Bilgi İşlem Maaşları, Çalışma Şartları 2022

Bilgi işlem maaşları ne kadar ? Teknolojinin gelişmesi ve her gün güncelleniyor olması hem Kamu’da hem de özel sektörde sistem, yazılık destek uzmanı gibi bilgi işlem personeline olan talebi de her geçen gün arttırmaktadır. Sektördeki kalifiye personel ihtiyacı ve eksiği teknolojiye ve yeniliklere olan ihtiyaç sebebi ile gelecekte de bugün olduğu gibi devam edecektir. Bu yazımızda bilgi işlem personelinde aranan şartlar, bilgi işlem uzmanı maaşları ve konu hakkında sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Bilgi işlem maaşları ne kadar ? Teknolojinin gelişmesi ve her gün güncelleniyor olması hem Kamu’da hem de özel sektörde sistem, yazılık destek uzmanı gibi bilgi işlem personeline olan talebi de her geçen gün arttırmaktadır. Sektördeki kalifiye personel ihtiyacı ve eksiği teknolojiye ve yeniliklere olan ihtiyaç sebebi ile gelecekte de bugün olduğu gibi devam edecektir. Bu yazımızda bilgi işlem personelinde aranan şartlar, bilgi işlem uzmanı maaşları ve konu hakkında sorulan sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Bilgi işlem elemanı ne iş yapar ?

Bilgi işlem uzmanlarının başlıca görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çalıştığı Kurum ya da işletmenin teknolojik altyapısını daima dinamik tutmak, güncellemek ve olası hataları gidermek,
  • Bilgi işlem sisteminin kesintisiz işlemesi için yazılımsal ve donanımsal çalışmalar yürütmek,
  • Sistemde çalışan tüm personelin etkin olarak kullanabileceği paneller yapmak, yönetmek,
  • Bilgi işlem konusunda hem donanımsal hem de yazılımsal olarak çalışanlara gerekli desteği sunmak,
  • Bilgisayar, fax, yazıcı gibi işyerinde kullanılan donanımların arızalarını tespit etmek, gidermek, düzenli bakımlarını yapmak ya da yaptırmak.

Bilgi işlem personeli çalışma saatleri

Çok istisnai durumlar hariç genel olarak hem Kamuda hem de özelde işe başlama saati 08.00 bitiş saati de 18.00 olmaktadır. Ancak vardiyalı sistemde 7/24 çalışan ve teknolojiye oldukça fazla ihtiyaç duyan Kurumsal firmalarda 3 vardiyalı sistemde de bilgi işlem uzmanları çalıştırılabilmektedir.

Bilgi işlemci maaşları 2022

Bilgi işlem elemanı maaşları ile teknik destek uzmanı maaşı Kamu ve özel sektör arasında çeşitli kriterlere göre farklılık göstermektedir. Kamuda bilgi işlem uzmanları genelde sözleşmeli olarak istihdam edilmekte ve aslına bakarsanız fena maaş da verilmemekte. Kamuda sözleşmeli olarak çalıştırılan ve işine hakim bir uzmana ödenecek bilgi işlem destek elemanı maaşı oldukça yüksek olabilmektedir. Özel sektörde de tecrübe ve kalifiye şartı aranarak ödenecek it uzmanı maaşları oldukça yüksek olabilmektedir. Şimdi ayrı başlıklar altında bilgi işlem ne kadar maaş alır sorusunun cevabını yaklaşık değerler ile vermeye çalışacağız.

Kamuda bilgi işlem sorumlusu maaşı ne kadar 2022

Kamuda iki çeşit istihdam söz konusudur. KPSS İle kadrolu olarak ve teknisyen ya da mühendis kadrosunda Kurumlara atamaları yapılan bilgi işlem memuru maaşları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu esas alınarak hesaplanmaktadır. Tekniker, teknisyen ya da mühendis olarak Devlete atanan bilişim uzmanı maaşı teknik hizmetler sınıfına göre hesaplandığından genel hizmetler sınıfında çalışan kadrolu memurlara göre yüksek maaş alabilmektedirler. Bu kapsamda;

  • Önlisans mezunu olarak tekniker kadrosunda Kamuda göreve başlayanların 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle bilişim uzmanı maaşları güncel olarak 9000-10000 TL civarında,
  • Lisans mezunu olup mühendis kadrosunda göreve başlayan birisinin ise ortalama bilgi işlem sorumlusu maaşları 10.000 TL civarında olmaktadır.

Özelde bilgi işlem personeli maaşları 2022

Özel sektör Kamuya göre her ne kadar düşük maaş ödüyor olsa da Kurumsal firmalar kalifiye personele devletten kat kat fazla yüksek maaş ödeyebilmektedir. Özel sektörde bekar ve çocuksuz çalışana 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ödenecek en düşük net maaş asgari ücret üzerinden 5.500,00 TL’dir. Ancak çok az kişi bu maaşla çalışmaktadır. Tecrübesi fazla, yeterli donanıma sahip kişiler en az 6000 TL aylık ile işe başlamaktadır. Yapabildiği işler, kapasite, işyeri politikaları ve daha birçok kritere göre maaşlar farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden net bir maaş belirtmek anlamsız olacaktır.

Hastane bilgi işlem maaşları 2022

Devlet hastanelerinde bilgi işlem personeli ve sistem destek uzmanları genelde dışarıdan hizmet ile alınmaktadır. Devlet hastanelerinde bu kapsamda yani bilgi işlem uzmanı olarak çalışanlara 01 Temmuz 2022 itibariyle ortalama 8000-9000 TL arasında maaş ödenmektedir. Özel hastaneler de genelde dışarıdan hizmet yolu ile hizmet almakta olup özelde çalıştırılanlara da ortalama 5500-6000 TL arasında maaş ödenmektedir.

Sistem destek uzmanı maaş 2022

Sistem ve yazılım destek uzmanı maaşları bilgi işlem destek personeline göre tabi ki daha yüksektir. Özellikle hem özelde hem de Kamuda iyi yazılımcılara çok yüksek rakamlar ödenebilmektedir. Kamuda sözleşmeli olarak çalıştırılan yazılım ve sistem destek uzmanları 15.000 TL’ye kadar maaş alabilmekteler. Keza aynı durum özelde çalıştırılanlar için de geçerlidir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın