Staj Sigortası Sorgulaması Nasıl, Nereden yapılır ?

2

Staj sigortası sorgulamasını online olarak yaparak stajyerlik kapsamında ödenen sigorta primlerinizi ve gün sayınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu yazımızda stajyer sigortası sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz ve stajyerlik sigorta başlangıcı sayılır mı, staj sigortası emeklilik şartlarını nasıl etkiler konularında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Staj sigorta başlangıcı sorgulaması nasıl yapılır ?

Stajyerlik sigorta başlangıcı sorgulamasını e-devletten yapabilirsiniz. Stajyerlik ya da çıraklık kapsamında başlangıç tarihinizi öğrenmek ve sigorta girişi sorgulaması yapmak için;

 • Öncelikle buradan e-devlet şifreniz ile giriş yapın ⇒ stajyer ssk başlangıcı sorgulama.
 • T.C. numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra Kimliğimi Şimdi Doğrula diyerek staj sigorta başlangıcı sayılır mı sorgulamak için devam edin.
 • Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü kısmını seçmeniz gerekmektedir.
 • Eğer Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü seçili kalırsa aşağıdaki kısımda staj sürelerine ilişkin hizmetler görüntülenemeyecektir. Bunun nedenini ve e devlet staj sorgulaması sonucu neden “4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır!” yazdığı konusunda detayları yazımızın devamında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Güncel lise ve üniversite staj maaşlarına Stajyer Maaşı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çıraklık sigortası nedir ?

Çıraklık Mesleki Eğitim Merkezleri’ne bağlı olarak ya da Diğer Kurum ve ya Kuruluş ile işyerlerinde çıraklık yapanlar için yapılan sigortadır. Çıraklık sigorta günü öğrenme ve sorgulama işlemini e-devletten ve yukarıda anlatıldığı gibi yapabilirsiniz. Çıraklık sigortası kapsamında sadece iş kazası ve meslek hastalıkları primi ödenir. Sosyal güvencesi olmayanlar için ayrıca hastalık primi de ödenir. İİşte çıraklık okulu ssk başlangıcı sayılır mı sorusunun cevabını da burada vermiş oluyoruz. Uzun vade yani emeklilik primleri yatmadığından ve  kısa vade primleri ödendiğinden çıraklık sigorta başlangıcı emeklilikte sayılmaz.

Uzun vade gün sayısı ne demek ?

Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre uzun vade ve kısa vade olmak üzere iki ayrı prim uygulaması bulunmaktadır. Kısa vade primleri hastalık, iş kazası ve meslek hastalığıdır. Uzun vade yani emeklilik sigorta primleri ise malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primleridir.

Normal çalışanların tüm sigorta kolları için işverenleri tarafından primleri ödenirken staj ve çıraklık sigortası gibi sigorta kollarında kişilerin yalnızca kısa vade olan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primleri yatar. Uzun vade sigorta kollarında prim ödenmediğinden bu kişiler bu primlerle emekli olamazlar.

4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek ?

E-devletten lise staj sigortası sorgulaması ve ya çıraklık sorgulaması yapanların sorgulama sonucu bize sordukları soruların başında 4a uzun vade hizmetiniz bulunmamaktadır ne demek sorusu gelmekte. Yukarıda da anlattığımız üzere eğer siz stajyerlik sigortası ya da çıraklık sigortası kapsamında primleriniz ödeniyorsa Tüm Uzun Vade SGK Hizmet Dökümü kısmında bu uyarıyı görüyor olmanız bu süreler için kısa vade primleri olan hastalık, iş kazası ve meslek hastalığı primlerinin yatıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer bu sigortalar haricinde sigortanız yoksa sistem bu uyarıyı verecektir. Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Hizmet Dökümü seçeneğini seçmeniz halinde bu süreler için sorgulama yapabilirsiniz.

Staj dönemi sigorta başlangıcı sayıldı mı ?

İlk işe giriş tarihi staj olanların maalesef mağduriyetleri devam etmekte. Staj sigortası başlangıç sayılır mı sorusunun cevabı maalesef şu an için hayır.Bu sürelerin emeklilikte giriş olarak çıkabilmesi için staj yasasının çıkarılması ve bu sürelere ilişkin borçlanma hakkının tanınması gerekmekte.Her ne kadar bu süreler e-devlette görünse de maalesef şu an için emeklilik hakkı sağlamamakta.

Stajyerlik borçlanması ne zaman yürürlüğe girecek diye bize günde yüzlerce soru gelmekte. Şu an için staj başlangıcı emeklilikte sayılmıyor ve yasal bir çalışma da yok. Çıkması durumunda sayfamızda takibini yapabilirsiniz.

Staj ve çıraklık sigortası hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

2 Yorum
 1. Esra

  Merhaba staj ve sigorta başlangıç tarihim 28 Eylül staj ücreti hangi tarih aralığında yatar acaba ? 🙂 Birçok arkadaşımın merak ettiği soru yanıtlarsanız sevinirim 🌾

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu soru için net bir cevap yok. MEB tarafından verilecek karara göre ödemeler yapılacak.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.