Askerlik Borçlanması İptal Edilebilir mi?

Askerlik borçlanması için başvuru yapıp ödemekten vazgeçtiyseniz ya da ödeyip iade almak istiyorsanız bu içerikte gereken bilgileri bulabilirsiniz. Bu içerikte askerlik borçlanması iptal edilebilir mi sorusunun cevabını bulabilir, ayrıca iade süreci hakkında kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Askerlik borçlanması hesaplama başlıklı içeriğimizden güncel günlük borçlanma tutarlarına göz atabilirsiniz.

Askerlik borçlanması geri alınabilir mi?

SGK askerlik borçlanması geri iadesi kanunen mümkündür. Ancak borçlanmayı yapıp ödediğiniz tarihe göre bu durum değişmektedir. Eğer ilk defa borçlanma başvurusunu 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrası bir tarihte yaptıysanız ve ödeme de yine aynı şekilde 01 Ekim 2008 ve sonrası bir tarihe aitse bir defaya mahsus olmak üzere askerlik borçlanmasını iptal ettirebilir ve ödediğiniz borçlanma tutarının tamamını iade alabilirsiniz.

SGK askerlik borçlanması başvurusu ilk defa 01.10.2008 tarihi ve ya öncesinde yapıldıysa ve ödeme de yine aynı tarihten önce ise iade taleple yapılmamakta. Bu durumda dava açmanız ve mahkeme kararı ile talepte bulunmanız gerekiyor. Ama talep ve ödeme tarihiniz 01.10.2008 tarihi ve sonrasında ise bir defaya mahsus olmak üzere ödemeyi aşağıda örneğini verdiğim dilekçe ile başvurarak iade alabilirsiniz.

Askerlik borçlanması iptali nasıl yapılır?

Askerlik borçlanması için talepte bulunup henüz ödeme yapmadıysanız iptali için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermenize gerek yok. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu askerlik borçlanmasını yapar, ödemeniz gereken tutarı yazı ile size bildirir. Tebliğ aldıktan sonra ödemek için 1 aylık sürede ödemediğinizde zaten otomatik olarak iptal edilir.

Askerlik borçlanması iptal dilekçesi

Ödeme yaptıysanız ve iptal edip ödemenin de iadesini almak istiyorsanız bu durumda dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne iptal ve ödeme iadesi dilekçesi ile başvurmanız gerekiyor. Dilekçesi ben word olarak hazırladım. Aşağıda bağlantısına tıklayarak indirebilir, doldurarak elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.

E-devlet askerlik borçlanması başvuru iptali

Askerlik borçlanması için iptal başvuruları e-devlet sisteminden yapılamamaktadır. Dediğim gibi henüz ödeme yapmadıysanız iptal için dilekçe vermenize gerek yok. Ödemediğinizde otomatik olarak iptal olur. Ancak ödeme yaptıysanız ve iadesini talep edecekseniz o zaman yukarıda örneğini paylaştığım dilekçe ile SGK’ya başvurabilirsiniz.

SGK askerlik borçlanması geri iadesi e devletten nasıl yapılır?

Askerlik borçlanması iptal edilir mi bölümünde de anlattığım gibi iptal ve ya iade başvurusu E-devletten yapılamamaktadır. SGK askerlik borçlanması geri iadesi dilekçe örneği yukarıda pdf olarak paylaştım. İlgili dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak iade talebinde bulunabilirsiniz.

Askerlik borçlanması iadesi nasıl hesaplanır?

Askerlik borçlanması iadesi ödeme yaptığınız tutardan yapılır. Güncel borçlanma tutarlarına göre güncellenmez. Örneğin 2022 ikinci döneminde taban tutardan ödeme yaptıysanız yine o dönemin taban tutarından ödeme yapılır. 2022 ikinci yarısında ödeme tutarı 69,00 TL idi. Siz iade talebinde bulunduğunuzda iade yine bu tutardan yapılacaktır.

SGK askerlik borçlanması geri iadesi kaç günde sonuçlanır?

SGK askerlik borçlanması iptali başvurusunun ardından ortalama en geç 1 ay içerisinde iade tutarı banka hesabına aktarılabilmektedir.

Askerlik borçlanması geri alma süresi

Ödeme tarihinden itibaren 5 yıllık zaman aşımı süresi uygulanmaktadır. Bu süre dolmadan bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak iade talebinde bulunabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Askerlik Borçlanması İptal Edilebilir mi?” üzerine 8 yorum
 1. Selamlar Ömer bey ; Ben içinde bulunduğum duruma çare bulamıyorum. Devlet memuruyum. (5434 sayılı yasaya tabii) 31/12/2022 tarihinde askerlik borçlanması yaptım. 15 Şubat 2023 tarinde çalıştığım kurum ilk taksidini kesti. bu gün itibariyle 6 taksit kesildi. Fakat ben 5434 sayılı kanunla tabii olanların askerlik borçlanması bittikten 6 ay sonra emekli olabileceğini yeni öğrendim. Çalıştığım kuruma askerliğimi toplu olarak yatırmak istediğimi söyledim. Fakat kurumum SGK ile görüşmem gerektiğini söylediler. SGK ya gittiğimde emekli sandığı hakkında bilgi sahibi olan kimseyi bulamadım. Gittiğim tüm SGK merkezleri Ankara’ya gidip kamu görevlileri daire başkanlığından bilgi alabileceğimi söylediler. Ankara’ya gittim. Fakat kimse ile görüşmedim. SGK değil Pentagon mübarek içeri güvenlik bırakmıyor, görüşebilidiğim memurlar konu hakkında bilgi sahibi değil. Askerliği toplu olarak nasıl ödeyebilirim. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Bunu ilk defa duyuyorum. Yani askerlik ödendikten 6 ay sonra emeklilik durumunu. Sizden duydum. Varsa da açıkçası bilmiyorum. Emekli sandığı SGK’nın en karmaşık bölümü. Buradan net bilgi alabilmek işkence. Size yardımcı olmak isterdim ancak üzgünüm maalesef ben de bilgi sahibi değilim bu konuda.

   Yanıtla
 2. Sayın ömer bey benim 1996 yılı ssk girişim vadı ve hep eyt li olduğumu sanıyordum bir düzenleme sonrası sgk tesçil tarihi 1996 uzun vade ssk 2000 olarak sayfasını düzenledi 1997 askere gittiğim için 2022 aralık ayında askerliğimi borçlandım ve (tamamını) eyt kapsamına girdin 25 yıl hizmet süresin doldurmak için 7 ay gibi bizaman kaldı emekliliğime bu arada hizmet tespiti için dilekce verdim 1996 hizmetim çıktı ve düzeltilidi emeklilik hakkını elde ettim fakat emeklilik tilekçsini vermeden askerlik borçlanmasının iadesini istedim yaklasık 25 gündür iade bekliyorum sgk tarafından madur edilidim 1.iade ne zaman yapılır? 2.sgk geriye dönük hak talebinde buluna bilirmiyim? şimdiden teşekür ederim.

  Yanıtla
 3. Merhaba Ömer bey lütfen bana yardım edin
  Bu konularda çelişkili yorumlar var ve kimse konuya vakıf değil.
  Doğum tarihi 10.03.1978
  SSK işe başlama tarihi 24.10.1995
  Askerlik 21.05.1999 baş langiç 21.11.2000 bitiş
  Memuriyete başlama tarihi 08.11.2007
  24.10.1995 ile 10.03.1996 tarihleri arasında yatan 126 gün prim var fakat 18 yaş altı olduğu için hizmet birleştirmesinde dikkate alınmamıştır
  [Şunda e devlet çalışma hayatı sayfasında 8598 gün gözüküyor.Hitap sayfasında ise toplam hizmet 25 yıl 1 ay 11 gün
  Emekli keseneği esas aylığı süresi 24 yıl 11 ay 14 gün gözüküyor.
  450 gün askerlik borçlanması için başvuru yaptım.50 390 TL ücret çıktı. Ben askerlik borçlanması yaptığımda 6 ay sonra mı emekli olabilirim. Yoksa parayı yatırdıktan sonra beklemeden emekli olabilir miyim?
  Yada askerlik borçlanmasını nasıl iptal edebilirim?
  Bu konuda çelişkili cevaplar mevcut. Askerlik borçlanmam 506 sayılı kanuna göre mi değerlendirilecek yoksa 5434 sayılı kanuna göre mi? Kamu Emeklileri derneği 6 ay beklemem gerektiği söyledi. ikramiye hesabı 25 yıl üzerinden mi hesaplanacak yoksa memuriyette geçen süre üzerinden mi?
  şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın