Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

15

Sürekli iş göremezlik ödeneği hesaplama hakkında tüm detaylar bu yazımızda. İş kazası sonucu işgücü kaybını en az %10 ve üzerinde kaybettiği anlaşılan sigortalı ya da bağkurlulara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan gelir sürekli iş göremezlik geliri olarak tanımlanmaktadır.

Tabi maaşa başvuru yapan kişiler için öncelikli merak konusu sürekli iş göremezlik maaşı ne kadar konusu olmakta. Biz de bu yazımızda sürekli iş göremezlik maaşının nasıl hesaplandığı,ne kadar alabileceğiniz,  iş kazası emeklilik şartları ve sürekli iş göremezlik maaşı ne kadar zamanda bağlanır v.s konularında bilgi vermeye çalışacağız.

İş kazası maaşı alma şartları

Sürekli iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için iş kazası sonucu iş gücü kayıp oranınızın SGK Sağlık Kurulu tarafından en az %10 ve üzerinde kaybolduğunun tespit edilmiş olması gerekiyor. Ayrıca meydana gelen olayın iş kazası olarak kabul edilmesi de aranan diğer şart tabi ki. Bu iki şartı sağlamanız halinde iş kazası maaşı için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik raporu şartları

Sürekli iş göremez durumda sayılabilmeniz için iş kazası sonucu işgücü kaybınızın en az %10 ve üzerinde olduğunun tespiti gerekir. Haricinde bir şart aranmaz.

Sürekli iş göremezlik maaşı ve raporu şartları konusunda daha fazla detay, iş kazası maaşına başvuruda izlenecek yol ve gerekli evraklar için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-surekli-is-goremezlik-odenegi-nasil-alinir-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik maaşı hesaplama

Sürekli iş göremezlik hesaplaması iş kazası geçirdiğiniz tarihteki günlük brüt kazancınıza göre yapılmakta. Tabi iş kazası sonucu belirlenen iş gücü kayıp oranı ile iş göremezliğin kısmi ya da tam olmasına göre bağlanacak gelir tutarı artabilmekte. Kısaca sürekli işgöremezlik geliri hesaplamasında kullanılan formüller aşağıdaki gibidir.

 • Tam iş göremezlik durumunda; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21,
 • Kısmi iş göremezlik durumunda Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD,

Eğer kaza geçiren kişi kaza sonucu başka birinin sürekli bakımına muhtaç hale geldiyse yani tam iş göremezlik durumuna girdiyse gelir bağlama oranı %100 olarak esas alınır ve Gelir=Gelir = GK x 30 x SİD formülü üzerinden hesaplanır.

Sürekli iş göremezlik hesaplama örnekleri

Örnek 1 : Ali asgari ücretle çalışmaktadır ve 16.02.2019 tarihinde iş kazası geçirmiştir. Ali’nin sürekli iş göremezlik derecesi SGK sağlık kurulu tarafından %18 olarak belirlenmiştir. Bu durumda sürekli iş göremezlik geliri hesaplaması kısmi iş göremezlik formülüne göre aşağıdaki gibi olacaktır;

Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD= 85.28x30x%70×18/100=322,35 TL

Örnek 2: Mehmet 17 Mart 2019 tarihinde geçirmiş olduğu iş kazası sonucu iş gücü kaybını %50 oranında yitirmiştir. Mehmet’in günlük brüt kazancı 150 TL dir. Bu durumda sürekli iş göremezlik geliri hesaplaması şu şekilde olacaktır: 150x30x%70*50/100= 1.575,00 TL

Sürekli iş göremezlik raporu oranını ve iş kazası tarihindeki son brüt kazancınızı yorum bölümünden yazmanız halinde ne kadar gelir bağlanacağını hesaplayabiliriz. 

İş kazası maaşı sorgulama

Sürekli iş göremezlik ödeneği sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Eğer 4a ssk kapsamında iseniz e devlet sisteminde SGK-4A Aylık Bilgisi menüsünden 4b bağkur kapsamında iseniz SGK-4B Aylık Bilgisi menüsünden iş kazası maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik maaşı ne zaman bağlanır ?

Bu başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre değişir. Ortalama bağlanma süresi 4-5 aydır. Eğer iş kazası sonucu geçici iş göremezlik raporu aldıysanız sürekli iş göremezlik geliri rapor ödemenizin bittiği tarihi takip eden aybaşından itibaren bağlanır. İstirahat raporu almadıysanız iş kazasının oluş tarihini takip eden aybaşından bağlanır.

Sürekli iş göremezlik geliri ne zaman kesilir ?

Sigortalı çalışma, bağkurlu olma ya da emekli olma v.s. gibi durumların hiçbirisinden dolayı kesilmez. Eğer SGK tarafından kontrol raporu verildiyse ve kontrol sonucu iş gücü kaybınız %10 altına düştüğü tespit edilirse ancak bu durumda kesilir. Onun haricinde kesilmez.

Sürekli iş göremezlik geliri alanlar çalışabilir mi ?

Evet çalışabilirsiniz. Çalışmanız halinde gelirde bir değişiklik olmaz, kesilmez. Aynen ödenmeye devam edilir. Hatta çalışmaya devam ederek normal emekli olabilir hem emekli maaşı hem gelir olmak üzere iki aylık birden alabilirsiniz.

Sürekli iş göremezlik maaşı alanlar sigortadan nasıl yararlanır ?

Gelirinizin aktif olarak devam ettiği süre boyunca hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler bu gelir üzerinden sağlıktan ücretsiz olarak yararlanırsınız. Gelir alırken sigortalı olmanız halinde gelir üzerinden değil sigorta üzerinden yararlanırsınız.

İş kazası sürekli işgöremezlik maaşı ile ilgili tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

15 Yorum
 1. ümit BÖYÜKALAN

  2017 temmuz ayı iş kazası geçirdim
  2018 ocak da .. geçici iş görmezlik rapor ödemem sona erdi
  haziran gibi sürekli bağlanırsa toplu ne kadar alırım

  brüt 1.911.00 maaşım
  %31.2 engel oranım

  maaş ne alıırım ….teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplu olarak hesaplamak zor. Ancak aylık olarak ortalama 400 lira bağlanacağını belirtmek isteriz.

 2. Ali

  merhaba;

  2008 tarihinde sürekli işgöremez maaşım bağlandı rapor %20 ve buna itiraz ettik güncel rapor %30.2 600 tl net maaş alıyordum elden buna göre işgöremez maaşım ne kadar baglanır.Tesekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O dönemki brüt maaşınız üzerinden hesaplama yapılır. 6 ayda bir zam geldiğinden yıllar itibariyle zamlı olarak hesaplanır ve maaş toplu ödenir. Eğer brüt maaşınızı yazarsanız o dönemki o tarihte bağlanacak aylığı hesap edebiliriz.

 3. oktay ukuş

  mrb
  2019 mayıs ayın da iş kazası geçirdim. sol elimden silahla yaralandım. %66 malülüyet çıkıyor.
  yaşım 41 son aldığım net maaş 4.092( yol ve agi dahil)
  ancak 494 tl de sodexco alıyorum
  buna göre hesaplama nasıl yapılacaktır. sodexco hesaba eklenir mi?
  Yardımlarınız için şimdiden teşkkürler.

  1. oktay ukuş

   son brüt maaşım 5.103

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Brüt maaş üzerinden hesaplama yapılır. 5103 brüt kazanç ve %66 maluliyet oranına göre size bağlanacak ortalama sürekli iş göremezlik geliri 2300 lira civarında olacaktır.

 4. Sercan

  Slm ben 12.07.2017 tarhinde tarihinde is kazası gecirdim kimyasal madde sonucu vicudun %33.5 .3 derece yanık oluştu sgk. Oranı 23,5 maaş yüksek ti ama sigortaya ödenen 2.350 tl yaş 31 ortalama nekadar maaş bağlanır şimdiden teşekkür ederim yorumlarınız için iyi gunler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş kazası tarihindeki brüt maaşınız ne kadardı günlük ya da aylık olarak?

 5. Oktay

  5.103 brüt maaş

  1. Ömer Meriç

   Sgk iş kazası sürekli iş göremezlik hesaplaması biraz farklı yapılıyor. Şayet sgk tarafından tespit edilen oran yüzde 66 ise 2300 lira civarında ödeme alırsınız.

 6. Taner oktatar

  Hocam iyi günler ben 27.01.2016 tarihinde iş kazası geçirdim 2016 1. Ayına ait brüt maaşım 2.503 tl. 2015 12. Ayına ait ise ikramiye ile birlikte 3.400 tl. 11. Ayına it maaşım 1.765 tl. 10. Aya ait maaşım 1.651 tl. Sgk sağlık kurulundan almış olduğum malulluk oranı %12 acaba maaşım ne kadar bağlanır veya nasıl hesaplanır. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2016/01 dönemi için 210 lira olarak bağlanır. Sonrasında zamlar uygulanır ve temmuz ile ocak aylarında uygulanan zamlaedan sonra bugün için alacağınız güncel maaş tutarı belirlenir. O tarihten itibaren toplu alırsınız.

 7. İsmail

  Hocam selamlar Durum D 2008 2010 sonrası aylık bağlama oranı 70 hisse 1/1 Göstergesi 0 ne anlama geliyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirtilen tarihler arasındaki kazançlar için bağlanacak aylık oranı. Teknik bir terim biraz karışık yani 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.