7 Günlük Rapor Parası Ne Kadar 2024

7 günlük rapor parası ne kadar sorusu 1 hafta istirahat raporu alan sigortalıların bana en çok sordukları soruların başında geliyor. Bu içerikte 7 günlük hastalık, iş kazası ya da analık durumunda ortalama olarak ne kadar ödeme alabileceğiniz hakkında bilgi bulabileceksiniz. Eğer rapor süreniz daha fazla ise rapor parası hesaplama sayfamızdan alabileceğiniz ödeme tutarını kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

7 günlük raporun kaç günü ödenir?

Raporun kapsamında göre ödenecek gün sayısı değişir. Hastalıktan dolayı alındı ise ilk 2 gününe ödeme yapılmaz. 5 günlük ödeme yapılır. İş kazasından dolayı alındı ise 7 günün tamamına ödeme yapılır.

7 gün raporlu olan işçiye ücret ödenir mi?

7 gün raporlu olan işçiye işveren Kanunen ücret ödemek zorunda değildir. Ücretin 7 günlük kısmının tamamını kesebilir. Toplu iş sözleşmesi kapsamında olan ya da Kamuya ait işyerlerinin çoğunda rapor alan işçilerin ücretleri maaşlarından kesilmemekte, maaşları tam ödenmekte ve SGK tarafından da ayrıca iş göremezlik ödemesi yapılmamaktadır. Bu kapsamdaki işyerleri haricindeki işyerlerinde rapor alan sigortalıların raporlu olunan gün sayısının tamamı işverence kesilebilmektedir.

7 günlük rapor parası nasıl hesaplanır?

Hesaplamada;

  • Hastalık için rapor alınan tarihten önceki son 1 yıl içerisindeki toplam prime esas kazanç toplam gün sayısına bölünmektedir. Bulunan bu tutarın ayakta tedavi ise 2/3’ü, yatarak tedavi ise yarısı 1 günlük ödeme olarak yapılmaktadır.
  • İş kazalarında son 1 yılda kazanç varsa yine aynı şekilde son bir yılın kazancı toplam gün sayına bölünmekte, bulunan tutarın yatışlarda yarısı, ayakta tedavilerde ise 2/3’ü bir günlük iş göremezlik ödemesi olarak yapılmaktadır. Son 1 yıllık kazanç yoksa rapor alınan tarihten önceki toplam kazanç ve toplam gün sayısı esas alınarak aynı formüle göre hesaplama yapılmaktadır.

1 hafta rapor parası ne kadar?

Yukarıda da belirttiğim gibi rapor hastalıksa ilk 2 gününe ödeme yapılmaz. 5 günlük ödenir. İş kazası ise tamamına ödenir. Aşağıdaki tabloda kazancı asgari ücretle bildirilenler için ortalama alınabilecek ücretler paylaşılmıştır. Eğer kazancınız asgari ücretin üzerinde ise rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yıllık brüt prime esas kazancınız ile son 1 yılın toplam gün sayısını yorum kısmından iletmeniz halinde hesaplama yapabilirim.

Hastalık için ayakta tedavide 7 günlük raporun 5 gününe ödeme yapılır. Toplam tutar: 2.228,00 TL
Hastalık için yatarak tedavide 7 günlük raporun 5 gününe ödeme yapılır. Toplam tutar: 1.666,00 TL
İş kazası için ayakta tedavide 7 günlük raporun tamamına ödeme yapılır. Toplam tutar: 3.111,00 TL
Hastalık için yatarak tedavide 7 günlük raporun tamamına ödeme yapılır. Toplam tutar: 2.333,00

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın