10 Günlük Rapor Parası Ne Kadar 2024 Hesaplama

Rapor parası, sigortalılara hastalık, iş kazası ya da analık durumlarında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemedir. Daha önce rapor parası hesaplama başlıklı içeriğimde ödeme tutarının nasıl hesaplanacağı hakkında ayrıntılı bilgi vermiştim. İlgili içerikte ödemenin nasıl hesaplandığı hakkında detayları bulabilir hem de uygulama aracılığı ile ödeme hesaplaması yapabilirsiniz. Bu içerikte ise okurlarımın bana en çok sordukları SGK 10 Günlük Rapor Parası Ne Kadar sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. İçeriğin devamında tablo halinde 10 günlük rapor parası ne kadar yatar sorusunun cevabını asgari ücret tutarı üzerinden bulabileceksiniz.

10 günlük rapor parası ne kadar alırım?

Ödeme tutarı brüt kazanca göre hesap edilmektedir. Rapor parasında alabileceğiniz tutarın hesaplaması rapor alma nedenine göre aşağıdaki gibi yapılmaktadır;

  • Hastalık/Analık: Hastalık ve analıktan dolayı alınan raporlarda rapor alınan tarihten önceki son 1 yılın toplam brüt kazancı toplam gün sayısına bölünür. Bulunan tutarın 2/3’ü günlük rapor parası olarak ödenir. Eğer hastanede yatış olan süreler varsa bu süreler için bulunan bu tutarın 1/2’si ödenir. Hastalık raporlarında ilk 2 gün için ödeme yapılmaz.
  • İş Kazası: İş kazasında eğer rapor alınan tarihten önceki son 1 yılda kazanç varsa bu kazanç üzerinden, yoksa mevcut kazanç ve gün sayısı üzerinden yukarıdaki formüle göre hesaplama yapılır ve raporlu olunan günlerin tamamı için ödeme yapılır.

2024 10 günlük rapor parası ne kadar?

Güncel asgari ücret tutarlarına göre 10 günlük bir rapor için hastalık, iş kazası ve analık hallerinde yatarak ya da ayakta tedavide ödenecek ortalama iş göremezlik tutarları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Rapor alma nedeniYatarak tedavide yaklaşık 10 günlük ödeme tutarıAyakta tedavide yaklaşık ödeme tutarı
Hastalık2.667,00 TL3.556,00 TL
Analık3.333,00 TL4.445,00 TL
İş Kazası3.333,00 TL4.445,00 TL
10 günlük rapor parası hesaplama tablosu

Asgari ücret 10 günlük rapor parası ne kadar?

Okurlarım bana asgari ücretlinin 10 günlük rapor parası ne kadar sorusunu da sürekli sorduğu için buna da ayrı başlık açmak istedim. Yukarıdaki tabloda hesaplamalar asgari ücret tutarı esas alınarak ortalama olarak hesaplanmıştır. Dolayısıyla sigorta prim tutarlarının asgari ücretten yatırılıyorsa alabileceğiniz yaklaşık ödeme tutarları tablodaki gibi olacaktır.

10 günlük rapor parası ne zaman yatar?

Ortalama olarak 10-15 gün içerisinde yatar. Ödemenin yapılabilmesi için raporun bitmesi ve işveren tarafından onaylanması gerekir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın