Müstehaklık Belgesi Nasıl Alınır ?

0

Müstehaklık belgesi nasıl alınır konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Çeşitli Kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan müstahak olup olmadığınıza yani sigortadan yararlanıp yararmanma hakkınız olmadığına dair belge talep edebilir.

Bu yazımızda internetten ve e devlet sistemi üzerinden sgk provizyon sorgulama belgesi nasıl alınır, sgk müstehaklık belgesi nereden alınır hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere provizyon belgesi diğer adı ile müstehaklık belgesi SGK’dan yararlıp yararlanmadığınızı gösterir belgedir. Özellikle staja başlayacak öğrencilerden sgk provizyon belgesi istenir. Sebebi ise anne ya da babası üzerinden güvencesi olmayanları tespit ederek buna uygun kodla SGK’ya bildirmek ve sataj sigortası üzerinden sağlıktan yararlanmalarını sağlamak.  Sgk müstehaklık sorgulaması yaptığında güvencesi olmayan öğrenciler uygun staj kodu ile SGK’ya bildirilir ve sigortadan yararlanabilirler.

Daha fazla bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/mustehaklik-belgesi-nedir-nasil-nereden-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Müstehaklık belgesi kimlere verilir ?

Spas belgesi Türk vatandaşı olan herkese verilir. Tabi sgk provizyon belgesi örneğini SGK’dan alacaksanız kişinin kendisine verilir. 18 yaş altındaki çocuklar için provizyon belgesi örneği anne ya da babasına da verilir.

Müstehaktır provizyon alabilir

Ssk müstehaklık sorgulama yaptığınızda “Müstehaktır Provizyon alabilir” sonucunu alıyorsanız aktif sosyal güvencenizin olduğu ve sağlıktan yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

Müstehaklık belgesi nereden alınır ?

Müstehaklık sorgulama nedir, provizyon belgesi nedir sorularının cevabını verdikten sonra gelelim müstehaklık belgesi nereden alınır sorusunun cevabına. Müstehaklık belgesi e devlet sistemi üzerinden kolayca alınır. Tabi ki bunun için e devlet kullanıcı şifrenizin olması gerekir. Eğer e-devlet kapıcı kullanıcı şifreniz yoksa ya da unuttuysanız herhangi bir PTT’den alabilirsiniz. Özellikle 18 yaş altı öğrenci için müstehaklık belgesini e devletten almak mümkün olamamakta. Sebebi ise 18 yaşın altındakilere e devlet şifresinin verilmemesi.

E devletten müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Müstehak belgesini buradan sorgulayabilirsiniz. Aynı menü üzerinden müstehaklık sorgulaması da yapabilirsiniz. Müstehaklik sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-https://www.turkiye.gov.tr/spas-mustahaklik-sorgulama linki üzerinden yapabilirsiniz.

E devlet provizyon sistemi üzerinden spas müstehaklık sorgulama(sağlık provizyon aktivasyon sistemi) sonucunda “Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz.” şeklinde sonuç alıyorsanız aktif güvenceniz yok demektir.

Eğer e devlet şifresi temin edemiyorsanız müstehaklık belgesi almak için herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayın. SGK’ya kimliğiniz ile uğrayarak mustehaklik belgesini elden de alabilirsiniz.

Müstehaklık belgesi örneği

E devletten ya da SGK’dan alacağınız müstahaklık belgesinin bir örneği aşağıdaki gibidir. E devlet müstehaklık belgesine aşağıdan göz atabilirsiniz;

müstehaklık belgesi nasıl alınır
e devlet müstehaklık belgesi

Spas açılımı nedir ?

Müstehaklık kelime anlamı olarak birşey üzerinde hak sahibi olmak anlamına gelir. Spas ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık güvencesi için kullanılan uygulamadır ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi kelimlerinin açılımından oluşur.

Spas müstehaklık da doğal olarak spas sisteminden yararlanma konusunda hak sahibi olması anlamına gelir. Kurumlar ya da burs verecek ya da staj yapılacak eğitim kurumları, okullar tarafından istenen müstehaklik belgesi ise aktif sağlık güvencenizin olup olmadığı, sgk müstehaklık hakkınızın olup olmadığının tespiti için istenir.

Bu aralar okurlarımızdan müstehaklık belgesi alamıyorum, müstehaklık belgesi staj için nereden alınır benzeri sorular yoğun olarak gelmekte. Peki müstehaklık belgesi nasıl alınır ?

Müstehaklık sorgulama şifresiz

Sgk müstehaklik sorgulaması internet üzerinden sadece e devlet sisteminden yapılabilmekte. Sgk provizyon sorgulamanı yukarıda linkini vermiş olduğumuz e devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Müstehaklık sorgulama sgk işlemi maalesef şifresiz olarak yapılamamakta.

Eğer sağlıktan yararlanamıyorsanız hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret ederek nasıl yararlanabileceğinizi ve gerekli şartların neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

SGK spas mütehaklık belgesi hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.