4a Emekli Ödeme Bilgileri Net Aylık Tutarı Nedir 2024

4a emekli ödeme bilgileri net aylık tutarı nedir sorusu 4/a yani SSK kapsamında emeklilik başvurusu yapan ya da emekli olan okurlarımın son zamanlarda bana en fazla ilettikleri soruların arasında yer alıyor. Bildiğiniz gibi e-devletten emeklilik başvuru takibi, emekli maaşı bağlandıktan sonra aylık sorgulama gibi tüm SGK hizmetlerine erişilebilmektedir. 4/a emekli ödeme bilgileri de SSK emekli maaşı bilgilerinin sorgulanabildiği e-devlet uygulamasıdır. Bu içeriğimizde 4a emekli ödeme bilgileri uygulamasında yer alan bölümler/parametreler ve anlamları hakkında bilgi verilecektir.

4a emekli ödeme bilgileri nedir?

4A emekli maaşı sorgulama imkanı veren uygulamadır. E-devlette yer alan bu uygulama ile 4/a yani SSK emekli maaşınız hakkındaki tüm bilgilere erişebilirsiniz. İlgili uygulamaya e-devlette 4a emekli ödeme bilgileri sorgulama bağlantısından T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

SSK emekli net aylık tutarı nedir?

Gelelim asıl konumuz olan emekli net aylık tutarı ne demek sorusunun cevabına. Emekli net aylık tutarı birikmiş ödemeden farklı olarak her ay alabileceğiniz ve ek ödeme dahil net maaşınızdır. Özellikle ilk aylık bağlandığında bu kısımda birikmiş ödeme de dahil edildiği için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Bu nedenle her bir terim ve anlamını ayrı ayrı açıklamak isterim:

 • Emekli net aylık tutarı: Bu tutar her ay aylık ödeme tarihinde ek ödeme dahil olmak üzere alabileceğiniz emekli maaşı tutarıdır.
 • Ek ödeme tutarı: Bu tutar taban aylığa ilave olarak ödenen ek tutardır. Net aylık tutarının içinde yer alır.
 • SGK birikmiş aylık tutarı ne demek: Birikmiş aylık tutarı emekli maaşının ilk bağlandığı ay tahsis numarasının son rakamına göre ay başından aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için yapılan ödemedir. Aşağıda ayrı başlık altında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Net aylık tutarı birikmiş ödeme tutarı nedir?

Net aylık tutarının ne olduğunu yukarıda açıkladım. Birikmiş ödeme tutarı ise emekli maaşının ilk bağlandığı ay içinde ay başından emekli maaşı ödeme tarihine kadar geçen süre için yapılan kısmi ödeme olarak tanımlanabilir. Örneğin 01 Mayıs tarihi itibariyle maaşınız bağlandıysa ve siz emekli maaşınızı 20 Mayıs tarihinde alacaksanız bu durumda 20 Mayıs’ta net maaş ve buna ilave olarak da 20 günlük ilave ödeme yapılmaktadır. Ödenen bu tutar birikmiş ödeme tutarı olarak tanımlanmaktadır.

Emekli maaşı e-devlette ne zaman görülür?

Emekli maaşı başvurusu onaylandıktan sonra e-devlet sisteminde tahsis numarası, aylık başlangıç tarihi, gösterge gibi bilgiler yer alır. Ancak ilk maaş alındıktan sonra net olarak net maaş ve birikmiş tutarlar görüntülenebilir. Bundan öncesinde e-devlette tam anlamı ile görüntüleme yapılamamakta ve maaş e-devlete düşmemektedir.

Net emekli maaşımı nasıl öğrenebilirim?

Net emekli maaşınızı SGK’dan, E-devlette yer alan aylık ödeme bilgileri uygulamalarından ve Alo-170 hattından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

4A emekli maaşımı nasıl öğrenirim?

E-devlette yer alan 4/a aylık bilgisi uygulamasından sorgulama yapabilirsiniz.

E devlet birikmiş aylık tutarı ne demek?

Birikmiş aylık tutarı, aylık başlangıç tarihinden aylık ödeme tarihine kadar geçen süre için yapılan günlük ödeme tutarıdır.

4.5/5 - (13 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“4a Emekli Ödeme Bilgileri Net Aylık Tutarı Nedir 2024” üzerine 27 yorum
 1. Slm lar Eylül üm 8 sinde toplu parama aldım ayın 25 maaş günüm bu tarihte ayrıca maaş ödemesi yapılıcak mı acaba yoksa ayın başında yatan paranın içinde Eylül maaşı da var mıdır?E devlet e girdiğimde maaş la ilgili hiçbir bilgi yok.

  Yanıtla
 2. Merhaba ömer bey Nisan ayın da 11000 TL günlük ödeme aldım. Mayıs ayında. 12 000₺ (promosyon içinde 6150₺) aldım edevlette. Net aylık tutarı 17250₺ gözüküyor birikmis tutar 9750₺ görünüyor ssgk dan bana gelen bildirgede 7500₺ maaş ve 11350₺ birikmistutar olduguyaziyordu bankadan ala bilirsiniz diyordu. Bankada birikmiş tutarı Nisan ayında günlük ödeme olarak aldığımı söyledi

  Yanıtla
 3. Merhaba Ödeme Günü
  26
  Net Aylık Tutarı
  47852.92 TL
  Aylık Tutarı
  12003.26 TL
  Ek Ödeme Tutarı
  480.13 TL
  Sosyal Yardım Zammı
  0.0 TL
  Birikmiş Ödeme Tutarı
  35369.53 TL Birikmiş tutar hakkında bilgi verebilirmisini?

  Yanıtla
 4. Merhaba; ben eyt kapsamında mart ayında başvurdum ve emekli maaşım yattı,ayrıca geçen ay 11,278.00 toplu para aldım, ancak şimdi edevlete baktığımda 12,357.19 tl birikmiş ödeme ve net aylık 19,857.19 TL olarak gözükmektedir.E devlette sistemsel hata mı vardır sizce? tekrar mı birikmiş ödeme alacağım ltf bilen cvp versin

  Yanıtla
  • Net aylık tutarından, birikmiş ödemenizi çıkartınca, alacağınız net maaşı bulursunuz. Ki, verdiğiniz bilgilerden alacağınız maaş 7500 TL olduğu anlaşılıyor.

   Yanıtla
  • Merhaba sistemsel bir hatabolup olmadigini ögrendinizmi bizde de aynı durum mevcut çöźemedik 14 temmuzda birikmis tutarimizi cektik 27 temmuz normal maas cektik simdi e devlette 25 bin tl birikmis arti maaşla 32500 tl ödeme gözüküyor anlayamadik

   Yanıtla
 5. ömer üstadım iyi günler.
  emekli aylığımı almaya başladım lakin edevlette yaptığım sporguda birikmiş aylık tutarı diye bir kalemde belli bir tutar var .o tutarı nasıl tahsil edebilirim yada edebilirmiyim?

  Yanıtla
 6. Merhaba Ömer bey,
  Eşim yeni emekli oldu evdevlette maaş bilgisi şöyle.
  Net aylık:9401 tl
  Ek ödeme:288 tl
  Birikmiş ödeme tutarı:7421 tl
  İlk maaş ödeme tarihi 19 Haziran.
  Ancak bize dün 12.400 tl bir para yattı maaş hesabına bunu anlamadık.
  Normal de eşimşn maaşı ne kadardır acaba?
  1692 tl de 5510 ek 19 ödemesi var.

  Yanıtla
 7. Merhaba benim net aylık tutarı 2856tl yazıyor ek odeme 288 TL yazıyor oysaki benim net maaş im 5850 TL 1650 TL hazine karşılıyor 7500 TL fakat sistem den bakıyorum net aylık 2856 TL yazıyor bu neyin nesi

  Yanıtla
 8. Merhaba. 4A emekli ödeme bölümünde net maaş 1625 TL ve ek ödeme 288TL yazıyor. Anlamadım bu normal bir durum müdür ?

  Yanıtla
 9. Merhaba Ömer Bey,
  Emekli ödeme bilgilerimde 2,095,18 TL net aylık tutar görünüyor. Ödeme dönemi 202305. Bu ne anlama geliyor acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 10. Merhaba erken emekli olup yasimi beklemekteydim ve eyt yasasindan faydalanip basvuruda bulundum. Yogunluktan dolayi maas ve ikramiyenin 6-8 ay sonraya ertelenecegi ihtimali soylenmekte. Bu durumda ikramiye miktari enflasyon oranina gore daha zamli olarak mi odenecek yoksa 6 ay onceki miktardan mi yatirilacak.
  Tesekkuler.

  Yanıtla
Yorum yapın