Staj Sigortası Sorgulama Nasıl, Nereden Yapılır ?

Staj sigortası sorgulama online olarak yaparak stajyerlik kapsamında ödenen sigorta primlerinizi ve gün sayınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu yazımızda stajyer sigortası sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz ve stajyerlik sigorta başlangıcı sayılır mı, staj sigortası emeklilik şartlarını nasıl etkiler konularında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Staj sigorta başlangıcı sorgulaması nasıl yapılır ?

Stajyerlik sigorta başlangıcı sorgulamasını e-devletten yapabilirsiniz. Stajyerlik ya da çıraklık kapsamında başlangıç tarihinizi öğrenmek ve sigorta girişi sorgulaması yapmak için;

 • Staj bilgisi sorgulaması yapmak için öncelikle buradan e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ stajyer ssk başlangıcı sorgulama.
 • T.C. numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek staj sigorta başlangıcı sayılır mı sorgulamak için devam edin.
 • Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Eğer Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü seçili kalırsa aşağıdaki kısımda staj sürelerine ilişkin hizmetler görüntülenemeyecektir.
 • Bunun nedenini ve e devlet staj sorgulaması sonucu neden “4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır!” yazdığı konusunda detayları yazımızın devamında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Staj belgesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda E-devlet üzerinden staj sigorta sorgulamasını nasıl yapabildiğiniz hakkında bilgilendirme yaptık. Eğer staj yaptığınız sürelere ait staj belgesi lazımsa;

 • Yine e devlet staj sigortası sorgulama ekranından sorgulama yapın.
 • Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü menüsünü takip edin.
 • Üniversite ya da meslek lisesi sigorta sorgulaması yaptıktan sonra buna ait belgeyi “YAZDIR” seçeneğini kullanarak indirebilir ve sizden isteyen kurumlara ibraz edebilirsiniz.

SGK çıraklık sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ssk çıraklık sigortası sorgulaması da yine e-devlette yukarıda anlatılan aynı menüden yapılır. Yani E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü-Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü menülerini takip ederek çıraklık sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Staj sigortam gözükmüyor ne yapabilirim ?

Yukarıda e-devlet üzerinden staj bilgilerimi nasıl öğrenirim alt başlığında üniversite ve lise staj sorgulamasını ve buna ait yatan sigorta primlerinin nasıl sorgulanacağı konusunda bilgi vermiştik. Staj sigortası e-devlette gözükmüyor ise;

 • Üniversite ya da meslek lisesi staj sorgulaması yaparken Tüm Sigorta Kolları seçeneğini seçmezseniz staj sigorta hizmetleri görünmez.
 • E-devlette SGK hizmet dökümü sorgulaması yapıldığında uzun vade hizmetleri görünür ve staj ya da çıraklık süreleri görünmez.
 • Staj SGK sorgulama ekranında Tüm sigorta kollarını seçmiş olmanıza rağmen hizmetler yine de görünmüyorsa staj yapılan işletme tarafından sigorta prim bildirimlerinin yapılmadığından dolayı görüntüleme yapamıyorsunuzdur. Bu durumda staj işletmeniz ile irtibata geçerek bu işi çözmeniz gerekmektedir.

Çıraklık sigortası nedir ?

Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezleri’ne bağlı olarak ya da Diğer Kurum ve ya Kuruluş ile işyerlerinde çıraklık yapanlar için yapılan sigortadır. Çıraklık sigorta günü öğrenme ve sorgulama işlemini e-devletten ve yukarıda anlatıldığı gibi yapabilirsiniz. Çıraklık sigortası kapsamında sadece iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödenir. Sosyal güvencesi olmayanlar için ayrıca hastalık primi de ödenir. İİşte çıraklık okulu ssk başlangıcı sayılır mı sorusunun cevabını da burada vermiş oluyoruz. Uzun vade yani emeklilik primleri yatmadığından ve  kısa vade primleri ödendiğinden çıraklık sigorta başlangıcı emeklilikte sayılmaz.

Uzun vade gün sayısı ne demek ?

Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre uzun vade ve kısa vade olmak üzere iki ayrı prim uygulaması bulunmaktadır. Kısa vade primleri hastalık, iş kazası ve meslek hastalığıdır. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ise malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primleridir.

Normal çalışanların tüm sigorta kolları için işverenleri tarafından primleri ödenirken staj ve çıraklık sigortası gibi sigorta kollarında kişilerin yalnızca kısa vade olan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primleri yatar. Uzun vade sigorta kollarında prim ödenmediğinden bu kişiler bu primlerle emekli olamazlar.

4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek ?

E-devletten lise staj sigortası sorgulaması ve ya çıraklık sorgulaması yapanların sorgulama sonucu bize sordukları soruların başında 4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek sorusu gelmekte. Yukarıda da anlattığımız üzere eğer siz stajyerlik sigortası ya da çıraklık sigortası kapsamında primleriniz ödeniyorsa Tüm Uzun Vade SGK Hizmet Dökümü kısmında bu uyarıyı görüyor olmanız bu süreler için kısa vade primleri olan hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primlerinin yatıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer bu sigortalar haricinde sigortanız yoksa sistem bu uyarıyı verecektir. Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü seçeneğini seçmeniz halinde bu süreler için sorgulama yapabilirsiniz.

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı mı ?

İlk işe giriş tarihi staj olanların maalesef mağduriyetleri devam etmekte. Staj sigortası başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı maalesef şu an için hayır.Bu sürelerin emeklilikte giriş olarak çıkabilmesi için staj yasasının çıkarılması ve bu sürelere ilişkin borçlanma hakkının tanınması gerekmekte. Her ne kadar bu süreler e-devlette görünse de maalesef şu an için emeklilik hakkı sağlamamakta.

Stajyerlik borçlanması ne zaman yürürlüğe girecek diye bize günde yüzlerce soru gelmekte. Şu an için staj başlangıcı emeklilikte sayılmıyor ve yasal bir çalışma da yok. Çıkması durumunda sayfamızda takibini yapabilirsiniz.

Staj parası yattı mı nasıl öğrenebilirim ?

Yukarıda üniversite ve lise staj belgesi sorgulamasını e-devlet üzerinden nasıl yapacağınız hakkında bilgi vermeye çalıştık. Buradan geçmiş staj sorgulaması da yapabilirsiniz. Öğrencilerin sen çok sordukları ve sorguladıkları kısım ise maaşlarının yatıp yatmadığını nasıl öğrenecekleri.

 • Mobil/internet bankacılık kanallarını kullanıyorsanız hesabınızı kontrol edin.
 • Eğer yoksa e-devletten staj sorgulama lise ve ya üniversite için yapın.
 • E-devlet staj sorgulama sonucunda yukarıda belirtilen menüde son ayın priminin yattığını görüyorsanız buna ait maaşlarınızın da ödenmesi gerekir.
 • Stajyer maaşı başlıklı içeriğimizden güncel stajyer maaşlarına göz atabilirsiniz. 

1999 öncesi staj sigortası

Bildiğiniz gibi 08.09.1999 tarihi ve öncesinde herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcı olanlar EYT kapsamında prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağladıklarında emekli olabilmektedir. Tabi bu tarihten önce sadece staj ya da çıraklık sigortası kapsamında başlangıcı olanlar EYT’den yararlanamıyor. Bunun için torba kanunla düzenleme yapılması gerekiyor. EYT’ye göre emeklilik hesaplama sayfamızdan EYT kapsamında olup olmadığınız ve gereken şartlar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Staj sigortası e devlette gözükür mü?

Evet, e devlette SGK tescil ve hizmet dökümüne giriş yaptıktan sonra tüm sigorta kolları seçeneğini seçerseniz staj hizmetlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

Staj sigortası olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Herhangi bir SGK’dan, Alo 170 hattını arayarak ya da E-devlet staj sigortası sorgulaması yaparak giriş yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

Lise stajı sigorta başlangıcı sayılır mı?

Hayır, staj sigortası kapsamında sadece kısa vade sigorta primleri ödenir. Bu nedenle emeklilikte başlangıç olarak sayılmaz.

Lise staj bilgilerime nasıl ulaşabilirim?

Staj sigortası sorgulama e-devlet ekranından sorgulama yaptığınızda görünmüyorsa staj yaptığınız işyeri ve ya okulunuzdan staj bilgilerine erişebilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Staj Sigortası Sorgulama Nasıl, Nereden Yapılır ?” üzerine 72 yorum
 1. Merhaba, şuan bir merkezde Çağrı Merkezi satış temsilciliği yapıyorum başlayalı 2 hafta oldu ve sigortamı kontrol ederken hem şirket adına hemde bir meslek lisesi adına giriş yapılmış. Belgelere baktığımda stajyer öğrenci olarak görünüyorum. Üniversite mezunuyum ve adı geçen lise ile bir bağım bulunmuyor. Nasıl konuyla ilgili bilgi edinebilirim

  Yanıtla
 2. merhaba elimde 98 yılına
  ait uzun süre sigortalı çalıştığım işyerine ait kaşeli bonservis var.ama girişim 2004 ne yapmalıyım.tşk.

  Yanıtla
  • Kolay gelsin
   Eşim 1998 1999 yıllarında sağlık meslek lisesinde okurken 2 ayrı devlet hastanesinde stajını yapmıştır.
   1.sorum e devlette staj gozukmuyor
   2.sorum eşim 2001 yılında 5 temmuzda ise başladı
   2000 yılında 4 temmuzda kızım doğdu
   Dogum borçlanması yapsak eyt li olurmu
   Tesekkurler

   Yanıtla
 3. 02.02.1999 yılında çıraklık okuluna gittim ve ciraklik belgemi aldım. Ciraklik okulu emekliliğe faydası oluyor mu. Bize o zaman patronumuz ve okuldaki hocalarımız emeklilikte faydalı olacağını söylemişlerdi.

  Yanıtla
 4. Merhaba,
  1998 yılında staj yaptım fakat sgkda görünmüyor, evraklar okulda mevcut. O dönemde staj sigortası zorunlumuydu zorunlu ise işvereni mahkemeye verip staj sigortasına başlangıç yapabilirmiyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Staj sigortası her dönem zorunlu. İşveren yapmadıysa bugün mahkeme kararı ile yaptırabilir misiniz bunu bilemiyorum. Ancak şu var. Staj başlangıcı emeklilik başlangıcı olarak sayılmıyor.

   Yanıtla
   • Ömer Bey Merhaba üniversiteden mezun olduktan sonra 1998 yılında bir kamu bankasında 3 haftalık gönüllü staj yaptım . Staj yaptığıma dair evraklarımda mevcut . E devlet kayıtlarımda herhangi bir sgk bilgisi çıkmıyor . İlgili banka elimde kanıt olduğu halde herhangi bir hizmet kaydınız yok şeklinde cevap verdi . Öğrendiğim kadarıyla gönüllü stajerlik sigortası ,zorunlu stajerlik sigortasından farklıymış , normal çalışan sigortası yaptırılması gerekiyormuş . Nasıl bir yol izleyebilirim , yardımcı olabilir misiniz ?

    Yanıtla
    • Merhaba. Gönüllü ya da zorunlu fark etmez. Staj sigortası emeklilikte sayılmıyor. Ama yine de SGK kayıtlarınıza işlenmesini istiyorsanız bankadan orada staj yaptığınıza dair bir yazı alarak SGK’ya dilekçe ile başvurabilirsiniz.

     Yanıtla
 5. Merhaba 1998 ve 1999 yılların 20’şer gün yaz stajı yaptım ama sgk girişi yapılmadığı için e-devlette görünmüyor. Okul ile görüştüm ve o yıllarda Teknik Lise öğrencileri yaz stajı için sgk girişi yapılmıyordu dendi. Bugün itibari ile yaptığım staj için sgk girşi yaptırabilmem mümkün müdür. Eğer staj kanunu yürürlüğe girer ise başarımızdan dolayı Teknik Lise de okuyup yaz tatilinde staj yapmamıza rağmen emekli olamayacağız. Yapılabilecek bir şey var ise yardımcı olabilir misiniz.

  Yanıtla
 6. 1998 yazında meslek yüksek okulu stajımı yaptım ve mezun oldum.Sgk girişim 2001 de başladı.Staj başlangıcım e devlette gözükmüyor.Staj yaptığım yer kapandı.Sgk kurumu ise başlangıç tarihiniz 2001 de diyor.Okul ise o yıllardaki dökümanların ellerinde olmadığını söylüyor.Staj yaptığımı nasıl kanıtlayabilirim?5510 sayılı kanun gereğince bunu okulun bildirmesi gerekmezmiydi?Staj yapmasam okuldan nasil mezun olabilirim ki?Aslinda mezun olmuş olmak staj yapıldığının başlıbaşına ıspatı degil mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Staj sistemde görünse bile giriş olarak sayılmıyor. İlla ki işletmek istiyorsanız staj yaptığınız okuldan bir yazı ile SGK’ya dilekçe verebilirsiniz.

   Yanıtla
 7. MERHABALAR HOCAM
  ben 15/01/1978 dogumluyum 1995 de sigorta girişim var pirimim 5750 şuan
  benim 1995 de 17 yaş olarak çıkıyor ama normal çalışan biriyim 120 gün üzeirnden yatmış biliyosunuz ozamanlar öyleydi şimdi benim 18 yaşmı sayılacak sayılırsa pirimimden düşüş olacakmı

  Yanıtla
 8. 1996-2000 sağlık meslek lisesi çıkışlıyım 1998-2000 yılları arasında çeşitli hastanelerde zorunlu staj yaptım. yalnız benim e-devletimde girişim normal işe giriş tarihim gözüküyor. staj yaptığım tarih gözükmüyor. uzun vade sigorto girişim 12/12/ 2000 girişliyim bir çocuğum var. staj girişim gözükürse emekli olabiliyormuyum bir çocuğumu borçlanarak. Ayrıca staj girişimin gözükmesi için ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer çocuk 1996-2000 tarihi arasında doğduysa ancak bu durumda geri çeker ve EYT’li olursunuz. Onun harici olmaz. Ancak staj süresinin sistemde görünmesi gerekir.

   Yanıtla
 9. Ömer bey,benim sigorta başlagıcım 2001 nisan.çalıştığım işyeri sigorta girişimi çok yapmış,nasıl bir yol izleyebilirim.şayet zamanında yapmış olsaydı eyt bana da uygun olacak tı,nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  Yanıtla
 10. Merhabalar
  Ben okulu bitirdikten sonra temmuz ağustos ayı gibi bir tekstil fabrikasında çalışmaya başladım ancak işe başladıktan sonra 10.09.1999 tarihinde sigorta girişim yapıldı ..fakat bir süre sonra çıraklık eğitiminde iki hafta da bir okula gönderildik bu süre zarfında da çalışmaya devam ettim ve askerlik sebebiyle çıkış yapıp ayrıldım..çok sonra sigortamın bir gün bile ödenmediğini farkettim..bu sebepten tescil tarihim 10.09.1999 tarihi gözükürken hizmet başlama tarihim askerden sonra çalışmaya başladığım tarihte 2003 olarak gözükmekte… Hizmet tespit davası için zaman aşımından bahsetmişsiniz ..ancak işe giriş tespiti için bir dava açabiliyormuyum ..eyt kapsamından faydalanmam için ne yapabilirim

  Yanıtla
 11. Ömer bey, iyi günler, bildiğim kadarıyla meslek lisesi stajları (3 gün okul, 2 gün işyeri stajı gibiydi), ben teknik lise de okudum (95 mezunuyum), bizler stajlarımızı yaz aylarında yaptık, arada fark var mıdır kanuni olarak, teşekkür ederim

  Yanıtla
 12. MERHABA 1978 DOĞUMLUYUM 1996 YILINDA DEVLET DAİRESİNDE 45 GÜN ÇALIŞTIM 18 YAŞINI DOLDURMADIĞIM İÇİN İKİNCİ AKŞAM SANAT OKULUNDAN ÇIRAK OLARAK GÖSTERMİŞLER 2002 YILINDA UZUN VADE PİRİMİM YATMAYA BAŞLADI BUNU DÜZELTME ŞANSIM VARMI BİRDE ASKERLİĞE 1998 SENE SİNDE GİTTİM ASKERLİĞİ BORÇLANSAM 1998 YILINA ÇEKERMİ GÜNÜMÜ TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 13. merhaba 77 doğumluyum 95 mezunu tic. lisesi muhasebe mezunuyum. okul bize sicil numarası olan ssk kartımızı da her öğrenciye vermişti. okul sizi ssk lı yaptı ilerde sizin ssk girişinz gözükücek demişlerdi okuldan. son yıl bütün kış muhasebe bürosunda staj yapmıştm. şu ana aktif ssklı 15 yıldır çalşyrum. e devlette 1994 ssk giriş başlangıç tarhim dökümde en başta gözüküyor. ben zamanında 2028 de 51 de emekli olurmuyum. geçerli sayılcak mı. bu? cevap lütfen saygılar

  Yanıtla
  • Merhaba. Staj başlangıcı e-devlette görünüyor ancak emeklilikte giriş olarak sayılmıyor şu an. Düzenleme yapılması gerekiyor. Düzenleme yapılmazsa sayılmaz.

   Yanıtla
 14. Ömer Bey merhaba,
  1997- 1998 eğitim yılında üniversitemin belirlediği okulda zorunlu öğretmenlik stajımı yaptım.
  Bu döneme ait staj evrakım elimde.
  Ancak e devlet üzerinde bu stajım gözükmüyor.
  Dolayısıyla o tarihe ait staj sigortası girişim de yok.
  Bunun düzeltilmesi için ne yapmalıyım?
  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Elinizdeki evrak ve bir dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurun. T.C. numaranıza işlesinler. Şu an bu girişin bir anlamı yok ama emeklilikte giriş olarak sayılırsa baya işinize yarar.

   Yanıtla
 15. Merhaba,
  1998-1999 döneminde zorunlu lise stajımı yaptım.
  Ama ne sigorta numaram var nede herhangi bir kayıt. ne yapmam gerekir. sigorta kaydı yapılmamış olabilir mi?
  Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekir.
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigorta yattığından eminseniz ad ve soyadınızdan sicil numarası çıkar. Yatmadıysa anca dava açarsınız başka yapacak bir şey yok.

   Yanıtla
 16. Merhaba, ben 1996-97 senesinde İstanbul üniversitesi Bakırköy sağlık hizmetleri hemşirelik bölümünde 1 sene okudum. O senesi hemşirelik 2 yıllık olduğu için 1. Sınıfın 2. Yarı yılında Cerrahpaşa hastanesinde Staj yaptım. Arkadaşlarımla birlikte hastanede uygulamalı ders görüyorduk , hasta bakımı yapıyorduk, hatta 5-6 tane ameliyata bile girdim , o yüzden staj yaptığımı düşünüyorum ☺️ Mağlesef 2. Sınıfa geçtiğimde ise okulu bırakmak zorunda kaldım. Benim sorum şu , staj sigorta başlangıcım varmıdır acaba, varsa nereden bulabilirim ? (Mağlesef e-devlette sigorta başlangıcım 2012 gözüküyor) . Cevabınız için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

  Yanıtla
  • Merhaba. E-devlette çıkmıyorsa SGK’dan sorgulatın. Ayrıca elinizde varsa SSK sicil numarası ile de sorgulama yaptırabilirsiniz. Prim ödendiğine eminseniz çıkar sistemden.

   Yanıtla
 17. Merhaba hocam,
  1996 yılında TKİ kurumunda Lisans eğitimim için staj yaptım ama sistemde göremiyorum. Bununla ilgili TKİ ile mi görüşmem gerekiyor, SGK ile mi? Sistemde göremememin sebebi aramayı hatalı mı yapıyorumdur yoksa gerçekten giriş olmamış mıdır? Teşekkürler şimdiden

  Yanıtla
 18. Merhaba hocam,
  Ben 15.02.1999 sigorta girişliyim. Okul dönemimde devlet kurumunda(ERZURUM PTT BAŞMÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI BİR KISIMDA ) staj yaptım bununla ilgili olarak staj giriş tarihime vb bilgilerime nasıl nereden ulaşabilirim
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
 19. Merhaba 92 ve 93 yılında meslek teknik lisesinde staj yaptım e devlette staj girişim görünmüyor.staj mağdurları için kanun çıkarsa staj girişimi nasıl ispatlarım?

  Yanıtla
  • Merhaba. Staj yaptığınız yerden alabileceğiniz belgelerle ispat edebilirsiniz. Ama sigorta ödenmediyse ispat etseniz bile işlenmez. Dava açmanız gerekir.

   Yanıtla
 20. 1995-6 yıllarında, sağlık meslek lisesi öğrencisi iken devlet hastanesinde staj yaptım. Fakat staj sigortası kaydım görünmüyor. Ne yapmalıyım. Tescil ettirebilir miyim.

  Yanıtla
   • Selamlar benimde 1995 yılında üniversite zorunlu stajımı okuduğumdan farklı bir üniversite hastanesinde yaptım .stajla ilgili elimde herhangi bir belge yok .staj yaptığım üniversite hastanesine dilekçe verdim staj bilgilerimi vermesi için .kendi okulumdan 1995 yılında başarı ile staj yapmıştır yazısı aldım (transkript te staj -başarılı yazıyor birde) ama şurda yapmıştır demiyorlar (staj defterini bulamadıkları için) .bu yazı sgk da tescil için yeterli olurmu .5510 /41. maddeye göre staj-doğum-işe girişsırası sebebi ile doğum borçlanması yapmak istiyorum çünkü.

    Yanıtla
    • Merhaba. Stajın sistemde görünmesi gerek ki SGK doğum borçlanması yapabilsin. Aldığınız yazı yeterli değil. Staj yaptığınız yerin aylık prim bildirgesini SGK’ya vermesi gerek.

     Yanıtla
     • Sgk arşive bakması lazımmış kimse uğraşmak istemiyor dilekçe yazdım ama cevap bile gelmedi hizmet tespit davası açmak çözüm olabilirmi acaba. Ayrıca 1997 yılında da 6-7 ay gönüllü öğretmenliğim var. sgk dan sınıf defteri ve not defterlerini arşivden isteyip fotokopilerini alıp şu yılda hizmet yapmıştır diye bir yazı alın dendi. Hizmet yaptığım okul 4 kez taşınmış arşiv nerde bilmiyoruz yanıtı aldım hizmet tespit davası bunda da işe yarayabilirmi acaba . Şu halde 58 yaşında emekli olabiliyorum . Eğer herhangi biri olursa Eyt den emekli olabilecek gibi görünüyorum tam bilmesemde . Görüşünüz önemli . Teşekkür ederim

     • Yani SGK tarafından bir şey yapılmıyorsa elinizdeki belgelerle hizmet tespit davası açmak mantıklı olacaktır. Onun dışında geriye seçenek kalmıyor zaten.

     • Burda sorumlu olan kim hocam aynı durum bende 1996 yılında meslek yüksek okulunda öğrenci iken 1 ay staj yaptım ama ssk dökümaninda görünmüyor

 21. Merhaba ben ilk defa staj yapacak üniversite için sadece 1 ay bunun ücreti yatacak dendi banka hesabı falan alınmadı nereye yatacak bu tam olarak

  Yanıtla
 22. merhaba,
  1987 de mecburi meslek lisesi stajı yaptım ama herhangi bir numara verilmedi ve staj yaptığım yer kapandı(Manisa sümerbank fab.)yani staj dönemim görünmmüyor fakat staj kağıtlarımı okulumdan aldım.Stajımın kaydolması için ne yapmalıyım

  Yanıtla
   • Merhabalar.Bende 1987 mes.lisesi staj yaptım.sigorta numaram var fakat bana staj süresince kısa dönem primyani sağlık hastalık gibi sağlık sigartam yatmamış içi boş deniyor.sgk bu numara görünüyor.stajıma istinaden doğum borçlanması yapmak istemiştim.Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür.

    Yanıtla
 23. 1996 da sigortam basladi ama stajer degil insaata 6 ay boyunca yatirildi sgk hizmet dokumunde uzun vadeli olarak gozukuyor stajer olmasi icin kisa vade olmasi gerekmezmi 1978 dogumluyum

  Yanıtla
 24. Merhaba, 1997 yılı staj sigortam var. 2001 yılında uzun vadeli çalışmaya başladım. 6280 prim günüm var. 2008 ve 2015 yıllarında iki doğum yaptım. Doğum borçlanmasıyla sigorta girişimi 1997 yılına çekme hakkım var mı?

  Teşekkürler.

  Yanıtla
 25. Merhabalar ; Normal sigortalı olarak çalışıyorum. Ayrıyeten okul için staj yapmam gerekiyor. Çalıştığım işyerinde normal sigortam sona ermeden staj sigortası yaptırabilir miyim?

  Yanıtla
 26. Anaokulu Devlette bağli ama ücretsiz izine çikarldık covid nedeniyle ücretsiz izine çiktik staj gören liselilerin staj parasi yatıcak mı

  Yanıtla
 27. Merhaba staj ve sigorta başlangıç tarihim 28 Eylül staj ücreti hangi tarih aralığında yatar acaba ? 🙂 Birçok arkadaşımın merak ettiği soru yanıtlarsanız sevinirim ?

  Yanıtla
  • Merhaba 1996 endüstri meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum yaz stajımı sanayide bir firmada yaptım kış stajımı ise okulda yaptım fakak bu stajlar sgk da görünmüyor nasıl işletme bilşrim

   Yanıtla
   • Merhaba. Sigorta yapıldıysa ve prim ödemesi varsa bunlar başka bir sicil numarasına aktarılmıştır muhtemelen. SGK’ya bir dilekçe ile başvurun. Adınıza başka bir sicil numarası varsa birleştirilir ve sisteme yüklenir.

    Yanıtla
Yorum yapın