Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer ?

101

Çeyiz parası ne zaman elime geçer ? Evlenen kız çocuklarının sordukları başlıca soruların başında gelmekte. Kız çocukları açısından en önemli yardımların başında SGK çeyiz parası gelmektedir. SGK evlenme yardımına başvuranların merak ettiği konularında başında ise ödemeyi ne zaman ve kaç günde alabilecekleri gelmektedir. Bu yazımızda çeyiz parası kaç günde hesaba yatar, çeyiz parası evlendikten ne kadar sonra verilir gibi konu hakkında merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz.

Çeyiz parasını kimler alabilir ?

Bu yardımı alabilmeniz için resmi nikah çıkardığınız tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif olarak ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında ölüm geliri, ölüm aylığı diğer adı ile yetim maaşı alıyor olmanız ve çeyiz parası için talepte bulunmanız gerekiyor. Ödenek sadece kız çocuklarına ödeniyor. Yetim maaşı alırken evlenen erkek çocuklarına bu ödenek ödenmez. Ayrıntılı şartlar için hemen sgk çeyiz parası nasıl alınır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İkinci evlilikte çeyiz parası alır mı ?

Çeyiz yardımı bir defaya mahsus olarak ödenir. İkinci evlilikte alınması maalesef mümkün bulunmamaktadır.

Sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı ?

Normal şartlarda yetim maaşı alan kişilerin sigortalı çalışmaları ya da bağkurlu olmaları durumunda yetim aylıkları kesilmekte. Dolayısıyla sigortalı çalışırken yani yetim maaşı aktif değilken evlenen bu kişilere çeyiz yardımı ödenmemekte. Ancak bu durumun istisnaları var;

 • Kişi 25 yaş altında ise ve üniversitede öğrenim görüyorsa sigortalı çalışsa da maaşı kesilmeyeceğinden sigortalı çalışırken evlenmesi durumunda da çeyiz yardımı ödenir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alanların maaşları sigortalı çalışsa ya da bağkurlu olsa bile kesilmediğinden bu kişiler de sigortalı çalışırken evlenmeleri durumunda çeyiz parası alabilirler.

SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurunuzu SGK Gelir/Aylık/Ödenek talep belgesi ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız gerekiyor.

 • Belgeye ek olarak kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır. Evlilik cüzdanı v.s. eklemeniz gerekmez.
 • SGK gelir aylık ve ödenek talep belgesini buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK gelir aylık talep formu indir.
 • Belgede 5- ÖDENEK TALEP TÜRÜ kısmındaki EVLENME ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.

Çeyiz parası için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için istenen evraklar yukarıda belirtilmiştir. Gelir, aylık talep formu ve kimlik fotokopisi başvuru için yeterli olacaktır. Çeyiz parası dilekçe örneği yukarıda paylaşılmıştır.

Çeyiz yardımı başvurusu nereye yapılır ?

Eğer ssk ve ya bağkur ölüm maaşı alıyorsanız;

 • Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuzu elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.
 • Eğer emekli sandığı yetim maaşı alıyorsanız başvurunuzu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Sıhhıye Mah. No: 7 Ankara adresine göndermeniz gerekiyor.

Çeyiz parası ne zaman yatar ?

Çeyiz parası kaç günde yatar sorusunun aslında tek bir cevabı yok. Evlenme ödeneği ne zaman yatar sorusunun cevabı başvuru yaptığınız SGK’nın durumuna göre değişebilmekte. Ortalama ödenme süresi 2-3 aydır. Ancak başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu az ise 1 ay içinde de alabilirsiniz. Kadınlara evlilikten dolayı ödenen tek yardım çeyiz ödeneği değildir. Evlilikten kaynaklı olarak alabileceğiniz tüm yardımları tek başlık altında topladık. Hemen evlilik yardımı nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Emekli sandığı çeyiz parası ne kadar sürede ödenir ?

Emekli sandığı yani memur çocuklarının çeyiz parası ödemeleri Ankara tarafından yapılmakta. Tüm Türkiye’deki başvurular tek yerden yapıldığı için başvurunun sonuçlanması da ssk ve bağkura göre daha fazla zaman almakta. Ortalama 3-4 ay sürebilmekte.

Çeyiz parası ne kadar ?

Peki yetim çeyiz parası ne kadar ödeniyor ? Ödeme hesaplaması son yetim maaşınızın 24 katı üzerinden yapılır. Örneğin aldığınız son yetim aylığı 300 TL ise toplamda alabileceğiniz yardım 24*300= 7200 TL olacaktır. Ödenek bir defaya mahsustur. 01 Ekim 2008 tarihinden önce memur olanların çocuklarına yetim maaşı 12 aylık olarak ödenmektedir. 01 Ekim 2008 sonrasında memur olanların yetim maaşı alan çocuklarına da evlenme yardımı 24 ay üzerinden yapılmaktadır.

Çeyiz parası hangi bankaya yatar ?

Peki yetim çeyiz parası nereye yatıyor  ? Ziraat Bankası’ndan kimliğiniz ile alabilirsiniz. İsterseniz SGK Şahıs Ödemeleri Banka sistemine banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabına gelmesini de sağlayabilirsiniz.

SGK çeyiz parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Ödeme sorgulamasını e devlet sisteminde;

 • SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama bölümünden yapabilirsiniz.  SSK, emekli sandığı ve bağkur çeyiz parası sorgulama menüsüne aşağıdaki buton aracılığı ile giriş sağlayabilirsiniz;
 • E-devlet çeyiz parası sorgulamasını T.C. ve e-devlet şifreniz ile buradan yapabilirsiniz ⇒ e devlet çeyiz parası sorgulama.

T.c kimlik no ile çeyiz parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi internetten şifreli olarak sadece e-devlette ve yukarıda bağlantısı verilen menü üzerinden yapılmakta. Bunun dışında şifresiz olarak TC ile sorgulama yapılamamakta. Alo-170 hattını aramak suretiyle

Çeyiz parası kaç yaşına kadar veriliyor ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı alırken evlenenlere ödenen çeyiz yardımı için belirlenen bir yaş şartı yoktur. Yaş kaç olursa olsun sadece aktif yetim aylığı alıyor olmak ve resmi nikah çıkardıktan sonra başvurmak yetime çeyiz parası yardımını almak için yeterli olmakta.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

101 Yorum
 1. Günay

  Şimdi ben 2018 den beri babamin yetim maasini almaktayim suan mevcut olan 2750 tl ilk evliligimde böyle bir talepte bulunmadim ve almadim ikinci evliligimi yapmaktayim bu durumda bu çeğiz ödeneğini alma gibi bir imkanim varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah tarihinden önce yetim aylığı aktifse ve ilk evliliğinizde almadıysanız evet alabilirsiniz.

 2. deniz

  merhabalar giden evrak kayıtlı bilgisi 22.02.22 tarihinde dys sisteminde gözüküyor tahminen çeyiz parası ne zamaan yatar?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 2-3 ay sürüyor.

 3. Tansu

  Merhaba benim çeyiz parası aldım ama bana dediler çeyiz parasını aldıktan sonra 1 kez daha maaşınız yatacak dediler doğrumu 4 b bagkurdan alıyordum mmaşımi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Almadığınız maaş varsa doğrudur. Ama normalde kesildikten sonra maaş yatmaz. SGK ile görüşüp net bilgi alın bence.

 4. Songül

  Merhaba Evlilik Yardımına Başvuruda Bulundum Yaklaşık Bir Ay Oldu Halen Dönüş Yapılmadı E devlet Üzerinden Evrak Takip Sisteminden Baktığım Zaman
  Açıklama Kısmında
  İşlem Sırasında Olup Yapılacaktır Yazıyor Bunun Anlamını Sorabilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2-3 ay sürüyor. İşlemin devam ettiği anlamına geliyor o açıklama.

 5. Tansu

  Çeyiz parasına sskya başvurudan sonra ne gibi işlemlerden geçer ne gibi sürede bana dönüş yaparlar oynaylandi diye bildirim gelirmi bana

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1.5-2 ay içerisinde ödenir çeyiz paranız. Dilekçe yeterli. Yazılı bir bildirim yapılmıyor. E devletten sorgulama yapabilirsiniz.

 6. Tansu

  Ben safranboluda ikamet ediyorum ama maaşımın bağlı olduğu yer adana olduğu için Adana’ya gönderdim adana SSK müdürlüğü onu ne zaman Ankara’ya gonderir

  1. Ömer Meriç

   Bunu bilemeyiz maalesef. Değişebiliyor. İlgili birimden bilgi alın lütfen.

 7. Tansu

  Başvurudan sonra çeyiz parası normal şartlarda ne kadar sürede ödeniyor bilgi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1,5-2 ay içerisinde ödeniyor ortalama.

 8. Tansu

  Ben farklı bir şehirde oturuyorum benim maşımı aldığım sskayami başvurmam gerek çeyiz parası için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet maaş aldığınız SGK’ya başvurmanız lazım. Dilekçeyi posta ya da kargo yolu ile gönderebilirsiniz.

  2. Tansu

   Merhaba ben başvurudan nekadar sürede geliyor ve maaşımın 24 katını veriliyor yoksa 12 katımı bunu öğrenmek istiyodum

   1. Ömer Meriç

    Ortalama 1,5-2 ay sürer. 24 katı ödenir.

 9. Merva

  Ben babamdan emekli maaşı alıyorum ilk evliliğinde almadım şimdi ise bu ayın 14 ne nikâhım var çeyiz parası akabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikahı çıkardıktan sonra başvurup alabilirsiniz.

 10. Belenay

  Merhabalar ben yetim aylığı alıyorum 1 ay sonra düğünüm var babam malulen emekli ve emekli sandığından maaşını alıyordu şimdi ise ben alıyorum diğer kardeşlerim evli bana yatan maaş 2.600 TL çeyiz yardımında ise ben ne kadar çeyiz yardımı alıyorum 12 katimi 24 katımi alıyorum ve nekadar süre de yatar bilgi verirmisiniz??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 24 olması gerekiyor Belenay HANIM. Ancak bazı istisnai durumlarda babanızın ilk defa emekli sandığına başlama tarihine göre 12 ay da olabilmekte. Tam net cevap veremiyorum bu nedenle. Alo170 hattını arayarak da bilgi alabilirsiniz.

  2. Berrin

   Merhaba ben çeyiz başvurusu yaptım tam 2 ay oldu

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 1,5-2 ay içinde sonuçlanıyor genelde. Bağlı olduğunuz SGK’ya bir sorun isterseniz.

 11. Şerife

  Ben başvuru yaptım başvuru yapalı 2 ay oldu hangi aşamada olduğunu nerden görebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK evrak takibi sisteminden T.C. numaranız ile takibini yapabilirsiniz.

 12. Fatma

  Merhabalar ben ikinci evliliğimi yaptım fakat ilk eşimde bu parayı almadım… şimdi alma hakkım varmı .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer evlilik tarihinde aktif ölüm aylığı alıyorsanız evet alma hakkınız var.

 13. Seyda

  Merhaba ben babamdan maas alıyordum sonra işe girdim maas kesıldı ama kardesım almaya devam etti ben evlendim simdi çeyix parası alabıkırmıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah tarihinde aktif ölüm aylığı yoksa çeyiz parası alamazsınız.

 14. Rabia

  Merhaba 2005 yılından beri emekli sandığından emekli olan babamdan şuan 700 tl emekli maaşı alıyorum ocak ayında evleneceğim çeyiz parası ne kadar yatar birde emekli maaşının kesilmesinde herhangi bir sorun olurmu şimdiden tsk bilgi için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 24 aylık maaş ödeniyor çeyiz parasında. Çeyiz yardımından yararlanmak için resmi nikah tarihinde aktif aylık alıyor olmanız gerekiyor.

 15. FATMA

  Merhaba. Beni birkaç gün önce sgkdan aradılar işlemlerinizi yapıyoruz eve kağıt göndereceğiz 1 2 haftaya paranızı çekebilirsiniz diye. Ama ben dysden ya da sgk şahıs ödemelerinden yapılmış bir işlem göremiyorum. Sebebi nedir acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Size gerekeni söylemişler. Bekleyin bence. Şahıs ödemeleri sisteminde zaten görünmez ödeme yapılmadan. Evrak sistemine de çoğunlukla işlenmiyor.

 16. FATMA ARSLAN

  Merhaba, 17 eylülde çeyiz ödeneği için başvurdum dysden takip ettiğimde gelen evrak dosyasına kaldırılmış olarak görünüyor. Bu ne demek oluyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrakla ilgili işlem yapılmış ve dosyaya kaldırılmış anlamına gelir. 1 ay içerisinde sonuçlanması gerekiyor normalde.

 17. Fahriye çekici kıtır

  Merhaba çeyiz parası ödeneğim ekim 5 inde başvuru yaptim haber alamadim nasil haberim olur acaba yardım edermisiniz nezaman alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merbaba. Ortalama 2 ay sürüyor. E devlet üzerinden sorgulama yaparak kontrolünü sağlayabilirsiniz. E devlette sgk şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden sorgulama yapmanız gerekiyor.

 18. Elif

  Merhaba. Ben evlilik yardımı(çeyiz parası) için başvuru yapmıştım e devletten şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlamasınıda yapmıştım şimdi sorgulama yaptığımda ödeme durumu bankaya gönderildi yazıyor ve ödeme durumu tc ziraat bankası merkezi ödemeden ödemenizi çekebilirsiniz yazıyor. Sormak istediğim pu parayı ben gidip bankadan kimliğimle mi alıcam yoksa bu para hesabıma yatacak mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesabınız tanımlı ise banka hesabınıza geçmesi gerekiyor. Hesaptan çekebilirsiniz.

 19. Ceren

  Merhaba sadece 1 ay maas aldım simdi nikah kıysam ve basvursam alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilirsiniz.

  2. Belenay

   Merhabalar yetim maaşı alıyorum fakat 1 ay sonra düğünüm var babam malulen emekli ve emekli sandığından maaşını alıyordu ben şuan 2600 TL maaş alıyorum çeyiz parası olarak nekadar alabilirim 12 katimi 24 katimi aliyorum bilgi verirmisiniz

 20. Hanife

  Merhabalar ben babamı 9 ay önce kaybettim babam emekli değildi ama 900 küsür gün SSK olursa bana maaş bağlanıyordu ve alıyorum yetim maaşı . Çeyiz parası 12 ay mı 24 ay üzerinden mi alırım sizce? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yetim aylığı alıyorsanız 24 aylık tutarında çeyiz yardımı ödenir.

 21. Songul

  Mrb ceyiz parasi icin başvurdum dys evrak takipten açıklama kısmında ceyiz ödemesi yapıldı yazıyor e devletten girdigimde şahıs ödemelerinde ödeme gözükmüyor:/

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhasebeleşmesi ve bankaya gönderilmesi ve dolayısıyla e devlet sisteminde görünmesi biraz zaman alabilir. 1 ay içerisinde ödenir diye tahmin ediyorum.

 22. Merve

  Merhabalar e devletden yetim maaşıma baktığımda 4A sosyal güvenlik kurumu yaziyor ama maaşım emekli aylığı gibi gözüküyor ben sgk ya göremi yoksa emekli sandıgına göremi çeyiz parasi alacagimi anlamadim sanrm biri daha az veriyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK değil mi sizin yetim maaşı aldığınız kapsam ? Neden emekli sandığına göre hesaplansın ki. SSK ise 24 aylık tutarında çeyiz yardımı ödenir.

 23. Ayşe

  Şuan yetim aylığı alıyorum 1764 lira 3 ay sonra düğünüm var şimdiden başvurmalı mıyım birde ne kadar alırım toplam ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikah çıkardıktan sonra başvuru yapmanız gerekiyor. Emekli sandığı değilse yani ssk ya da bağkur ise ortalama 42500 TL civarında yardım alırsınız.

 24. Arzu

  Ben yetim agligi aliyorum annemde evlendigi icin onun maasi ustume döndü 1100 tl aliyorum evlenicem ceyiz parasi ne kadar alirim acaba birde cocugum var ama cocugumum babasiyla evlenicem bu sorun cikarirmi ceyiz parasini almamda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuk olması sorun teşkil etmez. 1100 TL maaş alıyorsanız yaklaşık 26400 TL çeyiz yardımı alırsınız.

  2. Ramazan

   E devletten nerden sorguluyoruz

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. SGK-Şahıs ödemesi Sorgulama menüsünden sorgulayabilirsiniz.

 25. Ayşe

  Mrb
  Ben yetim maaşı alıyorum babam ssk emeklisiydi annem yüzde 50 ben 25 kardeşim 25 oranında maaş alıyoruz.
  Ceyiz parasi 24 ay üzerinden alacağım
  Ben ceyiz parası aldığımda benm maaşım anneme geçermi yoksa benm maaşım benm ceyiz parasi almamın uzerinden 24 ay geçtikten sonra mı benm maaşım anneme eklenir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten sizden başka maaş alan kardeşiniz olduğu için siz çeyiz parası alsanız da Almasanız da annenizin maaş hissesi değişmeyecek ve yüzde 50 olarak kalacak. Bu yüzden çeyiz parasına başvurunuzu yapın.

 26. Elif

  MErhaba ben annemden yetim maaşı alıyorum,ben maaşı aldığım bankadan kredi çektim çeyiz paramı etkiler mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır etkilemez.

 27. Fidan

  Merhaba
  Ben çeyiz parası için başvurdum ve evraklarımı kontrol ettiğimde “emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi” yazıyor acaba ne demek bu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Büyük bir ihtimalle çeyiz parası ödemesinin tamamlandığı anlamına gelir. Yakın zamanda ödemenizi alırsınız.

 28. YASEMİN

  MERHABA BABAM 2018 YILINDA VEFAT ETTİ.ANNEME SGK DAN %75 MAAŞ BAĞLANDI.DAHA SONRA BEN SGK LI İŞİMDEN ÇIKTIM.
  SAĞLIKDAN YARARLANMAK İÇİN YETİM AYLIĞINA BAĞLANDIM VE 6 AYDIR YETİM AYLIĞI ALIYORUM.ŞİMDİ EVLENMEK ÜZEREYİM ÇEYİZ ÖDENEĞİ ALMAK İSTİYORUM.ÇEYİZ PARASINI ALDIĞIM ZAMAN ANNEM MAAŞININ YÜZDE KAÇINI ALMAYA DEVAM EDİCEK? ALMAZSAM BENDEKİ % 25 ANNEME GERİ ÖDENECEK Mİ ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çeyiz yardımı alırsanız annenizin hissesi 24 ay boyunca %50 olarak kalır değişmez. Çeyiz parası istemezseniz sizin hisse annenize aktarılır. Dolayısıyla %75 olur.

 29. Cemile

  Merhaba babam 2003 yılında vefat etti ben eşimden 2014 yılında ayrıldım fakat çalıştığım için ölüm aylığına başvurmadım geçtiğimiz yaz işten ayrıldım yaklaşık 6 aydır alıyorum.Evlenmeyi düşünüyorum ceyiz odenegi alabilirmiyim ilk evliligimde almadım ve 24 aylikmi yoksa 12 mi alırım acaba bu arada babam bagkur tarim emeklisi idi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alabilirsiniz. 24 aylık olarak ödenir.

 30. Selcan

  Merhaba. Ben ve annem babam vefat ettiğinden beri maaş alıyorduk sgk dan. Daha sonra ben sigortalı işe girdigim için maaşın tamamını annem almaya başladı. Daha sonra işten çıktım ama annem ile aynı evde yaşadığımız için annemden maaşı geri almadım. Şimdi ise evlendim. Çeyiz parası alabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evlilik tarihinde aktif aylık almadığınız için çeyiz parası alma hakkınız olmaz maalesef.

   1. Selcan

    Yetim aylığını tekrar üzerime geçirtmedim ama yetim aylığının hakediş olması yeterli diye okumuştum

 31. Tugce

  Merhabalar bende boşandığım elimle tekrar evlendim ilk evliliğimde çeyiz ödeneği almamıştım ikinci nikahımızda başvurdum ve baasvuralı 1 yıl oldu hala bi netice gelmedi ve Benim çeyiz parası almam annemin ve kız kardeşimin maaşlarında kesinti olur mu tesekkurşer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin ve kardeşinizin maaşında bir kesinti olmaz. Neden ödeme yapılmadığını ilgili Sgk ile görüşmelisiniz.

 32. Gonul

  Ben boşandigim esimle yeniden evlendim cegiz parası için baş vurdum 5 ay oldu hala soruşturmada diyorlar yardımcı olurmusun bakmam lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Talebin sonucunu beklemeniz gerekiyor. Yapılacak bir şey yok maalesef.

 33. Kübra

  Merhaba ben emekli sandığından yetim aylığı alıyorum çeyiz param ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer maaş aldığınız kişinin memuriyet başlangıç tarihi 2008 Ekim ayından evvel ise şu anda almış olduğunuz aylığın 12 katı ödenir.

 34. Nilüfer sasan

  Çeyiz parası başvurumun sonucunu E devlet üzerinden sorgulama nasıl yapabilirim.
  Ben denedim başaramadım.
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk şahıs ödemesi sorgulama menüsünden sorgulama yapmanız gerek.

 35. Hatice

  Merhabalar. Ben çeyiz parası elime geçtikten sonra ne zaman sgklı işte çalışabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Resmi nikahı çıkardıysanız zaten ölüm aylığı kesilir. Bu durumda çeyiz parasını almadan da sigortalı çalışmaya başlayabilirsiniz.

 36. Mutlu

  Başvuru yaptım,ikinci evlilik diye sormuştum.(ilkevliligimden önce maaş almiyordum)

  1. Ömer Meriç

   Alabilirsiniz sorun olmaz diye düşünüyorum :).

 37. Mutlu

  Merhaba,
  Benin ikinci evliligim.fakat daha önce çeyiz parası almamistim .ve yetim maaşı almiyordum.simdi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an yetim maaşı alıyorsanız resmi nikah çıkardıktan sonra çeyiz yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

 38. Menekşe

  Emekli olarak alıyorum

  1. Ömer Meriç

   Yok. Babanız hangi kapsamda emekli idi. Yani emekli sandığı mı yoksa ssk ve ya bağkur mu?

 39. Buray

  Merhabalar uzerimde haciz var bir kavga dolayısı ile karşı taraf hastaneden rapor alıp dava açtı ve kazandı sanirim SGK ya borçlanmış olduk odeyemedim haciz var şu an çeyiz parası ni etkiler mi acaba teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Etkilemez diye biliyorum ama emin değilim.

 40. Hatice

  Ceyiz parası bankaya gönderilmiş ben istediğim ziraat bankasından cekrbilir miyim bir sorum da su şahıs ödemelerinde hesap tanımlaması yaptık hesaba para aktarılır mi ve ne zaman aktarirlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet herhangi bir ziraat bankasından çekebilirsiniz. Hesap tanımlaması yaptıktan sonraki ödemeler bu hesaba geçer. Bankaya gönderilenler aktarılmaz.

 41. Çiğdem Koçyiğit

  Merhaba çeyiz parası için bugün Ankaraya evraklarımı gönderdim. Acaba param ne zaman hesabıma yatar? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 2-3 ay sürer. Belki daha kısa sürede de sonuçlanabilir ama genel olarak bu 2-3 ay sürüyor.

   1. Elif

    Merhaba. Çeyiz parası için basvurdum. E devletten kontrol ettiğim de giden evrak kayıtlı konusu elif Türkmen yazıyor. Bu ne demek. Para ne zaman yatar. Teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evrağın kayıtlı olduğu ve işleme alındığı anlamına gelir. Ortalama 2-3 ay sürüyor.

    2. Menekşe

     Merhabalar ben annem vefat ettıgınden beri 1.470 tl yetim aylıgı alıyorum evlendigim de çeyiz param ne kadar olur?

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. Ssk, bağkur ya da emekli sandığı! Hangi kapsamda ölüm aylığı alıyorsunuz?

     2. Songul

      Mrb param yatmış e devletten şahıs ödemelerinde bankaya gelmemiş daha da ne zaman gelir

     3. Ömer Meriç

      Merhaba. Ödeme aşamasında muhtemelen. 10-15 gün içinde en geç yatar sanırım.

    3. Ülkü

     Merhaba ben bir yıl yetim maaşı aldım babam memur dü çeyiz parasını 12 ay mı 24 aymi alabilirim

     1. Ömer Meriç

      Merhaba. 12 ay ödenir sanırım. Yine de SGK’dan teyit etmekte yarar bulunmakta.

 42. Filiz

  Merhaba
  Babam 2016 da vefat etti bağkur emeklisiydi.anneme yüzde 50 oranında bu maaştan bağlandı.banada sigortalı işten ayrıldıktan sonra başvurumun sonucunda yüzde 25 oran bağlandı.geçtiğimiz hafta nikahım kıyıldı ve çeyiz ödeneği için başvuru yaptım.bu arada 19 yaşında üniversite 1. Sınıfta okuyan erkek kardeşimde yetim maaşı için başvuruda bulundu.şayet ona maaş bağlanırsa annemin aldığı oran üzerinden mi kesilir yoksa benim gibi yüzde 25lik pay mı alır? Birde bu çeyiz yardımı almamı etkiler mi? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anneniz her durumda %50 alır. Ondan herhangi bir kesinti olmaz. Sizin çeyiz parası almanıza da engel olmaz.

   1. Filiz

    Teşekkür ederim