1 Gün Rapor Parası Kesilir mi 2024

1 gün rapor parası kesilir mi geçici iş göremezlik raporu alan çalışanların sıklıkla ilettiği soruların başında gelir. Sigortalılar rapor aldıklarında belirli prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarını sağladıklarında maaşlarından kesinti yapılır, raporlu oldukları sürelerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası diğer bir adı ile geçici iş göremezlik ödemesi yapılır. Bu içerikte 1 gün olarak alınan geçici iş göremezlik/istirahat raporlarında ödemenin yapılıp yapılmadığı, ne kadar olabileceği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

1 gün rapor maaştan kesilir mi?

1 günlük rapor alan çalışan için işveren kanunen maaştan kesinti yapabilir. Bu işverenin yasal hakkıdır. Hastalık için alınan geçici iş göremezliklerde rapor parası 3’üncü günden itibaren yapılır. Bu nedenle 1-2 günlük geçici iş göremezlik raporları için Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmaz. 1 ve ya 2 günlük raporlar için işveren kesinti yapma hakkına sahiptir.

1 günlük rapor parasını kim öder?

1 günlük raporlarda işveren maaştan kesinti yapabilir. Kanunen böyle bir hakkı vardır. Hastalıktan dolayı alınan raporlarda için Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri 3’üncü günden itibaren yapar. Bu nedenle SGK da ödeme yapmaz, işveren de kesinti yapabilir? Peki o zaman kesilen maaş ne olacak? Maalesef 1-2 günlük raporlarda ödeme kesilmekte ve ne işveren ne de SGK tarafından ödeme yapılmamaktadır.

1 günlük rapor ödemelerinde tek istisna iş kazalarında geçerlidir. İş kazası sonucu alınan istirahat raporlarında 1 ve ya 2 günlük raporlar için de Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapabilmektedir.

1 günlük rapor parası ne kadar?

Hastalık için 1-2 günlük raporlarda ödeme yapılmayacağını söylemiştim. Eğer iş kazası sonucu aldıysanız geçici iş göremezlik aldığınız tarihten önceki son 1 sene içerisindeki toplam kazancınız toplam gün sayınıza bölünür, ayakta istirahat ise 2/3’ü, yatarak istirahat ise 1/2’si bir günlük iş göremezlik ödemesi olarak ödenir. Rapor parası hesaplama sayfamızdan güncel günlük rapor ücretlerine göz atabilirsiniz.

1 günlük rapor kesintisi ne kadar?

1 günlük rapor için 1 günlük net maaş tutarında kesinti yapılır.

1 günlük rapor işveren tarafından kesilir mi?

Evet, işveren 1 günlük raporlarda da maaştan kesinti yapabilir.

1 günlük rapor alınır mı?

Evet, doktor uygun görürse alınabilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın