Zabıt Katibi Maaşları, Görevleri, İş İmkanları 2022

Zabıt katibi maaşları ne kadar oldu ? Zabıt katibi olmak isteyenler ya da mevcutta bu kadroda çalışanların araştırdıkları konuların başında ne kadar maaş alacakları gelmektedir. Zabıt katipliği maaşları 657 sayılı Kanun gereği belirlenir ve hesaplanır. Bu yazımızda zabıt katibi ne kadar maaş alır, ne iş yapar gibi konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Zabıt katibi maaşları ne kadar oldu ? Zabıt katibi olmak isteyenler ya da mevcutta bu kadroda çalışanların araştırdıkları konuların başında ne kadar maaş alacakları gelmektedir. Zabıt katipliği maaşları 657 sayılı Kanun gereği belirlenir ve hesaplanır. Bu yazımızda zabıt katibi ne kadar maaş alır, ne iş yapar gibi konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Zabıt katibi kimdir?

Zabıt katipliği, adliyelerde gerçekleştirilen davalarda, seçim kurullarında ve icra dairelerinde, gerekli yazışmalar ve dosyalanma işlemlerinin yapılması, dava tutanaklarının hazırlanması sürecine kadar tüm kalem işlerini içine alan işlerle sorumlu meslek unvanının adıdır. 
Zabıt katiplerinin atama ve yerleştirme işlemleri Adalet Bakanlığı’ınca yapılmaktadır. Mahkemelerde dava süreci boyunca hakimlerin söyledikleri her şeyi yazıya geçirmekle yükümlü olan yardımcı yargı çalışanları “Zabıt Katibi” olarak tanımlanır. Zabıt katibi kalemdeki görevlerine ilave olarak , mahkeme ve savcılığa çeşitli sebeplerle dilek ve ya şikayet yapmak maksadıyla gelen vatandaşlarla muhatap olan ilk kişilerdir. Problemlere çözüm üretmek adına, yurttaşlarla etkili iletişim kurulması zorunludur.

Zabıt katibinin görevleri ve sorumlulukları nelerdir ?

Zabıt Katiplerinin başlıca görev ve sorumluluklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;
 • Gerekli dosya ve evrakların sisteme düzenli ve eksiksiz, zamanında kayıt altına almasını sağlamak,
 • Yargılama başından sonuna kadar evrakları düzenli olarak muhafaza etmek, dosyalamak,
 • Dava sürecinde gerekli yazışmaları yapmak, müzekkereleri hazırlamak ve takibini sağlamak,
 • Serbest kalma ve ya tutuklama yazılarına hüküm yazılarını zamanında çıkararak ilgili birime teslim edilmesini sağlamak,
 • Nafaka ve miras gibi davalarda alınan kararları adliyedeki diğer görevlilerden önce yazmak,
 • Mahkeme haricinde hakim eşliğinde yapılacak olan tüm işlemlerde hazır olmak,
 • Dosyaların arşivlenmesi ve arşiv düzeninden sorumlu olmak,
 • Gerekli tebligatları hazırlamak ve göndermek.

Kimler zabıt katibi olabilir, şartları nelerdir?

Zabıt katibi olmak için 657 Sayılı Kanun ile aranan genel memur olma şartlarına ilave olarak;

 • Liselerin Zabıt Katipliği bölümünden mezun olmak,
 • Adalet meslek lisesinden mezun olmak,
 • Adalet meslek yüksek okulundan mezun olmak ya da,
 • Önlisans adalet bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Katip maaşları ne kadar 2022

Gelelim asıl konumuz olan zabıt katipliği maaşlarının ne kadar olduğuna. Katiplik maaşları 657 Sayılı Devlet Memuru Kanunu esas alınarak hesaplanır. Zabıt katipliği maaşı zammı her yıl Ocak ve Temmuz ayında verilir. Verilecek zamda toplu sözleşme esas alınır. Peki kadrolu ya da sözleşmeli zabıt katibi maaşı ne kadar ? İşte cevabı.

Kadrolu zabıt katibi maaşı 2022

Katipler ne kadar maaş alır sorusunun cevabı mezuniyete göre farklılık gösterir. 2022 yılı güncel zam oranları ile birlikte ödenen net maaş tutarı 9.356,00 TL’dir. Bu hakim katip maaşları bekar ve çocuksuz çalışan için net maaştır. Eğer evli ise, eş çalışmıyorsa ve çocuk sahibi ise bu durumda net evli zabıt katibi maaşı 10.000 TL civarı olacaktır.

Sözleşmeli zabıt katibi maaşı 2022

Sözleşmeli zabıt katibi maaş hesaplaması da kadroluların ki gibi yapılmaktadır. Dolayısıyla sözleşmeli memurların maaşı da kadrolu memur maaşı kadar ödenmektedir. Kadrolu zabıt katiplerine ödenen net sözleşmeli katip maaşı yukarıda verilmiştir.

İcra katibi ne kadar maaş alır 2022

Katip ne kadar maaş alır konusu hakkında cevabı merak edilen bir diğer soru da İcrada görev yapan katiplerin maaş konusudur. İcra Dairelerinde görev alanların sözleşmeli ve kadrolu katip maaşı 2022 yılı için güncel zamlarla birlikte 10.000 TL net olarak ödenmektedir. 

Zabıt katiplerinin emeklilik şartları nelerdir ?

Kadrolu zabıt katiplerinin sigorta kapsamı emekli sandığı, sözleşmelilerin ise sskdır. Her iki kapsamda ilk prim ödeme tarihine göre emeklilik şartları farklılık gösterir. Dilerseniz ilk sigorta prim ödeme tarihinizi yorum kısmından bize yazın ne zaman emekli olacağınızı biz hesaplayalım. Ya da hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek tablolardan ne zaman emekli olacağınızı kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

Katipler kaç saat çalışır?

Katiplerin haftalık çalışma süresi 40 saat, günlük ise 8 saattir. Genellikle mesai 08.00-17.0 saatleri arasında olmaktadır.

Yeni başlayan zabıt katibi ne iş yapar?

Zabıt katipleri adliyelerde, Seçim Kurulu ve ya İcra Dairelerinde görev alırlar. Zabıt katipleri dosyaların hazırlanmasından, tutanakların tutulmasından, yazışmalardan ve servislerde yürütülen diğer işlerden sorumludur.

Zabıt katibi gece çalışır mı?

Genellikle mesai saatleri hafta için 08.00-17.00 saatleri arasında olmaktadır. Adli nöbetçi uygulaması varsa adli vaka durumunda zabıt katipleri de çağrılabilmektedir.

Zabıt Katibi devlet memuru mu?

Zabıt Katipleri 657 Sayılı Kanuna tabi devlet memuru olarak görev yaparlar.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın