4b Bağkur Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

0

Eğer en az %40 ve üzeri işgücü kaybınız varsa malulen ya da engelli emeklilik kapsamında bağkurdan erken emeklilik hakkına sahip olabilirsiniz. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik kapsamında emekli olmak birbirinden farklı şeylerdir. Malullukte ilk defa bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelen rahatsızlıktan dolayı emekli olabiliyorken engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilikte bağkura başlangıç tarihinden önce var olan rahatsızlık ile de emekli olabilirsiniz. Bu yazımızda bağkurlu nasıl malulen emekli olur ve bağkurlular için engelli emeklilik şartları ve engelli emeklilik tablosu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bağkurlular için malulen emeklilik şartları nelerdir ?

4b eski adı ile bağkur kapsamında malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için;

  • İlk bağkur başlangıç tarihinden sonra işgücünüzdeki kayıp oranının en az %60 ve üzeri olduğunun tespit edilmesi,
  • 10 yıldan beri bağkurlu olmanız ve 10 yıllık süre içerisinde de en az ödenmiş 1800 günlük prim olması gerekiyor.
  • Ayrıca emekli olabilmeniz için prim borcunuzun da olmaması gerekiyor.

Bağkur malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruyu gerekli belgeler ile birlikte bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üzerinde SGK sizi hastaneye sevk eder ve gittiğiniz hastanede heyete girersiniz. Hastane son durum raporunuzu düzenleyerek SGK’ya gönderir. SGK Sağlık Kurulu raporunuzu inceler ve işgücünüzü en az %60 ve üzerinde kaybettiğinizi onaylarsa emeklilik başvurunuzu onaylar.

Bağkur malulen emeklilik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

Başvuru için istenen evraklar şunlardır;

  • Başvuru formu ( indir) 
  • Erkek iseniz askerlik terhis belgeniz ya da ilişiğiniz olmadığına dair belge,
  • Kimlik fotokopiniz,
  • daha önce almış olduğunuz sağlık raporu varsa aslı ya da aslı gibidir fotokopisi.

Bağkur engelli emeklilik tablosu

Eğer rahatsızlığınız/hastalığınız ilk defa bağkura başlamadan önce de varsa engelli emeklilik hakkından yararlanırsınız. Bu kapsamda emeklilik için sigortalılık süresi ve prim günü dışında yaş şartı aranmaz. Esnaf/tarım tarım bağkur engelli emeklilik şartları ve bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu şu şekildedir;

  • En az %60 ve ya üzerinde işgücü kaybınız varsa 15 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 3960 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.
  • Yüzde 50-59 arasında sağlık raporunuz varsa 18 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4680 günü tamamlamanız,
  • %40-49 arasında engel raporunuz varsa en az 16 yıldan beri bağkurlu olmanız ve 4320 günü tamamlamış olmanız gerekiyor.

Bağkur engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurunuzu bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler malulen emeklilik başvurusunda istenen belgeler ile aynıdır. Buna ilave olarak vergi indiriminden yararlanıyorsanız buna dair yazıyı ve daha önce almış olduğunuz engel raporunuzun aslını ya da aslı gibidir fotokopisini ekleyin. Başvuru formunda ise  Çalışma gücü kaybımın tespit edilmesi (4-b Bağ-kur kapsamındaki sigortalılar için) 5510 sayılı Kanun madde 28/5 kutucuğunu işaretleyin.

Bağkur engelli emeklilik maaşı ne kadar olur ?

Bağkur özürlü emekli maaşı hesaplamasının normalde emekli olacağınızda yapılan hesaba göre çok farkı yok. Alacağınız emekli aylığı normal emeklilik durumunda alacağınız emekli maaşına yakın olacaktır. Engelli emekli maaşı yüksek olması için primlerinizin asgari yerine azami tutarlardan ya da asgarinin üzerinde ödenmiş olması gerekiyor.

Malulen emeklilik konusunda çok sorulan bazı sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir. Siz de kafanıza takılanları Yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Malulen emeklilik sağlık kurulu raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

Maalesef bu işlemi online olarak yapabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. E devlet sisteminde de sorgulama yapılamıyor.

Malulen emekli calisabilirmi ?

Gelelim en çok sorulan soruların başında gelen malulen emekli çalışabilir mi sorusunun cevabına. Malulen emekli olanlar çalışabilir mi sorusunun cevabı emekli olduğunuz kapsama göre değişir. Eğer engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik kapsamında emekli olursanız çalışabilirsiniz. Vergi kaydı ya da tarım/çiftçilik kaydı açtırabilirsiniz. Aylık kesilmez.

Ancak emeklilik kapsamınız malulen emeklilik ise çalışamaz, vergi kaydı açtıramaz ya da çiftçilik yapamazsınız. Bu durumlarda aylık kesilir.

Malulen emeklilik dosya takip nasıl yapılır ?

Takip işlemini online olarak yapabileceğiniz bir uygulama yok. Ancak başvuru yaptığınız SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusu sonucu ne zaman sonuçlanır ?

İş yoğunluğuna göre değişir. Ortalama 2-3 ay içinde sonuçlanır.

Malulen emekli çalıştırma cezası nedir ?

Kayıt dışı işçi çalıştıran işverenler hakkında çalışmanın olduğu her ay için brüt asgari ücretin iki katı tutarında ceza uygulanır. Ayrıca işe girişten yine iki kat şeklinde uygulanır.

Bipolar bozukluk malulen emeklilik şartları nelerdir ?

Okuyucularımız tarafından bipolar bozukluk malulen emekli olabilir mi sorusu sürekli sorulmakta. Eğer yukarıda gerekli şartları sağlıyorsanız başvurunuzu yapın. Diğer kısma SGK Sağlık Kurulu karar verir. Bizim buradan bipolar malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz dememiz mümkün bulunmamakta.

Astım hastası malulen emekli olabilir mi ?

Tek başına bu hastalık malulen emekli olma için yeterli değildir. Yani astım hastası birisine %60 üzeri rapor verilmez. Astım malulen emeklilik şartları yukarıdaki gibidir.

Hepatit b malulen emeklilik hakkından yararlanır mı ?

Tek başına hepatit b erken emeklilik için yeterli değildir. Başka hastalıklarınız da varsa bunlarla birleştirilip yukarıdaki şartları da sağlamanız halinde yararlanabilirsiniz.

Malulen emeklilik hastalıkları nelerdir ?

Hangi hastalıklar ile emekli olunabileceği SGK yönetmeliği ile belirlenir ve güncellenir. Malulen emeklilik hastalık listesi başlıklı yazımızdan tüm hastalıklar konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Malulen emekli olma hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.