540 Gün Askerlik Borçlanması Ne Kadar 2024

540 gün askerlik borçlanması ne kadar sorusu borçlanma başvurusu yapacakların araştırdıkları konuların başında geliyor. Bildiğiniz gibi erkekler er, erbaş olarak geçen süreler ile yedek subaylık hazırlık dönemini borçlanarak SGK hizmetinden saydırabilmektedir. Borçlanma günlük tutarları asgari ücrete göre hesaplanmakta ve asgari ücret arttıkça da artmaktadır. Bu yazımızda 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren 540 gün için ödenecek en düşük ve en yüksek askerlik borçlanması tutarları hakkında bilgi bulabileceksiniz.

Emeklilikte askerlik borçlanması nasıl yapılır?

Askerlik borçlanmasını askerliğini er, erbaş olarak yapmış olan tüm sigortalılar ister askerden önce, ister sonra olsun yapabilmektedir. Borçlanma başvuruları başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabilirken e-devletten de kolayca yapılabilmektedir.

18 ay askerlik borçlanması ne kadar?

18 ay askerlik borçlanması 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren borçlanma başvurusu yapanlar için günlük 213,36 TL, 18 ay için ise toplam 57.240,00 TL tutmaktadır. Askerlik borçlanması hesaplama başlıklı içeriğimizden günlük en düşük ve en yüksek tutarlara göz atabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda borçlanılacak gün sayısı ve ödenecek tutarlar verilmiştir.

Günlük en düşük askerlik borçlanması tutarı106,00 TL
540 gün için en düşük tutardan ödenecek toplam tutar115.214,00 TL
Günlük en yüksek askerlik borçlanması tutarı1.600,20 TL
540 gün için en yüksek tutardan ödenecek toplam tutar864.108,00 TL

Askerlik borçlanması ödeme nasıl, nereye yapılır?

Askerlik borçlanması ödeme işlemleri T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma tahsilatları menüsünden tüm bankalardan, PTT şubelerinden, online bankacılık kanallarından ve SGK kart ile prim ödeme sisteminden yapılabilmektedir. Ödemenin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru geçersiz olacaktır.

540 gün askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker?

540 gün geriye çeker. Sigorta başlangıcınız askerlikten sonra ise askerlik borçlandığınız gün kadar geri çeker. Dolayısıyla 540 gün askerlik borçlanması 540 gün geri çeker.

Askerlik borçlanması taksit imkanı var mı?

Hayır, askerlik borçlanması tebliğden sonra 30 gün içerisinde tek seferde ödenebilir. Taksit olmaz.

3/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“540 Gün Askerlik Borçlanması Ne Kadar 2024” üzerine 4 yorum
 1. Ömer hocam, öncelikle teşekkür etmek istiyorum böyle bir imkan bize tanıdığınız için.Hocam sorumu askerlik borçlanmasına bağlayacağım , 20 Aralık 1998 hizmete başlama tarihim doğal olarak 4/A tescil başlangıç tarihi de. Doğum tarihim 21 Ocak 1981, 25 yıl ve 5975 gün şartına tabiyim.Bugün günlerden 28 Nisan 2023 toplam prim ödeme gün sayım 5239 gözüküyor.(sanırım Nisan ayı eklenmemiştir) Askerliğimi (2003 Şubat-2004 Mayıs)15 ay olarak yaptım.
  Birincisi; sigortalılık sürem bu sene sonunda doluyor, ben dolar dolmaz seneyi devirmeden hemen başvuru yapabilir miyim? yoksa 21 Ocak 2024 ü mü beklemek zorundayım. Bunu şu yüzden soruyorum E-Devlet te şöyle bir ibare var ‘hizmet başlangıç tarihinde 18 yaşından küçük olanların sigortalılık süresinin başlangıcı; 18 yaşın doldurduğu tarih olarak dikkate alınır.’ Sanki bu ifadeye göre ben 20 Aralık 2023 den sonra değil de 21 Ocak 2024 den sonra başvuru yapabilirim gibi geldi bana.
  İkincisi; tabi ki emeklilik başvurusu yapabilmem için günlerimi tamamlamış olmam lazım. Hocam bu yılı çalışarak tamamladığımda geriye aşağı yukarı 470 günüm kalıyor, askerliğimin 450 gününü borçlanabiliyor muyum? Eğer borçlanırsam mı benim için daha iyi yoksa kalan günlerin parasını ödersem mi? Ya da bu ikisi hemen hemen aynı şeyler mi:) cahilliğim için kusura bakmayın ne olur! Hocam bir de; ufak bir dönem Bağ-kur um vardı yapılandırmıştım ödemeye başladım sonra 4,5 ay ödemedim 2023 ün sonuydu galiba borçlarımız silindi, E-Devlet ten sorgulattığımda borç gözükmüyor hatta fazla ödeme gözüküyor. SGK ya gittim evet borçlar silindi denildi fazla ödeme var onu da formu doldurun vergi borcu yoktur kağıdını getirin ödemeyi belirttiğiniz hesaba yaparız dediler. Dediklerini yaptım henüz ödeme yapılmadı ancak bunu sormuyorum merak ettiğim ’emekli olmak için Bağ-kur borcunun tamamının ödenmesi gerekiyor ya, acaba bana ilerde borç çıkarabilirler mi hocam? Vallahi kafanızı çok şişirdim hakkınızı helal edin lütfen! Cevaplasanız da cevaplamasınız da benim varsa hakkım helal olsun hocam:) Çalışmalarınız da başarılar dilerim, saygılarımla…

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigortalılık süresi hesabını 18 yaşınızı tamamladığınız tarihten itibaren yapmalısınız. Yani 21.01.2024 tarihinde tamamlanıyor bu süre şartı. Bağkurda dondurulan süreler emekli olmanıza engel değil. Prim iadenizi de yapacaktır SGK. Askerlik borçlanması emekli maaşınıza artı katkı sağlayacaktır 2008 öncesi olduğu için.

   Yanıtla
   • Hocam ALLAH sizden razı olsun, bir kaç satırla cevapları verdiniz. Emin olabilirsiniz çevremde bu konularla ilgili sıkıntı yaşayan, profesyonel destek almak isteyen kim olursa sizi önereceğim. Çalışmalarınız da başarılar dilerim, saygılarımla…

    Yanıtla
Yorum yapın