Staj Sigortası Sorgulaması Nasıl, Nereden yapılır ?

16

Staj sigortası sorgulamasını online olarak yaparak stajyerlik kapsamında ödenen sigorta primlerinizi ve gün sayınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu yazımızda stajyer sigortası sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz ve stajyerlik sigorta başlangıcı sayılır mı, staj sigortası emeklilik şartlarını nasıl etkiler konularında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Staj sigorta başlangıcı sorgulaması nasıl yapılır ?

Stajyerlik sigorta başlangıcı sorgulamasını e-devletten yapabilirsiniz. Stajyerlik ya da çıraklık kapsamında başlangıç tarihinizi öğrenmek ve sigorta girişi sorgulaması yapmak için;

 • Staj bilgisi sorgulaması yapmak için öncelikle buradan e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ stajyer ssk başlangıcı sorgulama.
 • T.C. numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek staj sigorta başlangıcı sayılır mı sorgulamak için devam edin.
 • Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Eğer Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü seçili kalırsa aşağıdaki kısımda staj sürelerine ilişkin hizmetler görüntülenemeyecektir.
 • Bunun nedenini ve e devlet staj sorgulaması sonucu neden “4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır!” yazdığı konusunda detayları yazımızın devamında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Güncel lise ve üniversite staj maaşlarına Stajyer Maaşı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Staj belgesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda E-devlet üzerinden staj sigorta sorgulamasını nasıl yapabildiğiniz hakkında bilgilendirme yaptık. Eğer staj yaptığınız sürelere ait staj belgesi lazımsa;

 • Yine e devlet staj sigortası sorgulama ekranından sorgulama yapın.
 • Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü menüsünü takip edin.
 • Üniversite ya da meslek lisesi sigorta sorgulaması yaptıktan sonra buna ait belgeyi “YAZDIR” seçeneğini kullanarak indirebilir ve sizden isteyen kurumlara ibraz edebilirsiniz.

Sgk çıraklık sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ssk çıraklık sigortası sorgulaması da yine e-devlette yukarıda anlatılan aynı menüden yapılır. Yani E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü-Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü menülerini takip ederek çıraklık sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

Staj sigortam gözükmüyor ne yapabilirim ?

Yukarıda e-devlet üzerinden staj bilgilerimi nasıl öğrenirim alt başlığında üniversite ve lise staj sorgulamasını ve buna ait yatan sigorta primlerinin nasıl sorgulanacağı konusunda bilgi vermiştik. Şayet;

 • Üniversite ya da meslek lisesi staj sorgulaması yaparken Tüm Sigorta Kolları seçeneğini seçmezseniz staj sigorta hizmetleri görünmez.
 • E-devlette SGK hizmet dökümü sorgulaması yapıldığında uzun vade hizmetleri görünür ve staj ya da çıraklık süreleri görünmez.
 • Staj Sgk sorgulama ekranında Tüm sigorta kollarını seçmiş olmanıza rağmen hizmetler yine de görünmüyorsa staj yapılan işletme tarafından sigorta prim bildirimlerinin yapılmadığından dolayı görüntüleme yapamıyorsunuzdur. Bu durumda staj işletmeniz ile irtibata geçerek bu işi çözmeniz gerekmektedir.

Çıraklık sigortası nedir ?

Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezleri’ne bağlı olarak ya da Diğer Kurum ve ya Kuruluş ile işyerlerinde çıraklık yapanlar için yapılan sigortadır. Çıraklık sigorta günü öğrenme ve sorgulama işlemini e-devletten ve yukarıda anlatıldığı gibi yapabilirsiniz. Çıraklık sigortası kapsamında sadece iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödenir. Sosyal güvencesi olmayanlar için ayrıca hastalık primi de ödenir. İİşte çıraklık okulu ssk başlangıcı sayılır mı sorusunun cevabını da burada vermiş oluyoruz. Uzun vade yani emeklilik primleri yatmadığından ve  kısa vade primleri ödendiğinden çıraklık sigorta başlangıcı emeklilikte sayılmaz.

Uzun vade gün sayısı ne demek ?

Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre uzun vade ve kısa vade olmak üzere iki ayrı prim uygulaması bulunmaktadır. Kısa vade primleri hastalık, iş kazası ve meslek hastalığıdır. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ise malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primleridir.

Normal çalışanların tüm sigorta kolları için işverenleri tarafından primleri ödenirken staj ve çıraklık sigortası gibi sigorta kollarında kişilerin yalnızca kısa vade olan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primleri yatar. Uzun vade sigorta kollarında prim ödenmediğinden bu kişiler bu primlerle emekli olamazlar.

4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek ?

E-devletten lise staj sigortası sorgulaması ve ya çıraklık sorgulaması yapanların sorgulama sonucu bize sordukları soruların başında 4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek sorusu gelmekte. Yukarıda da anlattığımız üzere eğer siz stajyerlik sigortası ya da çıraklık sigortası kapsamında primleriniz ödeniyorsa Tüm Uzun Vade SGK Hizmet Dökümü kısmında bu uyarıyı görüyor olmanız bu süreler için kısa vade primleri olan hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primlerinin yatıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer bu sigortalar haricinde sigortanız yoksa sistem bu uyarıyı verecektir. Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü seçeneğini seçmeniz halinde bu süreler için sorgulama yapabilirsiniz.

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı mı ?

İlk işe giriş tarihi staj olanların maalesef mağduriyetleri devam etmekte. Staj sigortası başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı maalesef şu an için hayır.Bu sürelerin emeklilikte giriş olarak çıkabilmesi için staj yasasının çıkarılması ve bu sürelere ilişkin borçlanma hakkının tanınması gerekmekte.Her ne kadar bu süreler e-devlette görünse de maalesef şu an için emeklilik hakkı sağlamamakta.

Stajyerlik borçlanması ne zaman yürürlüğe girecek diye bize günde yüzlerce soru gelmekte. Şu an için staj başlangıcı emeklilikte sayılmıyor ve yasal bir çalışma da yok. Çıkması durumunda sayfamızda takibini yapabilirsiniz.

Staj parası yattı mı nasıl öğrenebilirim ?

Yukarıda üniversite ve lise staj belgesi sorgulamasını e-devlet üzerinden nasıl yapacağınız hakkında bilgi vermeye çalıştık. Buradan geçmiş staj sorgulaması da yapabilirsiniz. Öğrencilerin sen çok sordukları ve sorguladıkları kısım ise maaşlarının yatıp yatmadığını nasıl öğrenecekleri.

 • Mobil/internet bankacılık kanallarını kullanıyorsanız hesabınızı kontrol edin.
 • Eğer yoksa e-devletten staj sorgulama lise ve ya üniversite için yapın.
 • E-devlet staj sorgulaması sonucunda yukarıda belirtilen menüde son ayın priminin yattığını görüyorsanız buna ait maaşlarınızın da ödenmesi gerekir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

16 Yorum
 1. ercan

  merhaba,
  1987 de mecburi meslek lisesi stajı yaptım ama herhangi bir numara verilmedi ve staj yaptığım yer kapandı(Manisa sümerbank fab.)yani staj dönemim görünmmüyor fakat staj kağıtlarımı okulumdan aldım.Stajımın kaydolması için ne yapmalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydolsa bile bu size bir şey kazandırmayacak. Ayrıca sistemde çıkmıyorsa bunları bulup işletmek bir hayli zor hatta imkansız.

   1. Aslı

    Merhabalar.Bende 1987 mes.lisesi staj yaptım.sigorta numaram var fakat bana staj süresince kısa dönem primyani sağlık hastalık gibi sağlık sigartam yatmamış içi boş deniyor.sgk bu numara görünüyor.stajıma istinaden doğum borçlanması yapmak istemiştim.Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hiç prim ödenmedi ise yani sistemde kısa vade primi ödenmiş görünmüyorsa maalesef doğum borçlanması yapamazsınız.

 2. Ahmet

  1996 da sigortam basladi ama stajer degil insaata 6 ay boyunca yatirildi sgk hizmet dokumunde uzun vadeli olarak gozukuyor stajer olmasi icin kisa vade olmasi gerekmezmi 1978 dogumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İnşaatta yattıysa evet uzun vade yani emeklilik primi olarak yatmıştır.

 3. Aysun Kaya

  Merhaba, 1997 yılı staj sigortam var. 2001 yılında uzun vadeli çalışmaya başladım. 6280 prim günüm var. 2008 ve 2015 yıllarında iki doğum yaptım. Doğum borçlanmasıyla sigorta girişimi 1997 yılına çekme hakkım var mı?

  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır çekilmez başlangıç. 2001 olarak kabul edilir.

 4. Mesut Özdemir

  Merhabalar ; Normal sigortalı olarak çalışıyorum. Ayrıyeten okul için staj yapmam gerekiyor. Çalıştığım işyerinde normal sigortam sona ermeden staj sigortası yaptırabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapılabilir sorun olmaz.

 5. Msr

  Anaokulu Devlette bağli ama ücretsiz izine çikarldık covid nedeniyle ücretsiz izine çiktik staj gören liselilerin staj parasi yatıcak mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu staj koordinatörünüze sormanız lazım. Değişebiliyor.

 6. Esra

  Merhaba staj ve sigorta başlangıç tarihim 28 Eylül staj ücreti hangi tarih aralığında yatar acaba ? 🙂 Birçok arkadaşımın merak ettiği soru yanıtlarsanız sevinirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu soru için net bir cevap yok. MEB tarafından verilecek karara göre ödemeler yapılacak.

  2. Erhan kuzu

   Merhaba 1996 endüstri meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum yaz stajımı sanayide bir firmada yaptım kış stajımı ise okulda yaptım fakak bu stajlar sgk da görünmüyor nasıl işletme bilşrim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Sigorta yapıldıysa ve prim ödemesi varsa bunlar başka bir sicil numarasına aktarılmıştır muhtemelen. SGK’ya bir dilekçe ile başvurun. Adınıza başka bir sicil numarası varsa birleştirilir ve sisteme yüklenir.