Stajyer Maaşı 2019

42

Stajyer maaşı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası brüt ve net asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 2019 stajyer maaşı da netleşmiş oldu.

Stajyer maaşı 2019 hesaplaması net asgari ücretin bekar ve çocuksuz için hesaplanan tutarının %30’u olarak ödenmektedir. Peki üniversite ve lise staj ücreti 2019 yılında ne kadar olacak, stajyer maaşı 2019 ne kadar ödenecek ? İşte detaylar;

Stajyer maaşı hesaplama 2019

Stajyerlere bir dönem içerisinde ödenecek en düşük net maaş için asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç net tutarının %30’u esas alınmakta. Yani stajyere ödenecek maaş agi hariç net asgari ücretin %30’nun altında olamaz.

Stajyer maaşı işyerindeki çalışan sayısına göre farklılık göstermez. İşyerindeki çalışan sayısı sadece işyerinin stajyer için alabileceği destek ödemesinde farklılık gösterir. Onun haricinde stajyer maaşı belirttiğimiz hesaplamadan ve aşağıdaki tutarlardan kanunen az olamaz.

Stajyer maaşı ne zaman yatar 2019 ?

Kamu Kurumlarında staj yapan öğrencilerin staj maaşları genelge memurlarınki ile birlikte yapıldığından her ayın 15-20’si arası ödenmektedir. Tabi bankalarda ya da özel sektöre ait işyerlerinde staj yapanların 2019 staj ücreti ödenme tarihi işyerinin maaş ödeme gününe göre farklılık gösterebilmektedir. Genelde işletmeler stajyer maaşlarını her ayın 10’una kadar öğrencinin banka hesabına yatırmaktadır.

Stajyer maaşı 2019

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası ödenecek net stajyer maaşı 435 TL .

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 2019 staj ücretleri net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç %30’udur. Buna göre staj maaşı 2019 yılında aylık 548,62 TL olacaktır.

Üniversite öğrencileri zorunlu maaş kapsamında değildir. Ancak işyeri dilerse yukarıda belirtilen tutarlarda ya da kendi belirlediği hükümler çerçevesinde maaş ödemesi yapabilir.

Staj başlangıcı emeklilikte sayılır mı ?

Staj ya da çıraklık kapsamındaki sigorta başlangıçları emeklilikte ilk giriş olarak sayılmıyor.Stajyerlik kapsamında sadece iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortaları ödenmekte. Uzun vade sigorta kolları olan ölüm, malulluk gibi sigorta primleri ödenmediğinden bu sürelerin emeklilikte sayılması mümkün bulunmamaktadır.

Staj sigortası 2019 torba yasa

Staj başlangıçlarının emeklilikten sayılabilmesi için staj sürelerine ilişkin sigorta sürelerinin borçlanılarak emeklilikten saydırılması hakkının verilmesi gerekiyor. Bu da ancak torba yasa ile mümkün olacaktır. Torba yasa ile staj sürelerinin borçlanma yolu ile hizmetten saydırılması ile staj sigortası başlangıcı emeklilikte sayılabilir. 2019 yılında çıkar mı bilinmez ancak çıkması faydalı olacak diye düşünüyoruz. Şu ana kadar TBMM’den çıkan ya da teklif verilen yasalar içerisinde staj sigortası teklifi yer almıyor. Bu konuda bir çok mağdur var. Staj sigortası konusundaki son dakika haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Stajyer SGK belge kodu

Anne ve ya babası üzerinden aktif sağlık sigortası olan ya da 18 yaş altı öğrencilerin SGK’ya 49 Belge kodu ile bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda bu öğrenciler için sadece %1 oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir.

Anne/babası üzerinden aktif güvencesi olmayan ve 18 yaşını tamamlamış stajyer öğrencilerin ise 50 belge kodu ile SGK’ya bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda %1 iş kazası ve meslek hastalığı primine ek olarak işveren %5 oranında hastalık primi öder ve sağlık güvencesi olmayan öğrenci staj sigortası üzerinden sağlıktan yararlanmış olacak.

Staj başlangıcında sağlık güvencesinin tespiti için müstehaklık belgesi istenmektedir. Müstahaklık belgesinin ne olduğunu öğrenmek ve belgeyi online indirmek için https://sgkbilgisi.com/mustehaklik-belgesi-nedir-nasil-nereden-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 Stajyer maaşları hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
42 Yorum
 1. Kaan

  2019 da meslek lisesi staj ücreti alacakmı devam edecekmi belediye staj yapıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Evet ödenmeye devam edilecek.

 2. Mehmetcan

  Ekim kasım parası yatmadı Hocam ne zaman yatar bilginiz varmı özel sektörde deyim Devlet Yatırmadı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde her ayın maaşının takip eden ayın en geç 20 sine kadar ödenmesi gerekir. Okulunuza bildirin. Çözüm olmazsa milli eğitim müdürlüğü ile görüşün.

 3. Dilber

  Aralık aynın maaşlarını aldık ama erken verildi ocak 18 de okullar kapanıyor ocak ayının maaşları verilecek mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki verilmesi gerekiyor maaşların.

 4. Eda

  Kurum 548₺ nin altında staj ücreti ödeyebilir mi? 2019 yılında günde 8 saat staj görmesi gerekirken 11,5 saat staj görüyor ek ücreti ödenmeyen ne kadar saat olarak ne kadar ek ücret almaktadır asgari ücretle çalışan personeline elden maaş veriyor 2020₺ gösteririm diyip 1600 ödeme yaparim diyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Ocak 2019 tarihi ve sonrasında en düşük staj maaş olan 548 TL den az maaş ödenemez. Gerçek kazanç üzerinden maaş ve sigorta bildirimlerinin yapılması gerekiyor. Aksi halde kanuna aykırı bir durum teşkil eder. 170’ten şikayet etmeninizi öneririm.

 5. İLKAY

  BENDE BELEDİYEDE GÖRÜYORUM AMA STAŞ PARASI 480 VERECEKLERİ YERDE 435 VERİYOLAR 30 KİŞİ OLDUĞUNDAN DOLAYIYMIŞ O ZAMAN 2019 OCAK AYINDA DA 548 VERMMEZLERSE NE VERECEKLER ÇÜNKÜ 30 KİŞİ VAR ….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 30 kişiden az ya da fazla en az 548 TL ödemesi gerekir. Ödemiyorsa şikayet edeceksiniz.

 6. Dilek

  Meraba yeni ücreti ocak maaşında mı alacaz yoksa şubatta mı

  1. Ömer Meriç

   Ocak maaşı şubat ayında ödendiği için şubatta zamlı olarak alırsınız.

 7. Muhammed

  Merhaba bizim maaslar çok gec yatiyor neden olabilir ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj yaptığınız işletmeden geç yatış sebebi konusunda bilgi almanızı öneriyorum.

 8. bayram

  Staj parasını her ayın 25. İle 30 u arası yatırıyorum okul acıldığından beri 1 defa devlet yatırdı ocak ayındayız neden gecikme oluyor cepten yatırmak zorunda kalıyoruz teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu durumu Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmenizde yarar var hocam.

 9. Murat

  Bizim maaslar yatida 200 lira yatirdilar bide 1 maas daha alamisiz tessekuler

  1. Murat

   Bizim maaşlar yati da 200 lira yati neden olabilir bide 1 maas almamisiz ?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu ay Kısmi hesaplanmış olabilir. Staj yaptığınız yer ile görüşün.

 10. Rezan

  Merhaba benmde bir sorum olacaktı ana okulunda staj görüyorum bu ay neden hala yatmadı acaba aralık 28nde 432 daha yatırdılar almicakmıyız bu ay hocalara sorduk bilmiyoruz dediler yardmcı olrmusunz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yarıyıl tatilinden kaynaklı gecikme olabilir. Niye yatırılmadığını yatırmayan yere sormalısın hocam 🙂

 11. Can

  Merhaba. Ömer bey belediyede staj görüyorum fakat ocak ayının maaşları hala yatmadı,18 günlük para yatırlamarı gerekiyor fakat hala yatırmadılar bir bilginiz varmı veya yatırmak zorundalar mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki yatırmaları gerekiyor. Ama bunu belediyeye sormanız gerekiyor. Niye ödenmediğini yani.

 12. emre

  merhaba bana daha maaş yatmadıda 4 aydan belli çalışıyorum mali müşavirin yanında ne yapmam gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mali müşavirinize sordunuz mu hiç?

 13. Bayram SALTIK

  ilginiz için teşekkürler.

 14. İrem

  Merhabalar ocak ve Şubat ayı zamlo olarak 548 tl gelmesi gerekirken 435 tl yatırılmıs ne yapmamız gerekiyor stejeriz

  1. Ömer Meriç

   Merbaha. İşyerinize ilettiniz mi bu durumu ?

  2. Samet

   Merabalar ben bir anaokulunda stajerim ocak ayının parası 292 lira yattı ve şubat ise bugün 420 lira yatmış benim hem ocak ayında hem şubat ayında hiç devamsizligim yok ama yeni maaş 548 diyorlardı ama bana 2 aydır az yatiyo yardımcı olabilirmisiniz lütfen

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. En düşük maaş tutarları yazımızda belirtilmiştir. Eğer işvereniniz bunun altında ödeme yapmışsa işvereniz ya da okulunuz ile görüşün.

 15. busra

  iyi gunler ben özel sektörde lise stajı yapıyorum bir kere maas yattı iş yeri sahibide bakıyorum ama gorunmuyor dedi acaba bu konu hakkinda kimi arayabilirim yada konusabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşı işyeri sahibi ödemiyor mu zaten? Bakıp da görmediği nedir?

 16. umut

  merhaba yaklaşık 5 aydır özel hastanede lise stajyerliği yapıyorum ancak hastane yonetimi devlet destegi gelmeden staj ücreti ödeyemem diyor okul ise oyalıyor ne yapmam gerek ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Okulun bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvurun. Gereği yapılacaktır.

 17. Dursun

  Merhaba hocam ben özel işletmede staj yapıyorum bize hiç staj maaşı yatmadı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Okulunuza bildirin durumu. Ödenmesi gerekir.

 18. Kübra

  Merhaba.stajyerlerin son ay maaşının yatırılması gerekiyor mu ? yoksa stajyerler son ay maaş alamazmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışılan yani Staj yapılan dönem için maaş ödenmesi gerekir.

 19. Onur

  Merhaba, 1 aylık staj ücreti 30 iş günü üzerinden mi hesaplanıyor , yoksa normal olması gereken 20 iş günü üzerinden mi ? Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş günü üzerinden hesaplanmaz staj maaşı. Haftalık yapılması gereken staj süreleri bellidir. Örneğin meslek liselerinde öğrenciler haftada 3 gün gider staja. Ay içerisinde 4 hafta yani toplam 12 gün gitmiş olsalar bile tam maaş alırlar.

   1. Fatih

    Merhaba hocam . zorunlu yaz stajıni belediyelerde yapanlar ücret alacak mı? Daha önceki yıllarda belediyenin maaş vermediği söyleniyor. Bu yıl değişti mi?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Maalesef yaz stajı için maaş ödemesi zorunlu değil.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.