Bağkur Malulen Emeklilik Şartları

4

Bağkur malulen emeklilik konusunda yazımızda ayrıntılı olarak bilgi sunulacaktır. Eğer en az %40 ve üzeri işgücü kaybınız varsa malulen ya da engelli emeklilik kapsamında bağkurdan erken emeklilik hakkına sahip olabilirsiniz. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik kapsamında emekli olmak birbirinden farklı şeylerdir.

Malullukte ilk defa bağkurlu olduğunuz tarihten sonra meydana gelen rahatsızlıktan dolayı emekli olabiliyorken engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilikte bağkura başlangıç tarihinden önce var olan rahatsızlık ile de emekli olabilirsiniz. Bu yazımızda bağkurlu nasıl malulen emekli olur ve bağkurlular için engelli emeklilik şartları ve engelli emeklilik tablosu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

4b malulen emeklilik şartları

4b eski adı ile bağkur kapsamında malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için;

 • İlk bağkur başlangıç tarihinden sonra işgücünüzdeki kayıp oranının en az %60 ve üzeri olduğunun tespit edilmesi,
 • 10 yıldan beri bağkurlu olmanız ve 10 yıllık süre içerisinde de en az ödenmiş 1800 günlük prim olması gerekiyor.
 • Ayrıca emekli olabilmeniz için prim borcunuzun da olmaması gerekiyor.

Malulen emeklilik şartları hakkında daha fazla ayrıntı için hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur malulen emeklilik başvurusu

Başvuruyu gerekli belgeler ile birlikte bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üzerinde SGK sizi hastaneye sevk eder ve gittiğiniz hastanede heyete girersiniz. Hastane son durum raporunuzu düzenleyerek SGK’ya gönderir. SGK Sağlık Kurulu raporunuzu inceler ve işgücünüzü en az %60 ve üzerinde kaybettiğinizi onaylarsa emeklilik başvurunuzu onaylar.

Bağkur malülen emeklilik için gerekli belgeler

Başvuru için istenen evraklar şunlardır;

 • Başvuru formu ( indir) 
 • Erkek iseniz askerlik terhis belgeniz ya da ilişiğiniz olmadığına dair belge,
 • Kimlik fotokopiniz,
 • daha önce almış olduğunuz sağlık raporu varsa aslı ya da aslı gibidir fotokopisi.

Bağkur engelli emeklilik tablosu

Eğer rahatsızlığınız/hastalığınız ilk defa bağkura başlamadan önce de varsa engelli emeklilik hakkından yararlanırsınız. Bu kapsamda emeklilik için sigortalılık süresi ve prim günü dışında yaş şartı aranmaz. Esnaf/tarım tarım bağkur engelli emeklilik şartları ve bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu şu şekildedir;

 • En az %60 ve ya üzerinde işgücü kaybınız varsa 15 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 3960 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.
 • Yüzde 50-59 arasında sağlık raporunuz varsa 18 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4680 günü tamamlamanız,
 • %40-49 arasında engel raporunuz varsa en az 16 yıldan beri bağkurlu olmanız ve 4320 günü tamamlamış olmanız gerekiyor.

Bağkur engelli emeklilik başvurusu

Başvurunuzu bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler malulen emeklilik başvurusunda istenen belgeler ile aynıdır. Buna ilave olarak vergi indiriminden yararlanıyorsanız buna dair yazıyı ve daha önce almış olduğunuz engel raporunuzun aslını ya da aslı gibidir fotokopisini ekleyin. Başvuru formunda ise  Çalışma gücü kaybımın tespit edilmesi (4-b Bağ-kur kapsamındaki sigortalılar için) 5510 sayılı Kanun madde 28/5 kutucuğunu işaretleyin.

Bağkur engelli emeklilik maaşı ne kadar ?

Bağkur özürlü emekli maaşı hesaplamasının normalde emekli olacağınızda yapılan hesaba göre çok farkı yok. Alacağınız emekli aylığı normal emeklilik durumunda alacağınız emekli maaşına yakın olacaktır. Engelli emekli maaşı yüksek olması için primlerinizin asgari yerine azami tutarlardan ya da asgarinin üzerinde ödenmiş olması gerekiyor.

Güncel engelli maaş tutarları ve emekli olacağınızda alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emekli olma hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. hulya

  merhaba.18.08.1968 dogumlu %50 doguştan engelli raporlu kız kardeşim için (01.07.1991 ilk sigorta giriş 1110 prim gün, 15.11.2012 bagkur giriş 2506 gün halen aktif) emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4320 günü tamamlaması halinde emekli olabilir. Eğer yüzde 50 üzeri rapor varsa.

 2. hulya

  merhaba engellilere verilen erken emeklilik hakkından yararlanamazmı.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Erken emeklilik şartlarını yazdım zaten Hülya HANIM. Belirttiğimiz şartları sağladığında yaş beklemeden emekli olabilmekte.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.