Bağkur Fazla Ödemenin İadesi & E-Devlet Başvuru, Nasıl Alınır?

Bağkur fazla ödemenin iadesi yaptıysanız nasıl iade alabileceğiniz hakkında bilgi bu yazımızda verilecektir. Çeşitli nedenlerle bağkur hesabınızda fazla para oluşabilir. Örneğin SSK olan dönemlerde bağkura da prim ödemek, herhangi bir kayıt olmamasına rağmen prim ödenmesi, terk tarihinden sonra prim ödenmesi gibi nedenlerle 4b prim hesabında fazlalık oluşabilir. Eğer bağkur hesabınızda fazla para varsa şartları da sağlamanız kaydı ile bunları iade alabilirsiniz. Bu yazımızda 4/b fazla ödeme nasıl geri alınır konusunda ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz.

Bağkur fazla ödeme nedir?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bağkurlu olunmaması gereken dönemlerde ödenen primlerin sonradan SGK tarafından tescil kayıtlarının düzelmesi ile beraber bağkur hesabında oluşan fazla ödeme tutarlarıdır.

Fazla yatırılan Bağkur primleri geri alınabilir mi?

Bağkur’a emeklilik, sigortalı işe başlama, tescil kayıtlarının düzeltilmesi gibi giriş çıkış düzeltmeleri sonucunda oluşan primlerin iadesi alınabilmektedir. Ancak bazı okurlarım emeklilik gün sayısının fazla olduğunu, örneğin 5400 günün kendilerine yeterli olacağını ve üzerindeki primlerin iadesinin olup olmayacağını soruyor. Ödenmiş ve zorunlu hizmetten sayılan kısımların iadesi maalesef mümkün değildir.

4b bağkur fazla ödenen prim iadesi alma şartları nelerdir?

Eğer 4b bağkur hesabınızda fazla prim ödemesi varsa bunu iade alabilmeniz için;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir kapsamda ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması,
 • Aynı şekilde vergi dairesine de son ödeme vadesi geçmiş vergi borçlarınızın olmaması gerekmektedir.

Eğer vergi ya da ödeme vadesi geçen SGK prim borçlarınız varsa fazla ödeme talebinde bulunmanız halinde fazla ödeme tutarı önce bu borçlara mahsup edilir. Eğer kalan para olursa iade edilir. Borcunuz yoksa iade işlemi gerçekleştirilir.

Bağkur fazla prim ödeme iadesi nasıl alınır?

Bağkura ödenen primlerin iadesi için dilekçe ile 4b bağ-kur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. Fazla yapılan bağkur prim ödemelerinin iadesi için başvuru işlemleri e-devletten ya da başka online bir platformdan yapılamamaktadır. Aşağıdaki Sgk fazla prim ödeme iadesi dilekçesini elden ya da posta ile bağlı olduğunuz SGK’ya göndererek iade için süreci başlatabilirsiniz.

Fazla ödenen bağkur primlerinin iadesi dilekçesi

Bağkurda fazla ödenen Sgk prim geri almak için bağkur fazla ödeme iade dilekçesini buradan indirebilirsiniz ⇒ 4/b fazla ödeme iadesi dilekçesi indir. Fazla bağkur primi ödeme dilekçesini elden ya da posta ile bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya göndermeniz gerekmektedir.

Bağkur fazla ödeme iadesi e-devlet başvuru

E-devletten bağkura fazla ödenen paraların iadesi başvurusu yapılamamakta. Bağkur sgk para iadesi başvurusunu yukarıda örneği de verilen dilekçe ile elden ya da posta yolu ile yapmanız gerekmektedir.

Bağkur fazla ödeme iadesi sorgulaması nasıl yapılır?

SGK fazla ödeme iadesi sorgulama işlemini;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden yapabilirsiniz.
 • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle SGK para iadesi sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ 4b bağkur prim iadesi sorgulama.

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı bir banka hesabınız yoksa ödeme iadesini herhangi bir PTT’den alırsınız. Tanımlı hesabınız varsa ödemeniz hesabınıza aktarılır. Tanımlı hesabınız yoksa tanımlamak için hemen SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkura yatırılan para geri alınabilir mi?

Bağkura yatırılan paralar bazı şartlar sağlanmadan iade alınamaz.

 • SSK kapsamında çalıştığınız süreler için sonradan girilen terk varsa ve fazla ödeme oluştuysa yukarıda örneği verilen dilekçe ile başvurarak iade alabilirsiniz.
 • Zirai ya da ticari bir faaliyet olmamasına rağmen ödemeye devam ettiyseniz ve sonradan fark edilerek terk işlemi yapıldıysa oluşan primlerin iadesini alabilirsiniz.
 • Yurtdışında sigortalı çalışırken aynı zamanda Türkiye’de bağkura prim ödediyseniz ve bu sonradan tespit edilerek bağkur terki girildiyse oluşan fazla ödemenin iadesini alabilirsiniz.

Bunların dışında ben emekli olmak istemiyorum prim iadesi almak istiyorum diyorsanız aşağıda alt başlıkta yer alan şartları sağlamanız ve anlatılan yolu takip etmeniz gerekiyor.

Emekli olmak istemiyorum bağkur primlerinin iadesini alabilir miyim ?

Bağkurda prim toptan iadesi alabilmek için;

 • İlk defa prim ödenen tarihe göre emeklilik için gereken minimum yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor.
 • Yaş şartını sağlıyor olmanıza rağmen sigortalılık süresi ya da prim günü olarak şartları sağlamıyorsanız toptan iade dilekçesi ile başvurarak ödediğiniz primlerin iadesini talep edebilirsiniz.
 • Bağkur, ssk primlerini geri alma talebinde bulunduğunuzda emeklilik hakkınızdan tamamen vazgeçmiş olursunuz.
 • Prim iadesi alınan dönemleri daha sonra siz ya da hak sahipleri talepleri halinde borçlanarak hizmetten saydırabilmekte.

Ayrıntılı bilgi, dilekçe örneği ve başvuruda izlenecek yol için hemen SGK ödenen primler geri alınabilir mi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur fazla ödeme geri alma süresi

Hesabınızdaki fazla prim ödemelerini Bağkur fazla prim ödeme iadesi dilekçesi ile başvurarak geriye dönük 10 yıl için alabilirsiniz. Ödeme tarihinden itibaren 10 yıllık süre tamamlanmış 4b fazla ödeme iadesi ancak mahkeme kararı ile olabilmektedir.

4.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Fazla Ödemenin İadesi & E-Devlet Başvuru, Nasıl Alınır?” üzerine 58 yorum
 1. Merhaba,

  Babam geçen sene (61 yaşında) emekli olmak için 4B bağkur üzerinden borçlarını toplattırıp toplu bir ödeme yaptı. Ancak yaşı 62 olması gerektiğinden dolayı 1 yıl daha beklemesi söylendi, emekli olamadı. Ancak edevlette 5400 pirim 62 yaş emeklilik için yeterli görünüyordu. Toplu para yatırdıktan sonra ödediği pirim 5800’e çıktı. Bu sene yaşı 62 olduğu için otomatik olarak emekli oldu. İlk maasını inşallah 26 Mayıs tarihinde alacak. Dilekçe ile başruvu yapsak fazla olan 400 pirim gününü iade alabilir mi?

  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Merhaba.
  3900 günü 4b den olmak üzere toplam 8400 gün ile 4a da eyt ile ağustos da dilekçe vererek emekli oldum. Ancak henüz işlemler tamamlanmadığı için hiç maaş alamamıştım Bir kaç gün önce günlük ödeme sayfasında bir bir toplu ödeme gördüm. 4a emekli sayfasında hala maaşımı göremiyorum. Tahsis numarasına göre 26 ocakta maaş yatmalı idi ancak onu da göremiyorum. Maaşımın ne kadar olduğunu ve yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim. Ayrıca 4b de 5000 TL civarı fazla ödeme görünüyor onun iadesini alabilirmiyim. Teşekkürler

  Yanıtla
  • 4/b’deki fazla ödemeyi alabilirsiniz. Maaşınızın ne kadar olduğunu ve toplu ödeme ne kadar alabileceğinizi SGK’dan öğrenebilirsiniz. E-devlete ancak ilk maaşı aldıktan sonra yansıyor tutarlar.

   Yanıtla
 3. MERHABA ÖMER BEY
  BABAM 1960 DOĞUMLU . ÇOK KISA OLARAK 1978 YILINDA 4C SİGORTA GİRİŞİ VE 1992 YILINDA YİNE KISA OLARAK 4A SİGORTA GİRİŞİ VAR.
  2009 YILINDA BAĞKUR YATIRMAYA BAŞLADI.
  2 AY ÖNCE BAĞKUR BORCUNU TOPLU OLARAK YATIRDIK 5.400’DEN EMEKLİ OLMASI İÇİN. 460.000 TL TOPLU PARA YATIRDIK AMA PRİMİ 5848 YAZIYOR. FAZLA GÜNÜ ALABİLİR MİYİZ YOKSA MAAŞINA YANSIR MI ?

  Yanıtla
 4. Merhaba, 2022tarihi itibariyle4a primlerimi tamamladım. 2016 yılından aktif işyerim de var. Ama sgk primim tamamlandığı için ayda 3gun olmak üzere kısmi SSK ödemeye devam ettim. 2023mart ayında eyt den başvuru yaptım temmuz ayında SSK dan emekli oldum ve Ekim ayına dek maaşlarımı aldım. Ekim ayında maaşım kesildi bağkur 73bin TL borç çıkardı.(dilekçe tarihimden itibaren bağkur durmamış devam etmiş. Bu yüzden SSK emeklilik hakkımı kaybettiğim söylendi) Bunu ödedik ve tekrar SSK da emekli olabilmem için tekrar 4a çalışan oldum. Burda yanlış yapılmış bir şey var mı? Teşekkürler

  Yanıtla
 5. Merhabalar öncelikle platformunuz çok yararlı Emekleriniz için teşekkür ediyorum…

  Babam için yazıyorum
  Babam 1954 doğumlu, 1982-2001 yıllarında bağkurlu esnaf idi 7286 gün primi vardı fakat ekonomik şartlar nedeniyle işyerini kapattı dolayısıyla 9000 gün 46 yaş tamamlayamadı ve 57 yaşında 2011 yılında yaştan emekli oldu, yaştan emeklilik şartlarından kaynaklı prim fazlasını geri alabilirmiyiz bağkura fazla yatırdığımız halde maaş 5400 günle emekli olan ile aynı hem süre hemde fazla prim pek adil değil konuyla ilgili bilgi almak istiyorum saygılar…

  Yanıtla
 6. Merhaba , eyt ile Bağkur terk talebi oluşturup emekli oldum .Babamı kaybettim bu ay ,bende babamda sgk emeklisiyiz ,yetim aylığı alma hakkım var mıdır ?

  Yanıtla
 7. Merhaba. 28/04/2023 te eyt 4a dan emeklilik başvurusu yaptım. (son 1271 günüm 4a). Emeklilik başvurum sonuçlanmadığı ve şirket ortağı olduğum için bağkur tahakkuk etmeye devam ediyor. bu hafta sağlık provizyonum kesildi. Bağkur u ödeyin diyor. sgk. Ödersem emekli olunca geri alabilirmiyim ve 4a dan yaptığım başvuruyu etkilermi 4b pirimi ödeme. teşekkürler.

  Yanıtla
  • Emeklilik dilekçesinden sonra çıkan bağkur varsa onu ödemeyin. Emeklilik dilekçesi itibariyle iptal edilmesi gerek. SGK’ya gidin. O terki girsinler. GSS açsınlar size emekli olunca iptal edilir.

   Yanıtla
 8. Ömer Bey merhaba,
  Aşağıda Prim ödeme günlerimi yazdım biraz uzun oldu, müsait olduğunuzda cevaplarsanız sevinirim.

  Hem 4A hem de 4B den prim günlerim var, Şu an 4A da prim ödüyorum ve son 3,5 yılımı 4A dan doldurdum, şöyle bir şey yapmak istiyorum, 4A prim günlerimi 5450 gün e tamamlayıp, emeklilik başvurusu yapamadan önce, ödediğim Bağkur primlerini geri almak “yani aslında bağkur prim günlerimi iptal ettirmek” istiyorum, sadece 4A prim günlerinden emekli olursam daha yüksek maaş alacağımı düşündüğüm için böyle yapmak istiyorum.
  Böyle bir hakkım varmı , Emeklilik öncesi Bağkur prim günlerimi iptal ettirip iade alabilir miyim.

  İptal ettirme hakkım varsa öneri olarak ne söylersiniz. İptal ettirmenize gerek yok Bağkur primleriniz de hesaplanırsa daha fazla maaş bağlanır şeklinde bir yorumunuz olur mu ? Biliyorsunuz Bağkur primleri genelde düşükten yatırılır bizim de öyle oldu.
  Teşekkürler.

  4A TESCİLİNE GÖRE EMEKLİLİK BİLGİLERİNİZ
  4A TESCİL BAŞLANGIÇ 04.11.1986
  HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 13.11.1989 PRİM ÖDEME GÜN SAYISI 11186
  YAŞINIZ 51 yıl, 10 ay, 1 gün SİGORTALILIK SÜRESİ 33 yıl, 8 ay, 19 gün
  EMEKLİLİK ŞARTLARI (5450 GÜN/25 YIL)
  PRİM GÜN SAYISI 5450 GÜN
  KALAN PRİM GÜN0 GÜN%100
  SİGORTALILIK SÜRESİ25 YIL
  KALAN SÜRE 0 gün%100
  ——————————–
  4B TESCİLİNE GÖRE EMEKLİLİK BİLGİLERİNİZ
  4B TESCİL BAŞLANGIÇ 02.10.2003
  HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 13.11.1989 PRİM ÖDEME GÜN SAYISI 11186
  YAŞINIZ 51 yıl, 10 ay, 1 gün SİGORTALILIK SÜRESİ 33 yıl, 8 ay, 19 gün
  EMEKLİLİK ŞARTLARI (58 YAŞ/5400 GÜN/15 YIL)
  EMEKLİLİK YAŞI 58 YAŞ
  KALAN YAŞ 6 yıl, 1 ay, 28 gün%89,37
  PRİM GÜN SAYISI 5400 GÜN
  KALAN PRİM GÜN0 GÜN%100
  SİGORTALILIK SÜRESİ15 YIL
  KALAN SÜRE 0 gün%100
  EMEKLİLİK ŞARTLARI (51 YAŞ/9000 GÜN/25 YIL)
  EMEKLİLİK YAŞI 51 YAŞ
  KALAN YAŞ 0 gün%100
  PRİM GÜN SAYISI 9000 GÜN
  KALAN PRİM GÜN0 GÜN%100
  SİGORTALILIK SÜRESİ25 YIL
  KALAN SÜRE 0 gün%100
  ——————————

  4A Sicil No
  3400017029442
  İşe Giriş Tarihi
  04.11.1986
  Uzun Vade Gün Sayısı
  5367 ( Devam ediyor )
  ———————————
  4B Tescil Tarihi
  02.10.2003
  Toplam Gün Sayısı
  5849 (16 yıl 2 ay 29 gün)
  Borcu
  0
  Durumu
  #01-İşi Bırakma

  Yanıtla
  • Merhaba. Birincisi emekli olacaksanız ödenen primlerin iadesi söz konusu değil maalesef. Belirttiğiniz hizmetlere göre de sanırım emekliliği hak ediyorsunuz. Dilekçenizi bir an evvel vermenizi öneririm.

   Yanıtla
 9. Merhaba Ömer BEY
  13.09.1993 tarih işe giriş 4A
  isteğe bağlı sigorta 01.12.1994 ila 01.01.1995 (60 gün)
  10.02.1995 ila 02.10.2008 ssk çıkış 4A (1.616) gün ödenen
  04.01.2010 bağkur giriş 31.01.2019 bağkur çıkış 4/B tüm primler ödendi (3.208) gün ödenen
  10.01.2020 ssk giriş 30.09.2022 çıkış (982 gün) 4A ödenen
  12.11.2022 ssk giriş 30.07.2023 faal (259 gün) ödenen
  4A Toplam 2917 gün olmuş
  4B Toplam 3208 gün olmuş
  ikisi toplamı : 6.125 gün oldu normalde 5.675 gün yeterliydi bağkur sonrası üç buçuk yıl 4A SSK Primim19.08.2023 tarihinde doluyor.
  bağkur fazla pirim ve diğerleri ile ilgili fazla ödemeleri alabiliyormuyum?*

  Yanıtla
 10. Meriç Bey merhaba;
  Ekim 1970 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 01/06/1990, 52 yaş, 5525 gün prim şartlarına tabiyim. 4a olarak 5492 gün, 4b olarak 2939 olmak üzere toplam 8431 gün prim ödemem var. 4b’den sonra dün itibariyle 4a olarak 1261 gün ödemem doldu. Bugün emekli dilekçesi vermeyi düşünüyorum hayırlısıyla.. Size sormak istediğim Bağkur’a 5525 günün fazlası olarak ödediğim 2906 günü geri alma hakkım var mı? Varsa ödeme güncel prim tutarları üzerinden mi yapılır? Son sorum iade müracaatı yapmadığım takdirde bu fazla ödemelerin bağlanacak maaş tutarına ilave bir katkısı ne kadar olabilir? Veya benim durumumda olan bir çok kişi için ileride intibak-iyileştirme hakkı verilecekse bu şekilde durmasını mı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler, işiniz rast gelsin..

  Yanıtla
 11. Bağ-Kur’da 1800 gün satın almıştık eytden emekli olalı 2 ay oldu şimdi prim 7500 e düştüğünde fazla yatırdığımızı geriye alabiliyor muyuz yada ne olacak

  Yanıtla
   • Ben fazla ödemeden dolayı dilekçe verdim 3 ay oldu henüz iade gerçekleşmedi nekadar süre içinde yapılır bilmiyorum

    Yanıtla
   • Ömer bey merhaba.Benim adımda Ömer.4 a ssk dan emeklilik bekliyorum.4 b de kısa bir çalışmışlığım vardı.e devlette 28.000 tl civarında fazla ödeme yazıyor.Bunu alabilirmiyim.? e devletten taleb edebiliyormuyum ? Eğer dilekçe ile vermek lazım ise herhangi bir sgk ya başvurmakmı lazım yoksa fazla ödemenin yapıldığı sgk ya mı
    teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Merhaba. Eğer fazla ödeme varsa ve üzerinden 5 yıl geçmediyse iade talebinde bulunabilirsiniz. Dilekçe ile dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya başvurmanız gerek. E-devletten talep edilemiyor.

     Yanıtla
     • Ömer bey tekrar merhaba.e devlette 28.000 tl fazla ödemem vardı.Dün itivari ile 28.000 tl olan fazla ödeme 142 tl gözükmekte.Neden olabilir sizce.Teşekkür ediyorum

     • fazla ödeme iade edilmiş ya da tesciliniz düzenlenince borca mahsup edilmiş olabilir. Eğer fazla ödeme talebinde bulunduysanız iade edilmiştir. Bulunmadıysanız dediğim gibi borca mahsup edilmiş olabilir.

 12. Ömer bey merhaba eytlyim 1993 sgk girişliyim pirim gün eksiğim vardı 31.12.2022 tarihide dilekçe vererek askerlik borçlanması 540 gün için bir ay içinde 37.272 tl ödedim satın aldım.31.12.2022 tarihinde ihya dilekçesi de vermiştim 6073 gün daha satın aldım 9314 gün tamamlandı.314 gün fazla olmuş oldu geri iade alabilirmiyim yada 47.000 tl kuruma borcum varmış fazla olan 314 gün bedeli borcuma karşılık mahsup edilebilir mi.Teşekkürler ederim.

  Yanıtla
 13. merhaba.. bağkurda fazla ödeme iade işlemlerinde teşviklerin iade yapılmaması gibi bir durum sözkonusu mu? ve zaman aşımı kaç yıl?

  Yanıtla
 14. Merhaba benim 4 b ve 4a prımlerm var yanlız son 7 yıla göre 4 b de 30 gün fazla prim Ödemişim 4 a dan emekli olabilmem için ne yapabilirim

  Yanıtla
 15. Merhaba 31.03.1995 Bağkur girişliyim.8457 gün sayım gözüküyor.13.basamağa kadar gelmişim.maaşım robotta 5500 gözüküyor bu doğru mu? Basamaktan dolayı daha fazla almam gerekmez mi..?
  Diğer sorumda eyt tercih edersem maaşımda bir eksilme olur mu.?
  Teşekkür ederim

  Yanıtla
 16. Merhaba4700 gün SGK var bagkurda terk edilmiş bagkurum var1400 gün SGK ya diyorum ben üç yüz gün ödeyeceğim diyorum olmaz diyor sen bindoryuz gün ödeyeceksin diyor ne yapmaliy hep ödersem geri 1100 günü alabilirmiyim

  Yanıtla
 17. merhaba emekliliğime 4 ay var ancak şöyle bir durum var 27 yıllık sigortalılık sürem var 2 yıl sgk kalan 25 yıl bağkur zaman zaman gelen aflarla prim borcu sildirmiştim son yapılandırmada borcumu yapılandırdım ama sadece yapılandırmayı ödüyorum. pirim borçlarımı ödeyemiyorum 644 günüm kaldı prim olarak hala prim olarak borçlanıyorum şuan 2 yıllık borcum var birde yapılandırmam var ama o kadar pirime ihtiyacım yok yaşım 4 ay sonra doluyor. kalan borçları sildirebilirmiyim yada neyapmam lazım

  Yanıtla
 18. Merhaba meriç bey bağkurluyum 9700 günüm var.eyt bekliyorum.fazla ödediğim 700 günü iade alabilirmiyim.

  Yanıtla
 19. Merhaba ömer bey 2008 yilinda emekli oldum 2007 yilinda dilekçe verdim emekli olmak için 1 yil daha prim ödemeniz gerekir dendi yanlış hesaplanmış 1 yil sonra dilekçe verildi emeklilik için buseferde 1 yil fazla ödenmiş denildi bir yanlışlık olmuş dendi biz 1 yil fazla ödeme yaptık 1 yılda maas alamadık bu konuda bilgilendirme yaparsanız memnun olurum ne yapilmasi gerekir mağduriyetin giderilmesi için şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. 14 yıl öncesinden bahsediyorsunuz Bilal BEY. Ha bugün olsa da bunun için yapılacak bir şey yok da. 14 yıl öncesi için hiç yok.

   Yanıtla
 20. Merhabalar, size bir sorum var cevaplarsanız çok sevinirim. Anneannem 2010’da emekli oldu. ve emekli olmadan 5 yıl önce 8 yıl bağkurdan kendi primini yatırmış hep. Fakat fazladan para yatırmış olmasına rağmen düşük emekli maaşı alıyor. SGK ya gittiğinde de yatırmasaydın demişler. Yaklaşım 7.400 gün prim yatırmış 8 yılı bağkur. biz bu yukarıdaki dilekçe ile fazladan yatırdığı primi iade alabilir miyiz?

  Yanıtla
Yorum yapın