Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer, Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası ne zaman elime geçer? Evlenen kız çocuklarının sordukları başlıca soruların başında gelmekte. Kız çocukları açısından en önemli yardımların başında SGK çeyiz parası gelmektedir. SGK evlenme yardımına başvuranların merak ettiği konularında başında ise ödemeyi ne zaman ve kaç günde alabilecekleri gelmektedir. Bu yazımızda çeyiz parası kaç günde hesaba yatar, çeyiz parası evlendikten ne kadar sonra verilir gibi konu hakkında merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz.

Çeyiz parasını kimler alabilir ?

Bu yardımı alabilmeniz için resmi nikah çıkardığınız tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif olarak ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamında ölüm geliri, ölüm aylığı diğer adı ile yetim maaşı alıyor olmanız ve çeyiz parası için talepte bulunmanız gerekiyor. Ödenek sadece kız çocuklarına ödeniyor. Yetim maaşı alırken evlenen erkek çocuklarına bu ödenek ödenmez. Ayrıntılı şartlar için hemen sgk çeyiz parası nasıl alınır  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İkinci evlilikte çeyiz parası alır mı ?

Çeyiz yardımı bir defaya mahsus olarak ödenir. İkinci evlilikte alınması maalesef mümkün bulunmamaktadır.

Sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı ?

Normal şartlarda yetim maaşı alan kişilerin sigortalı çalışmaları ya da bağkurlu olmaları durumunda yetim aylıkları kesilmekte. Dolayısıyla sigortalı çalışırken yani yetim maaşı aktif değilken evlenen bu kişilere çeyiz yardımı ödenmemekte. Ancak bu durumun istisnaları var;

 • Kişi 25 yaş altında ise ve üniversitede öğrenim görüyorsa sigortalı çalışsa da maaşı kesilmeyeceğinden sigortalı çalışırken evlenmesi durumunda da çeyiz yardımı ödenir.
 • Emekli sandığı kapsamında yetim aylığı alanların maaşları sigortalı çalışsa ya da bağkurlu olsa bile kesilmediğinden bu kişiler de sigortalı çalışırken evlenmeleri durumunda çeyiz parası alabilirler.

Yetim çeyiz parası yaş sınırı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından evlenen yetim kız çocuklarına ödenen çeyiz parasında yaş sınırı yoktur. Tek şart resmi nikah tarihinde babadan ya da anneden aylık alıyor olmaktır. Bunun haricinde bir şart aranmamaktadır.

SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurunuzu SGK Gelir/Aylık/Ödenek talep belgesi ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız gerekiyor.

 • Belgeye ek olarak kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır. Evlilik cüzdanı v.s. eklemeniz gerekmez.
 • SGK gelir aylık ve ödenek talep belgesini buradan indirebilirsiniz ⇒ SGK gelir aylık talep formu indir.
 • Belgede 5- ÖDENEK TALEP TÜRÜ kısmındaki EVLENME ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.

Çeyiz parası için gerekli evraklar nelerdir ?

Başvuru için istenen evraklar yukarıda belirtilmiştir. Gelir, aylık talep formu ve kimlik fotokopisi başvuru için yeterli olacaktır. Çeyiz parası dilekçe örneği yukarıda paylaşılmıştır.

Çeyiz yardımı başvurusu nereye yapılır ?

Eğer ssk ve ya bağkur ölüm maaşı alıyorsanız;

 • Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuzu elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.
 • Eğer emekli sandığı yetim maaşı alıyorsanız başvurunuzu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Sıhhıye Mah. No: 7 Ankara adresine göndermeniz gerekiyor.

Çeyiz parası ne zaman yatar ?

Çeyiz parası kaç günde yatar sorusunun aslında tek bir cevabı yok. Evlenme ödeneği ne zaman yatar sorusunun cevabı başvuru yaptığınız SGK’nın durumuna göre değişebilmekte. Ortalama ödenme süresi 1,5-2 aydır. Ancak başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu az ise 1 ay içinde de alabilirsiniz. Kadınlara evlilikten dolayı ödenen tek yardım çeyiz ödeneği değildir. Evlilikten kaynaklı olarak alabileceğiniz tüm yardımları tek başlık altında topladık. Hemen evlilik yardımı nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Emekli sandığı çeyiz parası ne kadar sürede ödenir ?

Emekli sandığı yani memur çocuklarının çeyiz parası ödemeleri Ankara tarafından yapılmakta. Tüm Türkiye’deki başvurular tek yerden yapıldığı için başvurunun sonuçlanması da ssk ve bağkura göre daha fazla zaman almakta. Ortalama 3-4 ay sürebilmekte.

SGK çeyiz parası ne kadar ?

Peki yetim çeyiz parası ne kadar ödeniyor ? Ödeme hesaplaması son yetim maaşınızın 24 katı üzerinden yapılır. Örneğin aldığınız son yetim aylığı 2500 TL ise toplamda alabileceğiniz yardım 24*2500= 60000 TL olacaktır. Ödenek bir defaya mahsustur. 01 Ekim 2008 tarihinden önce memur olanların çocuklarına yetim maaşı 12 aylık olarak ödenmektedir. 01 Ekim 2008 sonrasında memur olanların yetim maaşı alan çocuklarına da evlenme yardımı 24 ay üzerinden yapılmaktadır.

Çeyiz parası hangi bankaya yatar ?

Peki yetim çeyiz parası nereye yatıyor  ? Ziraat Bankası’ndan kimliğiniz ile alabilirsiniz. İsterseniz SGK Şahıs Ödemeleri Banka sistemine banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabına gelmesini de sağlayabilirsiniz.

SGK çeyiz parası sorgulama nasıl yapılır ?

Ödeme sorgulamasını e devlet sisteminde;

 • SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama bölümünden yapabilirsiniz.  SSK, emekli sandığı ve bağkur çeyiz parası sorgulama menüsüne aşağıdaki buton aracılığı ile giriş sağlayabilirsiniz;
 • E-devlet çeyiz parası sorgulamasını T.C. ve e-devlet şifreniz ile buradan yapabilirsiniz ⇒ e devlet çeyiz parası sorgulama.

T.c kimlik no ile çeyiz parası sorgulama nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi internetten şifreli olarak sadece e-devlette ve yukarıda bağlantısı verilen menü üzerinden yapılmakta. Bunun dışında şifresiz olarak TC ile sorgulama yapılamamakta. Alo-170 hattını aramak suretiyle

Çeyiz parası kaç yaşına kadar veriliyor ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı alırken evlenenlere ödenen çeyiz yardımı için belirlenen bir yaş şartı yoktur. Yaş kaç olursa olsun sadece aktif yetim aylığı alıyor olmak ve resmi nikah çıkardıktan sonra başvurmak yetime çeyiz parası yardımını almak için yeterli olmakta.

Eski eşle evlenen çeyiz parası alır mı?

Eski eşi ile evlenme tarihi itibariyle anne ya da babasından ölüm aylığı aktif olan kız çocukları talepleri halinde çeyiz parasından yararlanabilmektedirler.

Çeyiz parası nasıl ödenir?

Ödeme tanımlı banka hesabı varsa hesabına, yoksa Ziraat Bankası’na gönderilir.

2.2/5 - (5 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer, Ne Zaman Yatar?” üzerine 130 yorum
 1. Ben çeyiz ödeme başvurusu yaptım e devletten baktığımda evrak takipte evlenme ödeneği gönderildi diye yazıyor fakat şahıs ödemelerinde birşey yok bankaya sordum orada da yok emekli sandığını aradım müdür onayında dediler bu ne demek anlamadım uzman onayından filan geçmiş

  Yanıtla
 2. İyi günler hocam ben 2008.20011 yılları arasında bir üniversite döner sermayesin de 3 yıl geçici işçi olarak çalıştım.2015 yılında memur oldum hizmet birleştirme yaptım daha önce bir kaç kez kademe derece ye faydası olması lazım diye itiraz eymeme rağmen yapmadılar bu yıl ise 241skhk 87.madde kapsamında bana 1 derece vermişler.hak aylığına senelik izne ve kademe dereceye hepsine faydası olmuş bu ilerde bana sorun olustururmu emekli olurken.bu maddeyi araştırdım bir şey anlamadım işlem doğrumu yapılmış yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  Yanıtla
   • ben bu maddeyi araştırdığımda benim durumu hangi maddeye göre tam olarak koyupta işlem yaptılar onu bulamadığım için bir yanlışmı var diye tedirgin oldum hocam çok teşekkür ederim.

    Yanıtla
 3. Merhaba ceyız parasına basvurdum 3 ay oluyor sıstemde hala beklemede dıyor arıyorum telefonları acmıyorlar muhattap bulamıyorum ne yapmam gerekıyor

  Yanıtla
  • Merhaba. 2 yıllık süre dolmadan yeniden maaş alamazsınız. Maaş başvurusu yapın. Sağlığınız açılır maaş da aktifleşir ancak 2 yıl dolmadan maaş ödenmeye başlanmaz.

   Yanıtla
 4. Ben babamdan maaş alıyordum evlendim 1 sene oldu boşandım geri maaşa girebiliyormuyum

  Birde mââşa girsem zamlı olarak mı devam eder

  Yanıtla
 5. Merhaba ben SSK pirim paramı almak istiyorum alabilirmiyim ben emekli olmak istemiyorum şu an çalışıyorum bilgi alabilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Emeklilik için gereken yaş şartını sağlarsanız iade alırsınız. Onun dışında alamazsınız.

   Yanıtla
 6. Merhabalar ben emekli sandığı olarak yetim maaşı alıyordum 14.05.2022 de evlendim iki gün sonra 16.05.2022 de çeyiz parasına basvurdum. 8 güm sonra ise 22.05.2022 de İşe başladım sigortam başladı. Ama çeyiz parası süreci devam ediyor benim işe girmem çeyiz parasını etkiler mi

  Yanıtla
 7. Şimdi ben 2018 den beri babamin yetim maasini almaktayim suan mevcut olan 2750 tl ilk evliligimde böyle bir talepte bulunmadim ve almadim ikinci evliligimi yapmaktayim bu durumda bu çeğiz ödeneğini alma gibi bir imkanim varmi

  Yanıtla
  • Merhaba ben yetim aylığı alıyorum evlendim çeyiz ödeneyi parasına başvurdum SSK aradim gözükmüyor dedi bir hafta oldu unkapaninda baş vurdum SSK da gözükmüyor diyor benim ne yapmam gerek

   Yanıtla
    • Merhaba, ben de biraz önce 170’i aradım. Bağcılar İstanbul Sigorta’dan 19 Haziran’da başvurdum evlilik ödeneğini. Daha başvurduğum bile görünmüyormuş 170 öyle dedi. Bağcılar’daki çalışan 2 ayı bulur demişti. Bugün tam 1 ay oldu sisteme yaptığım başvurunun düşmemesi sizce de normal mi? Bağcılar telefonlara bakmıyor zaten.

     Yanıtla
     • En azından evrak kayıt sisteminde başvurunuzun olması gerekir. Başvuru yaptığınız yere uğrayıp bizzat sorsanız daha iyi olacaktır.

 8. merhabalar giden evrak kayıtlı bilgisi 22.02.22 tarihinde dys sisteminde gözüküyor tahminen çeyiz parası ne zamaan yatar?

  Yanıtla
 9. Merhaba benim çeyiz parası aldım ama bana dediler çeyiz parasını aldıktan sonra 1 kez daha maaşınız yatacak dediler doğrumu 4 b bagkurdan alıyordum mmaşımi

  Yanıtla
 10. Merhaba Evlilik Yardımına Başvuruda Bulundum Yaklaşık Bir Ay Oldu Halen Dönüş Yapılmadı E devlet Üzerinden Evrak Takip Sisteminden Baktığım Zaman
  Açıklama Kısmında
  İşlem Sırasında Olup Yapılacaktır Yazıyor Bunun Anlamını Sorabilirmiyim ?

  Yanıtla
 11. Çeyiz parasına sskya başvurudan sonra ne gibi işlemlerden geçer ne gibi sürede bana dönüş yaparlar oynaylandi diye bildirim gelirmi bana

  Yanıtla
 12. Ben safranboluda ikamet ediyorum ama maaşımın bağlı olduğu yer adana olduğu için Adana’ya gönderdim adana SSK müdürlüğü onu ne zaman Ankara’ya gonderir

  Yanıtla
 13. Ben babamdan emekli maaşı alıyorum ilk evliliğinde almadım şimdi ise bu ayın 14 ne nikâhım var çeyiz parası akabilirmiyim

  Yanıtla
 14. Merhabalar ben yetim aylığı alıyorum 1 ay sonra düğünüm var babam malulen emekli ve emekli sandığından maaşını alıyordu şimdi ise ben alıyorum diğer kardeşlerim evli bana yatan maaş 2.600 TL çeyiz yardımında ise ben ne kadar çeyiz yardımı alıyorum 12 katimi 24 katımi alıyorum ve nekadar süre de yatar bilgi verirmisiniz??

  Yanıtla
 15. Merhaba ben babamdan maas alıyordum sonra işe girdim maas kesıldı ama kardesım almaya devam etti ben evlendim simdi çeyix parası alabıkırmıyım

  Yanıtla
 16. Merhaba 2005 yılından beri emekli sandığından emekli olan babamdan şuan 700 tl emekli maaşı alıyorum ocak ayında evleneceğim çeyiz parası ne kadar yatar birde emekli maaşının kesilmesinde herhangi bir sorun olurmu şimdiden tsk bilgi için

  Yanıtla
 17. Merhaba. Beni birkaç gün önce sgkdan aradılar işlemlerinizi yapıyoruz eve kağıt göndereceğiz 1 2 haftaya paranızı çekebilirsiniz diye. Ama ben dysden ya da sgk şahıs ödemelerinden yapılmış bir işlem göremiyorum. Sebebi nedir acaba?

  Yanıtla
 18. Merhaba, 17 eylülde çeyiz ödeneği için başvurdum dysden takip ettiğimde gelen evrak dosyasına kaldırılmış olarak görünüyor. Bu ne demek oluyor?

  Yanıtla
 19. Merhaba çeyiz parası ödeneğim ekim 5 inde başvuru yaptim haber alamadim nasil haberim olur acaba yardım edermisiniz nezaman alabilirim

  Yanıtla
  • Merbaba. Ortalama 2 ay sürüyor. E devlet üzerinden sorgulama yaparak kontrolünü sağlayabilirsiniz. E devlette sgk şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden sorgulama yapmanız gerekiyor.

   Yanıtla
 20. Merhaba. Ben evlilik yardımı(çeyiz parası) için başvuru yapmıştım e devletten şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlamasınıda yapmıştım şimdi sorgulama yaptığımda ödeme durumu bankaya gönderildi yazıyor ve ödeme durumu tc ziraat bankası merkezi ödemeden ödemenizi çekebilirsiniz yazıyor. Sormak istediğim pu parayı ben gidip bankadan kimliğimle mi alıcam yoksa bu para hesabıma yatacak mı?

  Yanıtla
  • Merhabalar yetim maaşı alıyorum fakat 1 ay sonra düğünüm var babam malulen emekli ve emekli sandığından maaşını alıyordu ben şuan 2600 TL maaş alıyorum çeyiz parası olarak nekadar alabilirim 12 katimi 24 katimi aliyorum bilgi verirmisiniz

   Yanıtla
 21. Merhabalar ben babamı 9 ay önce kaybettim babam emekli değildi ama 900 küsür gün SSK olursa bana maaş bağlanıyordu ve alıyorum yetim maaşı . Çeyiz parası 12 ay mı 24 ay üzerinden mi alırım sizce? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 22. Mrb ceyiz parasi icin başvurdum dys evrak takipten açıklama kısmında ceyiz ödemesi yapıldı yazıyor e devletten girdigimde şahıs ödemelerinde ödeme gözükmüyor:/

  Yanıtla
  • Merhaba. Muhasebeleşmesi ve bankaya gönderilmesi ve dolayısıyla e devlet sisteminde görünmesi biraz zaman alabilir. 1 ay içerisinde ödenir diye tahmin ediyorum.

   Yanıtla
 23. Merhabalar e devletden yetim maaşıma baktığımda 4A sosyal güvenlik kurumu yaziyor ama maaşım emekli aylığı gibi gözüküyor ben sgk ya göremi yoksa emekli sandıgına göremi çeyiz parasi alacagimi anlamadim sanrm biri daha az veriyor

  Yanıtla
  • Merhaba. SSK değil mi sizin yetim maaşı aldığınız kapsam ? Neden emekli sandığına göre hesaplansın ki. SSK ise 24 aylık tutarında çeyiz yardımı ödenir.

   Yanıtla
 24. Şuan yetim aylığı alıyorum 1764 lira 3 ay sonra düğünüm var şimdiden başvurmalı mıyım birde ne kadar alırım toplam ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Resmi nikah çıkardıktan sonra başvuru yapmanız gerekiyor. Emekli sandığı değilse yani ssk ya da bağkur ise ortalama 42500 TL civarında yardım alırsınız.

   Yanıtla
 25. Ben yetim agligi aliyorum annemde evlendigi icin onun maasi ustume döndü 1100 tl aliyorum evlenicem ceyiz parasi ne kadar alirim acaba birde cocugum var ama cocugumum babasiyla evlenicem bu sorun cikarirmi ceyiz parasini almamda

  Yanıtla
 26. Mrb
  Ben yetim maaşı alıyorum babam ssk emeklisiydi annem yüzde 50 ben 25 kardeşim 25 oranında maaş alıyoruz.
  Ceyiz parasi 24 ay üzerinden alacağım
  Ben ceyiz parası aldığımda benm maaşım anneme geçermi yoksa benm maaşım benm ceyiz parasi almamın uzerinden 24 ay geçtikten sonra mı benm maaşım anneme eklenir?

  Yanıtla
  • Merhaba. Zaten sizden başka maaş alan kardeşiniz olduğu için siz çeyiz parası alsanız da Almasanız da annenizin maaş hissesi değişmeyecek ve yüzde 50 olarak kalacak. Bu yüzden çeyiz parasına başvurunuzu yapın.

   Yanıtla
 27. MErhaba ben annemden yetim maaşı alıyorum,ben maaşı aldığım bankadan kredi çektim çeyiz paramı etkiler mi ?

  Yanıtla
 28. Merhaba
  Ben çeyiz parası için başvurdum ve evraklarımı kontrol ettiğimde “emekli aylığı bağlandı uzmana gönderildi” yazıyor acaba ne demek bu?

  Yanıtla
  • Merhaba. Büyük bir ihtimalle çeyiz parası ödemesinin tamamlandığı anlamına gelir. Yakın zamanda ödemenizi alırsınız.

   Yanıtla
 29. MERHABA BABAM 2018 YILINDA VEFAT ETTİ.ANNEME SGK DAN %75 MAAŞ BAĞLANDI.DAHA SONRA BEN SGK LI İŞİMDEN ÇIKTIM.
  SAĞLIKDAN YARARLANMAK İÇİN YETİM AYLIĞINA BAĞLANDIM VE 6 AYDIR YETİM AYLIĞI ALIYORUM.ŞİMDİ EVLENMEK ÜZEREYİM ÇEYİZ ÖDENEĞİ ALMAK İSTİYORUM.ÇEYİZ PARASINI ALDIĞIM ZAMAN ANNEM MAAŞININ YÜZDE KAÇINI ALMAYA DEVAM EDİCEK? ALMAZSAM BENDEKİ % 25 ANNEME GERİ ÖDENECEK Mİ ?

  Yanıtla
  • Merhaba. Çeyiz yardımı alırsanız annenizin hissesi 24 ay boyunca %50 olarak kalır değişmez. Çeyiz parası istemezseniz sizin hisse annenize aktarılır. Dolayısıyla %75 olur.

   Yanıtla
 30. Merhaba babam 2003 yılında vefat etti ben eşimden 2014 yılında ayrıldım fakat çalıştığım için ölüm aylığına başvurmadım geçtiğimiz yaz işten ayrıldım yaklaşık 6 aydır alıyorum.Evlenmeyi düşünüyorum ceyiz odenegi alabilirmiyim ilk evliligimde almadım ve 24 aylikmi yoksa 12 mi alırım acaba bu arada babam bagkur tarim emeklisi idi.

  Yanıtla
 31. Merhaba. Ben ve annem babam vefat ettiğinden beri maaş alıyorduk sgk dan. Daha sonra ben sigortalı işe girdigim için maaşın tamamını annem almaya başladı. Daha sonra işten çıktım ama annem ile aynı evde yaşadığımız için annemden maaşı geri almadım. Şimdi ise evlendim. Çeyiz parası alabilir miyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Evlilik tarihinde aktif aylık almadığınız için çeyiz parası alma hakkınız olmaz maalesef.

   Yanıtla
   • Yetim aylığını tekrar üzerime geçirtmedim ama yetim aylığının hakediş olması yeterli diye okumuştum

    Yanıtla
 32. Merhabalar bende boşandığım elimle tekrar evlendim ilk evliliğimde çeyiz ödeneği almamıştım ikinci nikahımızda başvurdum ve baasvuralı 1 yıl oldu hala bi netice gelmedi ve Benim çeyiz parası almam annemin ve kız kardeşimin maaşlarında kesinti olur mu tesekkurşer

  Yanıtla
  • Merhaba. Annenizin ve kardeşinizin maaşında bir kesinti olmaz. Neden ödeme yapılmadığını ilgili Sgk ile görüşmelisiniz.

   Yanıtla
 33. Ben boşandigim esimle yeniden evlendim cegiz parası için baş vurdum 5 ay oldu hala soruşturmada diyorlar yardımcı olurmusun bakmam lazim

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer maaş aldığınız kişinin memuriyet başlangıç tarihi 2008 Ekim ayından evvel ise şu anda almış olduğunuz aylığın 12 katı ödenir.

   Yanıtla
 34. Çeyiz parası başvurumun sonucunu E devlet üzerinden sorgulama nasıl yapabilirim.
  Ben denedim başaramadım.
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Resmi nikahı çıkardıysanız zaten ölüm aylığı kesilir. Bu durumda çeyiz parasını almadan da sigortalı çalışmaya başlayabilirsiniz.

   Yanıtla
 35. Merhaba,
  Benin ikinci evliligim.fakat daha önce çeyiz parası almamistim .ve yetim maaşı almiyordum.simdi alabilirmiyim

  Yanıtla
  • Merhaba. Şu an yetim maaşı alıyorsanız resmi nikah çıkardıktan sonra çeyiz yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 36. Merhabalar uzerimde haciz var bir kavga dolayısı ile karşı taraf hastaneden rapor alıp dava açtı ve kazandı sanirim SGK ya borçlanmış olduk odeyemedim haciz var şu an çeyiz parası ni etkiler mi acaba teşekkürler şimdiden

  Yanıtla
 37. Ceyiz parası bankaya gönderilmiş ben istediğim ziraat bankasından cekrbilir miyim bir sorum da su şahıs ödemelerinde hesap tanımlaması yaptık hesaba para aktarılır mi ve ne zaman aktarirlar

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet herhangi bir ziraat bankasından çekebilirsiniz. Hesap tanımlaması yaptıktan sonraki ödemeler bu hesaba geçer. Bankaya gönderilenler aktarılmaz.

   Yanıtla
 38. Merhaba çeyiz parası için bugün Ankaraya evraklarımı gönderdim. Acaba param ne zaman hesabıma yatar? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Ortalama 2-3 ay sürer. Belki daha kısa sürede de sonuçlanabilir ama genel olarak bu 2-3 ay sürüyor.

   Yanıtla
   • Merhaba. Çeyiz parası için basvurdum. E devletten kontrol ettiğim de giden evrak kayıtlı konusu elif Türkmen yazıyor. Bu ne demek. Para ne zaman yatar. Teşekkürler

    Yanıtla
 39. Merhaba
  Babam 2016 da vefat etti bağkur emeklisiydi.anneme yüzde 50 oranında bu maaştan bağlandı.banada sigortalı işten ayrıldıktan sonra başvurumun sonucunda yüzde 25 oran bağlandı.geçtiğimiz hafta nikahım kıyıldı ve çeyiz ödeneği için başvuru yaptım.bu arada 19 yaşında üniversite 1. Sınıfta okuyan erkek kardeşimde yetim maaşı için başvuruda bulundu.şayet ona maaş bağlanırsa annemin aldığı oran üzerinden mi kesilir yoksa benim gibi yüzde 25lik pay mı alır? Birde bu çeyiz yardımı almamı etkiler mi? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın