Trafik Cezası Taksitlendirme 2019

0

Trafik cezası taksitlendirmesi özellikle yüksek tutarlarda uygulanan cezaların ödenmesini kolaylaştırabilmekte.  Size uygulanan ve tebliğ edilmiş olan trafik cezası borçlarınızı taksitlendirerek eşit taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

Taksitlendirme işleminin nasıl yapıldığına değinmeden önce taksitlendirme ve yapılandırma işlemlerinin birbirinden farklı olduğunu hatırlatmak isteriz. Taksitlendirme işlemini her zaman yapabiliyorsunuz ancak yapılandırma için bir yeniden yapılandırma kanunu çıkması gerekiyor.

Trafik cezası yapılandırma 2019

Trafik cezası borçlarına en son 2018 yılında çıkarılan 7143 Sayılı Kanun ile yeniden yapılandırma düzenlemesi getirilmişti. İlgili kanunla trafik cezası borçlarının tüm faiz borçları silinmiş ve anaparanın da peşin ödemede sadece %75’i tahsil edilmişti. Yapılandırma için taksitli ödemeyi seçenler için ise anaparanın %75’lik kısmı üzerinden 36 aya kadar taksitlendirme yapılmıştı.

Trafik cezaları affı 2019 ile ilgili 7143 sayılı kanun gibi bir yapılandırma düzenlemesinin şu an için çıkarılması beklenmiyor. Bu konuda bir çalışma olursa borçlarınızın faizi silinerek anapara üzerinden yeniden yapılandırılır. 2019 yılında ne zaman yapılandırma çıkar ya da çıkar mı kestirmek zor.

Ben 2019 trafik cezaları affını bekleyemem hem icra takibi yapılmasını, aracımın bağlanmasını v.s. istemiyorum diyorsanız taksitlendirme hakkından yararlanabilirsiniz.

2019’da yeni bir vergi affı yasası çıkabilir. Bu yönde olumlu adımlar var. Gelişmeleri ve vergi affı yasasının ne zaman çıkacağı konusunda ayrıntıları https://sgkbilgisi.com/vergi-affi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Trafik cezası taksit

Taksitlendirme işlemi oldukça basittir. Ancak yukarıda değindiğim hususa tekrar değinmek istiyorum. Taksitlendirme ve yapılandırma farklı şeylerdir. Yapılandırmada ismi üzerinde borçlar faizleri de silinerek yeniden yapılandırılıyorken taksitlendirmede durum farklı.

Taksitlendirmede cezaya uygulanan faiz silinmez. Hatta taksit sayısına göre yeniden faiz hesaplanır ve taksitlendirme bundan sonra yapılır.

Trafik cezası borçlarınızı 4 eşit taksitle taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme başvurusu

Başvuruyu bağlı olduğunuz vergi dairesine yapmanız gerekiyor. Vergi dairesi taksitlendirme için öncelikle borcunuzu taksitlendirme farkını da ekleyerek 4’e böler ve birinci taksidi peşin yatırmanızı ister. İlk taksidi peşin yatırmazsanız taksitlendirme işlemi tamamlanmaz.

İlk taksidi vergi dairesi veznesine peşin olarak yatırdıktan sonra taksitlendirme işlemi tamamlanır ve geri kalan borcu da 3 eşit taksitle ödeme imkanı sağlanır.

Taksitlendirme başvurusu için kimliğiniz ile birlikte bağlı olduğunuz vergi dairesine uğramanız yeterli olacaktır. Gerekli formlar size vergi dairesinde verilecektir.

Trafik cezası taksitle ödeme icra

Araç, gayrimenkule vergi dairesi tarafından konulan haczin kaldırılabilmesi için borcun tamamını ödemeniz ya da borcu karşılayacak tutarda başka bir teminat vermeniz gerekiyor. Aksi halde kaldırılmaz.

Eğer trafik cezası borcunuzdan dolayı hesabınıza e haciz konulduysa taksitlendirme yapıp ilk taksidi ödedikten sonra hesabınızdaki e haczin kaldırılması için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz.

Trafik cezası taksitlendirme 2020

Trafik cezası taksitlendirme hükümleri 2020’de de yukarıda belirtilen hükümler doğrultusunda olacaktır. 2019 sonlarına doğru yeni bir yapılandırma düzenlemesi çıkması beklenmekte. Eğer yapılandırma çıkarsa gecikme zammı ve faiz silinecek ve anaparanın da bir kısmından vazgeçilecektir. Trafik borcu yapılandırma hakkında bir gelişme olursa sayfamızdan bilgilendirme sağlanacaktır.

Trafik cezası taksitlendirme hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.