Stajyer Maaşı Devlet Desteği Nasıl Alınır 2024 & Güncel

Stajyer maaşı devlet desteği nasıl alınır? Meslek liselerinde zorunlu staja tabi tutulan öğrencileri çalıştıran özel sektör işverenlerine 6764 Sayılı Kanun gereği stajyer desteği ödenmektedir. Ödenen bu stajyer çalıştıran işyerlerine devlet desteğinden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Staj seferberliği kapsamında ödenen bu destek hakkında yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecek ayrıca konu hakkında sık sorulan stajyer öğrenci devlet desteği nasıl alınır, devlet stajyer desteği başvurusu nereye yapılır hakkında detayları bulabilirsiniz.

Stajyer devlet desteği nasıl alınır ?

Stajyer devlet katkısı nasıl alınır? Bu destekten yararlanabilmek için;

 • Özel sektör işvereni olmanız gerekmektedir.
 • 6764 Sayılı yasa kapsamında zorunlu staja tabi tutulan meslek lisesi ve sağlık lisesi öğrencisinin işyerinizde staj görmesini sağlamanız ve 2024 yılı için belirlenen en düşük lise stajyer maaşını düzenli ödemeniz gerekmektedir.
 • Staj parası 2024 desteğinden yararlanabilmeniz için her ayın 10’una kadar öğrencinin 2024 staj ücretini banka yolu ile ödemeniz ve maaş ödeme dekontu ile okula başvurmanız gerekiyor. Okul da en geç ayın 20’sine kadar hak etmiş olduğunuz destek tutarını size ödemesi gerekmektedir.
 • Staj koordinatörü ile görüşerek net süreç hakkında da bilgi alabilirsiniz. Çünkü bazı okullarda uygulama farklılıkları olabilmektedir.

6764 sayılı kanun ile stajyer öğrencileri çalıştıran işletmelere devlet desteğinden kimler yararlanabilir ?

Lise stajyer devlet desteği programından;

 • Özel sektörde yer alan ve yukarıda belirtilen tüm şartları sağlayan işverenler yararlanabilmektedir.
 • Devlete bağlı Kurumlar ile sermayesinin %50’sinden fazlası devlete ait olan Kurumlar bu destekten yararlanamazlar.

Stajyerlere devlet desteği başvurusu nasıl yapılır ?

Stajyer devlet desteği başvurusu öğrencinin okuluna yapılmalıdır. Başvuru için;

 • Öncelikle her ayın maaşını öncelikle banka kanalı ile en geç diğer ayın 10’una kadar öğrencinin maaş hesabına yatırmanız gerekmektedir.
 • Maaş ödeme dekontu ile birlikte en geç ayın 20’sine kadar da okula başvurmanız gerekiyor.
 • Çoğu zaman sadece dekont yeterli olmaktadır. Dilekçe gerekirse zaten okul tarafından hazırlanan hazır dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

Stajyer devlet desteği 2024 ( Güncel Tutarlar )

Stajyer maaşı 2024 için net olarak 5.100,00 TL olarak belirlenmiştir. Güncel Meslek lisesi staj maaşı tutarlarına stajyer maaşı ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz. 2024 stajyer maaşı devlet desteği tutarları önceki yıllarda olduğu gibi aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır;

Toplam Çalışan SayısıDestek oranıDestek Tutarı
20’den az iseNet ücretin 2/3’ü3.400,00 TL
20’den fazla iseNet ücretin 1/3’ü1.600,00 TL

Stajyerlere devlet desteği ne zaman yatacak ?

Staj devlet katkısı ne zaman yatacak sorusunun cevabını da vererek konuyu sonlandıralım. Özel sektörde stajyer devlet desteğinden yararlanan işverenler en geç ayın 10’una kadar maaş ödeyip okullara başvurmaları durumunda destek tutarlarının da en geç ayın 20’sine kadar işletmelerin banka hesaplarına aktarılması gerekmektedir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilirsiniz;

Stajyer maaşı devlet desteği ne zaman ödenecek?

Stajyer çalıştıran işletme en geç ayın 10’una kadar stajyere ücretini ödeyerek okula başvurursa destek tutarları ayın 20’sine kadar hesabına aktarılmaktadır.

Stajyerin parasını kim verir?

Stajyer parasını çalıştıran işletme öder. Devlet bir kısmını destek kapsamında işverene iade eder.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Stajyer Maaşı Devlet Desteği Nasıl Alınır 2024 & Güncel” üzerine 17 yorum
 1. Merhaba Ömer bey, 1957 Dogumluyum. 1970 de Almanyaya geldim 35 sene
  calismisligim var. 27.10 20 Tarihinde 3600 Gün yurtdisi borclanmasi yaptim ve ödedim.
  1.3.2023de Almanyada Emekli olup Türkiyeye dönecem.
  Türkiyede SGK aylik baglama, aylik Talebinde bulunmam lazim. Benim sorum
  hangi Evraklara ihtiyacim var. Tesekkürler.
  Ergun Keklik

  Yanıtla
 2. Destek kısmı yalan haber, stajyere devlet desteği kalktı. Eylul ayından beri bizim şirketimiz dahil hiçbir şirkete stajyer için devlet desteği verilmiyor. Okulla alakalı bir sorun filan değil hiç bir şirkete ödeme yapılmıyor. Meb ve okul da her ay “destek kalktı yenilenmesini bekliyoruz” diyor.

  Yanıtla
 3. ömer bey merhaba, aynı sorun bizim işletmizde de geçerli, işletme olarak devlet desteği yapılır. stajyer alabilirsiniz dendi. stajyer aldık. maaşını ödüyoruz. dekontları okula atıyoruz. fakat devlet tarafından ödeme gelmiyor. okul yetkilileri de kalktı diyor. devlet ödemiyor diyor. Bunun için ne yapmak lazım.

  Yanıtla
  • Merhaba. Ben bu eğitim öğretim dönemini de kapsayacak diye biliyorum. Ama değişmiş olabilir tabi ki. Net bilgi sahibi değilim. Bağlı olduğunuz MEB müdürlüğü ile görüşün.

   Yanıtla
 4. yalan 1 tl devlet desteği vermiyorlar biz her ay ögrencinin maaşini yatırıyoruz dekontu okula atıyoruz, fakat hernagi bir ödeme olmadı

  Yanıtla
Yorum yapın