Bakıcı Sigortası Teşviki, Prim Hesaplama 2022

413

Bakıcı sigortası için ödenecek prim tutarı brüt maaş üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigortası primleri asgari ücrete bağlı olarak artıyor. 2022 yılına ilişkin brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arası ödenecek bakıcıya sigorta 2022 prim tutarları da belli oldu.

Bu yazımızda 2022 bakıcı sigorta primleri ve bebek bakıcısı sigorta primi hesaplamasını nasıl yapılır, hasta ve bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılır konusunda bilgi edinebilir ve evde bakıcı sigortası 2022 başvurusu nereye ve nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu nedir ?

Bebek bakıcı, hasta bakıcısı gibi ev hizmetlerinde ücret karşılığı çalıştırılanların sigortalı yapılması kanunen zorunludur. Sigorta yapılmadığının tespiti durumunda çalıştıran kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ağır cezalar uygulanmaktadır. Sigorta için başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Kanunen fiili olarak çalıştırmış olduğunuz bakıcılara sigorta zorunluluğu vardır.  Bu kapsamda sigortalıyı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek ve prim ödemelerini yapmak çok kolaydır. Bakıcıların sigortası ev hizmetlerinde 10 günden fazla diğer adı ile Ek9 kapsamında yapılıyor. Gerekli belgeler ise başvuru formu, çalışan ve işveren kimlik fotokopisi. Bir kere formu verdikten sonra artık bakıcının çıkışını vermediğiniz sürece primler her ay otomatik olarak tahakkuk ediyor.

Başvuru konusunda izlemeniz gereken yol, başvuru için istenen evraklar, başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Hem hasta bakıcısı hem de bebek bakıcısı için ödenecek aylık sigorta primleri, teşvik şartları ve başvuru hükümleri bu yazımızda belirtildiği gibidir. Bir fark bulunmamaktadır.

Bakıcı sigorta teşvik 2022

Bakıcıya sigorta için yararlanabileceğiniz üç önemli sigorta teşviki bulunmaktadır. Bu üç teşvikten yararlanabilmek için aranan temel şart prim ödemelerini düzenli ve vadesinde yapmak ve geçmiş dönem sigorta prim borcunuzun bulunmamasıdır. Onun haricinde bakıcılara sigorta teşvik özel şartları herbir teşvik için aşağıda belirtilmiştir.

5510-5 puanlık indirim teşviği

Bu teşvikten yararlanabilmek için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Onun haricinde bir şart aranmaz. Bu teşvikten yararlanabilmek için ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki  Teşvikler kısmında 551081. madde teşvik kutucuğunu her durumda işaretleyin.

6111 sayılı kanun teşvik şartları 2022

Bebek bakıcısı sigortası, çocuk bakıcısı sigortası, hasta bakıcı sigortası v.s. gibi ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin en çok yararlandıkları teşviklerin başında gelir. Bu kapsamda evde çalışana sigorta teşvikinden yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız kişinin işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönem içerisinde sigortalı çalışmasının olmaması,
 • Başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması ( bayanlar için yaş şartı aranmaz) gerekiyor.
 • Eğer bakıcı teşvik şartlarını sağlıyorsanız 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz.
 • Bakıcıların sigortasını başlatmadan önce İŞKUR kaydını da yaparsanız ilave olarak 6 ay daha teşvik hakkınız olur.
 • Bu durumda toplamda 30 ay bakıcı için sigorta teşvikinden yararlanabilirsiniz.
 • Bu bakıcı teşviki için gerekli şartları sağlıyorsanız ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki 4447/10. madde kısmını kesinlikle işaretlemelisiniz.

27103 sayılı kanun 2022

Evde bakıcı sgk teşvikleri arasında en önemlisi diyebiliriz. Hem normal işverenlerin yararlanabildikleri hem de evde bakıcıya sigorta yapanların yararlanabildikleri bu teşvik 700 TL bakıcı teşviği olarak da adlandırıldı ve ilk defa 2018 yılında uygulanmaya başlandı. Bu teşvikten yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız bakıcının işe başlama tarihinden önceki son 3 ay içerisinde 10 günden fazla ssk, bağkur çalışmasının olmaması,
 • İŞKUR kaydının olması gerekiyor.
 • Eğer bu şartları sağlıyorsanız primlerin tamamı İşkur bakıcı desteği olarak da adlandırılan bu teşvik kapsamında 15 ay süre ile devlet tarafından karşılanır.
 • Bu kapsamda normalde teşvikten yararlanma süresi 12 ay. Ancak işe aldığınız kişi 18-25 yaş arası erkekse ya da bayansa ( bayanlarda yaş şartı aranmaz) ya da engelli ise teşvik süresi 18 ay olarak uygulanır.
 • Bu teşvikten yararlanmak için ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki Teşvikler kısmında 4447-19. madde kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Yoksa kendiniz ekleyin. Teşvik için ayrıntılı bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2022

Yukarıda da belirttiğim üzere evde bakıcı sigortası prim tutarları brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigorta primi hesaplama ve aylık ödenecek prim tutarları işveren olarak hangi teşvikten yararlandığınıza ve prim ödemelerini düzenli yapmanıza göre farklılık gösterir.

Teşvik durumuna göre bebek bakıcısı sigorta hesaplaması ve aylık ödenecek tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır. Bu primler aynı zamanda yabancı çalışanlar için de geçerlidir. Bakıcı prim tutarları aşağıdaki gibidir. Bakıcılar haricindeki diğer ev hizmetleri çalışanlarının aylık sigorta primleri ile ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplamasını öğrenmek için  ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız, geçmiş dönem sigorta prim borcunuz varsa aylık ödeyeceğiniz prim tutarı brüt ücretin %37,5’i olur. Bu kapsamda aylık olarak ödenecek prim tutarı: 1876,50 TL,
 • Prim ödemelerinizi düzenli ödüyorsanız ve geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa 5510/5 puanlık indirimle birlikte brüt ücretin %32,5’i oranında ödeme yaparsınız. Bu kapsamda aylık prim tutarı 2022 yılında: 1.626,30 TL olacaktır.
 • Eğer 4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun) sigorta teşvikinden yararlanıyorsanız brüt ücretin %17’si oranında prim ödemesi yaparsınız. Bu kapsamda aylık olarak ödeyeceğiniz prim tutarı ise 850,68 TL olacaktır. ( Teşvik şartları aşağıdadır)
 • Eğer işveren olarak ve işe alınacak bakıcı olarak 4447-19. madde teşvik ( 7103 sayılı kanun) şartlarını sağlıyorsanız bu durumda 3. aydan itibaren 15 ay süre ile hiç prim ödemeden sigortalınızı çalıştırabilirsiniz. ( teşvik şartları aşağıdadır)
 • Yarım gün bakıcı için ödenecek sigorta primleri için yukarıda belirtilen aylık sigorta ödemesini 30’a bölüm çalışma olan gün ile çarparak aylık bazda ödeyeceğiniz sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2022

Türkiye’de hem hasta bakımı hem de bebek bakımı için yabancı uyruklu bakıcılar yoğun olarak çalıştırılmakta. Dolayısıyla onlar adına bakıcı sigortası hesaplaması de merak edilmekte. Yabancı bakıcı teşvikleri ve ödenecek aylık prim tutarları oturma izni olması koşulu ile aynen yukarıdaki gibidir. Türk çalışanlar ile arada bir fark bulunmamaktadır.

Hasta bakıcı ücretleri ne kadar ?

Bebek ya da hasta bakıcısına ödenecek en düşük net maaş asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun dışında ödenmesi gereken aylık maaş tutarları ise çalıştıracak kişi ile bakıcı arasındaki sözleşmeye göre farklılık gösterebilmektedir. Hem asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken net maaş hem de ortalama maaş tutarlarına bakıcı ücretleri ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı teşvik şartları nelerdir ?

Evde çocuk bakımı projesi kapsamında gerekli şartları sağlayan annelerin bakıcı parası eğitimli bakıcı teşviki kapsamında devlet tarafından karşılanmaktadır. Evde çocuk bakımı sgk ödemesi desteğinden yararlanabilmeniz için genel olarak sağlamanız gereken bakıcı teşvikinden yararlanma şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Annenin ssk kapsamında ve aktif olarak çalışıyor olması,
 • Bakıcının Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bakıcı sertifikası sahibi olması,
 • Çocuğun 0-24 ay arasında olması,
 • Proje için belirlenen illerden birisinde ikamet ediyor olması gerekiyor.
 • Başvuru yapmak ve daha detaylı bilgi edinmek için çalışan annelere destek nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

413 Yorum
 1. Deniz

  İşveren olarak ben görünüyorum. Sigortaları ödendiği sürece yine de çıkış yaptırmak gerekiyor mu?

 2. Deniz

  Merhaba, eylül ayında babama bakılması için Türkmenistanlı bakıcımıza çalışma izni aldık. 20 eylül de sigorta girişi yapıldı. Daha önce sigorta girişi olduğu için 4447-10.madde teşviğinden yaralanamadık. 4447-19.madde teşviği de o zaman biteceği için uygulanmadı. 4447-19.madde teşviğinden faydalanmak için dilekçe vermek istiyoruz. Fakat bu arada babam vefat etti. Anneme yardımcı olması için bakıcımızı haziran ayına kadar tutmak istiyoruz. 4447-19.madde teşviğinden faydalanmak için dilekçe vermediğimizde sorun olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız öldüyse ve kişi babanız adına kayıtlı ise çıkışını vermeniz gerekmekte ölüm tarihi itibariyle. Sonrasında anneniz adına ev hizmetleri başvurusu yapmanız lazım. Bu durumda herhangi bir teşvikten yararlanamazsınız.

 3. Muammer

  Merhabalar Ömer bey
  24 ay diye aklimda kalmis ama

  Bir ek9 dan yararlanan işten çıkışı verince işsizlik maasi alabilir mi

  1. Ömer Meriç

   24 ay olmaz. En fazla 18 ay. Evet işveren tarafından çıkış yapılırsa işsizlik maaşı ödenir.

 4. muammer

  ömer bey öncelikle cok tesekürler .
  bakıcı teşviki süresi ne kadar süresi kac aydır. birde ilk 3 ayı biz yatırmıştık o süreden sayılıyor mu .
  birde bakıcı işveren sgk lı olmak zorunda mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk 3 ay teşvikten yararlanma hakkınızdan düşüyor. 18 ay ya da 15 ay normalde yararlanma süresi. Size verilen teşvik süresi neydi?

 5. Muammer

  Cocuk Bakici ek9 desteginden bir yil yararlandim 31.12.2020 de sona erecekti acaba devam eder mi

  1. Ömer Meriç

   Merbaba. Devam ediyor. 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldı. Siz yararlanma hakkınız olan süre kadar yararlanırsınız.

 6. Aysu

  Merhaba, yabancı çalıma izni aldığımız bakıcımız var, Eylül 14 ünd sgk ya basvurduğumuzda 4447/10.maddesinden yaralanamadığımızı söylemişlerdi. Girişi eylül ayında yapılmıştı, 4447/19.maddesi biteceği için onunda bir anlamı olmadığını söylediler. (ayrıcasgk başvuru formunda da yoktu). Şimdi 4447/19.maddesi uzamış ona başvurabilir miyiz. Başvurduğumuzda geçmiş ödediğimz 3 ay sayılır mı yoksa tekrar 3 ay tam ödeyip sonrasına mı teşvik başlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçede tescil tarihi itibariyle yararlanmak istediğinizi ve tescilin buna göre güncellenmesini talep edin. 4447/19. madde kapsamında zaten ilk 3 ay prim ödeniyor. 3. aydan sonra yararlanmaya başlayabilirsiniz.

 7. Hasanaari

  Merhaba çocuğum için bakici çalıştırmak istiyorum biriyle anlaştık daha önce hiç bi yerde çalışmamış sigortasida yok. Calistiracagimiz bayan sigorta yaptırmak istiyor . Hangi teşvik lerden yararlanabiliriz hangi yolları önerirsiniz ocak ayında sigortasını başlatmayı düşünüyorum iştir basvurusuda yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm bu sorularınızın cevabı yazımızda ayrıntıları ile mevcut. Göz gezdirin, kafanıza takılanları sorabilirsiniz yine.

 8. fatih durum

  Merhaba Ömer Bey,
  Öncelikle bu kadar insana yardımcı oluyorsunuz çok teşekkür ederiz.
  Allah size sağlık sıhhat versin :D.

  Bakıcımız için mayıs 2019 da 4447/19 dan faydalanmıştık.
  Sgk ile görüştüm teşvik bu ay sonunda bitiyor. Daha önceden size ve sgk ya teşvik bittikten sonra işten çıkışını verip sonra 3 ay bekledikten sonra yine aynı bakıcıyı eşimin üstüne sigortalayarak aynı teşvikten yararlanabileceğim bilginisini hem siz hem de sgk doğrulamıştı. Fakat bugün görüştüğümde teşvikin bakıcı bazlı olduğunu ve aynı teşvikten yararlandırmak istendiğinde daha önce bir teşvikten yararlanıldığı için hata verebileceğini söylediler.
  Bu konuda bir değişiklik oldu mu acaba?
  Ben bu ay sonu işten çıkış verip mart ayında eşimin üzerine aynı teşvikten yararlanmak istiyorum.

  ikinci soru olarak da;
  Çıkışı 31 aralıka kadar vermez isem ocak ayında borç yansır mı acaba?
  Eğer yansırsa ben 31 aralıkta gidip iş çıkışını vereyim diyorum hocam.
  Bu sorduklarım dışında sizin de bir öneriniz varsa onu da belirtebilirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Teşekkür ederim:).
   7103 teşvikte sigortalı bazlı bakmıyor sistem diye biliyorum. Yani daha önce yararlanmışsa yararlanamaz diye bir husus ben genelgede görmedim. Sonradan eklendi mi onu bilmiyorum. 31 aralıkta çıkış verirseniz ve teşvikten yararlanma için son ay Aralık ayı ise borç çıkmaz.

 9. Turkan

  Merhaba ömer bey ben türkan birşey soracaktım siz ve bilen arkadaşlar varsa yazarlarsa çok sevinirim aralik ayı için evde cocuk bakimi için 4447 19 maddeden başvuru yapmak için cuma günü sgk ya gittim başvuru tarihinden ongun öncesinden bu ay için yararlanabilirsiniz dediler yani ise başlama tarihim aralik 1 ,ama başvuru tarihimi bende henüz yapmadım ,yararlanabiliyor sam hemen bugün yapicam, yararlanmıyorsam ocakta ayında yapicam lütfen hangisi doğru acil cevap verirseniz çok sevinirim ,şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe girişi takip eden ay sonuna kadar yapabiliyorsunuz girişi. Aralık ayı için giriş yapılabilir. Sıkıntı yok.

 10. Şener

  Iyi aksamlar yanımda bakıcı çalışmakda .3 ay sigortasinı ben odedim 30.12.2020 sonuna kadar da teşvikden yararlandım .teşvik uzatildı diyorlar ama karşıyaka ssk bana uzatılmadı diyor. Ay sonu çıkışını verecegim . Prim ödememek için .ne yapmalıyim hocam bekliyeyim mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaç ay yararlandınız? Teşvikten yararlanma süreniz kadar yararlandıysanız sizin için bir uzama olmaz.

 11. Serap Güven

  Merhabalar,
  Bakcımızı 2 ay önce ücretsiz izne çıkarmıştık. Sgk her ya gidip, dilekçe veriyoruz bunun için. Ama bakıcımız ısrarla ücretsiz izin parasını alamdıgını bizim V2 formumu ne onu doldurmamız gerektiğini söylüyor. Sgk ya ısrarla sorduk ücretsiz izne çıkarma dikelçesi dışında bişi yapmamız gerektiğini söylüyorlar. Ama bayna parasınıda alamıyor. araştırın dedik nereye başvuracaksak vuralım ama sadece işkura gitmişler ordada sizin yapcanız bişi yok işvereniniz yapcak demişler. Ne yapcamızı şaşırdık? Destek parasını alması için ne yapmamız gerek? Tşk.ler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşverenler sgk işveren sisteminden başvuruyor ama ev hizmetleri için nasıl nasıl başvuru oluyor bilmiyorum inanın.

 12. Necla

  İyi günler Ömer Bey, bebek bakıcısı olarak 13 aydır ek 9 madde 19’dan yararlanıyorum. Şu an kullandığım teşvik 13 ay mı 15 aya tamamlanacak mı? Bu teşvikten yararlanmam bitince başka bir ailede bebek bakıcılığı yapacağım. Tekrar ek 9 madde 19’dan yararlanabilir miyim? Kusura bakmayın uzun oldu ama bir sorum daha var, eğer madde 19 dan tekrar yararlanabiliyorsam o teşvikten yararlandıktan sonra emekliliğimi tamamlamak amaçlı ek 9 madde 10’dan 1 yıl daha yararlanma şansım olur mu? Şimdiden teşekkürler Ömer Bey.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten kalan süre kadar yararlanma hakkınız var. Diğer işyerinde teşvikten yararlanmak için 3 ay işsiz kalmanız ve daha sonra girişinizin yapılması gerekiyor. Bu durumda yeni işyerinde de teşvikten yararlanmış olursunuz.

 13. Kerem Olçum

  Ömer Bey iyi günler,
  Aslında sorum Kübra Barut Hanımefendi ile çok benzerdi. Cevabı, yani 4447/19 teşviğinin uzatıldığını duyunca da mutlu oldum. Bugün yapılması gereken bir işlem olup olmadığını öğrenmek için SGK’ya gittim, fakat böyle bir yazı ya gelmediğini ya da kararname/tebliğ yayınlanmadığını ilettiler. Sizde detay bilgi var mıdır? Kararname ya da tebliğ var mıdır? Sanırım yayınlandıktan sonra hiç bir aksiyon almadan otomatik devam edecek teşvik diye anlıyorum?
  Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süre uzatıldı. Birşey yapmanız gerekmiyor. SGK otomatik uzatacak. Düzenleme 7256 sayılı yasada yer almıştı. 17 Kasımda yayımlanmıştı. SGK bununla ilgili genelgeyi ayrıca çıkartacaktır.

 14. Nazlı Erdoğar

  Merhaba ben bakıcımız için 2019 Aralık’tan beri 27103 yani 4447/19.madde teşvikinden faydalanıyorum. Teşvik bu ay son, yorumlarda 2023’e kadar uzatılacağını yazmışsınız ancak Ulucanlar SGK ile görüştüm ve henüz böyle bir uzatma olmadığını söylediler. Kesinliğini yazılı olarak görebileceğimiz bir yer var mıdır? Uzatılacaksa bizim Ocak ayı için herhangi bişey yapmamız gerekecek mi? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 17 Kasım 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7256 Sayılı yasada var düzenleme. Bakabilirsiniz.

 15. Turkan

  Merhaba ömer bey kusura bakmayın tekrar rahatsız ediyorum öncelikle çok teşekkür ederim hemen dönüş yaptığınız için .yorumları okuduğumda şöyle birşeyle karşılaştım ilkdefa çocuk bakıcısı olarak çalışacak kişi ve işveren şartları sağlıyorsa ilk 3 ay 6111.maddeden yararlanıp 3 ay sonra 4447/19.maddeden yararlana bilirsiniz yazıyor .bu teşvikten yaralandıktan sonra tekrar 6111.maddeden geri kalan haklarımızdan yararlana bilirmiyim yoksa o teşvik hakkım bitmiş mi oluyor. Sadece 3 ay yararlanmış oluyorum ama o teşvikten yararlanma süresi 30 ay bilgi verirseniz çok sevinirim. Inanın ki sgk dan doğru dürüst cevap alamadım şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Türkan HANIM tekrar. Normalde ilk 3 ay 6111, sonraki 15 ay 27103 ve 30 aydan kalan süre kadar yine 6111 olabilir. Ancak ne yazık ki en son SGK sistemi buna izin vermiyordu. Bunu düzelttiler mi bilmiyorum inanın. Ama kanunen dediğim gibi yararlanma hakkınız var.

 16. Turkan

  Merhaba ömer bey iyiki varsınız,ben ikiz torunlarıma bakıcam ilk çocukları ne ben nede onlar teşviklerden yararlanmadık.sorum şöyle 1.4447 19 madde den 15 oğlum adına yararlanıp 3 ay ssk ödemeden daha sonra gelinim adına da yapıp 15 daha yararlanabilirmiyim. 2.sorum Ve daha sonra 6 ay ssk siz bekleyip 4447 10 maddeden hıc yararlanmadigim için ondada 30 ay yararlanabilirmiyim .bu süre zarfında emeklilik yaşım çok geçmiş olacak ancak prim eksik sizce prim için hagisi daha iyi olur şimdiden tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Estağfurullah siz iyi ki varsınız:). Dediğiniz gibi yapabilirsiniz evet. Ama daha önce 4447/10. maddeden yararlanmamış olmamanız gerekmektedir.

 17. Gürkan

  Ömer bey merhabalar tekrardan, bakıcı değişikliği ile ilgili soruma , bakıcı esasına göre değişiklik.gosterir demişsiniz, bakıcı değişikliğinde yararlanılan teşvik kaldığı yerden devam ederim, yani 3 ay kendimiz ödedik, 6 ay çalıştı, işten ayrıldı, yeni bakici kalan 12 aylık teşvikten kaldığı yerden yararlanmaya devam edebilir mi, edemez ise yeni bakıcıya başka teşvik verilir mi, çünkü ilk işveren statüsünü kaybetmiş olacağız ,

  Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederiz,

  1. Ömer Meriç

   Gürkan Bey,
   İkinci bakıcı için zaten işveren olarak şartı sağlamıyorsunuz. Ama şöyle yapabilirsiniz. Eşiniz adına açarsınız ev hizmetleri tescilini. Bu durumda yeni bakıcı şartları sağlıyorsa teşvikten yararlanabilir.

 18. Gürkan

  Ömer bey merhabalar, biz bebek icin bakıcı almak istiyoruz, çalışan annelere verilen 300 Euro Luk teşvikten yararlanacagiz , ayrıca sigorta tesvikine de başvuracağız , ancak arada bakıcı değişikliği olabilir, çünkü yabancı bakicimiz 6 ay sonra ülkeye giriş yapacak, eğer bakıcı değişikliği olursa sigorta tesfikinden yararlanmaya devam edebilir miyiz acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta teşviki bakıcı esasında verilir. Bakıcı değiştiğinde işveren ve bakıcı açısından şartlar tekrar değerlendirilir.

 19. Volkan

  Merhaba,

  5 yıldır 10 günden fazla süreli olarak bebek bakıcı çalıştırmaktayız. Şu ana kadar herhangi bir indirimden yararlanmadık. Bu şartlar için yararlanabileceğimiz bir uygulama var mıdır.

  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece 5510/5 puanlık indirim ve asgari ücret desteğinden yararlanırsınız. Zaten primleri düzenli ödüyorsanız o indirimden yararlanıyorsunuzdur.

 20. serap güven

  Merhaba Ömer Bey,
  iyisinizdir inşallah. Teşvik uzatılmış, bakıcımıza Ocak itibarıyle sigortalatmak için başvuru yapacagız. Eski iş yerınden ayrıldıgı için 3 aydır ücretsiz izindeymiş. Şimdi yeniden işkura başvurması mı gerekiyor teşvikten yararlanmamız için ilk sorum bu. İkincisi ise haberlerde şöyle bir bilgi var, “işe dönüş desteği, Sigortalı veya sigortasız çalıştırırken işten çıkardığı işçisini işe alan işverene ayda bin 324 lira destek verilecek.” bu aynı işçi için mi geçerli? Bakıcımızı işe aldıgımızda teşvikten mi bu destek mi yararlanalım? Başvruru süreri 31 aralıga kadarmış.
  Tşk.ler

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Teşekkür ederim iyiyim siz nasılsınız :). Eğer 27103 için şartları sağlıyorsanız o daha mantıklı. Bahsettiğiniz teşvikte primin bir kısmını siz ödüyorsunuz. O yüzden işe alacağınız kişi son 3 ay sigortasız olsun. Sonra İşkur kaydını yaparak işe girişini yapın. En az 15 ay teşvikten yararlanmış olursunuz. Ortalama şartına da dikkat edin bu arada.

 21. Kübra barut

  Merhaba ömer bey bakıcı şuanda hafta ici 5 gün çalışıyor ve 4447 19 madde teşviğinden temmuz ayından beri faydalanıyoruz ancak öncelikle bu teşvik aralikta bitiyordu uzatılacagı kesinleşti mi?ben bakıcıma ayda yaklaşık 20 gün çalıştığı icin 20 gün den sigorta yapmıştım doğrusu bu mudur yoksa 30 gün gibi mi yapmam gerekiyordu haksızlık mı oldu?diğer sorumda şu bakıcımla yaklaşık 8 ay sonra yatılı olarak devam etmek istiyorum onun sigortasını 30 günlük yapacağım ama teşvikten faydalanırken sigortalı gün sayısını arttırabilir miyim? Yoksa işten çıkarıp 3 ay bekleyip eşim adına yatılı olarak mi teşviğe başvurmam mantıklı olur? Umarım karışık olmamıştır şimdiden emeğiniz için çok teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Teşvik süresi uzatıldı. 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldı. İşçiyi çıkarmanıza gerek yok. Gün sayısını değiştirmek için dilekçe ile başvuru yapmanız lazım.

 22. Necla

  İyi günler çocuk bakıcılığı yapıyorum, ben daha önce 4447 ek 19. madden yararlandım, teşvik süresi doldu. Şimdi o iş yerinden ayrılıyorum, başka bir iş yerinde 4447 10. madden yararlanabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 6 ay sigortalı çalışmamanız gerekiyor. Ayrıca daha önce bu teşvikten başka bir işyerinde yararlanmamış olmanız gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız olur tabi ki.

 23. Gülen

  Ömer Bey merhaba, 2019 yılında bakıcımız için 27103 4447/19.madde teşviğinden eşim üzerinden kaydederek yararlanmıştık. 5 ay önce çıkış yaptırmıştık,
  1-şimdi bu teşviğin süresi 2023’e kadar uzadı mı?
  2- istediğimiz zaman 2021de yeniden kendi üzerimden bu teşvikten yararlanabilir miyim?
  3-ayrı bir soru ücretsiz izin süresinde SGK’ya ödemeleri devam ediyor mu?
  4- ücretsiz izin döneminde teşvikten yararlanılıyorsa daha sonra ek süre alınabiliyor mu?
  Çok teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Evet teşvik süresi uzayacak.
   2- Evet yararlanabilirsiniz.
   3-Ücretsiz izinde sigorta primi ödenmez.
   4-Ücretsiz izin dönemi teşvikten yararlanma süresine dahildir ve süreden düşer.

 24. ceylan

  2015 den bu yana sgk sız çocuk bakıcısı olarak çalışıyorum ama heran işten çıkarılabilir im çünkü evin pazar alışverişini yapmayı retettiğşm için mobing uygulandı. sgk sız çalıştığımı şikayet etmek istiyorum çalışırken mi şikayetim uygun olur yoksa işten çıkınca mı? Ne kadar tazminat alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merbaba. Çalışırken etmeniz daha uygun. Yerinde tespit olur ama inceleme biraz uzun sürer. Geç gelebilirler. Ne zamandır çalışıyorsunuz tam olarak?

 25. serap güven

  merhaba yeniden,
  bugun sgk ya gittik, bakıcımızın işten çıkarımı için yasak dediler. ücretsiz izne ayırabılıyormusuz oda destek alabılırmış devletten bı dilekçe verdıler bıze bakıcımıza vermek için. Bu işsizlik maaşı değil ama başka bir yardım sanırım.
  Ocak’ta işten çıkarm yapabılırısnız oda yasak uzatılmaz ise dediler. Ev hızmetlerındede işten çıkarım yasak mı, memur yanlış biliyor olabılır mı?tşk.ler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşten çıkarmalar yasak. Bildiğim adlarıyla ev hizmetleri de dahil. İşçi kendi isteği ile çıkabilir. Bu durumda da işsizlik maaşı ödenmez. Ücretsiz izne çıkarmanız durumunda pandemi ücretsiz izin desteğinden yararlanır.

 26. İpek G

  Yeniden merhaba Ömer Bey.önceki çalıştığım yerde sigortamı yaptıran bayan yanlış hatırlamıyorsam 3 yada 4 ay biz ödeyeceğiz sonraki primleri devlet ödeyecek demişti.bu durumda ikinci soruya verdiğiniz cevap oluyor sanırım.
  Birde ilk 3 ay işveren öder ise aylık prim tutarı nedir?teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   İlk 3 ay 900 TL civarı ödenir. Güncel prim tutarları yazımızda mevcut.

 27. İpek G

  Ömer Bey merhaba.Size iki sorum olacak.1-daha önce yaşlı bakım işinde çalıştım o zaman aile bana teşvikten yararlanıp sigorta yaptırmıştı.10 ay önce oradan ayrıldım bu süre içinde hiçbir şekilde sigortalı çalışmadım.başka bir yerde tekrar çalışmaya başlarsam çalışan olarak tekrar bu teşvikten faydalanabiliyormuyum?
  2-şimdi bir yerde çocuk bakıcısı olarak çalışmaya başlayacağım.benim için ve sigorta yaptıracak aile en avantajlı teşvik hangisi olur.teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İpek hanım.
   1- Eğer bu teşvik 6111 teşviki diğer adı ile 4447/10.madde teşviki ise sadece bir kez yararlanma hakkınız var. 27103 ise işveren şartları sağlıyorsa yeni işyerinde tekrar yararlanma hakkınız olur.
   2. En mantıklı teşvik 27103 yani 4447/19.madde teşviki. İşkur kaydınızı online olarak aktif hale getirin. İlk 3 ay prim ödenir. Sonraki 15 ayı devlet karşılar.

 28. emel

  bu tip durumlarda 27103 teşvikinden faydanıyor mu? ödemeyi gördüm 925,18 tl ödeme görünüyor fakat benim bildiğim teşvikten yararlanılması gerekmiyor mu?

  1. Ömer Meriç

   27103 teşvikte ilk 3 ay siz kendiniz ödüyorsunuz. Sonrasında devlet karşılıyor. Eğer şartları sağlıyorsanız ve teşvik tanımlaması yapıldıysa tabi.

 29. emel

  Ek9 diye aramalarda yazdığımda çıkmıyor bile

  1. Ömer Meriç

   Mobil bankacılık kullanıyorsanız sgk ödemeleri ek 9 10 günden fazla menüsünden bir borç sorgulaması yapın.

 30. emel

  merhaba

  ben 01/09/2020 tarihinde kesin kayıdı yaptırıp eğitimli bakıcının sgk girişini yaptırdım sigorta müdürlüğünden. aylık ödemesini halkbanktan yaptım kendisine. sigorta kısmını hiç anlamadım bilgilendirme hiçbir şekilde yapmadılar e devletten girince ödeyeceğiniz tutarı görüyorsunuz dedi teşvik hakkında da bilgi vermedi aylık bildirgeyi biz mi veriyoruz. Nasıl yapıcam bu durumu e devletten girdiğimde de bir şey elde edemedim. ödenecek tutarda görmüyorum sgk kısmında nasıl bir yol izlemem gerekiyor geç mi kaldım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta girişi 01.09.2020 tarihinde olduysa prim tahakkukun sistemde görünmesi gerekiyor. Ek 9 10 günden fazla menüsünden tc numaranız ile sorgulama yapın. Eğer borç çıkmıyorsa tekrar görüşelim.

 31. fatih durum

  Merhaba Ömer Bey,
  Size 3 sorum olacak.
  1-Bakıcımız için mayıs 2019 da 4447/19 dan faydalanmıştık.
  Hesaplamalarıma göre bu ay sonunda teşvik bitiyor.
  Fakat sgk ile görüştüğümde yıl sonuna kadar devam ettiğini söyledi.
  Bakıcım ile görüştüm 3 ay çıkışını verip sonrasında eşimin üzerine tekrar aynı teşvik ile devam etmeyi planlıyoruz eğer bu teşvik devam ederse. Etmezse nasıl bir öneri sunabilirsiniz?
  2-Bakıcımız bu ay hiç çalışmadı. Ücretsiz izin desteğine başvurmayı düşünüyorum bu ay için.
  Devlet bu desteği vermeye devam ediyor mu bu ay için?
  Eğer devam etmiyorsa boşyere bakıcının da sigortası bu aylık yanmasın.
  3- 2 nolu maddedeki eksik gün koduyla başvuru yaparsam 4447/19 için ek olarak 1 ay eklenir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- 27103 teşvik süresi uzatılacak. 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzayacak. Dolayısıyla dediğimizi yapabilirsiniz.
   2-evet devam ediyor ama önce işkurla görüşmenizi öneririm.
   3-Hayır eklenmez. Teşvik belirlenen dönem aralıklarında geçerlidir.

 32. simay

  Merhaba Ömer Bey,
  3 aylık bebeklerim için yabancı uyruklu bakıcımız var. Doğum izni sonrası çalişmaya başladim tekrar . Çalişan anne desteğine başvurmak istiyorum. Bakıcımız şu an sigortasını kendi üzerinden ödüyor bu durum bir sakınca yaratır mı gereklilikler için.
  Meb onaylı egitim sertifikası alacagız bunun haricinde işkur a kayıt yaptırmali miyiz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortasını siz yatıracaksınız. Gerekli ve aranan şartlardan birisi bu. Sigortasını ev hizmetleri kapsamında ödemelisiniz. Çalışan anne bakıcı desteği başlıklı yazımızda diğer tüm şartlar mevcut.

 33. serap güven

  merhabalar yeniden,
  bugun çıkan haberlerde İstihdam teşvikine ilişkin yeni kanun meclise gelmiş. içersinde Prim desteği uygulamasının 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatatılması için Cumhurbaşkanı’na yetki verilecek yazıyor bu teşviğin içersinde 4447-19.madde var diyebilirimiyiz?
  çok tşk.ler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasa tasarısı henüz yok ortada. Görmeden birşey diyemem. Yakın zamanda gelir meclise. Geldiğinde bu sorunuza net cevap verebilirim.

 34. Serap Güven

  merhaba,
  1 gün ile girişini yapınca faydalanırım sanmıştım. eğer uzatımaz ise sgk maliyeti ne olur bana bakıcının? 3 ay isisiz koşulunu sağlıyor olacak.
  çok tşk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Aylık teşvikli ve teşviksiz sigorta primleri ile ödemeniz gereken net maaş yazımızda mevcut. Bunlara istinaden maliyet hesaplaması yapabilirsiniz.

 35. serap güven

  merhaba,
  30.09.2020 de çıkışı verilmiş bakıcımın. 30.12.2020 de sigorta girişini yapsam 3 ay işsiz kalma şartını sağlayıp, 18 ay devlet teşviği alabılırmıyım? malum 31.12.2020 ye kadar geçerli teşvik. bir de teşviğin uzatılma ihtımalı olurmu sizce?
  tşk.ler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   Teşvik uzatılmazsa bir anlamı olmuyor. Bence bekleyin uzatılıp uzatılmayacağı belli olsun öyle yapın bu teşvik kapsamında girişi.

 36. Aysu

  Merhaba
  Bugn sgk girişi iin gittiğimizde 4447-19 nolu teşvik maddesinin 2020 sonuna karar yararlanılacağını soylediler. Bu aydan sonra bir anlam olmadığını,4447-10 nolu maddeyi seçmemizi soylediler 4447-19 nolu madde formda bulunmuyordu. Formda ayrıca 4447-50 nolu bir madde buunuyrd. bu madde ile ilgili bilgiiz var mıdır.
  Formda bulunan 5510-81 ,4447-10 ve 4447-19 (ayrıca yazılması gerekiyor) 3ünüde işaretlemek gerekir mi.
  Ayrıca işe baslangıç tarihinii hani tarih yazmalıyız.(Çalışma izni başlangıç tarihi 05.07.2020, onay gelme tarihi 26.08.2020 )
  Birde 4417-19 teşviğ ilave istihdam desteği teşviği midir. 27103 müdür, İlave istihdam teşviği teşvikler sayfasında 27013 olarak görünmektedir.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Evet dedikleri gibi 4447-19 madde teşviği 31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek. Ancak uzatılma ihtimali var. Siz 5510 ve 4447/10. madde teşviklerini işaretleyin. Başvuruyu girişin olduğu ay sonuna kadar bildirmeniz gerekirdi. Bu durumda 01 Eylül yapabilirsiniz. Daha geriden başlayamaz ceza uygulanır.

 37. Aysu

  Merhaba,

  Babamın bakımı için yabancı uyruklu personel için çalışma iznne başvurduk. Çalışma onayı geldi (Harç yatırma aşamasında) Teşviklerden yararlanmak için İŞKUR’a kayıt olması gerekiyor mu. İşkura kaydını ne zaman yapmamız gerekmektedir. Çalışma izni belgesi elimie geçtikten sonra mı yapılması gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlave teşvik için İşkur kaydını yapmanız yararlı olacaktır. Çalışma izin belgesini alınca başvuru yapabilirsiniz.

 38. Ahmet akgül

  Bakıcım ayın 10unda işten ayrıldı. Bu ayki primini ödeyecek miyiz. Ayrıldıktan sonra nasıl bir prosedür izlememiz gerekiyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ayın 10’u itibariyle çıkış vermeniz gerekiyor. Ek 9 10 günden fazla çıkış formu ile çıkışını verin daha sonra 10 günlük prim ödeyeceksiniz.

 39. Nesibe

  Merhaba iyi akşamlar. Ben ilk defa çöçuk bakıcısı çalişma izni yaptırtım ve çalişma izni kartim geldi şimdi ben sgk gitdıgımde ne kadar ucret öderim şimdiden teşekkür ederim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda aylık güncel prim ve güncel teşvikler ile şartları mevcut. Yazımızı okumanızı öneririm.

 40. Sevtap

  Ömer bey sizler olmasa ne yapıcaz bilmiyorum. Bugün çıkış vermek için sgk ya gittim. Çıkış formu ve istifayı aldı aynen “git bekleme işim var” dedi. Sorularımın hepsi boğazıma düğümlendi.
  1. Ayın 22 sinde işten çıktı maaşını 2324.70/30*22 diye mi hesaplamam lazım?
  2. 15 ay devletin ödeyeceği sigorta teşvikinin maalesefki 5. ayında bizi yarıyolda bırakan bakıcı için teşviki yarıda kesmekten ceza falan yer miyiz
  3. Temmuz ayı için sigorta maliyetini devlet mi ödeyecek biz mi?
  4. Başka bakıcı işe başladığında teşvik kaldığı yerden devam eder mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asıl siz olmasanız ben ne yaparım :). Sgk çalışanları maalesef öyle.
   1- Normalde ev hizmetleri için ödemeniz gereken net maaş 2501,55 lira. Normal asgari ücretli gibi hesaplanmaz. Bu tutar üzerinden hesap edin.
   2- teşviki yarıda bırakmanın bir cezası yok.
   3- 27103 teşviki ise ve sona ermediyse temmuz ayının primini de devlet öder.
   4- Eğer işveren siz iseniz ve tekrar siz alırsanız yararlanamazsınız. Kaldığı yerden devam etmesi söz konusu olmaz. Ama yeni alacağınız kişiyi örneğin Eşiniz adına alırsanız ve şartlar sağlanırsa yararlanırsınız.
   Umarım yardımcı olabildim.

 41. Sevtap

  Ömer bey merhaba. Bakıcı çıkış işlemi yaparken ihbar süresi hesaba katılır mı? Sgk nın dediğine göre bakıcı çalıştırmak kolay işverenlik ve ihbar hesaba katılmaz diyor. Ancak normalde 1 yıldan az çalıştığı için 2 hafta ihbar süresi olmalı ve bu sürenin 1 haftasını çalıştığı için kalan 1 haftayı ya bana ödemeli ya alacağından kesmeliyim. Cevaplarsanız sevirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Bakıcılar için istisna var mı bilmiyorum ihbar süresinde. Detaylı bakmak lazım net bilgi sahibi değilim gerçekten. Yanıltmak istemem sizi.

 42. Adem

  Ömer bey merhaba size bir sorum daha var bakıcıma ek 9 10 günden fazla teşvik desteğiyle toplam 18 ay sigortalı oldu. şimdi iş çıkışı yapıyoruz temmuz 31 itibariyle. bakıcım işsizlik ödeneği alabilir mi son 3 yıl içerisinde 600 gün prim olması lazım. bu 3 yıl hesaplanırken 2017 ağustos- 2020 ağustos arası mı olacak yoksa 2017 eylül-2020 ağustos arası mı. burası önemli çünkü ilkinde 612 günü var, diğerinde 582 gün oluyor. çok emeğiniz var sağolun.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Temmuz 2020-31 Temmuz 2017 tarihleri arasındaki gün sayısına bakacaksınız. Eğer en az 600 gün varsa alabilir.

 43. İlkay

  Merhaba Ömer bey. Bakıcım 22 Temmuzda da çalışıp sonra işten ayrılıyor. Çıkış işlemleri için ne yapmam gerekli. Teşvikten yararlanıyordum 15 ay. Henüz bitmedi.hrrhamgi bir sıkıntıyla karşılaşır mıyım? İstifa dilekçesi almam gerekli mi? Sgk ya gittiğimde nelere dikkat etmem gerekir. Yada gitmeden online çıkışını verebiliyor muyum? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Ek 9 10 günden fazla başvuru formunda çıkış kısmını doldurarak en geç işten ayrılış tarihinden sonraki 10’uncu güne kadar bildirim yapmanız gerekiyor. SGK çıkış için sadece bunu ister. Ama ileride işçi ile sıkıntı yaşabileceğinizi düşünüyorsanız ayrıca istifa dilekçesi alın sizde kalsın bu dilekçe.

 44. adem demir

  Ömer bey merhaba daha önce de sizden yardım istemiştim. Ek 9 10 günden fazla ev hizmetleri kapsamında bakıcıma 2019 şubat ayında sigorta başlattım. 3 ay prim borcu ödedim sonrasında teşvik sayesinde prim borcu ödemedim. sanırım bu ay bitiyor. sonrasında bu veya başka bir teşvik var mı yararlanabileceğim. daha önce aynı teşviki eşim üzerinden devam edebileceğimi söylemiştiniz. bu veya bunun gibi yeni bir teşvik paketi var mı? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı teşvik devam ediyor Adem BEY. Eğer bakıcı 3 ay işsiz kaldı ise eşiniz adına açarak aynı şekilde yararlanırsınız.

   1. adem

    Teşekkürler Ömer bey, peki 3 ay beklemeden sigortasını devam ettirebileceğim başka bir teşvik var mı.

    1. Ömer Meriç

     Maalesef başka bir teşvik yok.

 45. Ali

  18 aylık bakıcı teşviğinden geçen sene faydalandık 3 ay primi kendimiz ödedik sonra devlet ödemeye başladı bu 18 aylık süreye bizim ödediğimiz 3 ay dahil mi yani devlet 15 ay mı ödüyor 18 ay mı ödüyor primi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY. Devlet 15 ay karşılayacak. 18 ay değil.

 46. asım

  turis pasaportlu bir oturma izinli bayana çalışma iznine başvurdum daha cevap gelmedi teşfiklrden yararlanmak için işkura önceden başvura bilirmiyim yada ne yapmalıyım saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışma izni geldikten sonra İşkur kaydını yapabilirsiniz. Öncesinde yapamazsınız.

 47. Adem

  Ömer bey ücretsiz izin desteğine ben mi işçi mi başvuru yapacak. nasıl başvuru olacak. eksik gün bildirimi nasıl olacak teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Adem BEY.
   İşveren olarak siz yapacaksınız. Öncelikle eksik gün başvuru formu ile SGK’ya başvuru yapacaksınız. Sonrasında ise İşkur’a yapacaksınız. SGK’yı hallettikten sonra İşkur işlemini kolayca yapabilirsiniz.

 48. İlkay

  Merhaba Ömer bey sigortalı bakıcı çalıştırıyorım ancak korona sürecinde kendim evden çalıştığım için bakıcım benim isteğimle gelmiyor. Teşvikten yararlandığım için maaşını tam ödüyorum. Şu süreçte bakıcılarla ilgili bir destek var mıdır? 1077 TL devlet bakıcının hesabına ödeme yapacak diye duydum ama nasıl yapılır teşvik yanar mı bilgim yok size sormak istedim. Teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Ücretsiz izin maaş desteğine başvurabilirsiniz. Yapmanız gereken eksik gün bildirimi yaptıktan sonra İşkur’a ücretsiz izin desteği başvurusu yapmak. Bu süreçte sigortalı adına prim ödenmemiş olacak yanlız.

 49. Adem demir

  Ömer bey bakıcı sigortasıni 3 ay boyunca (2019subat,Mart, Nisan) 850 TL civarında yatırdım. 6111 mi 27103 mü onu da tam bilmiyorum ki. Form doldurup verdik bize belge de vermedi. Onu ben şimdi sorgulayan olur miyim herhangi bir yerden. Teşvik ne zaman bitecek şimdi onu öğrenmek istiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Sizin sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama yok maalesef. Bağlı olduğunuz Sgkya sorun hangi teşvik olduğunu. Onlar sistemden baksın. Eğer öğrenemezseniz pazartesi öğleden sonra hatırlatın sorayım.

 50. Adem Demir

  Merhaba Ömer bey 2019 Şubat ayında sizin yardimizla öğrenerek annemi ek9 10 günden fazla teşvikiyle sigorta yaptırdım. 3 ay ben prim yatırdım gerisi 12 ay devlet tarafından oldu. Peki şimdi ne yapabilirim hangi teşvikten yararlanabilirim. Çok sagolun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Adem BEY.
   Teşvik bitiminde yararlanabileceğiniz yeni bir teşvik yok maalesef. Primleri düzenli öderseniz 5 puanlık indirim ve asgari ücret desteği ile 881 lira ödersiniz.

   1. adem demir

    peki ömer beyşuan çıkış versem 3 ay beklesem ondan sonra eşim işveren olsa olur mu, ya da başka bir formülü yok mu

    1. Ömer Meriç

     Evet bu olabilir. Çıkış verirsiniz. 3 ay sonra tekrar işveren farklı olacak şekilde giriş yaparsınız. Bu durumda 27103 teşviğinden yararlanabilirsiniz.

     1. adem demir

      27103’ten yine aynı bakıcı yararlanıyor yani dimi. geçen sene şubatta başlatmıştım ne zaman bitiyor ek 9 teşviğinde toplam 15 mi 18 ay mı. 27103’te şartlar nedir, çok sağolun

     2. Ömer Meriç

      En az 3 ay sigortasız olma şartı var. Bunun haricinde İşkur kaydı olmalı. Normalde 15 ay ama siz 12 ay olarak yararlanırsınız. İlk 3 ay prim ödersiniz. Sonraki 12 ay primin tamamını devlet öder. Aynı bakıcı yararlanır. Ama işveren değişmesi gerekir.

     3. Adem demir

      Ömer bey merhaba bakicimiz kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir mi. Bunun için ne gerekli. Teşekkürler

     4. Ömer Meriç

      Merhaba. Kısa çalışmadan yararlanamazsınız. Ama ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanma hakkınız var. 1170 TL olarak ödenmekte.

    2. Adem demir

     Ömer bey, dün sigortaya gittim. Annem için geçen sene 1 Şubat’ta bakıcı sigortası başlattık. 3 ay prim ödedim. Teşvikten kaç ay yararlanacam. 3 aydan sonra 18 ay daha yararlanirsin dedi memur. Toplamda 12 ay biliyordum kafam karıştı. Tam olarak ne kadar sürecek teşvik ek 9 10 günden fazla.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba Adem BEY. Eğer bahsettiğiniz teşvik 27103 ise ve işe aldığınız çalışan bayan ise 18 ay. İlk 3 ay yararlanma hakkınız olmadığı için 15 ay yararlanırsınız.

     2. Adem demir

      İşkur kaydı olan kadın 5510 sayılı kanun ek 9. Maddesi olarak yararlandik. bunun süresi toplam kaç ay. Çok soruyorum kusura bakmayın ama sigortadan cevap alamıyorum. Çok sağolun.

     3. Ömer Meriç

      Hocam ek 9 dediğiniz ev hizmetlerinin kendisi teşvik değil. Şimdi primin tamamını devletin karşıladığı teşvik ise 27103, yarısı ise 6111. Siz hangisinden yararlandınız? Bu arada istediğiniz kadar sorabilirsiniz. Hiç sorun değil.

 51. Jale

  Merhaba benim 6 yaşında engelli bir oğlum var cp li. Daha önce raporumuz yoktu ve bizimle 3 yıl çalışan bakıcımız ilk iki yıl teşvikten yararlandı. Sonra bizi bıraktı. Şimdi yeni biri ile başladık ki maalesef pandemi başladı. Ben buarada çalışma iznine başvurdum iki gün öncede sgkya gidip yeniden teşvik icin başvurabilirmiyiz diye sordum yada oğlumun raporunu kullanıp primleri devlet karşılıyor mu diye sordum (ki başka bir aile bana engelli çocuk bakımında sgk primini devlet karşılıyor demişti)
  Sgk daki memur sizin teşvikten yararlanmanız mümkün değil dedi. Böyle engelli raporu ile de primleri devlet karşılamıyor dedi. Bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi adınıza değil de eşiniz adına açarsanız teşvikten yararlanırsınız. Engelli çocuk için prim indirimi ya da teşviki yok.

 52. İlkay

  Merhaba Ömer bey. Bugün yayınlanan prim ödeme sürelerinin ertelenmesi hakkında duyuru bakıcılarıda kapsıyor mu acaba.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şimdi tekrar baktım. Sanırım ev hizmetlerinde çalışanları kapsamıyor.

 53. Mustafa Üzümcü

  Merhaba, annem için bakıcı tuttuk. İşkur a kaydı varmış. SGK ya kayıt için gittik. Memur teşvik olarak 30 ay boyunca 500 TL primli teşvik seçebilecek dedi.Ben de 4447/19 da var dedim , bana o teşvikten yararlanma süresi 2020 Aralık ta sonra eriyor 18 ay değil 6 ay faydalanırsiniz ( 3 ay da ödeme olduğu için) dedi ve 4447/10 dan yaptı girişi.Dilekce ile 4447/19 a çevirebilir miyiz?
  Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten yararlanma için başvuru süresi 31 Aralık 2020. Bitiş süresi değil. Yararlanma hakkınız olan süre kadar yararlanırsınız bakmayın Memura. Dilekçe verip teşviği değiştirebilirsiniz.

 54. CAN NİMET

  Merhaba Türkmen uyruklu yaşlı bakıcısı çalıştırmak istiyorum . 5 nisanda oturma izni doluyor asgari ücretten sgk lı yapmak istersem
  teşfik ve prim ödemelerim ne şekilde olur hangi maddelerden yararlanabilirim . işkur başvurusu yok yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. CAN

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yararlanabileceğiniz tüm teşvikler ve ayrıntılı şartları hem bu yazımızda hem de sayfamızda mevcut. Ayrıca teşvikli ödeyeceğiniz primler de mevcut. Göz atmanızı öneririz öncelikle.

 55. Gülnaz

  Bende iş kura kayıt oldum ve diğer bütün özeliklerde bende mevcut olduğu için teşvikten yaralanarak yapacaklar acaba ne şekilde olacak lütfen bana anlatırmısınız teşekkürler

 56. Gülnaz

  Merhaba ben 4 aydır evde ćocuk bakıyorum işe girerken sigorta yapılacak sözü alarak başladım bu ay sigortamı başlatacaklar haftada 4 gün çalışıyorum sigortam ne şekilde olur acaba ayda 16 gün yapıyor diyorlar sadece 16 gün özerinde ödeme yapılacakmış eyer o şekilde olursa benim yanı farzedin ben bir yıl çalıştığımda 6 aylık pirimmi olmuş olacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yani haftada 4 gün çalışıyorsanız aylık ortalama 16 gün üzerinden bildirim yapılır. 16 gün olarak yansır. İki ayrı teşvik bulunmakta. İşveren ikisinden birisini tercih edebilir. Birisinde 30 ay boyunca işveren primlerinin yarısını devlet ödüyor. Diğerinde ise 12 ay boyunca işveren hiç prim ödemiyor.

 57. Didem

  Merhaba Ömer Bey. Daha önce Türk bakıcımız vardı, 6 ay kadar teşvikten faydalandık, sigortanın yarısını ödüyorduk. Şimdi yabancı bakıcı var, oturma izni Haziran’da bitiyor, çalışma izni için sigorta yaptırmamız gerekiyor. Son 3 ayda sigortası yoktur, işkura da kayıt yaptırabiliriz ama ne zaman yapmamız lazım? Ayrıca diğer bakıcıda işveren bendim, tek seferlik mi hakkım vardı, bunda eşim mi olmalı? Bu bakıcıda hangi teşvikten nasıl faydalanabiliriz? Bu da işten ayrılırsa teşvik hakkımızı tamamen kaybetmiş mi olacağız?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 3 aydır işsizse İşkura kaydını yapabilirsiniz. 4447-19. madde teşvikinden yani 27103’den yararlanırsınız. İlk 3 ay prim ödersiniz. Sonraki 15 ay primin tamamını devlet öder. Eşinizin adına açmalısınız. Sizin adınıza olmaz.

 58. mehmet

  Ömer bey merhabalar,
  Ev hizmetleri de çalışan sigortalımız işi bıraktı sgk kaydını sonlandırmak istiyoruz. İşveren mi sgkya dilekçe verecek yoksa çalışan mı Sgkya dilekçe verecek nasıl bir yol izlemeliyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar formundaki işten çıkış kısmının işveren tarafından doldurularak bağlı olunan Sgkya verilmesi gerek.

 59. Olcay Kılıç

  Merhaba,

  Yaşlı anneme yabancı bakıcı bakıyor. Çalışma izni aldık. 2. yılı 15.5.2020 de sona eriyor. En son 284,93 TL prim ödüyorduk. Ocak 2020 de 500,34 TL görünüyor sistemde. 24 aylık çalışma döneminden sonra çalıştırmaya devam edersek prim ne olur?

  İşkur kaydı yok. İşvereni benim ve benim ev adresimde anneme bakıyor. Teşvikli çalıştırmak istersek, (19.madde), çıkışını verip 3 ay sonra kardeşlerimden biri işveren olursa, aynı adreste 19. maddeden teşvikli çalıştırabilir miyiz? bu konuda mevzuatta bir engel var mı?

  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim tutarları yazımızda mevcut. Tekrar iletmek gerekirse teşvik sona erdikten sonra 5510 5 puanlık indirimle ödeyeceğiniz aylık tutar 941,76 TL’ye yükselecektir. Çıkış yapıp farklı bir işveren üzerinden 3 ay sonra giriş olursa evet yararlanırsınız.

 60. Derya Sonkaya

  Merhaba, ben 4447 ek 9 teşviğinden yararlanmak istiyordum. Bakıcımın işkur kaydını online olarak kendim yaptım fakat aktif etmeyi bilmediğimden sadece kayıt yaptırmak gerekiyor bilgisi ile devam ettiğim için malesef Sgk daki arkadaş da bana hiç
  Bir bilgi vermeden beni 6111 den yararlandırmış. Başlangıç tarihi 1 ekim. Hiç bir yerde (e devlet vs) bu teşvikten yararlandığım bilgisi olmadığı için ben bunu 4 ay sonra sgk borcu 500 tl gelince anladım. Sgk ya gidip dilekçe versem acaba teşvik değişikliği yapılır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar Derya HANIM. Normalde geriye dönük değişiklik yapılabilir. Ancak SGK ev hizmetleri sistemi hata veriyordu. Şu anda düzeltilir mi bilmiyorum. Ama normal şartlarda böyle bir hakkınız var.

   1. Derya Sonkaya

    Umarım düzeltilmiştir. Çok teşekkür ederim gerçekten. Peki dilekçeyi ben yazsam da eşim götürse kabul ederler mi yoksa direk şahsın kendisi mi olması gerekiyor dilekçeyi veren?

    1. Ömer Meriç

     Normalde kendiniz vermelisiniz. Ama eşiniz de götürebilir. Kimliğiniz yanında olsun.

     1. Derya Sonkaya

      Çok teşekkürler Ömer Bey. Yetkililerden cevap alamıyoruz gerçekten çok yardımcı oldunuz sağolun. İyi çalışmalar.

     2. Derya Sonkaya

      sgk dan aradılar beni ve sigortanın başladığı tarih önemliymiş işkur kaydı için geçmişe dönük yapamayız vs dediler

     3. Ömer Meriç

      Sizin belirttiğiniz kadarıyla İşkur kaydı var ama pasif durumda. Yani kayıt var. Sonradan kayıt değil. Sigorta giriş tarihinden önce ise kayıt bunu alarak dilekçe ile başvurun.

     4. Derya Sonkaya

      Çok teşekkür ediyorum.

 61. Mete

  merhabalar ,

  bizim kızlarımız için bir bakıcı tutuk. günde 4 saatten haftada 24 saat çalışmaktadır. Sigorta yapmayı düşünüyoruz.
  bakıcı sigorta teşviği konusunda bilgilendirebilir misiniz? 1200 tl maaş veriyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bakıcı sigorta teşviği şartları ve güncel prim tutarları yazımızda mevcut. Siz 10 günden fazla kapsamında bildirim yapacaksınız. Toplamda en az ay içinde 11-12 günlük bildirim gerekiyor. Yazımızda aylık tutarlar mevcut. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz.

 62. İlkay

  Merhaba bakıcımın sigortasını başlattım. Ilk 3 ay ben sonra 18 ay devlet ödeyecek diye düşünmüştük ancak teşvik aralık 2020 de bittiği için 10 ay yararlanabileceğimi söylediler. Bir yanlışlık yok mu hocam. Sonuçta teşvik bitiminden önce sigortasını başlattım yinede 18 ay haketmiş olmuyor muyum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2020’de bitmeyecek. Siz ilk 3 aydan sonra 15 ay boyunca teşvikten yararlanabileceksiniz. Söyleyenlere bakmayın.

   1. İlkay

    18 ay olması gerekiyor mu? Yoksa 18 ayın içinde ilk 3 ay yaptığımız ödeme mi var? Yani 12 aylık olanda aslında 9 aylık mi oluyo? Sizde olmasanız napcaktık bilmiyorum gerçekten. Ne sgk ne alo 170 hiç birşey bildikleri yok.üstüne yanlış bilgi veriyorlar.

    1. Ömer Meriç

     Her zaman yanınızdayız tüm Sgk sorularınızı sorabilirsiniz :). Şimdi sizinki ilk tescil olduğu için ilk 3 ay yararlanma hakkınız olmamakta. Eğer toplamda yararlanma hakkınız 18 ay ise bu teşvikten 15 ay yararlanmış olursunuz. 12 ay ise 9 ay. Teşvikten en son 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe alınan çalışanlar için yararlanabilecek işverenler. Teşviğin bitiş süresi bu değil yani kısacası.

 63. Ahu

  Merhaba,
  Yabancı uyruklu biri işkura başvuru kaydı yapabiliyor mu ? 4447-19. maddedeki teşvik anladığım kadarıyla 18 ay boyunca işverenenin hiç prim ödememesine imkan veriyor. Bunun için de işkur kaydı şart. O yüzden soruyor işkur kaydı yapabiliyor mu yabancı bakıcı adayı ? yapabiliyorsa bunun yolu yordamı nedir ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oturma izni ve yabancı tc numarası varsa İşkur kaydı alabilir. Online yapabilirsiniz kaydı. Eğer yapamazsanız bağlı olduğunuz İŞKUR Müdürlüğüne başvurun.

   1. Turan

    Merhaba Ömer Bey,
    sayfanızdaki kapsamlı bilgiler ve sorulara verdiğiniz ayrıntılı cebvaplar için teşekkür ederim, bir çok soruma cevap buldum. yabancı uyruklu bakıcım için bu teşviğe başvurmak istiyorum. Nepalden geleli bir ay dolmadı, 99 ile başlayan TC numarası ile işkur kaydını yapmaya çalıştığımızda bilgilerin tümünü doğru girmemize rağmen sistem hata veriyor. Yabancı uyruklu kişilerin kaydını, işkur iş arayan kaydı sayfası dışında bir yerden mi yaptırmamız gerekiyor?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Turan Bey. Net bilgi sahibi değilim açıkçası. 170 hattını arayarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

 64. Eylem

  Merhaba,
  Anneme bakmasi icin yabanci bir bakiciyi gurcistandan calisma izni ile Turkiyeye getiriyorum. Bakici, daha once turkiyede bulunmus. 2018 hazirana kadar calismis. Sonra donmus.
  Benim sorum, calisma izni ciktiktan sonra, diger yorumlarda bahsedilen tesviklerden yararlanmak, bu durumdaki calisanlar icin de gecerli oluyor mu?
  Tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi geçerli. Ancak daha önce 6111 teşvikinden yararlandı ise bir daha yararlanamaz. Ancak 27103 şartları sağlanırsa o teşvikten yararlanabilir.

 65. YELİZ

  Ömer bey merhabalar 14 aylık bebeğimiz var. Eşim 4/a çalışan, bende 4/a çalışan anne olarak bakıcı desteğinden yararlanmak istiyorum. Evde bulunan bakıcımız 48 yaşında ve emekliliğine 3 yıl kaldığını söylemekte bizde kendisine sigorta yapmak istiyoruz. Araştırdığımıza göre 4447-19. maddeyi bulduk. Sizce bizim için bu madde mi avantajlı olur yoksa başka önereceğiniz bir madde varmı? Eşim ve ben çalıştığımız için gelirimizin tutarı önemli mi? 01.01.2020 tarihi itibari ile başlatmayı düşünüyoruz bu tarihten itibaren 18 ay mı sayılacak, yoksa 31.12.2020 sonuna kadar 3+9 ay mı ödeme olur. Birde son olarak bulunduğumuz ilçe itibari ile bakıcı ablamıza 1000,00 TL ödemekteyiz. Bu sorun olurmu? Sigortası asgari ücret üzerinden 30 gün mü ödenecek yada bakıcı ayda 20 gün çalıştığı için ona göre mi sigorta yapmamız gerekir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447-19. Madde şartları sağlanıyorsa evet en avantajlı teşvik olur. Gelirinizin önemi yok. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren 18 ay olarak yararlanırsınız. Ama ilk 3 ay yararlanma hakkınız olmaz. Sigortasını 30 gün üzerinden yapabilirsiniz.

 66. Pinar

  Omer bey merhaba, hicbir yerde cevabini goremedim size sormak istedim, ben sgk li olarak calisanim, esim de oyle, simdi evde yabancı uyruklu kadin calistirmak istesek, isveren mi oluyoruz? Yabi bagkur a mi geciyoruz? Yoksa sgk devam ediyor sorun olmuyor di mi? Cocuklarimiza bakmasi icin anlasacagiz, ekstra belge vs gerekli mi yoksa edevletten yapilabiliyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurlu olmanızı gerektirecek bir durum yok. İşveren sayılıyorsunuz ama vergi mükellefiyeti söz konusu değil dolayısıyla bağkurlu olmazsınız sigortaya devam edersiniz. Başvuruyu ev hizmetleri kapsamında yapmanız lazım. Başvuruda izlemeniz gereken yol ve tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/ek9-10-gunden-fazla-prim-odeme-ve-basvuru-islemleri/ sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

 67. Merve

  Ömer Bey merhaba,
  Anneanneme bakması için yatılı yabancı uyruklu bir kadın ile görüşüyoruz. Kendisinin Nisan 2020 ye kadar oturma izni(turizm amaçlı) mevcut ama çalışma izni yok. Biz kendisine çalışma izni çıkartıp arkasından SGK ya başvurarak sigorta yaptırıcaz; ilk defa sigortalı olucak. Anladığım kadarıyla 4447/19 teşviğinden yararlanabilriiz. Ama kendisinin İŞKURa kayıtlı olduğunu sanmıyorum. Yabancı uyrukuluların da İŞKUR a kayıtlı olması gerekir mi 4447/19 teşviği için? Bir de bakıcının işvereni annem olucak ama kendisi anneanneme bakıcak. Bu bir sorun teşkil eder mi? Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışma izni aldıktan sonra İşkur kaydı yapılır. Teşvik için İşkur kaydı şart. İşveren anneniz de olabilir ama kime bakacaksa onun olması daha iyi olacaktır

 68. Havva

  Merhaba,
  Kendim kamu kurumunda calisiyorum. Engelli cocugum icin yabanci bakici calistiricam. Calisma izni aldiktan sonra odenmesi gereken sigorta pirimi ne kadardir. Prim tutari acisindan Engelli cocuk bakiminda digerlerine gore bir muafiyet varmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yabancı sigortalılar için teşvik şartları ve aylık teşvikli ve teşviksiz tutarlar Türk vatandaşları ile aynıdır. Dolayısıyla yazımızda belirtilen tutarlar geçerlidir.

 69. MEHMET

  Ömer bey merhaba, Sizin sayesinde bir çok haklardan yararlanmış biri olarak öncelikle yazmış olduğunuz yazı ve sonrasında yorumlara vermiş olduğunuz cevaplardan dolayı çok teşekkür ederim.

  Eşim, 4447-19 maddesinden yararlanarak şu an aktif olarak çalışmaktadır. 3 ay prim ödememiz den sonra devlet sigorta primimizi kendi ödemektedir. ( Şuan 9. ayı ödendi ) 15 aylık devlet teşviğinde işsizlik primi de ödeniyor mu acaba , 600 gün priminden sonra işsizlik için de başvuru yapabilir miyiz. ( İşveren sigortalıyı çıkarmak suretiyle )

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşekkür ederim güzel iltifatlar için :). Tabi ki işsizlik sigortası primleri de yatıyor. 600 gün tamamlanır ise ve işveren tarafından çıkış yapılırsa işsizlik ödeneği de alabilirsiniz.

 70. beyhan

  Ömer Bey merhabalar 4/a çalışan anne olarak bakıcı desteğinden faydalanmak için bakıcımıza sigorta girişi yapacağım 4447-19 madde mi yoksa 4447-10. maddemi benim için avantajlı olur. proje kapsamında destek bebek 36 aylık olana kadar veriliyor bebeğim 14 aylık yani 22 ay destek alabileceğim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 yani 4447-19. madde daha avantajlı. İşkur kaydını da yapın. En az 15 ay boyunca primi devlet ödüyor.

 71. Zeynep

  Ömer Bey Merhaba,
  Bu sabah bakıcımızla birlikte SGK sigorta işlemlerini halletmek üzere merkeze gittik. ve 4447-19. maddeden yararlanmaya başladık. Ancak 31.12.2020 tarihinde (3+15 dolmadan) bu desteğin son bulacağını söylediler. Hatta sonrasında başka teşviklerden de (6111) yararlanamayacağım belirtildi. Özellikle bir kaç defa sordum ancak herkesten aynı cevabı aldım. İtiraz edebileceğim bir merci vb. var mı bunun için?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Zeynep HANIM. Siz hakkınız olan süre kadar yararlanırsınız. Bitiş süresi teşvik başvurusu için son süre. Yani siz 31 Aralık 2020 tarihinde başvursanız bile 18 ay ise 18 ay daha yararlanırsınız.

   1. Zeynep

    Ama özellikle o tarihte bitecek dediler. Benim de canım sıkıldı açıkçası. Bunu sistemde sorgulayabileceğim bir ekran var mı? Şu an hangi teşvikten yararlanıyorum? Ne kadar sürem var? Ne kadar prim borcum var ilk 3 ay ve bunu hangi kanaldan ödeyeceğim gibi konularda soru sordum ancak pek cevap alamadım maalesef.

    1. Ömer Meriç

     İçiniz rahat olsun Zeynep Hanım. Maalesef o kadar eksik bilgi sahibi insan çalışıyor ki Kurumda. ben mi yanlış biliyorum diye sorguluyorum ama Genelgeye baktığımda 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe alınan çalışanlar için işverenler yararlanabilir denmekte. Bu durumda 31 Aralık 2020’de işe giren çalışan 1 gün mü yararlanacak teşvikten ? Size mantıklı geliyor mu ? Siz teşvikten yararlanma hakkınız olan süre kadar yararlanırsınız.

     1. Zeynep

      İnanın aynı cümleyi kurdum, 1 günlük mü teşvik olacaktı yani diye ve evet cevabını aldım. Sonrasında yeni soru sormayı bıraktım zaten. İnş. dediğiniz gibi 18 ay boyunca yararlanabilirim. Son olarak hangi kanaldan ödeme yapacağım primde, bunu öğrenebilir miyim? İnternet bankacılığı sayfamda SGK ödeme ekranlarında birden fazla bölüm var hangisini seçiyoruz bilemedim. Bu konuda bir gecikme, borç ödememe durumu yaşamak istemem.
      Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

     2. Ömer Meriç

      İlk ödemeyi takip eden ayın sonuna kadar yapmanız gerekiyor. Yani bu ay başladıysanız Kasım ayı primini 2019 Aralık ayı sonuna kadar ödemelisiniz. Bu her ay için böyledir zaten ay bitmeden sistemde borç görünmez. Ödemeyi işveren T.C. numarası üzerinden SGK Ödeme- Ek 9 10 Günden Fazla Prim Ödeme menüsünden yapacaksınız.

     3. İlkay

      Aynı durum benim başıma geldi. Sistemden baktı bana da gösterdi teşvikten yararlanma süresi 10 ay yazıyor. Bende ısrarla bir gün muhabbeti yaptım aynen öyle 1 gün yararlanabilir dedi. İnşallah yanlış biliyorlardır ve 18 aydır süremiz yoksa evdeki hesap çarşıya uymayacak ????

     4. Ömer Meriç

      Siz bana güvenin. Yararlanma süreniz kaç ay ise o kadar yararlanırsınız merak etmeyin.

 72. Zeynep

  Merhabalar,
  Çocuk bakıcılığı için bir bayanla anlaşmayı düşünüyoruz. Son 1 yıldır çalışmıyor. İŞKUR kaydı yokmuş ama yaptırabillim online dedi. 4447-19. maddeden faydalanmak istiyoruz. 3+15 aylık teşvikten halen daha yararlanabilir miyiz? bunun süresi bitti mi? SGK sitesinden indirdiğim formda bu madde görünmüyor.

  1. Zeynep

   Merhaba, yukarıda sorularıma ek olarak, SGK’ya başvurumu yaparken, direk 19. maddeden mi başvuru yapmam gerekiyor yoksa, ilk 3 ay 10. madde teşvikinden yararlanıp, sonrasında dilekçe ile 19. madde ile değiştirebilir miyim?
   Bir de bazı internet sayfalarında teşvikten yararlanma süresinin 31.12.2020’yi asla geçemeyeceği yazıyor. Bu indirimler için de mi böyle olacak yoksa kastedilen kayıt sürelerimi?
   İlk defa bu işlemleri yapacağımız için, yönlendirebilirseniz çok memnun oluruz.
   Teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Zeynep HANIM. Başvuru formunda yer almıyor ama siz 4447-19. madde olarak belirtin. Parantez içine de 27103 yazın. Normal şartlarda ilk üç ay şartlar sağlanıyorsa 6111’den de yararlanabile hakkınız var ancak SGK ev hizmetleri sistemi buna izin vermiyor. İşkur kaydı da varsa İlk 3 aydan sonra en az 15 ay süre ile teşvikten yararlanırsınız. 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe girenler yararlanıyor. Teşvikten yararlanma süresi bitişi değil yani o.

    1. Zeynep

     Çok teşekkürler Ömer Bey,
     Normalde 6111’den faydalanma şartlarını da sağlıyoruz ancak SGK sistemi buna izin vermiyor derken ne demek istediniz tam anlayamadım. İlk 3 aylık sürede 6111 vb teşviklerden hiç yararlanamayacağım yani, tüm primi ödeyeceğim, doğru mu anlıyorum?
     Üstteki yorumlara baktığımda sanki dilekçe ile değişiklik yapmak imkanı gibi birşeyler okudum bunun için soruyorum 🙂 ancak 3 ay sonrasında dilekçenin kabul edilmemesi gibi riskler bulunuyor ise en başta 4447-19. madde ile başvuru yapmak daha uygun gibi görünüyor bizim için.

     1. Ömer Meriç

      Ev hizmetleri sisteminde sonradan teşvik değişikliği yapılamıyor. Ondan dolayı ilk 3 ay 5510 indiriminden yararlanırsınız. Sonrasında 19. Madde. Hiç değişiklik ile uğraşmayın.

 73. Özkan

  Merhaba
  Haftaiçi 5 gün 3er saat çalışacak biriyle aylık 1000 tl ye anlaşmak üzereyiz. Ne kadar sgk yatırmamız gerekiyor?
  Nasıl yatıracağız?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 75 saatten yani 10 günden az çalışmış oluyor. Bu yüzden ek 9 10 günden fazla sigorta yaparsınız. Günlük tutarı şu an 1.70 TL.

 74. Gülçin

  Merhabalar,
  Bakıcı için 19. Madde teşviğinden yararlanmak istiyordum. Bilgi almak için SGK danışma hattını aradığımda Nisan 2019 da bu teşviğin bittiğini söylediler. Ama net ifade etmekten de kaçındılar. Ben Eylül’de başlatacaktım bakıcıyı. Gerçekten teşvik alamıyormuyuz artık? Kesim bilgiye nasıl erişebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik bitmedi. Yanlış bilgi vermişler. Biten asgari ücret desteği. Siz gerekli şartları sağlıyorsanız Eylülde başlatabilirsiniz. 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek.

   1. Gülçin

    Kanun maddesini okudum haklısınız. Peki bu teşvikten yararlandıktan sonra 15+3 ay bitiminde bu bayan bi daha aynı maddedeki teşvikten başka bi işverende yararlanamaz mı? SGK ilçe müdürlüğünü aradım teşvik bitmedi ancak alacağınız bayanın daha önce bu teşvikten yararlanılarak çalıştırılmamış olmadı gerek dedi.

    1. Ömer Meriç

     Bu teşvikte öyle bir durum söz konusu değil. Ancak sizde başladığı tarihten önceki son 3 aylık dönemde sigortalı olmaması gerekiyor. Daha önce başka bir işyerinde yararlanmış olması önem teşkil etmiyor.

 75. Ebru

  Omer bey bakickmi 19.md den baslatip toplam 18 ay sonrasinda 10. Md ye gecis yapilabilirmi.bakici iskura kayitli olmasi nedeniyle 30aya tamamlama yapilabilirmi .2020 yili basvuru icinmi belirtilen bir sure yoksa tesvikmi son buluyor.ayrica asgari ucret odemek istiyorum fakat 2020 tl mi 2174 tl mi anlayamadim .tesekkurler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ebru HANIM. Normalde 19. madde teşviği bittikten sonra kalan süre kadar 6111’den yararlanma hakkınız var ancak SGK sistemi buna müsaade etmiyor. Belirttiğiniz süre son başvuru süreleri. Ödemeniz gereken maaş ise 2174 lira.

 76. Ayça

  Merhaba,
  Bakıcı için 19.madde teşviğinden yararlanmak istiyoruz. Ancak ilk 3 ay 680 tl gibi bir rakam ödeniyor sanırım.Sonraki 15 ayı devlet ödüyor demiştiniz.
  Bir de bunu 10. maddeden de yararlanarak daha düşük ödeme imkanımız var mı? Varsa önce 10. maddeyi başlatıp sonra mı 19. maddeyi başlatıyoruz? Bu durumda ilk 3 ay ne kadar ödememiz gerekiyor?
  Çok teşekkürler şimdiden.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde evet önce 10.madde sonra 19. Madde olsa iyi olur ancak maalesef Sgk sistemi şu an için izin vermiyor. Ayrıca prim ödemesi ilk 3 ay 831 lira olacak. Asgari ücret desteği henüz başlamadı.

   1. Ayça

    Çok Teşekkürler Ömer Bey. Geç başlaması durumunda geriye dönük olarak asgari ücret desteğini alabiliyor muyuz peki?
    Kolay gelsin.

    1. Ömer Meriç

     Geriye dönük olarak mı? Fiili çalışmanın olduğu günler üzerinden destek hesaplanır. Çalışma yoksa zaten destekten yararlanamazsınız.

 77. mehmet özgür

  merhaba ömer bey,
  biz mart ayında 4447-19 dan yararlanmak üzere bakıcı sigortası için başvurduk. gelen tebliğgatta 5510 sayılı kanunun ek 9 madde birinci fıkrası kapsamında sigortanı başladığı yazıyor. SGK sitesinde 867.18 tl borç görünüyor. Hangi teşvikten yararlandığımızı nasıl öğrenebiliriz.
  saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu ancak bağlı olduğunuz Sgkdan öğrenebilirsiniz.

 78. MEHMET

  merhaba Ömer bey, ablam eşimi bakıcı olarak 1 mart itibari ile sigorta yaptırdık. bakıcı bütün şartları karşıladığı için 447/10. madde ( 6111 sayılı kanun) teşviğinden yararlanması için o kutucuğu işaretledik. Fakat şu an primi ödemek istediğimizde 867,18 tl bir borç çıkıyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Teşvikten yararlanmadığımız gözükmekte acaba sgk tarafı yanlış yapmış olabilir mi ödeme yapmadan tutarı düşürebilir miyiz tekrar dilekçe vererek teşvikten yararlanma şansımız var mı nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ay sonuna kadar bekleyin. Şu an tutarlar yanlış çıkıyor. Eğer düşmez ya da değişmezse Sgkya dilekçe verin ve yeniden teşvikli olarak tanımlansın. Ama sistemsel olduğunu düşünüyorum.

   1. MEHMET

    Ömer bey merhaba, sigorta ile görüşmem de 4447-19. madde teşvikinden yararlandığım söylendi. Fakat ben 4447/10 teşvikinden yararlanmak istiyorum. İlk ay prim ödememi henüz yapmadım dilekçe vererek 4447/10 teşvikine geçsem prim ödemem düşer mi acaba yoksa ilk ayı ödemek zorunda mıyım . Teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçin isterseniz. Birşey demek yanlış olur. Sistemden yapılması gerekiyor çünkü.

    2. Nehir

     Merhabalar , çocuk bakıcılığında bu teşviklerden yararlanabilmek için işverenin çalışıyor olması şartı var mı acaba

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Hayır işverenin çalışıyor olma şartı aranmaz.

 79. Çağrı

  Merhaba hocam işsizlik maaşı alan bir kişiyi bakıcı olarak çalıştırma şartları nelerdir? Yani 10 gün bile işsizlik maaşı alsa teşvikten yararlanılabilinir mi yoksa asgari bir zaman dilimi var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7103 teşviğinden yararlanması için işe aldığınız tarihten önceki son 3 ayda 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması, 6111 teşviğinden yararlanması için de son 6 ay sigortalı olmaması gerek. İşsizlik maaşı teşvik için engel değil. Hatta aranan şartlardan birisi İşkur’a kayıtlı işsiz olmak.

   1. İlayda

    Merhabalar bakıcı olarak çalışmaktayım lakin işten çıkmak istiyorum bunu defalarca anneye söylememe rağmen sigortadan çıkışım verilmiyor bu durumda kendim sigortaya giderek kendi çıkışımı verdirebilir miyim? Yada ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok mutlu olurum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba İlayda HANIM. Çıkış vermeme nedeni nedir ? Siz çıkışınızı SGK’dan kendiniz veremezsiniz. Ancak işverene ihtar çekebilirsiniz Noterden.

 80. fatih

  merhaba
  4447-19.madde için teşvikten yararlanmak için son tarih nedir acaba?
  Bu ay da devam ediyor eğil mi bu teşvik maddesi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe alınan çalışanlar için ilgili teşvikten yararlanırsınız. Tabi bu 7103 için geçerli. 7166 sayılı kanundan bahsediyorsanız 30 Nisan 2019 tarihine kadar işe alınanlar için geçerli.

 81. İlkay

  Merhaba ilk defa bebebk bakıcısı çalıştıracağım. Şuan bir anaokulunda sigortalı olarak çalışıyor ve 35 yaşında. Ödemem gereken maaş ve sigorta prim tutarı ne olur? Herhangi bir indirimden faydalanabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece 2019 yılı boyunca 150 liralık asgari ücret desteğinden yararlanırsınız. Aylık prim 680 TL olur.

 82. Nimet

  Merhaba,

  4447/19 sayılı teşvikte neden 18 ay olmasına rağmen 3 ay kendimiz ödeyip 15 ay yararlanabiliyoruz? Bir de, çocuk bakıcısına net ödememiz gereken aylık askeri ücret ne kadar, 1828 Tl’mi, 2020 TL’ mi yoksa 2174 TL mi?

  1. Ömer Meriç

   Agi hariç net asgari ücreti ödemeniz gerekiyor. Yani o da 1828 TL ediyor. Teşvik şartları arasında bu var. İlk tescillerde ilk 3 ay yararlanamıyorsunuz maalesef.

   1. Nimet

    Yani bakıcıya ödeyeceğimiz ücret 1828 TL. İlk tescil ne demek? altı ay önce de evimizde bakıcımız vardı ancak onda hiçbir teşvik den yararlanmadık.

    1. Nimet

     Agi hariç olayını anlayamadım ?

     1. Ömer Meriç

      O kısma takılmayın. 1828 TL ödeyeceksiniz.

    2. Ömer Meriç

     Nimet hanım detaylı bilgiler zaten sayfamızda mevcut. Ben burdan anlatmaya kalkarsam 1 sayfaya ancak sığar. Lütfen önce bir şartları okuyunuz.

 83. Metin

  Merhaba,
  Evimizde çalıştıracağımız bakıcı için 4447-10. madde teşviğinden yararlanmayı düşünüyoruz. Bakıcı meslek lisesi mezunu ve işkur kaydı var. Bu durumda 42 ay mı yararlanırız teşvikten. Meslek lisesi mezununa +12 ay teşvik desteği bakıcılık yaptığı durumda da verilir mi acaba? Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım bakıcılık kursundan mezun değildir :). Diplomasına uygun bir işte istihdamı halinde ilave 24 ay teşvik verilir. Siz alamazsınız.

   1. Metin

    Meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu. Bu bölümün kodu 5312. Ek9 kapsamında 5312 çalıştırılabilirse ek destek süresi alabiliriz sanırım. Ama formun arkasındaki listede 5312 yok, 5311(evde çocuk bakım elemanı) var.

    1. Ömer Meriç

     Ha onu bilemiyorum hocam. Bir SGK’ya danışın isterseniz.

 84. fatih kocaman

  Ömer Bey Merhaba,

  bugün bakıcımızın sigorta başvurusu için SGK gittim. Bir form verdiler formda yararlanılacak teşviklerde 1-)5510 Sayılı kanun 81.madde (1) bendi, 2-)4447 sayılı kanunun geçici 10 uncu maddesi 3-)4447 sayılı kanunun 50 nci maddesi bunlar kutulardan işsaretlenebiliyor.

  ben 4447 19. madde yi aynı anda seçemiyor muyum.En avantajlı hangilerini seçmem gerekiyor,destek olabilir misiniz?

  bakıcımız son 6 aydır prim ödenmemiş ve işkura kayıtlı işsiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447-19. madde yazın. Eğer bayan ise ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki 15 ay boyunca primin tamamını devlet öder.

   1. fatih kocaman

    Ömer Bey Merhaba,

    bakıcımızın sigortasını teşviklerden de yararlanarak 18/02/2019 tarihi itibariyle başlattım. Bugun 05/03/2019 da borç sorgulaması yaptığımda 340 TL ödeme çıktı. Şubat ayı yarım ay olarak olduğu için mi öyle çıktı, mart ayı ödemesinde daha fazla cıkacak değil mi?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Şubat ayı için 11 günlük prim ve tek sefere mahsus damga vergisi borcudur o. Mart ayında 30 gün üzerinden hesaplar sistem.

 85. Gozde

  Merhaba,

  Ilk defa bakici calistiriyor olacagiz, ancak kendisinin bir onceki calistigi yerden sigortasi varmis, bu durumda tesvikten yararlanabiliyor muyuz? Aylik odememiz gereken tutar ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En son işten çıkış tarihi ne zaman bakıcınızın ? Bir de İşkur kaydı var mı ?

   1. Gozde

    Merhaba,

    Cikisi ocak ayi, iskur kaydindan tam emin degilim ama var sanirim.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda herhangi bir teşvikten yararlanamazsınız. 150 liralık asgari ücret desteği ile beraber aylık 680 TL civarında prim ödersiniz.

 86. uğur

  Ömer Bey merhaba,
  10 günden fazla olarak çalışan bakıcımızın teşviklerden yararlandığı için bizden önce prim ödemesi 200 tl civarındaymış. bize başladıktan sonra 2018 prim tutarı teşviklerden yararlanamadığımız için 440 tl ödedik. ancak bu 2019 şubat ayı ile 554 tl ödedik. Maaşıyla beraber prim daha da masraflı olmaya başladı acaba daha düşük prim için teşvikler çıktı mı? nasıl daha düşürürüz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bakıcınızı işe aldığınız tarihten önce İŞKUR kaydı var mıydı ? Bayan mı erkek mi ? Erkek ise kaç yaşında ? Bir de size başlamadan önceki son 3 aylık dönemde sigortası var mıydı ?

   1. uğur

    İşkur kaydı yokmuş başka bi yerde teşvikten yararlanarak bakıcılık yapıyormuş. Kendisi Bayan. Bİze başlamadan önce son 3 aylık dönemde kaydı vardı. Teşekkürler şimdiden.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda 150 liralık asgari ücret desteği ile birlikte 2019 yılında 680 TL gibi bir rakam ödersiniz hocam. Onun haricinde bir teşvik yok maalesef.

 87. seda

  Merhaba 17 Aralık 2018 tarihi itibari ile 4447/10 teşviğinden yararlanıyorum.(30 ay süre ile tesvikten yararlanabiliyor bakıcı) 19. madde teşviğine geçiş yapmak istiyorum. çalışan kişi farklı adreste ikamet eden ablamdır. ilk sigortalılığıdır. bu durumda 19. madde teşviğini ne kadar ay kullanabilirim, bu teşvik bitince kendisini 10. madde teşviğine geçirebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 18 ay. İlk 3 ay yararlanamadığınız için 15 ay. 19. maddeden yararlanma hakkı sona erdiğinde kalan süre kadar da 10. maddeden yararlanmaya devam edebilir.

   1. seda

    bu durumda 10. madde ye tekrar geçişi benim üzerimden sağlanabilir mi yoksa eşim üzerinden mi yapılmalı?

    1. Ömer Meriç

     Aynı işveren üzerinden devam edecek. İşveren değişikliği olmaz.

 88. Zeynep

  Merhabalar ben arkadaşımın kızına bakıcılık yapıyorum ama yarim gün ve ben ssk istedim fakat nasıl yapacaklarını bana soruyorlar bana 600tl maaş veriyorlar bundan kesip ssk oducekler bunda ben nasıl bir yol izlemeliyim beni bilgilendirirmisiniz .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaç gün üzerinden bildirim yapılacak? Bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda yazımız var dilerseniz ona bir göz atın.

 89. esma tektas

  merhaba
  4447 10.madde tesviginden 3 aydir faydalaniyorum.19.madde tesvigine gecme sansin var mi.tesekkurler…

  1. Ömer Meriç

   Çalışanınız gerekli şartları sağlıyorsa dilekçe vererek geçiş sağlayabilirsiniz.

   1. Ismail

    Ömer Bey merhabalar,
    4447 10 madde teşviğinden Şubat 2018 tarihinden itibaren yararlanıyorum. Dilekçe ile 19. madde teşviğine geçebileceğimi daha önceki cevaplarınızdan anlıyorum.
    i)19. teşvik misalen başvurum sonucunsa Şubat ayında kabul olursa bu teşvikten yararlanacağım süre 18 ay mı olacak yoksa 10. teşvikten şubat 2018 ve 219 arasında teşvikten yararlandıgım için sadece 6 ay mı yararlanabileceğim.(18 ay dedim cunku çalışanımız evde kadın cocuk bakıcısı)
    ii) 19. maddeye basvuruda onaylanması durumunda Şubat Mart ve Nisan ayı için asgari ücret indirimi ile birlite toplam 640 civarında bir prim mi ödüyor olacağım yoksa direk başlayacaksa teşvik.

    Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Çalışan işe ilk girişte şartları sağlıyorsa bu ay itibariyle yararlanmaya başlarsınız. 6 ay süre ile yararlanırsınız. 6 ay Boyunca hiç prim ödememeniz gerekiyor. 6 ay sonra yeniden teşvik değişikliği yaparak kalan süre kadar 4447/10. Madde teşviğinden yararlanırsınız.

 90. Şefiye

  Ömer bey tekrar merhaba, bakıcımız evli ve iki çocuklu, eşi çalışıyor, anlaşmamız asgari ücret, fakat hangi asgari ücreti ödeyeceğiz kafamız karıştı, net ödememiz gereken maaş ne olacak yardımcı olur musunuz? teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir vergisinden muaf olduğu için evli ya da çocuklu v.s. olması net maaşı değiştirmez. Ödemeniz gereken net asgari ücret 2019 yılı için 2.174,30 TL.

 91. Şefiye

  Ömer bey merhaba, bakıcılar gelir vergisine tabi midir, bu konuda bilgi verebilir misiniz? Eğer tabi ise gelir vergisini bakıcı mı, işveren mi ödüyor?
  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır gelir vergisinden muaftır.

 92. Gokhan

  Merhaba, çocuklarıma kendi evimde, ayda 10 günden fazla olacak şekilde öz abimin gelini bakacak. Son 1 sene çalışması bulunmuyor ve gerekirse İşkur kaydını da yapabiliriz. Primleri gününde ödemem ve hiç borcum olmaması kaydıyla bir aylık prim ödemem ne kadar olur ? Çalışan açısından ise; başka bir iş yerinde normal sgk lı olarak çalışmak ile ev hizmetlisi / çocuk bakıcısı olarak çalışmak arasında güncel sağlık hizmetlerinden yararlanma açısından ve emeklilik yaşı,emeklilik maaşı vb. şartlar açısından bir fark olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Emeklilik, sağlık hizmetleri v.s. açısından ev hizmetleri ile normal ssklı arasında hiç bir fark yok. İşkur kaydını online olarak yapın çalışanın. Son 3 ay çalışmadıysa 4447-19. madde diğer adı ile 7103 sayılı Kanun teşvikinden yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay 680 TL gibi bir rakam ödersiniz. Sonraki 15 aylık sürede primin tamamını devlet öder. En mantıklı teşvik bu şu an için.

   1. Gokhan

    Çok teşekkür ederim. Maaşını banka kanalı ile yatırmak zorunda mıyım ? Ve en az 1 aylık asgari ücret mi yatırmam gerekir ? Yoksa maaş için aramızda daha düşük bir tutarda anlaşabilir miyiz ?

    1. Ömer Meriç

     Banka kanalı ile yatırmak zorunda değilsiniz. Ödeyeceğiniz maaş kanunen 2019 yılı için 2174,30 TL den az olamaz. Ancak siz farklı tutarlarda anlaşırsanız o sizin aranızda.

 93. Elmira

  Merhaba ben turkmenistanliyim calisma izinli yani sigortali calisyorum aylik mas 2558.40 tl göstermiş is veren sigortani kendin yatir diyolar yani masimdan kescekler ne kadar ödemem gerekiyor . Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten yararlanma durumuna göre ödenecek prim tutarları yazımızda mevcut. Okumanızı öneririm.

 94. Semra

  Mrb ben 2016 yili bakici tesviklerinden 2018 mart ayina kadar yararlandim tesvik bittigi icin yuksek odeme geldigigi icin marttta ssk yi sonlandirdim simdi baslatsak ek 19dan yararlanabilirmiyim birde kiz kardesimin cocuguna baksam ayni tesvik olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik için gerekli tüm şartları sağlıyorsanız yararlanırsınız. Engel bir durum yok.

 95. Cİhan

  Merhaba ,

  Bakıcı için devlet benden 350 TL vergi alıyor fakat min. ödemem maaşı 2019 artışlarıyla kaça geldi.

  Aşağıda kalmamak , cezai bir durum oluşmaması için bilgi rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devlet neden vergi alıyor onu anlamadım ? Prim olmasın o ? Ödemeniz gereken net maaş tutarı en az 1.828,71 TL.

 96. Fatma

  Kızımın çocuğuna bakıyorum beni bakıcı sigortası yapabilirmi pirim ödemesini yaparken indirimli teşvik ten yararlanabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer farklı adreslerde ikamet ediyorsanız sigortanızı yapabilir. Teşvik şartlarını sağlıyorsanız yararlanırsınız.

 97. Gülçin

  Merhaba,
  4447/10. Teşvikten devam ediyoruz. Bebeğime annem bakıyor.Çıkışını yapsak 3 sonra eşimin üzerinden tekrar başlatsak 700 TL lik prim den yararlanabilir miyiz acaba? Bir yerde, akrabaya bu teşvik geçersiz diye okudum. Teyid amaçlı size de danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Bildiğim kadarı ile öyle olması gerekiyor. Akraba olmuyor detaylı bakmak lazım.

   1. Gülçin

    Peki hocam, teşekkür ederim. Bu konuyu bir şekilde sgk ya soramıyorum çünkü maalesef birçok konuda Yetersiz ya da eksik bilgilendirme yapıyorlar. Sizce net bilgiye nasıl ulaşabiliriz? Sonuçta madem böyle bir teşvik var, neden biz de daha fazla ödeme yapalım öyle değil mi?…

    1. Ömer Meriç

     Öncelikle konu hakkındaki genelgeyi okumanızı öneririm. Ön bilginiz olur. Akraba dışındaki diğer şartlar sayfamızda mevcut zaten. Sanki genelgede dediğiniz gibi akraba olmama şartı vardı diye hatırlıyorum.

     1. Gülçin

      Gerçekten çok sağolsun. Bu konuları sürekli sizi takip ederek öğreniyoruz. Annem ile ikametgahımız farklı. Şuan aldığımız teşvikte herhangi bir sıkıntı yoktu değil mi? Kadının emekliliğine az kaldı çünkü. İyi akşamlar dilerim Ömer Bey.

     2. Ömer Meriç

      Şu anki teşvikte sorun yok hocam ondan eminim. Ama 4447-19.maddede var sanırım. Yarın hatırlatın bir bakayım genelgeye. İyi akşamlar.

     3. Gülçin

      Ömer Bey tekrar ben,
      Yeni 700 TL lik teşvikten annem yararlanabilir mi diye genelgeyi okumaya çalıştım. Ancak ya ben hukuki kelimelerden çıkaramadım ya da öyle bir şey geçmiyor. Siz de hatırlatmamı yazınca, hatırlatmak istedim. Bu bilgi birçok sigortalayanı ve sigortalıyı ilgilendireceğini düşünüyorum.

     4. Ömer Meriç

      Gülçin Hanım Merhaba tekrar hoşgeldiniz diyelim,
      Ben konu hakkındaki SGK 2018/22 sayılı genelgesine tekrar baktım. Akrabalık derecesi ile ilgili bir hüküm yok. Bu durumda ev hizmetleri için aranan genel şartlardan olan aynı evde ikamet etmemek kaydı ile akrabalık derecesi olanlara sigortalanabilir hükmüne dayanarak bu teşvik kapsamında akrabalık derecesi olanların akraba yanında sigortalı olmasında bir sakınca görünmemekte.

 98. Seda

  Merhaba

  2017 şubat ayı itibari ile yanımızda çalışan yardımcı için(bebek bakımı) sigorta ödemesi yapmaktayız. Yardımcı daha önce faydalandığı için ilave teşvikten bugüne kadar faydalanmadık. Şuan aylık 659 tl aylık prim ödemesi yapıyoruz. 2019 teşvik kapsamında bu kadının işten çıkışını verip 3 ay sonra eşim adına sigortalatsak 700tl prim teşviğinden faydalanabilir miyiz? Yardımcı kadın 3 aylık sürede işsizlik maaşı alabilir mi? Yada gündemde eski çalışanları kapsayacak bir teşvik söz konusu olur mu? Yeni asgari ücretle nerdeyse 1.000 tl prim ödemesi yapacağız bu rakam bütçemizi çok zorlayacak çıkar yol bulmaya çalışıyoruz 🙁

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkışını verip en az 3 ay beklemeniz halinde 4447-19. Madde teşviğinden yararlanırsınız. Tabi eşinizin adına açtırmanız gerekir. Eğer iş çıkışı verdiğiniz tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 günü varsa 3 aylık süreçte işsizlik maaşı da alabilir

 99. Erhan

  Merhaba,
  Çalıştırmayı düşündüğümüz kişi kayınvalidem. şuan ev hizmetlerinde çalışıyor. Teşvikleri 2020 ye kadarmış.bebeğimize bakması için biz sgk sını ödeyerek 700 TL lik teşvikten yararlanabilir miyiz? Tabi iş çıkışını aldırıp 3 ay sonrasında sgk sını başlatmak kaidesiyle. Bir diğer sorum da eğer teşvik olursa ilk üç ay ne kadar ödeme yapılacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş çıkışını verip 3 ay sonra alırsanız ve işveren de değişirse yararlanırsınız. İlk 3 ay 2019 yılı için asgari ücret desteği ile birlikte aylık 681 TL ödersiniz.

   1. Erhan

    Çok teşekkür ederim.

   2. Serap

    Merhabalar birbuçuk sene çocuk bakıcılığı yaptım üç ay onlar ödedi sigortamı daha sonra devlet tarafından ödendi işten çıkartıldım çalıştığım sürenin tazminatını alabilirmiyim bu zamanda işten çıkartılarak mağdur oldum

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İşveren tarafından çıkış verildiyse tazminatınızın da ödenmesi gerekiyor.

 100. Adem Gülpınar

  Merhaba,

  İlk defa hasta bakıcı olarak bir kişi çalıştıracağız.
  İşe alacağımız kişi de işkur’a kayıtlı kadın.
  Hatta bu kişi hastanın başka evde oturan (oğlunun eşi) gelini.

  Anladığım kadarı ile 4447-19.madde teşvikinden yararlanabilmek için tescil açıldıktan sonra tescilin açılmasını takip eden üçüncü aydan itibaren 15 ay süreyle hiç prim ödemiyoruz.

  Peki ilk üç ay için ne kadar prim öderiz.
  İlk üç ay için 5510-81.madde ve 4447-10.madde indiriminden ve çıkarsa 150 TL asgari ücret teşvikinden yararlanmamız mümkün mü?

  Bir de yukarda belirttiğim gibi bakıcının, hastanın gelini olması, 4447-19.madde teşviki olsun yukarda bahsi geçen diğer teşviklerden olsun yararlanmasına engel bir durum teşkil eder mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İlk 3 ay için 4447/10.madde ve 5 puanlık indirimden yararlanırsınız. 150 TL tutarındaki asgari ücret desteğinden de yararlanma hakkınız var. Sonrasında ise 15 ay süre ile 19. Madde teşviğinden yararlanırsınız. Farklı adreste yaşıyorlar ise akrabalık derecesi önem arz etmiyor.