Bağkur Borç Sildirme 2024 & Dondurma & Torba Yasada Var mı?

Bağkur borç sildirme nasıl olur, başvuru nereye ve nasıl yapılır hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. En son 4b borç sildirme 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış bulunan 7326 Sayılı yasa ile Bağkur borçları ile gerçekleştirilmiş ve bu yasa ile 2021/04 dönemi ve öncesi prim borçları olanların borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştu. Bağkur borç yapılandırma detayları için bağkur affı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Primlerin yükselmesi ile birlikte bağkurlular da doğal olarak prim borçlarını ödeme konusunda zorlanmaya başladı ve bu durum da çoğu kişinin prim borçlusu olmasına ve bağkur prim sildirme hakkını talep etmesine neden oldu. Tabi yeniden borçların silinmesi ile ilgili beklenti de artmış oldu. Şimdi yeni çıkacak olan bağkur borç sildirme işleminin nasıl olacağı ve bağkur gün sildirmeden nasıl yararlanabileceğiniz konusuna değineceğiz.

Bağkur borç sildirme nasıl yapılacak ?

Bağkur borç sildirme ile ilgili şu an çalışma yok. Eğer borç sildirme düzenlemesi çıkarsa düzenleme aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Kişinin Kanunen belirlenen dönem ve öncesi ödeme vadesi geçmiş borçları tamamen silinecek.
 • Prim borcunun silindiği bu dönemlerdeki hizmetler de dondurulacak.
 • Bağkurlulun kendisi ya da vefatı durumunda prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri daha sonra canlandırma diğer adı ile ihya etme hakkına sahiptirler.
 • Yapılandırma ihya borçlarını da kapsayacak. Normalde güncel primler üzerinden yapılan ihya borçlanma işlemleri yapılandırma kapsamında ilgili dönemlerin primleri üzerinden yapılabilecek. 2024 Bağkur ihya affı başvurusu için  bağkur ihya hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur borcu sildirme başvurusu nasıl yapılır ?

Bağkur günlerini sildirme başvuruları bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile ve ya e-devletten yapılabilmekte. Başvuru yaparken eğer çiftçi bağkurlu iseniz güncel çiftçilik kaydınızı gösterir İB formu diğer adı ile sigortalılık belgesini de ekleyin. Bunun haricinde ise aşağıda örneği verilen dilekçe başvuru için yeterli olacaktır.

Bağkur borç sildirme dilekçesi

Eğer yasa çıkarsa yasa gereği prim borçlarınızı sildirmek için örnek dilekçe aşağıda verilmiştir. Yasa gereği belirlenen süreyi beklemeksizin bu dilekçe ile başvurarak borçlarınızı sildirebilir, hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

 • ………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
 • Kurumunuzun ………………. Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım.  ………. sayılı yasa gereği  ……. dönemi öncesi geçmiş dönem tüm bağkur prim boçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

Bağkur borç sildirme e-devlet

Eğer Kanunen belirlenen dönem ve öncesi prim borçlarınızı sildirmek istiyorsanız başvurunuzu e-devlet sisteminden de kolayca yapabilirsiniz.Yasa çıktığında ilgili yasa gereği belirtilen dönem ve öncesindeki borçlarınızı sildirmek için e-devletten başvurabilirsiniz.

 • E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Kapsamında ……………  Tarihinden Önceki Hizmetlerin Durdurulması menüsünden sildirme başvurusu yapabilirsiniz.

Bağkur borç silme otomatik oluyor mu ?

Eğer  yasa gereği borçlarınızı ödemez ve belirtilen tarihe kadar yapılandırma başvurusu yapmazsanız yine kanunen belirlenen tarihten itibaren borçlar otomatik olarak silinir ve sanal olarak terk girilir. Sanal olarak girilen bu terkin gerçek terke çevrilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

4b borç durumu sorgulaması nasıl yapılır ?

Bağkur borcunun silinmesi hakkından yararlanmak için öncelikle güncel bağkur borç durumu bağkur borç sorgulamasını e-devletten online olarak yapabilirsiniz. E-devlette bağkur borç sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak güncel borç bilgilerinize göz atabilirsiniz.

Hiç ödenmeyen bağkur borcu ne olur ?

Prim borçları süresinde ödenmediğinde ödenmeyen kısımlar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Tabi torba yasalar ile sildirme düzenlemesi çıktığında eğer hiç ödeme yapılmadıysa bağkur tescil tarihi itibariyle durdurulur. Bu durumda tescil tarihi itibariyle hizmet alınmamış olur. Tavsiyemiz en azından 1 aylık kısmı için prim ödemeniz.

Bağkur borcu nasıl çıkar?

Bağkur prim borçlarınızı E-devletten, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ve ya Alo-170 hattını arayarak sorgulayabilirsiniz.

Bağkur borcu ödenmezse ne olur?

4b borç ödenmezse Gecikme zammı ve faizi işler. Sağlıktan yararlanamazsınız. Ayrıca borç varken emekli olamazsınız.

Bağkur kaydı nasıl silinir?

Eğer isteğe bağlı bağkur ise dilekçe ile tescil kaydınızı kapatabilirsiniz. Tarım/çiftçi bağkuru ise zirai faaliyetinizi sonlandırarak, esnaf bağkuru ise ticari kaydınızı sonlandırarak bağkur kaydınızı sildirebilirsiniz.

4b borç çıkıyor ne yapmalıyım?

Eğer ödeme durumunuz varsa ödeyip kapatabilirsiniz. Ödeyemem derseniz dönem dönem çıkan borç sildirme yasaları ile borçlarınızı sildirebilirsiniz.

2.9/5 - (8 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Borç Sildirme 2024 & Dondurma & Torba Yasada Var mı?” üzerine 194 yorum
 1. EYT yaş ve prim koşullarını tamamladığım için 4A kapsamında 30 Mart 2023 tarihinde yaşlılık aylığı tahsisine(Kadıköy SGK) başvurdum. İş çıkışım 30 Mart, tekrar girişim 1 Nisan oldu. Başvurduğum tarihte SGK birimleri yoğun olduğu için farklı günlerde 3 defa iş yerinden izin alarak teşebbüs etmeme rağmen sıra gelmediğinden e-devlet üzerinden borçlarıma baktım ve tahsis başvurumu da bu kanaldan yaptım. Başvuru yaptığım tarihte 4B Bağkur prim borcum e-devlet’te gözükmüyordu(halen gözükmüyor), GSS borcum vardı ve onu ödedim.
  Bu arada 4A çalışanı olmama rağmen, üzerime şirket kaydı olduğundan dolayı SGK çıkışı yapıldığında daha önceki yıllarda otomatik Bağkur primi işlemeye başlıyordu. 2022 yılında 5 aylık bir dönem işsiz kalmıştım fakat bu sisteme yansımıyordu.
  Geçen ay dosyam Antalya SGK’dan Muğla SGK’ya gönderildi ve 2 gün önce öğrendim ki 2022 yılındaki bu borçlar faizleri ile karşıma çıktı(burada problem yok öderim), 31 Mart itibarı ile SGK Kod-2 ‘den giriş yapıldığından bu güne kadar da Bağkur primi ödemesi çıkartıldı(burada çakışma var). Daha da kötüsü Mart ayında verdiğim dilekçenin geçersiz olacağı, Bağkur borçlarımı ödedikten sonra tekrar çıkış yapıp tahsis talebinde bulunmam gerektiği Muğla SGK’daki memur tarafından bana iletildi.
  Bu karmaşık durumu çözmek ve oluşabilecek mağduriyetimi gidermek için bir yöntem, yol gösteriliciğiniz olacaksa çok memnun olurum.

  Yanıtla
  • Merhaba. Maalesef emeklilik genelgesinde de belirtilen hükümler bu şekilde. SGK doğrusunu uygulamış ama tabi geç yapıldığı için mağduriyetiniz söz konusu. Maalesef bunun için de yapılacak bir şey yok.

   Yanıtla
 2. Merhaba,
  Ben 2020 kasım ayından 2023 mayıs ayına kadar yaklaşık 25 aylık bağ-kurlu olarak görünüyorum. Bağkurdan kaydımın olmasını istemediğim için bu süreçte hiç prim ödemesi yapmadım. 2023 mayıs ayı itibariyle de SGK kaydım yeniden aktif oldu. Çalıştığım şirket tarafından tamamlayıcı özel sağlık sigortası girişim var fakat bağkur borcum olduğu için kullanamadığımı öğrendim bağkur’dan nasıl kurtulabilirim. SGK kaydım olmasına rağmen neden sağlık haklarımdan yararlanamıyorum? Bu durumda ne yapmam gerekir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. Merhabalar,
  Prim Borç: 5.842,07 TL
  Ceza: 2.062,52 TL
  Prim Borç Ay Sayısı: 6 Ay.

  Ben adıma olan şirketimi devrettim ve 4B’den artık yararlanmıyorum zaten hiç yararlanmakta istemedim ama bilgisiz olduğum döneme denk geldi. Ben bu borcu ödemek istemiyorum. Şu an 4A sigortalı işte çalışıyorum zaten. Bu borcu sildirmek için ne yapabilirim? Vazgeçmem mümkün mü primlerimden? Cevabınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 4. Merhaba, sgk başlangıcım 25.05.1995 ve 5611 pirim günü ile 25.08.2017de Bağ-Kur’a geçtim. Bağkur pirimlerini sildiriyordum fakat silinmeyen 1116 Bağkur pirim günüm var, bu durumda ne yapmalıyım son 7 yıl konusunda sgk üzerinden emeklilik hakkım varmı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur 1260 günü geçmediyse şartlarınız SSK kapsamında devam eder. Bağkuru ödeyip fazla gecikmeden SSK kapsamında emeklilik talebi verebilirsiniz.

   Yanıtla
 5. Merhaba ömer bey 08/07/1994 SGK girişim var SGK dan 5823 iş günüm var 24/08/2018de bağkura geçtim tek bir gün ödeme yapmadım 01/05/2021 yılına kadar tüm borçlar silinmiş o tarihten bu güne 23aylik borç çıkıyor eyt günlerim doldu bağkur borç sildiremiyorum SGK emekli olmak için nasıl bir yol izlemeliyim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Borcu ödemeniz gerek. Yapılandırma kapsamında ödeyip emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Sildirme düzenlemesi 7440 Sayılı torba yasada yer almadı.

   Yanıtla
 6. Benim 7000 günüm var bağkur biçim yüzünden emekli olamıyorum.bağkur borcumu acil olarak nasıl sildire bilirim.8 yıldan beri bekliyorum saten.şimdide bağkur borcuna taktılar beni

  Yanıtla
 7. 01.08.2023 tarihinde işyeri açtığım için bağkura geçmiş bulunmaktayım hiç ödeme yapmadım
  EYT çıktığı için emekli hakkı kazandım bağkur ödemeden sildirebilirmiyim teşekkürler

  Yanıtla
 8. Merhaba, 01.12.1993 ssk girişim var 5.950 prim günüm var. 01.10.2015 bağkur girişi var. Arada bağkur gün sildirme yaptım. Şuan ödenmiş 1050 gün bağkur primi var. Şuan ödeme yapmadığım günler için Bağkur 50.000 tl borç çıkarıyor sistem, nasıl bir yol izlemeliyim.

  Yanıtla
 9. 4975 SSK primim var .
  2880 bagkur toplamda 7855 bagkurumu sildirip ssk daki primleri borçlanıp 5000 e tamamlayınca emekli olabilir miyim. 1997 girişliyim halen bağkurluyum.

  Yanıtla
   • 1260 günden az ise ne oluyor acaba ben 95 girişliyim mesela 7500 gün primim var sgk dan en son borç sildirmede bağkur sildirdim oradan buraya 21 ay gözüküyor bu durum da ya bağkur u bekleyeceğim ya da silinme kanununu doğru mu ?

    Yanıtla
 10. merhaba 2018 ve 2019 yıllarına ait 13 ay 25 gün bağ kur borcum var bu otomatik silinir mi yada başvuru taparak sildirmem mümkün mü?

  Yanıtla
 11. merhabalar hocam
  07-09-1970 doğumluyum
  4a başlangıc tarihi:01/01/89
  prim ödeme gün sayısı:7731
  yaş:52yıl,3ay,26gün
  sigortalılık süresi:34yıl,0ay,2gün
  4b tescil başlangıç tarihi:29/05/2007
  4a uzun vade gün sayısı 5582
  4b uzun vade gün sayısı 2149
  bagkur borçlarımı ödeyemedim 42.000 tl yakın borcum var ,daha önce ki yapılandırmada taksitlerimi de ödeyemedim kurum otomatik gün silmiş
  bu konuda benim nasıl bir yol izlemem lazım

  Yanıtla
   • aslında ssk dan gün ve yaşım tutmasına rağmen emekli olamıyorum son 7 yıl da bağkur günüm fazla olduğu için 9000 güne tamamlamam gerekiyor ssk den emekli olabilmem içi ne yapmalıyım

    Yanıtla
 12. 20 aylık bağkur borcum var. SSK prim günüm 5675 . Bağkur borcu yüzünden eyt’den faydalanamıyorum. Bu borcu nasıl sildirebilirim. Sürekl, af çıkıyordu ama 2022 de cıkmadı. Bir çözüm varmı ? Teşekkürler.

  Yanıtla
   • İyi geceler Ömer bey .
    Ben 1998 den 2014 de kadar 4a sigortalı olarak 4900 çalıştım (EYT )liyim . ..2017 den 2023 e kadar lmt. şirket. ortağı olarak gözüktüm.şimdi şirketi devr ettim ,bana Bağkur borcu çıktı hiç ödemedim ,ben Bağ-Kur’lu gözüktüğüm için (EYT)den emekli olamıyorum.bu bağkurdan nasıl günleri silebilirim 4a dan nasıl emekli olurum bağlından nasıl kurtulup emekli olabilirim ..şimdiden çok teşekkür ederim .

    Yanıtla
    • Merhaba. Sildirme düzenlemesi çıkarsa bağkuru sildirirsiniz. Bu durumda son 2520 güne bakmak gerekir. Son 2520 gün bağkur silindikten sonra ssk olursa emekli olursunuz SSK’dan.

     Yanıtla
   • Merhaba Ömer Bey..
    Benim durumum da Sedat Bey ile aynı..
    Sedat Bey e 2 Ocakta cevap yazmışsınız.. Aradan 2 ay geçti Bu arada deprem felaketi oldu.. torba yasa hala çıkmadı.. Bağkur borçlarının silinmesine ihtiyacımız var. Hükümetin kararı sizce Değişir mi? ne olur? Saygılarımla

    Yanıtla
 13. Mehaba, şuanda 4a üzerinden eyt sayesinde emekli olabiliyorum. Ama 38 bin tl bağkur borcum olduğu için emekli olamıyorum daha öncesinde 1100 gün bağkurda prim günüm bulunmakta. Bu borcu ödemeden ssk üzerinden emekli olabilmek için ne yapmam gerekiyor. Yorumlara baktığımda bağkur borcunu sildirenler gördüm bu işlem nasıl yapılıyor ve silme işlemi yaparsam ssk’dan emekli olabilir miyim ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer bağkur primlerine ihtiyacınız yoksa sildirmek için torba yasayı beklemeniz lazım. Primleri her zaman sildirebilmek mümkün değil maalesef.

   Yanıtla
 14. MErhaba,
  1974 doğumlu erkeğim.
  25.08.1998 SSK girişim, 2 kere Bağkur sildirme işlemi yaptım.
  SSK 25.08.1998 27.12.2013 5523
  SSK 5.09.2014 18.10.2014 44
  SSK 15.12.2014 30.09.2017 1006
  Bağkur 20.04.2018 31.03.2019 341
  Bağkur 1.05.2021 31.12.2022 600 ödenmemiş durumda
  Torba yasada Bağkur sildirme işlemi yaparsam.
  Son 7 yılda sigorta gün sayım 634gün Bağkur Gün sayım 341 oluyor. Sigorta fazla olduğu için Askerlik borçlanması ile (25 yılı tamamlamak için) emekli olabilir miyim. Yoksa artık 9.000 güne mi tabiyim.
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. 2520 gün geriye giderek bakılır hizmete. 7 yıl giderek değil. Silinse bile bu şekilde hesaplamalısınız. 2520 gün geriye gittiğinizde SSK 1260 günden fazla ise sskya göre hesaplayacaksınız.

   Yanıtla
 15. merhaba, 1972 eylül ayı doğumluyum 1997 ekim ayı sigorta girişliyim 2006 yılına kadar 850 gün sgk prim günüm var (asgari ücretten beyan edilmiş) 2007 – 2018 yılları arası bir fiil esnaf bağkuru ödedim (3.940 gün) 2018 yılında vergi mükellefiyetim devam ederken SGK prim ödemesine geçtim ara ara 840 pirim günüm oluştu(asgari ücretten beyan edilmiş) her ikisinin toplamı 5630 gün EYT kapsamında 5400 gün 50 yaş (Bayan) haddinden Bağkur’dan kısmi emekli olabiliyormuyum veya son 3.5 yıl kapsamında sgk primimi devam ettirip 420 gün çalışıp SGK dan emekli olabiliyormuyum ayrıca SGK emekliliği bekleyip pirim ödemeye değermi bu konularda bilgi verebilirseniz çok teşekür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. 5400 konusu henüz net değil. Ancak son 7 yıllık hizmetin 3,5 yıldan fazlası ssk olursa 5000 günle ssk kapsamında emekli olabileceğiniz şu an elimizdeki kesin bilgi.

   Yanıtla
 16. Merhaba.. 1998 yılı bağkur girişliyim. Ödeyemediğim için bağkur borcumu(yaklaşık 4000 gün) sildirdim. Şu anda 3750 gün sigortam var. askerlik borçlanması yaptığımda 4300 günüm oluyor. EYT için daha önce sildirdiğim bağkur borçlanmasını tekrar ödeme şansım olur mu? EYT için 700 gün eksiğim var kısmi olarak borçlanma yapabilirmiyim. Cevaplarsanız çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 17. İYİ GÜNLER ARALIK 2022 İTİBARİ İLE 21 AY PRİM BORCUM VAR SİLDİREBİLİYORMUYUM(24 AYDAN AZI SİLMİYORLAR DİYE BİLİYORUM) EN DOĞRU BİLGİYİ VEREBİLİRMİSİNİZ

  Yanıtla
 18. Merhaba
  Babamın bagkurlu olarak edevlet uzerinden 1175 günü ve 38 bin tl borcu görünüyordu.borc sildirmek için bagkura gittim borcu sildiklerini soylediler..1 gün sonra edevlette baktim babamın 1175 günü 0 gün olarak görünüyor..borc silinince yatırılan prim olan 1175 gündemi siliniyor
  Lütfen cevap

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet borçlu dönemlere ait hizmetler de dondurulur. bunu gelecek yapılandırma kanunu kapsamında ihya edebilirsiniz.

   Yanıtla
 19. Merhaba; 1998/ haziran ssk girişliyim. 2018 ocak-2022 eylül arasında 4/b sigorta kaydım var ve hiç bağkur primi ödemedim. 2022 ekim itibariyle 4/A ssk’ lıyım. 2018/ kasımda doğum yaptım. 2022 / Aralıkta, 4/A kapsamında yapacağım 2018/kasım-2022/eylül arası dönemi doğum borçlanması sonrası, bu tarih aralığı bağkur borcum silinir mi?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 20. Merhaba Hocam,
  bir grup şirketinde çalışmaktayım, bu şirketlerden birinde sgk (sigortalıyken)sembolik olarak ortak olduğum diğer grup şirketine kesintisiz nakil yapıldı.7 yıl sgk primim yattı , 2015 yılında tekrar başka bir grup şirketine naklim yapıldı..kesintisiz olarak sgk primlerim ödendi.8534 prim günü sayısı var.Yaş tutuyor, gün sayısı tutuyor..Emeklilik dilekçemi verdim..SEn kendi şirketinde sgk yatırmışsın deyip 4b ‘ye aktarılarak emeklilik hakkım geciktirliyor ve bir yönüyle mağdur ediliyorum..Sizce ne yapmalıyım

  Yanıtla
 21. merhabalar
  25,08,2022 de eşimin üstüne bir şirket kurduk lakin işler istedigimz gibi gitmedi şirketi kapattık. şuan 4 aylık bagkur borcu görünüyor bunu ödemesek ne gibi sıkıntı olur acaba ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Yakında torba yasa gelecek. Büyük ihtimalle borç silme düzenlemesi de yer alacak. Sildirirsiniz. Yasa çıkmazsa gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder.

   Yanıtla
 22. Ben son yedi yılın 3bucuk yılını sigortalı çalıştım sonra işten ayrılınca Bakur devreye girdi iki yıldır borclaniyorum bu borcu sildirip eyt den yararlana bilirmiyim 1997 sigorta girişim 1974 doğumluyum toplam piri 8000 bingun

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur 3,5 yılı geçmediği sürece SSK’dan devam eder şartlar. Gelecek olan torba yasa ile bağkur borcunuzu sildirebilirsiniz.

   Yanıtla
 23. Merhaba Hocam, öncelikle kolaylıklar diliyorum. Birkaç sorum olacak cevaplarsanız çok makbule geçer.

  Şahısla ilgili bilgiler;
  Doğum Tarihi: 02.01.1964
  SKG’ye ilk girişi: 10.01.2003
  Bağ-Kur’a ilk girişi: 02.07.2010
  4A’da hizmet gün sayısı: 895
  4B’de hizmet gün sayısı: 4015

  1)Emekli olma yaşı kaçtır?
  2)Askerlik borçlanması, emekliliği öne çeker mi, çekerse kaç gün öne çeker?(Not:18 ay askerlik yaptı)
  3)4A’dan 4B’ye geçiş yapabilir mi, geçiş yapma şartları nedir, eğer geçiş yaparsa avantajı olur mu?
  4)Bağ-Kur(Tarım)’da pirim ödeyen bir kişi, ödenen primlerini (parasal) değer olarak ne kadar, veyahut yüzde kaçı geri alabilir?
  5)Bağ-Kur(Tarım)’da pirim borcu 9000 TL olan kişinin borcunu ödemeden 4B hizmeti dondurabilir mi?
  6)AYRICA bu kişi ile ilgili EN AVANTAJLI nasıl bir yol izlenilebilir?
  (GÖRÜŞ VE ÖNERİNİZ)

  SAYGILARIMLA…

  Yanıtla
  • Merhaba. Cinsiyet belirtmemişsiniz ama sanırım kendiniz için soruyorsunuz.
   1-SSK kapsamında 7000 gün 60 yaş, bağkur kapsamında 9000 gün 60 yaş,
   2-Askerlik borçlanması emeklilik şartlarını değiştirmez. Sadece prim gün sayısına ilave edilir.
   3- Şartlar dediğim gibi. Maaş olarak bir farkı yok.
   4-Bu sorunuzu anlamadım :).
   5- Yasal düzenleme çıkarsa silinebilir. İsteğe bağlı sildirme yok.
   6-SSK en mantıklısı. 60 yaş 7000 gün şartını sağlaması mantıklı kısaca.

   Yanıtla
 24. SGK 4A Kapsamında emeklilik için gerekli tüm şartları fazlası ile tamamlamış bulunmaktayım. Emekli olabilmem için kuruma başvurduğumda, Vergi dairesi tarafından reesen terki olan şirketteki ortaklığımın ticaret odasında göründüğü için bağ kur borcumun olduğu ve bu borcu ödemeden emekli olamayacağım söylendi.
  Ödeme gücüm olmadığından bu konuda başkaca yapılabilecek bir şeyler var mıdır

  Yanıtla
  • Merhaba. Torba yasanın çıkmasını bekleyin. En geç 1-2 ay içerisinde yasalaşmasını bekliyorunuz. İlgili yasa ile borçlarınızı sildirebilirsiniz.

   Yanıtla
 25. Bir sene önce şahıs şirketi kurdum , hiç bagkur odemedim , şimdi borcum 22 bin olmuş, bu borcu nasıl sildirebilirim?

  Yanıtla
 26. İyi günler, benim bir şahıs şirketim var ve aynı zamanda Genç Girişimci Teşvik uygulamasından faydalanıyorum. Bağkur borçlarımın bir yıl süreyle hazine tarafından karşılanması gerekiyor fakat borç sorgulama yaptığımda ödenmemiş gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Gerekli belgelerle SGK’ya başvurdunuz mu genç girişimci teşviki için. Vergi dairesinden aldığınız yazı ve dilekçe ile SGK’ya başvurmanız ve SGK’nın bunu sisteme tanımlaması gerekiyor. Teşvik otomatik oluşmuyor.

   Yanıtla
Yorum yapın