Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Yatırma 2024 & Tek Tıkla Öde

Yeni kimlik ücreti internetten yatırma hizmeti uygulamaya konuldu. Artık kimlik yenileme ücreti ödemesi ile kayıt kimlik ödemelerinizi internetten online olarak ve kredi kartı ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda internetten adım adım kimlik yenileme ücreti yatırma işlemini nasıl yapabileceğiniz ve yeni kimlik ücreti nereye yatırılır hakkında bilgi verilecektir.

Kimlik harcı ne kadar 2024

Peki yeni kimlik ücreti ne kadar ? Kimlik için para yatırma işleminin nasıl yapılacağına geçmeden önce kısaca 2024 yılı kimlik kartı ücreti ödeme tutarının ne kadar olduğuna değinelim.

Kimlik yenileme ücreti130,00 TL
Kayıp kimlik çıkarma ücreti260,00 TL

Kimlik fotoğrafı değiştirme ücreti 2024

Yeni kimlik için para yatırma konusunda cevabı merak edilen hususlardan birisi de kimlik fotoğrafı değiştirme ücretidir. Kimlikte sadece fotoğraf değiştirilmez. Eğer fotoğrafı değiştirmeniz gerekiyorsa yeni kimlik kartı ödemesini yaparak kimlik yenileme başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu durumda 2024 yılı için kimlik değişim ücreti ödeme tutarı olan 83,00 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Yeni kimlik ücreti yatırma işlemleri nereden yapılır ?

Nüfus cüzdanı değiştirme ücreti;

 • Anlaşmalı bankalardan ( Kimlik harcı yatırma işleminin gerçekleştirilebildiği yeni kimlik ödemesi anlaşmalı bankalar listesi alt başlıkta verilmiştir ).
 • Anlaşmalı bankaların ATM’lerinden,
 • Anlaşmalı bankaların mobil ya da internet bankacılık kanallarından yatırılabilmektedir.

Kimlik yenileme ücreti hangi bankalardan yatırılır ?

Konu hakkında sık sorulan sorulardan birisi kimlik yenileme ücreti nereden yatırılır olmaktadır. Kimlik parası yatırma konusunda yetkilendirilmiş bankalar şunlardır;

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.  
QNB FİNANSBANK A.Ş.  
HSBC BANK A.Ş.  
ING BANK A.Ş.  
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.  
ODEA BANK A.Ş.  
ŞEKERBANK T.A.Ş.  
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.  
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.  
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.  
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.  
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.  
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.  
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.  
VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.  
ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI A.Ş.  (PTT)
TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI A.Ş.

Atm’den kimlik ücreti yatırma işlemi yapılır mı ?

kimlik değiştirme ücreti ödeme yöntemlerinden bir diğeri de ATM’den kimlik yenileme ödemesi yapmaktır. ATM’den kimlik kartı harç ödemesi yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle anlaşmalı bankanın ATM’sinde Kartsız İşlemler ya da direk ATM’de yer alan Giriş butonunu tıklayarak KARTSIZ İŞLEMLER-ÖDEMELER menüsüne giriş yapın.
 • Daha sonra Vergi ve Harç Ödemeleri-Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme menüsünü seçin.
 • Açılan ekranda “Nüfus cüzdanı yenileme ücreti” seçeneğini seçiniz.
 • Bu seçimi yaptığınızda zaten ödemeniz gereken tutar karşınıza gelecektir. T.C. numarası girişi yaparak ve ekran talimatlarını izleyerek nüfus değiştirme ücreti ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İnternetten yeni kimlik ücreti ödemesi nasıl yapılır ?

Kimlik çıkartma ücretini ödemek için en kolay yöntemlerden birisi de internetten online olarak kimlik yenileme için para yatırma işlemidir. Online olarak kimlik kartı ücreti yatırma işlemi oldukça basittir. Kimlik yenileme harcını online yatırabilmek için kredi kartınızın olması yeterlidir. Kimlik harcı değerli kağıt bedeli ödemesini yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Kimlik kartı için para yatırma işlemi için öncelikle internet vergi dairesi ana sayfasına buradan giriş yapın ⇒ internet vergi dairesi girişi
 • Kimlik kartı para yatırma işlemleri interaktif vergi dairesi üzerinden şifresiz olarak yapılmaktadır. İnternet vergi dairesi şifrenizin ya da e-devlet şifrenizin olmasına gerek yoktur.
 • İnteraktif vergi dairesi ana sayfasına giriş yapınca ana sayfada “HARÇ ve DEĞERLİ KAĞIT BEDELİ ÖDEME” menüsü göreceksiniz. yeni kimlik fiyatını ödemek için bu menüye giriş yapınız.
 • Açılan alt menülerde ” T.C. Kimlik Kartı Bedeli Ödeme” kısmına giriş yapın.
 • Burada açılan sayfada T.C. kimlik numarası, Adı soyadı bilgilerinizi giriniz.
 • Bağlı olduğunuz İl ve Vergi Dairesi Müdürlüğünü seçiniz.
 • “T.C. Kimlik Kartınızla ilgili hangi işlemi yapmaktasınız” kısmında “Değiştirme Nedeniyle Düzenlenen T.C. kimlik kartı “ seçeneğini seçiniz. Eğer farklı bir işlem yapacaksanız size uygun olan menüyü seçiniz ve devam ediniz.
 • Devam ederek ve ekran talimatlarını da izleyerek kimlik çıkarma ücreti yatırma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Yeni kimlik için nüfus müdürlüğü para yatırma ve başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra artık kimliğiniz basım için hazır hale gelecektir. Yeni kimlik kaç günde gelir başlıklı yazımızdan başvurudan sonra yeni kimliğinizi ne kadar sürede teslim alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası kimlik ücreti yatırma

Kimlik bedeli ödeme işlemini Ziraat Bankası şubelerinden, ATM’lerden ve ya online bankacılık kanallarından yapabilirsiniz. Ziraat Bankacı mobil/internet bankacılık kanallarında kimlik yenileme para yatırmak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Mobil/internet bankacılık kanallarında ÖDEMELER-Vergiler ve Resmi Kurumlar- Kimlik Kartı Satış Bedeli Ödeme menüsüne giriniz.
 • Buradan ödeme yapmak istediğiniz kişinin T.C. numarasını yazınız.
 • Çıkan ekranda Değiştirme bölümünü ya da size uygun diğer alanları seçerek devam edebilir ve yeni kimlik değiştirme ücretini yatırabilirsiniz.
Yeni kimlik ödemesi internetten nasıl yapılır?

Yeni kimlik için ödemeleri bankalardan, PTT şubelerinden, interaktif vergi dairesinden online olarak T.C. numaranız ile kolayca yatırabilirsiniz.

Yeni nüfus cüzdanı ücreti nereye ödenir?

Ödemeler banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, kredi kartı ile interaktif vergi dairesi üzerinden ve online bankacılık kanallarından yatırabilirsiniz.

Kimlik kartı ücreti internet bankacılığından ödenir mi?

Anlaşmalı tüm bankaların mobil/internet bankacılık kanalları üzerinden T.C. numaranız ile online ödeyebilirsiniz.

Yeni kimlik kartı için kaç adet fotoğraf lazım?

1 adet fotoğraf yeterli olacaktır. Fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş ve biyometrik olması gerekmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yeni Kimlik Ücreti İnternetten Yatırma 2024 & Tek Tıkla Öde” üzerine 2 yorum
 1. ziraat bankası üzerinden kimlik yenileme ücretini yanlışlıkla iki kere yatırdım geri alma imkanım varmı iyi günler

  Yanıtla
Yorum yapın