Bağkur Numarası Nasıl Öğrenilir? & Tek Tıkla

Bağkur numarası nasıl öğrenilir konusunda araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. 4/b bağkur kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size tanımlanan bağkur numaranızı online olarak e-devletten, Sosyal Güvenlik Merkezlerinden ya da Alo 170 hattından öğrenebilirsiniz. Bu içerikte e-devletten bağkur numarası sorgulama işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

Bağkur Numarası nedir?

Bağkur numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağkur tescil aşamasında her bir sigortalıya verilen ve takip işlemlerinin bu numara üzerinden yapılmasını sağlayan numaradır. Bağkur numarası 11 haneden oluşmaktadır.

  • Tarım bağkur numarası genellikle 7 ile başlamaktadır.
  • Esnaf, şirket ortaklığı ve vergi mükellefiyeti bağkur numaraları ise genellikle 0 ya da 1 ile başlamaktadır.

Bağkur numarası nereden öğrenilir?

Bağkur numarası öğrenme için en kolay yöntem e devlettir. Bir alt başlıkta E-devletten bağkur sicil no öğrenme konusunda adım adım bilgi verilecektir. Bunun haricinde Alo-170 hattını arayarak ya da herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden numaranızı öğrenebilirsiniz.

Bağkur no sorgulama

Bağkur numarası sorgulama işlemini e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Bağkur sicil no sorgulama için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • Bu işlem için E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-4/b Tescil kaydı menüsüne T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sorgulama ekranına buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle doğrudan giriş yapabilirsiniz: 4/b Tescil kaydı sorgulama.
  • Sisteme giriş yaptığınızda ” ……… Sicil No için 4B Tescil Kaydı Bilgileriniz:” kısmında başta sicil numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Bağkur’dan erken emeklilik şartlarını öğrenmek için bağkur emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur numarası sorgulama t.c. ile

Bağkur numarası sorgulama TC ile yapılabilen bir işlem değildir. Şifresiz bir şekilde sorgulanamamaktadır. Sorgulama işlemleri online olarak sadece E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa şifresiz sorgulama için herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gidebilir ya da Alo-170 hattını arayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Bağ-Kur numarası ne demek?

4b yani bağkur kapsamındaki sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen numaradır.

Bağ-Kur numarası kaç haneli olur?

11 haneden oluşmaktadır.

SSK’mı Bağ-Kur mu nasıl öğrenebilirim?

E-devlet SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Sorgulama bölümünden son prim ödemelerinizin hangi kapsamda olduğu ile ilgili sorgulama yapabilirsiniz.

Bağ-Kur kaydım var mı?

Bağ-kur tescil kaydınızın olup olmadığını e-devlet sisteminde 4/b Tescil Kaydı bölümünden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın