Trafik Cezası Taksitlendirme 2020

35

Trafik cezası taksitlendirmesi özellikle yüksek tutarlarda uygulanan cezaların ödenmesini kolaylaştırabilmekte.  Size uygulanan ve tebliğ edilmiş olan trafik cezası borçlarınızı taksitlendirerek eşit taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

Taksitlendirme işleminin nasıl yapıldığına değinmeden önce taksitlendirme ve yapılandırma işlemlerinin birbirinden farklı olduğunu hatırlatmak isteriz. Taksitlendirme işlemini her zaman yapabiliyorsunuz ancak yapılandırma için bir yeniden yapılandırma kanunu çıkması gerekiyor.

Trafik cezası yapılandırma 2020

Trafik cezası borçlarına en son 2018 yılında çıkarılan 7143 Sayılı Kanun ile yeniden yapılandırma düzenlemesi getirilmişti. İlgili kanunla trafik cezası borçlarının tüm faiz borçları silinmiş ve anaparanın da peşin ödemede sadece %75’i tahsil edilmişti. Yapılandırma için taksitli ödemeyi seçenler için ise anaparanın %75’lik kısmı üzerinden 36 aya kadar taksitlendirme yapılmıştı.

Trafik cezaları affı 2020 ile ilgili 7143 sayılı kanun gibi bir yapılandırma düzenlemesinin şu an için çıkarılması beklenmiyor. Bu konuda bir çalışma olursa borçlarınızın faizi silinerek anapara üzerinden yeniden yapılandırılır. 2020 yılında ne zaman yapılandırma çıkar ya da çıkar mı kestirmek zor.

Ben 2020 trafik cezaları affını bekleyemem hem icra takibi yapılmasını, aracımın bağlanmasını v.s. istemiyorum diyorsanız taksitlendirme hakkından yararlanabilirsiniz.

2020’de yeni bir vergi affı yasası çıkabilir. Bu yönde olumlu adımlar var. Gelişmeleri ve vergi affı yasasının ne zaman çıkacağı konusunda ayrıntıları https://sgkbilgisi.com/vergi-affi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Trafik cezası taksit

Taksitlendirme işlemi oldukça basittir. Ancak yukarıda değindiğim hususa tekrar değinmek istiyorum. Taksitlendirme ve yapılandırma farklı şeylerdir. Yapılandırmada ismi üzerinde borçlar faizleri de silinerek yeniden yapılandırılıyorken taksitlendirmede durum farklı.

Taksitlendirmede cezaya uygulanan faiz silinmez. Hatta taksit sayısına göre yeniden faiz hesaplanır ve taksitlendirme bundan sonra yapılır.

Trafik cezası borçlarınızı 4 eşit taksitle taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu

Başvuruyu bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Vergi dairesi taksitlendirme için öncelikle borcunuzu taksitlendirme farkını da ekleyerek 4’e böler ve birinci taksidi peşin yatırmanızı ister. İlk taksidi peşin yatırmazsanız taksitlendirme işlemi tamamlanmaz.

İlk taksidi vergi dairesi veznesine peşin olarak yatırdıktan sonra taksitlendirme işlemi tamamlanır ve geri kalan borcu da 3 eşit taksitle ödeme imkanı sağlanır.

Taksitlendirme başvurusu için kimliğiniz ile birlikte bağlı olduğunuz vergi dairesine uğramanız yeterli olacaktır. Gerekli formlar size vergi dairesinde verilecektir.

Trafik cezası taksitle ödeme icra

Araç, gayrimenkule vergi dairesi tarafından konulan haczin kaldırılabilmesi için borcun tamamını ödemeniz ya da borcu karşılayacak tutarda başka bir teminat vermeniz gerekiyor. Aksi halde kaldırılmaz.

Eğer trafik cezası borcunuzdan dolayı hesabınıza e haciz konulduysa taksitlendirme yapıp ilk taksidi ödedikten sonra hesabınızdaki e haczin kaldırılması için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

35 Yorum
 1. Hasan

  Ceza tebliy tarihinden 15 icinde taksitlendirme yaparsak %25 indirim üzerinden mi yaparlar yoksa tamamı üzerindenmi yaparlar.Teşekkür

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme olduğu zaman tamamı üzerinden olur. Yüzde 25 indirimden yararlanamazsınız.

 2. MEHMET

  CEZANIN TAMAMINI ÖDESEK FAİZİ SİLİNIRMI ANA PARAYIMI ÖDERIZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer faiz işledi ise silinmesi söz konusu olmaz. Tamamını ödemeniz gerekiyor.

 3. Muhammed

  Alkolden ehliyetime el koydular
  Daha sonra puandan yazarak el koyuldu 20 bınlıra lık trafık cezası bırcum var ve ehliyetimi alamıyorum bunun icin ne yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla borcu taksitlendirme yaptığınızda veriliyor. Yine de bir emniyete sorun teyit ettikten sonra taksitlendirme yapın.

 4. Beren

  Kişiye ait ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yedim herhangi bilgilrndirme de gelmedi e devlette gördüm faiz üzerine eklemmiş 2650 tl bunun taksidi yapılır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet vergi dairesine başvuru yaparak 4 taksit ile ödeme yapabilirsiniz.

 5. Ramazan

  Merhaba Araç plakama ceza kesildi aracımı satış yapabilirmiyim veya taksitlendirme yaptığımda aracımı satış yapabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun tamamını ödemeden satış yapamazsınız maalesef.

 6. Eyüp

  Trafik cezası kesildi 1 ayı geçti taksitlendirmede aylık ne kadar faiz ödenir. Ceza 6500 TL

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4 taksit yapılıyor zaten. Ortalama 300-400 faizi olur taksitlendirme faizi yani.

 7. Mehmet

  Merhaba 2014 yilinda 1500 kusur lira ceza yedim ve yatirmadim su an toplam 5000 lira borcum var bunu pesin odeme yaparsam indirim alabilir miyim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır indirim sağlanmaz maalesef.

   1. Mehmet

    Peki yapilandirma ya da taksit yaptığım zaman e haciz kalkar mi

    1. Ömer Meriç

     Bildiğim kadarı ile borcun yarısını ödediğiniz zaman e haciz kaldırılıyor. Bunu vergi dairesine sorun isterseniz.

 8. Cuneyt

  Borcumu taksit yaparsam baglama kalkarmı

  1. Ömer Meriç

   Taksit yapıp borcun yarısını ödedikten sonra kalkıyor diye biliyorum.

 9. emre

  2200 civarında trafık cezam var aracımın muayenesi yapılıcak bu borcu taksitlendirirsem aracımın muayenesini yaptırabilirmyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme ile yaparlar mı bilmiyorum gerçekten. Vergi dairesine bir sorun isterseniz.

 10. Hüseyin tekin

  Merhaba bi sorum var yardımcı olacak arkadaşlara, benim aracımın 2 ay önce yedigim 4 adet cezası var araç plakasına, bu ne zaman ehaciz yapar maliye? Yani kaç ay sonra yapar ssk lı çalışıyorum. Birde 2-3 ay geçtikten sonra bile taksit yapılıyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şimdiye kadar takibe düşmesi gerekirdi. Kaç ay geçtiği önemli değil. Her zaman taksitlendirme hakkınız var.

 11. Yakup

  Trafik cezam var vergi dairesinden ilkini peşin verip kalana taksit yaptiracaktim fakat virüs salgını nedeni ile işlem yapmıyorlar. İnternet üzerinden taksit yapılıyor mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuruyu interaktif vergi dairesinden yapabilirsiniz. 6183-48.madde taksitlendirme başvurusu menüsünden yapmanız gerekiyor.

   1. Yakup

    Teşekkür ederim

   2. Yakup

    Ben dediğiniz yerden yaptım en sona geldim telefon numarasına tıklayıp şifreyi girmemi istedi . Fakat tiklayacagim telefon numarası bana ait değildi. Bilgilerim çalınmış olabilir mi ya da başka bi durum mu bu

    1. Ömer Meriç

     Bilgi çalınma değil de cep telefonu numarası yanlış girilmiş olabilir. Öncelikle cep telefonu numaranızı güncellemenizi öneririm.

 12. Sertsn

  Edevletimde ehliyetimin üzerine borç gözükmüyor ama araç üzerinde faiziyle birlikte 7nin TL BORÇ var. Araç bana ait değildir alkolden alinmisti5ve süresi bu hafta doldu ehliyeti alabilirmiy

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bilgi sahibi değilim. Önce Emniyete danışmanızı öneririm.

 13. Yasin kaya

  Alkolden ehliyetimi aldırdım ve süresi bitti. Cezayı yatirmadim gecikme faiziyle birlikte 2152tl olmuş durumda. Bu borca veya cezaya taksit yaptirabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksit yapılır. İnteraktif vergi dairesinden başvuru yapabilirsiniz. 6183/48. Madde taksitlendirme menüsünden başvuru yapmanız gerekiyor.

 14. Selahattin

  2 adet trafik cezam var ehliyetsiz araç kullanmaktan ben bu borçları odemezsem ne olur. Üzerime herhangi bişey kayıtlı değil herhangi biseyim yok yani haciz gibii bı durum ölümü yada hapis cezası falan olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka hesaplarınıza haciz konulur. Onun dışında bir sıkıntı olmaz.

 15. fadıl oktay

  Bana 1228 TL FAHİŞ bir Hız cezası kesildi. İmzalamadım. Ama taksit olduğunu sonradan duydum. Taksitlendirmeyi bu imzalamadığım ceza kâğıdı ile online yapamıyor muyuz ?illa vergi dairesine mi gitmek lazım 1 gün harcayıp ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Online yapabilirsiniz. İnteraktif vergi dairesi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Orada 6183 Taksitlendirme başvurusu kısmı var. O menü üzerinden yapmanız gerekmekte.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.