Akademisyen Maaşları Ne Kadar 2022

0

Akademisyen maaşları verilen son toplu sözleşme zammı ve enflasyon zammı ile birlikte netleşti. Akademisyen maaşı zammı da diğer devlet memurlarında olduğu gibi toplu sözleşme ve enflasyon esas alınarak verilmektedir. Tabi özel üniversitede çalışanlar için zamlar üniversite politikası gereği belirlenmekte ve farklılık göstermektedir.

Bu yazımızda Kamuda çalışan araştırma görevlisi maaşı, öğretim görevlisi maaşı, profesör maaşları ile doktor öğretim üyesi maaşı gibi akademik personelin güncel maaşları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Akademisyen nedir, ne iş yapar ?

Akademisyen, üniversite ve buna benzer yükseköğrenim kurumlarında öğretim veren, araştırma gerçekleştiren ve özgün araştırmalarıyla alanında katkı sağlayan kişilere verilen genel mesleki unvan ya da isimdir. Akademik çalışmalar her alanda olabilmektedir. Örneğin sosyal bilimler, doğa bilimleri gibi.

Öğretim görevlisi nedir ?

Öğretim görevlisi, doktora seviyesinde olma zorunluluğu bulunmayan ve özel uzmanlık gereği duyulan alanlarda eğitim vermek üzere geçici süreliğine ya da sürekli olarak yükseköğretim kurumlarında görev verilen kişilerdir. Doktorasını başarı ile bitirenler ilgili uzmanlık bölümünde doçentlik sınavına başvuru yapma hakkı elde edebilmektedirler.

Okutman maaşları 2022

Üniversitedeki  ortak zorunlu dersleri uzaktan eğitim sistemi ile ya da  örgün olarak, üniversitelerin öğretim görevlisi ya da akademisyen kadrolarından farklı olarak görevlendirilen kişilerdir. 2022 yılı itibariyle güncel okutman maaşı ortalama 6150,00 TL civarındadır. Maaş kişinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre farklılık gösterebilmektedir.

Araştırma görevlisi maaşları 2022

Araştırma görevlilerinin alacakları maaşlar medeni durum, çocuk sayısı ve eşin çalışıp çalışmadığına göre farklılık gösterebilmektedir. Güncel zam oranları ile birlikte bekar ve çocuksuz bir araştırma görevlisine ödenecek net maaş tutarı 2022 yılı için 8765,00 TL olacaktır. Dediğimiz gibi eğer kişi evli ise eş çalışmıyorsa ve de çocuk varsa bunlarla birlikte net maaş tutarı 9500 TL’yi geçebilmektedir. Tabi belirtilen bu maaş net ve çıplak maaştır. Ek dersler, hafta sonu kursları ve diğer ilave ödemelerle 10 bin liraya kadar maaş alınabilmektedir.

Öğretim görevlisi maaşları 2022

5 Kademe 1 derecede olan ve toplam çalışma süresi 10 yıl olan öğretim görevlisi maaşı 8550,00 TL olacaktır. Eğer kişi evli ise eş çalışmıyorsa ve de çocuk varsa ortalama net maaş 9000 TL olacaktır. Ayrıca ilave dersler, kurslar ve diğer ödemeler ile birlikte aylık maaş 10 bin liraya ulaşabilmektedir.

Doçent maaşı 2022

Kademesi 5 ve derecesi 1 olan doçentlere ödenecek net maaş 9672,00 TL’dir. Bu bekar ve çocuksuz doçentler için hesaplanan ve ödenmesi gereken net maaştır. Eğer kişi evli ise eş çalışmıyorsa ve çocuk da varsa net maaş 10500,00 TL civarında olacaktır. Tabi net maaş bu ancak ilave ödemelerle ortalama aylık gelir 10-12 bin lira arasında değişebilmektedir.

Profesör maaşı 2022

Profesör maaşları çalışılan yıla göre farklılık göstermektedir. Maaşlar ortalama olarak 12.000-15.000 TL arasında değişebilmektedir. 3 yıldan az çalışması olanlara tabandan maaş ödenirken çalışması 3 yıldan fazla olan proflara daha yüksek maaş ödenmektedir.

Rektör maaşı 2022

Akademik kadrolarda doğal olarak en yüksek maaşlar rektörlere ödenmektedir. Rektör maaşları kadro unvanı, kademe ve dereceye göre 15.000-20.0000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Akademisyenlerin emeklilik şartları

Kamuda ya da özelde ilk olarak 01 Mayıs 2008 tarihi ve ya sonrasında göreve başlayan akademisyenlerden bayanların emekli olabilmeleri için tamamlamaları gereken yaş 58, erkekler için ise 60 ‘tır. Eğer sigorta primleri emekli sandığı kapsamında yatıyorsa tamamlanması gereken prim gün sayısı 9000 gün, ssk kapsamında yatıyorsa 7200 gün olacaktır. Ayrıca bu tarihten sonra başlayanlar için emeklilikte kademeli geçiş hükümleri uygulanacaktır. Emekli olacağınız tarihi öğrenmek ve kademeli emeklilik tablosuna göz atmak için hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.