Bağkur Fazla Ödemenin İadesi Nasıl Alınır ?

Bağkur fazla ödemenin iadesi yaptıysanız nasıl iade alabileceğiniz hakkında bilgi bu yazımızda verilecektir. Çeşitli nedenlerle bağkur hesabınızda fazla para oluşabilir. Örneğin SSK olan dönemlerde bağkura da prim ödemek, herhangi bir kayıt olmamasına rağmen prim ödenmesi, terk tarihinden sonra prim ödenmesi gibi nedenlerle 4b prim hesabında fazlalık oluşabilir. Eğer bağkur hesabınızda fazla para varsa şartları da sağlamanız kaydı ile bunları iade alabilirsiniz. Bu yazımızda 4/b fazla ödeme nasıl geri alınır konusunda ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz.

Bağkur fazla ödeme nedir ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bağkurlu olunmaması gereken dönemlerde ödenen primlerin sonradan SGK tarafından tescil kayıtlarının düzelmesi ile beraber bağkur hesabında oluşan fazla ödeme tutarlarıdır.

4b bağkur fazla ödenen prim iadesi alma şartları nelerdir ?

Eğer 4b bağkur hesabınızda fazla prim ödemesi varsa bunu iade alabilmeniz için;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir kapsamda ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması,
 • Aynı şekilde vergi dairesine de son ödeme vadesi geçmiş vergi borçlarınızın olmaması gerekmektedir.

Eğer vergi ya da ödeme vadesi geçen SGK prim borçlarınız varsa fazla ödeme talebinde bulunmanız halinde fazla ödeme tutarı önce bu borçlara mahsup edilir. Eğer kalan para olursa iade edilir. Borcunuz yoksa iade işlemi gerçekleştirilir.

Bağkur fazla prim ödeme iadesi nasıl alınır ?

Bağkura ödenen primlerin iadesi için dilekçe ile 4b bağ-kur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. Fazla yapılan bağkur prim ödemelerinin iadesi için başvuru işlemleri e-devletten ya da başka online bir platformdan yapılamamaktadır. Aşağıdaki Sgk fazla prim ödeme iadesi dilekçesini elden ya da posta ile bağlı olduğunuz SGK’ya göndererek iade için süreci başlatabilirsiniz.

Fazla ödenen bağkur primlerinin iadesi dilekçesi

Bağkurda fazla ödenen Sgk prim geri almak için bağkur fazla ödeme iade dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ 4/b fazla ödeme iadesi dilekçesi indir. Fazla bağkur primi ödeme dilekçesini elden ya da posta ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya göndermeniz gerekmektedir.

4/b fazla prim iadesi e-devletten başvurulabilir mi ?

E-devletten bağkura fazla ödenen paraların iadesi başvurusu yapılamamakta. Bağkur sgk para iadesi başvurusunu yukarıda örneği de verilen dilekçe ile elden ya da posta yolu ile yapmanız gerekmektedir.

Bağkur fazla ödeme iadesi sorgulaması nasıl yapılır ?

SGK fazla ödeme iadesi sorgulama işlemini;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sgk para iadesi sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ 4b bağkur prim iadesi sorgulama.

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı bir banka hesabınız yoksa ödeme iadesini herhangi bir PTT’den alırsınız. Tanımlı hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza aktarılır. Tanımlı hesabınız yoksa tanımlamak için hemen SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkura yatırılan para geri alınabilir mi ?

Bağkura yatırılan paralar bazı şartlar sağlanmadan iade alınamaz.

 • SSK kapsamında çalıştığınız süreler için sonradan girilen terk varsa ve fazla ödeme oluştuysa yukarıda örneği verilen dilekçe ile başvurarak iade alabilirsiniz.
 • Zirai ya da ticari bir faaliyet olmamasına rağmen ödemeye devam ettiyseniz ve sonradan fark edilerek terk işlemi yapıldıysa oluşan primlerin iadesini alabilirsiniz.
 • Yurtdışında sigortalı çalışırken aynı zamanda Türkiye’de bağkura prim ödediyseniz ve bu sonradan tespit edilerek bağkur terki girildiyse oluşan fazla ödemenin iadesini alabilirsiniz.

Bunların dışında ben emekli olmak istemiyorum prim iadesi almak istiyorum diyorsanız aşağıda alt başlıkta yer alan şartları sağlamanız ve anlatılan yolu takip etmeniz gerekiyor.

Emekli olmak istemiyorum bağkur primlerinin iadesini alabilir miyim ?

Bağkurda prim toptan iadesi alabilmek için;

 • İlk defa prim ödenen tarihe göre emeklilik için gereken minimum yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor.
 • Yaş şartını sağlıyor olmanıza rağmen sigortalılık süresi ya da prim günü olarak şartları sağlamıyorsanız toptan iade dilekçesi ile başvurarak ödediğiniz primlerin iadesini talep edebilirsiniz.
 • Bağkur, ssk primlerini geri alma talebinde bulunduğunuzda emeklilik hakkınızdan tamamen vazgeçmiş olursunuz.
 • Prim iadesi alınan dönemleri daha sonra siz ya da hak sahipleri talepleri halinde borçlanarak hizmetten saydırabilmekte.

Ayrıntılı bilgi, dilekçe örneği ve başvuruda izlenecek yol için hemen Sgk ödenen primler geri alınabilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Fazla Ödemenin İadesi Nasıl Alınır ?” üzerine 14 yorum
 1. Merhaba 31.03.1995 Bağkur girişliyim.8457 gün sayım gözüküyor.13.basamağa kadar gelmişim.maaşım robotta 5500 gözüküyor bu doğru mu? Basamaktan dolayı daha fazla almam gerekmez mi..?
  Diğer sorumda eyt tercih edersem maaşımda bir eksilme olur mu.?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
 2. Merhaba4700 gün SGK var bagkurda terk edilmiş bagkurum var1400 gün SGK ya diyorum ben üç yüz gün ödeyeceğim diyorum olmaz diyor sen bindoryuz gün ödeyeceksin diyor ne yapmaliy hep ödersem geri 1100 günü alabilirmiyim

  Cevapla
 3. merhaba emekliliğime 4 ay var ancak şöyle bir durum var 27 yıllık sigortalılık sürem var 2 yıl sgk kalan 25 yıl bağkur zaman zaman gelen aflarla prim borcu sildirmiştim son yapılandırmada borcumu yapılandırdım ama sadece yapılandırmayı ödüyorum. pirim borçlarımı ödeyemiyorum 644 günüm kaldı prim olarak hala prim olarak borçlanıyorum şuan 2 yıllık borcum var birde yapılandırmam var ama o kadar pirime ihtiyacım yok yaşım 4 ay sonra doluyor. kalan borçları sildirebilirmiyim yada neyapmam lazım

  Cevapla
 4. Merhaba ömer bey 2008 yilinda emekli oldum 2007 yilinda dilekçe verdim emekli olmak için 1 yil daha prim ödemeniz gerekir dendi yanlış hesaplanmış 1 yil sonra dilekçe verildi emeklilik için buseferde 1 yil fazla ödenmiş denildi bir yanlışlık olmuş dendi biz 1 yil fazla ödeme yaptık 1 yılda maas alamadık bu konuda bilgilendirme yaparsanız memnun olurum ne yapilmasi gerekir mağduriyetin giderilmesi için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. 14 yıl öncesinden bahsediyorsunuz Bilal BEY. Ha bugün olsa da bunun için yapılacak bir şey yok da. 14 yıl öncesi için hiç yok.

   Cevapla
 5. Merhabalar, size bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim. Anneannem 2010’da emekli oldu. ve emekli olmadan 5 yıl önce 8 yıl bağkurdan kendi primini yatırmış hep. Fakat fazladan para yatırmış olmasına rağmen düşük emekli maaşı alıyor. SGK ya gittiğinde de yatırmasaydın demişler. Yaklaşım 7.400 gün prim yatırmış 8 yılı bağkur. biz bu yukarıdaki dilekçe ile fazladan yatırdığı primi iade alabilir miyiz?

  Cevapla
Yorum yapın