7256 Bağkur İhya Ekranları Açıldı

10

7256 Bağkur ihya ekranları açıldı. 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7256 sayılı yasa gereği dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılması ve yeniden yapılandırma kapsamında ödenmesi için başvurular alınmaya başlanmıştı. 7256 bağkur yapılandırma ve ihya yapılandırma başvurusu için son tarih 31 aralık 2020. 1 ay daha uzatılması bekleniyor.  Dondurulan hizmet sürelerinin de bu yapılandırma kapsamında yeniden hesaplaması hakkı verilmişti ve hesaplama ekranları 08 Aralık 2020 tarihi itibariyle açıldı.

7256 bağkur ve yapılandırma başvuruları e-devletten yapılabiliyor

2018/06 dönemi ve öncesi çeşitli kanunlar gereği dondurulan hizmet sürelerinizin ihyası için başvuruyu e-devletten yapabilirsiniz. Başvuru için aşağıdaki adımları takip ediniz.

 

 • Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Kapsamında 01/06/2018 Öncesi Durdurulan Hizmetlerin İhyası menüsüne giriş yapın.
 • Dilerseniz buradan T.C. numaranız ve şifrenizle de direk başvuru ekranına giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devlet bağkur ihya başvurusu.
 • Daha sonra YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Ardından ihya edilebilecek olan ve dondurulan hizmet sürelerinizi seçin ve ekrandaki talimatları takip ederek başvuru işlemlerini tamamlayın.
 • İhya başvurusu nasıl ve nereye yapılır, hesaplamada hangi primler esas alınır öğrenmek ve yapılandırma başvuru formu ile başvuru yapacaksanız formu indirmek için 7256 bağkur ihya affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur 7256 af başvuru son tarihi ne zaman ?

Yasa kapsamında hem bağkur hem de diğer tüm borçlar için yeniden yapılandırma başvuru son tarihi 31 Aralık 2020 tarihi olacak. Cumhurbaşkanın uzatma yetkisi var ve 1 ay daha uzatılmasını bekliyoruz. Ayrıca hem yapılandırma ilk taksit hem de ihya yapılandırma ilk taksit için son ödeme tarihi 01 Mart 2021 olacak.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

10 Yorum
 1. Şefik

  Merhaba ömer bey 2018 ile 2020 arası ekranda aktif görünüyor aktifleri ekranda yapılandırdıktan sonra 1991 ve 2018 arası ihya edilmesi gereken borçları sgk ya gidip ihya etsem nasıl olur 1991ve 2018 ekranda görünmüyor geçen sene toplam 258000 tl borç çıkmıştı ilginiz için çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Bence bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yaptırmanız daha mantıklı olacaktır.

 2. tuna

  Merhaba, ihya nedir acaba ? Ben Bağkur borcumu sildirmek istiyorum ? Bunun içinde merkezlerdeki ekranlar açıldımı acaba ? E devlet üstünden yapabilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya daha önce prim borcundan dolayı silinen dönemlerin canlandırılması yani satın alınması. Silme ekranları açılmadı henüz.

 3. Şefik

  İhyanın acıldıgı söylediniz başvuru yaptık acılmamıs şu anda izmirdeyim istanbula gitmem gerekiyormu teşekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çoğu yer işlemlere başladı. Ekranlar aktif şu anda. E-devletten başvuru yapabilirsiniz. E-devletten olmazsa başvuru formunu doldurun posta ile dosyanızın olduğu SGK’ya yollayın başvurunuzu.

 4. Ahmet Özen

  iyi günler
  7256 kanun özelinde 1998-2008 arası bagkur tescilim 2009 da borclar silinerek tescilim #19-Ek-19 Terki koduyla duruyor. E devlet üzerinden basvuru yaptıgımda BAĞKUR SİGORTALI AKTİF ibaresi ile acık sadece. Bu durumda geriye dönük silinen ya da iptal olan prim günlerimi ihya edebilme şansım görünmüyor. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. iYİ ÇALIŞMALAR.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Tüm terk işlemlerinin yani giriş ve çıkış işlemlerinin sağlıklı girilmiş olması gerekiyor ki ihya başvurusu yapabilesiniz. Eğer e-devletten yapamıyorsanız bağkur başvuru formu ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya yapın.

 5. Mehmet

  Bu kapsamda borcunuz yoktur diye yazı çıkıyor halbuki 10 yıl bağkurum var hiç ödemedim

  1. Ömer Meriç

   Sistemden kaynaklıdır Mehmet BEY. Bağlı SGM ile iletişime geçebilirsiniz.