Akademisyen Maaşları 2023 & Okutman, Öğretim Görevlisi

Akademisyen maaşları verilen son toplu sözleşme zammı ve enflasyon zammı ile birlikte netleşti. Akademisyen maaşı zammı da diğer devlet memurlarında olduğu gibi toplu sözleşme ve enflasyon esas alınarak verilmektedir. Tabi özel üniversitede çalışanlar için zamlar üniversite politikası gereği belirlenmekte ve farklılık göstermektedir.

Bu yazımızda Kamuda çalışan araştırma görevlisi maaşı, öğretim görevlisi maaşı, profesör maaşları ile doktor öğretim üyesi maaşı gibi akademik personelin güncel maaşları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akademisyen nedir, ne iş yapar?

Akademisyen, üniversite ve buna benzer yükseköğrenim kurumlarında öğretim veren, araştırma gerçekleştiren ve özgün araştırmalarıyla alanında katkı sağlayan kişilere verilen genel mesleki unvan ya da isimdir. Akademik çalışmalar her alanda olabilmektedir. Örneğin sosyal bilimler, doğa bilimleri gibi.

Öğretim görevlisi nedir?

Öğretim görevlisi, doktora seviyesinde olma zorunluluğu bulunmayan ve özel uzmanlık gereği duyulan alanlarda eğitim vermek üzere geçici süreliğine ya da sürekli olarak yükseköğretim kurumlarında görev verilen kişilerdir. Doktorasını başarı ile bitirenler ilgili uzmanlık bölümünde doçentlik sınavına başvuru yapma hakkı elde edebilmektedirler.

Okutman maaşları 2023

Üniversitedeki  ortak zorunlu dersleri uzaktan eğitim sistemi ile ya da  örgün olarak, üniversitelerin öğretim görevlisi ya da akademisyen kadrolarından farklı olarak görevlendirilen kişilerdir. 2023 yılı itibariyle güncel okutman maaşı ortalama 12.000-14.000 TL civarındadır. Üniversite okutman maaşı kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre farklılık gösterebilmektedir.

Araştırma görevlisi maaşları 2023

Araştırma görevlilerinin alacakları maaşlar medeni durum, çocuk sayısı ve eşin çalışıp çalışmadığına göre farklılık gösterebilmektedir.

  • Güncel zam oranları ile birlikte bekar ve çocuksuz bir araştırma görevlisine ödenecek net üniversitede araştırma görevlisi maaşı tutarı 2023 yılı için 17.300 TL olacaktır.
  • Dediğimiz gibi eğer kişi evli ise eş çalışmıyorsa ve de çocuk varsa bunlarla birlikte net maaş tutarı 18.000-19.000 TL’yi geçebilmektedir.
  • Tabi belirtilen bu maaş net ve çıplak maaştır.
  • Ek dersler, hafta sonu kursları ve diğer ilave ödemelerle 20-25 bin liraya kadar maaş alınabilmektedir.

Öğretim görevlisi maaşları 2023

5 Kademe 1 derecede olan ve toplam çalışma süresi 10 yıl olan öğretim üyesi maaşları 17.300,00 TL olacaktır. Eğer kişi evli ise eş çalışmıyorsa ve de çocuk varsa ortalama net üniversite öğretim görevlisi maaşı 19.000-20.000 TL olacaktır. Ayrıca ilave dersler, kurslar ve diğer ödemeler ile birlikte aylık maaş 25 bin liraya ulaşabilmektedir.

Doçent maaşı 2023

Kademesi 5 ve derecesi 1 olan doçentlere ödenecek net maaş 20.000 TL civarındadır. Bu bekar ve çocuksuz doçentler için hesaplanan ve ödenmesi gereken net maaştır. Eğer kişi evli ise eş çalışmıyorsa ve çocuk da varsa net maaş 22.000 TL civarında olacaktır. Tabi net maaş bu ancak ilave ödemelerle ortalama aylık gelir 25 bin lira civarında değişebilmektedir.

Profesör maaşı 2023

Profesör maaşları çalışılan yıla göre farklılık göstermektedir. Üniversite profesör maaşı ortalama olarak 25.000-30.000 TL arasında değişebilmektedir. 3 yıldan az çalışması olanlara tabandan maaş ödenirken çalışması 3 yıldan fazla olan proflara daha yüksek maaş ödenmektedir.

Rektör maaşı 2023

Akademik kadrolarda doğal olarak en yüksek maaşlar rektörlere ödenmektedir. Rektör maaşları kadro unvanı, kademe ve dereceye göre 30.000-35.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Hukuk akademisyen maaşları

Hukuk eğitimi veren üniversite öğretim görevlisi maaşlarının diğerlerinden farkı yoktur. Hukuk Fakültelerinde eğitim veren üniversite araştırma görevlisi maaşları 2023 yılı için net 18.000-20.000 TL civarındadır. 

Kısaca yukarıdaki maaşları tablo halinde paylaşmak gerekirse veriler şu şekilde olacaktır;

KadroOrtalama maaş
Devlet üniversitelerinde
akademisyen maaşları
20.000-22.000 TL
Okutman18.000-20.000 TL
Araştırma görevlisi18.000-20.000 TL
Yeni başlayan akademisyen maaşları17.000-19.000 TL
Prof akademisyen maaşları25.000-30.000 TL
Psikoloji akademisyen maaşları20.000-22.000 TL

Almanya akademisyen maaşları

Almanya akademisyen maaşları özel ve devlete bağlı üniversiteler arasında farklılık gösterebilmektedir. Almanya’da ortalama akademisyen maaşları aylık 4000-5000 eurodan başlamaktadır.

Akademisyenlerin emeklilik şartları

Kamuda ya da özelde ilk olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında göreve başlayan akademisyenlerden bayanların emekli olabilmeleri için tamamlamaları gereken yaş 58, erkekler için ise 60 ‘tır. Eğer sigorta primleri emekli sandığı kapsamında yatıyorsa tamamlanması gereken prim gün sayısı 9000 gün, ssk kapsamında yatıyorsa 7200 gün olacaktır. Ayrıca bu tarihten sonra başlayanlar için emeklilikte kademeli geçiş hükümleri uygulanacaktır. Emekli olacağınız tarihi öğrenmek ve kademeli emeklilik tablosuna göz atmak için hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Öğretim görevlisi ne kadar maaş alır?

Üniversitede öğretim görevlisi maaşı kişinin evli ya da bekar olmasına, kademe ve derecesine göre farklılık göstermektedir. 2023 yılı için en düşük üniversite öğretmeni maaşı ortalama 18.000-20.000 TL civarındadır.

Üniversite hocaları ne kadar maaş alıyor?

Üniversite eğitim görevlisi maaşı 2023 yılı için ortalama olarak 18-20 bin lira civarındadır.

Akademisyen olmak kaç yıl sürer?

Akademisyen olabilmek için öncelikle lisans bitirmeniz gerekmektedir. Araştırma görevlisi gibi kadrolar için yüksek lisans şartı aranmazken diğer kadrolar için yüksek lisans ve gerekirse doktora yapmanız gerekmektedir. Öğretim görevlisi olabilmek için 4 yıl lisans, en az 2 yıl yüksek lisans olmak üzere 6 yılı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

2 yıllık mezunlar akademisyen olabilir mi?

2 yıllık yani önlisans mezunlarının akademik kadrolarda çalışması mümkün değildir. Akademisyen kadrosunda çalışabilmek için en az lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

Akademisyenler kaç saat çalışıyor?

Günlük çalışma süreleri ortalama olarak 8-10 saat arasında sürmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Akademisyen Maaşları 2023 & Okutman, Öğretim Görevlisi” üzerine 2 yorum
Yorum yapın