Aphb Sigorta Türü Ne Demek ?

0

Aphb sigorta türü ne demek ? Aphb yani tam açılımı ile aylık prim ve hizmet belgesi üzerinde sigorta türü kısmı bulunmaktadır. Bu kısımda yer alan sigorta türleri Kanunun ilgili maddesine göre yer almakta. Tabi hal böyle olunca sigortalılar da bunun ne olduğunu bilememekte. Aylık prim ve hizmet belgesinde yer alan bu sigorta türünün ne demek olduğu ve aphb nedir konusu hakkında ayrıntıları ile birlikte yazımızın devamında bulabilirsiniz.

APHB ne demek ?

Öncelikle aphb nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. APHB yani aphb açılımı aylık prim ve hizmet belgesi sigortalı çalışanların işverenleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirilmesini sağlayan belgedir. Tam anlamıyla yani daha doğru sizin anlayacağınız tam adı ile SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzde görmüş olduğunuz prim hizmetleriniz sigorta statü aphb belgesi ile bildirilir.

Sigorta türü aphb ne demek ?

SGK tescil ve hizmet dökümünde sigorta türü kısmı yer almaktadır. Peki aphb sigorta türü nedir ? Bu kısım her bir dönem için prim ödemelerinizin hangi sigorta kolu kapsamında örneğin ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında ödendiğini gösterir kısımdır. Burada yer alan alt başlıkların ne anlama geldiği ve açıklamaları aşağıdaki gibidir.

506 aphb sigorta türü ne demek ?

Bildiğiniz üzere sigortalı çalışanlar 01.10.2008 tarihinden önce 506 sayılı Kanuna tabiydi. 506 sigorta statüsü aphb kısmında görünen hizmetler 2008/Ekim ayı ve öncesinde ssk kapsamında hizmetlerin yer aldığı bölümdür.

4a sigorta kolu ne demek ?

01.10.2008 tarihinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumlarının birleşmesi ile birlikte ssk kapsamındakiler 5510 sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında sigortalı sayılmışlardır ve bu kişiler 4a sigortalısı olarak adlandırılmıştır. Dolayısıyla bu tarih sonrası hizmetler burada 5510/APHB olarak görünür. SSK kapsamında ne zaman emekli olacaksınız hesaplamak için hemen  ssk emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu alanda sigortalıların çok sorduğu bir diğer soru ise aphb sigorta nedir olmaktadır . Yukarıda da belirttiğimiz gibi aphb aylık prim ve hizmet belgesi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. SSK kapsamında bildirilen hizmetler aphb sigorta olarak sistemde görülür.

4b sigorta kolu ne demek ?

Bağkurlular 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 4b bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. 4b olarak görünen hizmetler bağkur hizmetleridir. 01.10.2008 tarihi öncesi için tarım bağkuru hizmetleri 2926-4/1b Tarımsal Faaliyet olarak, esnaf ve şirket ortağı bağkur hizmetleri de 1479-4/1b Zorunlu Sig. olarak görünür.  Güncel bağkur primleri ve bağkur hizmetlerinize  bağkur primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

4c sigorta kolu ne demek ?

Emekli sandığı kapsamında Kamu’da kadrolu çalışanlar 5510 Sayılı SGK Kanunu 4c maddesi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bu kısımda görünen hizmetler emekli sandığı hizmetidir.

Sigorta türü asıl ne demek ?

aphb sigorta statüsü ne demek sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmında yer alan Asıl, Ek ya da iptal bildirgelerin ne anlama geldiğine.

  • İşveren tarafından elektronik ortamda ilk gönderilen belge Asıl belgedir.
  • Asıl belgenin iptal edilmesi gereken durumlarda belge iptal edilir ve iptal edilen bildirge kısmında İPTAL açıklaması yer alır.
  • Daha önce aslı verilen bir belgenin Ek’i verilmesi gereken durumlarda da belge türü Ek belge olarak hizmet cetvelinde yer alır.

Mphb nedir ?

Tüm Türkiye’de 2020/Temmuz ayından itibaren muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçilmiştir. Bu belge ile Vergi Dairelerine bildirilen muhtasar beyannamesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen aylık prim ve hizmet belgesi tek belgede birleştirilmiştir. Dolayısıyla hizmet dökümünde yer alan MPHB- Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.