Stajyer Maaşı Devlet Desteği Nasıl Alınır ? ( 2021 Güncel )

0

Stajyer maaşı devlet desteği nasıl alınır ? Meslek liselerinde zorunlu staja tabi tutulan öğrencileri çalıştıran özel sektör işverenlerine 6764 Sayılı Kanun gereği stajyer desteği ödenmektedir. Ödenen bu stajyer çalıştıran işyerlerine devlet desteğinden yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Staj seferberliği kapsamında ödenen bu destek hakkında yazımızda ayrıntılı olarak bilgi verilecek ayrıca konu hakkında sık sorulan stajyer öğrenci devlet desteği nasıl alınır, devlet stajyer desteği başvurusu nereye yapılır hakkında detayları bulabilirsiniz.

Stajyer devlet desteği nasıl alınır ?

Peki stajyer devlet katkısı nasıl alınır? Bu destekten yararlanabilmek için;

 • Özel sektör işvereni olmanız gerekmektedir.
 • 6764 Sayılı yasa kapsamında zorunlu staja tabi tutulan meslek lisesi ve sağlık lisesi öğrencisinin işyerinizde staj görmesini sağlamanız ve 2021 yılı için belirlenen en düşük lise stajyer maaşını düzenli ödemeniz gerekmektedir.
 • Staj parası 2021 desteğinden yararlanabilmeniz için her ayın 10’una kadar öğrencinin 2021 staj ücretini banka yolu ile ödemeniz ve maaş ödeme dekontu ile okula başvurmanız gerekiyor. Okul da en geç ayın 20’sine kadar haketmiş olduğunuz destek tutarını size ödemesi gerekmektedir.
 • Staj koordinatörü ile görüşerek net süreç hakkında da bilgi alabilirsiniz. Çünkü bazı okullarda uygulama farklılıkları olabilmektedir.
 • Cumhurbaşkanlığı staj seferberliği ücreti, üniversite staj ücreti 2021 güncel tutarları ve lise staj maaş tutarlarına göz atmak ve 2021 staj ücreti ne zaman yatar konusunda bilgi için stajyer maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6764 sayılı kanun ile stajyer öğrencileri çalıştıran işletmelere devlet desteğinden kimler yararlanabilir ?

Lise stajyer devlet desteğinden;

 • Özel sektörde yer alan ve yukarıda belirtilen tüm şartları sağlayan işverenler yararlanabilmektedir.
 • Devlete bağlı Kurumlar ile sermayesinin %50’sinden fazlası devlete ait olan Kurumlar bu destekten yararlanamazlar.

Stajyerlere devlet desteği başvurusu nasıl yapılır ?

Stajyer devlet desteği başvurusu öğrencinin okuluna yapılmalıdır. Başvuru için;

 • Öncelikle her ayın maaşını öncelikle banka kanalı ile en geç diğer ayın 10’una kadar öğrencinin maaş hesabına yatırmanız gerekmektedir.
 • Maaş ödeme dekontu ile birlikte en geç ayın 20’sine kadar da okula başvurmanız gerekiyor.
 • Çoğu zaman sadece dekont yeterli olmaktadır. Dilekçe gerekirse zaten okul tarafından hazırlanan hazır dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

Stajyer devlet desteği 2021 ( Güncel Tutarlar )

2021 yılı için net stajyer maaşı tutarı 767,00 TL’dir.  2021 stajyer maaşı devlet desteği tutarları önceki yıllarda olduğu gibi;

 • 20’den az çalışanı olanlar için net staj ücretinin  2/3’ü yani 2021 yılı için 511,40 TL destek olarak ödenir.
 • 20’den fazla çalışanı olan işletmelere ise staj maaşının 1/3’ü yani 2021 yılı için 255 TL destek olarak ödenir.

Stajyerlere devlet desteği ne zaman yatacak ?

Özel sektörde stajyer devlet desteğinden yararlanan işverenler en geç ayın 10’una kadar maaş ödeyip okullara başvurmaları durumunda destek tutarlarının da en geç ayın 20’sine kadar işletmelerin banka hesaplarına aktarılması gerekmektedir.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.