından bitirmişseniz 52 yaşında;
 • 24.05.2005-23.05.2008 tarihleri arasında tamamlandıysa 54 yaşında;
 • 24.05.2008-23.05.2011 arasında bitirenler 56 yaşında;
 • 24.05.2011 tarihi ve sonrasında tamamlayanlar ise 58 yaşında 3600 günle emekli olur.

Kadınların 4500 günden emeklilik şartları sgk

Eğer sigorta, bağkur v.s. ilk başlangıç tarihiniz 08.09.1999 tarihi ile 30 Nisan 2018 tarihleri arasında ise 4500 sgk emeklilik prim gün sayısını, 58 yaşı ve 25 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

Kadınların 5400 günden ssk emekli olma şartları

Eğer ilk sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. ilk başlangıç tarihi 01 Mayıs 2008 ve sonrası ise 5400 gün ve 61 yaşı tamamladığınızda ssk kapsamında yaştan emekli olursunuz.

7000 gün emeklilik şartları

SSK ya da diğer sigorta kollarında ilk olarak 08.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında işe girişi olan kadın ve erkeklerin sskdan normal emeklilik için 7000 günü tamamlamaları gerekiyor. Yaş şartı ise kadınlarda 58, erkeklerde de 60 olarak uygulanmaktadır.

SSK malulen emekli olma şartları

Kadın ya da erkek farketmeksizin ilk defa sigorta,bağkur v.s. kapsamlarında başlangıç tarihinden itibaren çalışma gücünüzü en az %60 üzerinde kaybettiğiniz tespit edilirse malulen emeklilik hakkından yararlanırsınız.%60 rapor haricinde ise;

 • Sigorta ilk giriş tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olmanız,
 • 10 yıl içerisinde de en az 1800 gün sigorta primi olması gerekir.

Eğer sigorta, bağkur v.s. ilk başlangıç tarihinden önceki bir dönemde ya da doğuştan gelen bir rahatsızlık varsa bu durumda malulen emekli olamazsınız. Engel oranınıza göre engelli emeklilik kapsamında emekli olma günü şartlarını sağlarsanız emekli olabilirsiniz.

Emeklilik başvurusunu nasıl yapacağınız hakkında bilgi edinmek, gerekli evrakları öğrenmek ve daha fazla ayrıntı için hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SSK engelli emekli olmanın şartları

Kadın ya da erkek ayrımı olmadan aşağıdaki tablodan sigorta ilk başlangıç tarihine ve engel raporunuza göre engelli emeklilik için doldurmanız gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

engellilerin emekli şartları tablosu
engelli emeklilik tablosu

Hem malulen emeklilikte hem de engelli emeklilikte ssk dan emeklilik şartları arasında yaş şartı yoktur. Kanunen belirlenen sigortalılık süresi ve prim gün sayısı ile rapor şartını yerine getirmeniz yeterlidir.

Başvuruda izlenecek yol, ortalama emekli maaşları ve daha fazla ayrıntı için hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik yaşı düştü mü ?

Son günlerde basın ve yayın organlarda emeklilik yaşının düşeceği ve erken emeklilik yasasının çıkacağı konusunda söylentiler dolaşıyor. Mevcut şartlar yukarıdaki gibi ve emeklilik şartlarında şu an bir değişiklik tasarısı gündemde yok.

Tc ile ne zaman emekli olurum

Dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş olduğu uygulama ile ne zaman emekli olacağınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz. Hemen https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ sayfasını ziyaret ederek gerekli alanları doldurup emekli olacağınız tarihi hesaplayabilirsiniz.

Ssk emeklilik sorgulama tc kimlik no ile

T.C. numarası ile emekli maaşı sorgulamasını E devlet sisteminden yapabilirsiniz. ssk emeklilik sorgulama tc kimlik numarası ile yapabilmek için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK-4a Hizmetleri-4a Aylık bilgisi menüsünden emekli maaşınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca emekli değilseniz yine e devlet sisteminde normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim menüsünden emekli olacağınız tarih konusunda sorgulama yapabilirsiniz.

Ssk emeklilik sorgulama e devlet şifresi ile yapılmakta. Şifresiz olarak sorgulama yapılabilen online bir platform bulunmuyor.

Emeklilik prim sorgulama

İlk işe giriş tarihinizi, toplam sigorta prim gün sayınızı öğrenmek oldukça kolay. Bunu e devlet üzerinden yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulaması yaparak kaç gününüz olduğunu ve işe girişinin tam olarak ne zaman olduğunu öğrenebilirsiniz. Böylece yukarıdaki tablolardan giriş tarihinize göre ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emeklilik yaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Emeklilikte yaş şartı hesaplaması kafa karıştırıcı olabilmekte. Emeklilik tablosunda işe giriş ya da prim ödeme tarihinize göre doldurmanız gereken yaş şartının sağlanması için o yaşı bitirmeniz gerekmektedir. O yaştan gün almak yeterli olmamaktadır. Şöyle ki diyelim emeklilik için 50 yaşı tamamlamanız gerekmekte. Siz de 01.01.1971 doğumlu olun. Bu durumda 50 yaşı 01.01.2021 tarihi itibariyle doldurduğunuz için bu tarihten sonra dilekçe verebilirsiniz. 01.01.2020’de 50 yaşından gün aldığınız tarih değil kısaca.

Emeklilik ne zaman ?

Eğer ssk kapsamında iseniz ve bu kapsamda emekli olacaksanız, yukarıdaki tablolardan net olarak emekli hesaplaması yapamadıysanız yorum kısmından bize işe giriş tarihinizi, toplam hizmet sürenizi ve doğum tarihinizi yazmanız durumunda emeklilik tarihinizi hesaplayabiliriz.

EYT ye göre emeklilik hesaplama nasıl yapılır ?

EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenleme çıkarsa binlerce kişi daha erken emekli olma hakkından yararlanabilecek. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda son dakika gelişmelerini, kimlerin hangi şartlarda bu kapsamda emekli olabileceğini öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilikte-yasa-takilanlara-mujdeli-haber/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik maaşı hesaplaması nasıl yapılır ?

Emeklilik şartlarımızı ve ne zaman emekli olacağımızı öğrendiğimize göre şimdi gelelim alabileceğiniz ortalama emekli maaşına. Bağlanacak en düşük emekli maaşı 1500 lira civarındadır. Eğer prim ödemeleriniz yüksek yapıldı ise ya da 2000’den önce fazla hizmet varsa alınacak emekli aylığı daha yüksek olabilecektir. SSK kapsamında emekli olmanız durumunda alınacak ortalama emekli maaşı hesaplamasını https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızdan yapabilirsiniz.

Ne zaman emekli olabilirim konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

9 Yorum
 1. erdinç

  merhabalar ömer bey. sigorta başlangıç tarihim 01.10.1998 . fakat bu tarih meslek lisesinde staj yaptığım sigorta başlangıcı. işe girip prim yattığı tarih ise 20.12.2004. 31.07.2007-20.03.2009 tarihleri arasında askerlik nedeni ile boşluğum var. toplam yatan prim günü sayısı 4860 birincisi erken emeklilikten yararlanabiliyormuyum ikincisi ne zaman emekli olabilirim. üçüncüsü askerlik borçlanmasının bana bir yararı olurmu. dördüncüsü primlerim hep askeri ücret üzerinden yattı. daha fazla sigortalı çalışmam yada prim günü ödemem emekliliğimde alacağım ücreti nekadar değiştirir. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj sigortası başlangıç olarak sayılmıyor. Erken emeklilik diye bir düzenleme zaten şu an yok. Olsa bile siz yararlanamazsınız. 7000 gün 60 yaşı tamamlamanız durumunda SSK’dan emekli olursunuz. Askerlik borçlanması sadece prim gününüze eklenir onun dışında bir etkisi olmaz. Tabi ki emekli maaşları prim üzerinden hesap edilmekte. Asgariden ödendi ise asgariden bağlanır emekli maaşı.

 2. Yaşar Günaydın

  Merhaba Omer bey, 13.10 1991 ssk girisim var. 1972 dogumluyum. Sigortaya ssk ile baslayip bagkur ile devam , daha sonra emekli sandigi( 28 .01.1994 28.012002 sozlesmeli uzman cavus ) olarak 8 yil gorev yaptim. En son ssk odeyip (1251 gun ) toplamda 7434 gunum var, Sgk hizmet dokumunde 720 gun fiili hizmet zammi gorunuyor fakat normal olarak nezaman emekli olurum sayfasindan sorgulama yaptigimda 53 yas gosteriyor. 720 gun fhsz 51 yasa cekmesi gerekmiyormu . Nereye ne sekilde muracaat etmem gerekir . Cevaplarsaniz sevinirim tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Ne zaman emekli olurum uygulaması fiili hizmet zammını dikkate almıyor. Bence siz SGK’ya yazılı olarak başvurun ve emeklilik şartlarınızı öğrenin. Dediğiniz gibi fiili hizmet zammının düşmesi gerekir emeklilik yaş şartından.

   1. Yaşar Günaydın

    Tesekkur ederim

 3. FATMA SARIKAYA

  Ömer Bey Merhabalar,
  Ben 1995 Yılından beri sigortalıyım. Şu anda 4.250 Prim günüm var. Bir çocuğum var 720 Gün borçlanabiliyorum
  sonrasında 4.970 Prim Günüm olacak. Yeni çıkacak erken emeklilik yasasında yararlanabilir miyim?
  Nasıl bir izlemeliyim? Görüşlerimiz için Şimdiden Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. EYT sayılırsınız siz de. Çünkü yaştan emeklilik için gerekli olan 3600 gün şartını sağlamışsınız. Tam giriş tarihinizi yazarsanız normal emeklilik için de şartlara bakabilirim.

 4. Gürcan Gözübüyük

  yaşim 1968 doğumlu işe giriş 1992 pirimim 5904 nezman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihiniz ile doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazabilir misiniz?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.