Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı 2024 Hesaplama

Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar? Bu soru Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapanların cevabını merak ettiği soruların başında gelmekte. İsteğe bağlı olarak dışarıdan 4a yani ssk kapsamında prim ödemesi yapılabilen tek sigorta kolu Ek 5 tarım sigortasıdır.

Bu kapsamda prim ödemesi yapan ve 2024 yılı itibariyle emekli olacakların ya da sonraki yıllarda emekli olacakların alacakları ortalama tarımdan emeklilik maaşı ne kadar konusuna bu yazımızda değineceğiz. Yazımızın devamında ek 5 emekli maaşı ne kadar oldu ve hesaplama nasıl yapılır hakkında detayları bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı hesaplama 2024

Ek 5 tarım sigortasına geçiş 01 03 2011 tarihinde olmuştu. Öncesinde ise 2925 tarım sigortası vardı ve prim ödemesi 15 gün üzerinden yapılmaktaydı. Bu bilgiyi şundan dolayı verdim. Hizmetlerinin tamamı Ek5 tarım sigortası olup bu kapsamda emekli olacak kimse yok. 2925 tarım ssk’dan ek5 tarım sskya geçenler ayrı tabi ki.

Hal böyle olunca tarım ek 5 emekli maaşı hesabında Ek5 tarım sigortadan önce geçen hizmetlerin hangi kapsamda ve hangi dönem aralıklarında olduğu da önem arz ediyor. Örneğin ek 5 tarım sigortası öncesi hizmetin tamamı ssk ise alacağınız maaş farklı olabilecekken örnek veriyorum tarım bağkuru ise daha düşük olabilecektir. Dolayısıyla ek 5 tarım sigortası 2024  emekli maaşı hesabı yaparken şu kadar maaş alırsınız demek yanlış olacaktır.

Bu yüzden alacağınız ortalama ek 5 tarım emekli maaşı hesabını hizmet bilgilerinize göre biz sizin için yapsak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Yazının sonundaki yorum bölümünden sigorta başlangıç ve bitiş tarihiniz ile hizmet bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazmanız halinde emekli maaşı hesabını sizin için yapabiliriz.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar?

Gelelim asıl konumuz olan en düşük tarım sigortası maaşı ne kadar oldu sorusunun cevabına. Yapılan son düzenlemelerle tarım sigortası emeklilik hesaplama tablosuna en düşük emekli maaşı 10.000 TL olacak. Ek 5 tarım sigortası ve 2925 tarım ssk için tablo aşağıdaki gibi olacaktır;

Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı en düşük10.000-12.000 TL
2925 tarım ssk emekli maaşı10.000-12.000 TL
ek 5 emekli maaşı tablosu
 • 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle en düşük ek5 emekli maaşı 10.000 TL olacaktır.
 • Eğer prim ödemeleri yüksekten yapıldıysa alınacak emekli maaşı ven düşük tutarın üzerinde de olabilir ve tabi ki ek 5 tarım sigortası emeklileri ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabı da farklı olur.
 • Güncel ek5 tarım sigortası primi tutarlarına göz atmak, ek5 tarım sigortası ödenmezse ne olur öğrenmek için hemen ek 5 tarım sigortası ne kadar  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer geçmiş dönemde ssk, bağkur ya da diğer kapsalarda sigorta hizmetiniz varsa bu durumda alınacak ek 5 sigorta emekli maaşı farklı olabilir. Bu yüzden bugün itibariyle emekli olursam ne kadar maaş alırım sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

2925 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar 2024

2925 sayılı yasa kapsamında prim ödemesi yapanlar da tarım sigortası emeklisi ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını araştırıyor.

 • 2925 tarım sigortası kapsamında başlayıp bu kapsamda 15 günlük prim ödemesi yapmaya devam edenlerin aylık tutarı da aşağı yukarı ek 5 tarım ssk maaşı kadar olacaktır.
 • Yani 2925 tarım sigortası emeklilik hesaplamasına göre 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle en düşük tarım sigorta emekli maaşı 10.000 TL olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası 3600 gün emeklilik maaşı

SSK ve ya başka bir sigorta kolu kapsamında 08.09.1999 tarihi ve öncesinde girişi olan ve sonrasında kalan süreyi Ek 5 tarım sigortasından tamamlayarak SSK kapsamında 3600 günden emekli olacaklara Ek 5 emekli maaşı hesaplama tablosu kapsamında ödenecek aylık en düşük emekli maaşı tutarı da 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle 10.000 TL olacaktır.

Ek 5 tarım sigortasından kaç yılda emekli olunur?

Ek 5 tarım ssk kapsamında ödenen bir sigorta koludur. Dolayısıyla emeklilik şartları SSK kapsamında hesap edilir. İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında herhangi bir kapsamda SGK tescili olanların normal emeklilik için 7200 günü yani 20 yılı, yaştan kısmi emeklilik için ise 5400 gün yani 15 yılı tamamlamaları gerekiyor.

Tarım sigortasından emekli olan ne kadar maaş alıyor konusunda ayrıntılı bilgi edindik. Peki, Ek 5 tarım sigortasından ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? Ayrıntılı emeklilik şartlarına göz atmak, emeklilik hesaplamak için hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edin.

Ek 5 emeklilik sorgulaması nasıl yapılır?

Ek 5 den emekli olan ne kadar maaş alır sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim ek 5 emekli maaşı sorgulamasının nasıl yapıldığı konusuna. Son prim ödenen kapsam Ek 5 ise aylık SSK kapsamında bağlanır ve dolayısıyla sorgulama SSK emekli maaşı sorgulama menüsünden yapılır. Ek 5 emekli maaşı sorgulaması yapmak için e-devlette;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Aylık Bilgisi menüsüne girebilirsiniz.
 • Buradan T.C. ve e-devlet numaranız ile giriş yaparak da sorgulayabilirsiniz ⇒ ek 5 emekli maaşı sorgulama.

Ek 5 tarım sigortası toplu ödeme yapılabilir mi?

Tescili açtırdıktan sonra prim ödemesi yapmadığınızda borca faiz ve zam işler. Biriken borcu toplu olarak ödeyebilirsiniz. Zaten ödenen kısımlar için SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ne hizmet yansır. Ödenmeyen borçlu kısımlar için hizmet yansımaz.

Tarım sigortası ile sgk arasındaki fark nedir?

Ek 5 tarım sigortası da 4/1-a yani ssk kapsamında sayılan bir hizmettir. Hizmetleri SSK kapsamında yansıdığından bir fark yoktur.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur?

Ek 5 tarım sigortasında prim ödenmediğinde iptal söz konusu değildir. Siz talepte bulunmadığınız sürece ek 5 iptal olmaz. Ek 5 sigortası;

 • Emekli olduğunuzda,
 • Zorunlu bir sigorta kolu kapsamında ( SSK, bağkur, emekli sandığı) prim ödenmeye başlandığında otomatik olarak durdurulur.
 • Ayrıca dilekçe ile talep tarihinizden ya da son prim ödeme tarihinden itibaren de kapatabilirsiniz.
Ek 5 tarım sigortası nasıl hesaplanır?

Ek 5 tarım ssk için ödenecek aylık primler brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 2024 yılı için brüt asgari ücretin 30 günlük tutarının %34,5’i oranında prim ödemesi yapmaktalar.

Ek 5 tarım sigortası nasıl emekli olunur?

Ek 5 tarım sigortasında ssk, bağkur ya da diğer kapsamlardaki işe giriş tarihine göre ve emeklilik tablosuna göre emeklilik şartları hesaplanır.

Ek 5 tarım SSK mı bağkur mu?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler 4/1-a diğer adı ile SSK kapsamında hizmet sayılır.

4.8/5 - (10 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı 2024 Hesaplama” üzerine 282 yorum
 1. 1975 doğumluyum.4300 prim günüm var. Sgk(4a).İşe başlama yılım 1993’dür..Bayan çalışanım.İki çocuğum var.Fakat doğum ödemesi yapmama imkanım yok.Ödeme yapmadan en kısa yoldan nasıl emekli olabilirim.Durumu bildirirseniz memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 3600 günle 58 yaşında emekli olursunuz. Normal emeklilik için ise giriş tarihine göre gereken gün sayısını tamamladığınızda emekli olabilirsiniz. Borçlanma imkanı yoksa kısa yoldan tamamlama gibi bir imkan da yok ne yazık ki.

   Yanıtla
 2. 1971 doğumluyum.İlk işe başlamam 07/01/1998 günüdür.275 gün ssk’lı,5876 gün bağ-kur,1107 Ek/5 pirim günlerim bulunmaktadır.
  1- Şimdi sorularım. Ek/5 den emekli olursam aylık ücretim ne olur.
  2-Bağ-kur şartları nasıl olur. Tedaylı bilgi verirseniz sevinirim.Saygılarımla.

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Aylık hesaplamak kazancınızı bilmeden imkansız. Ancak asgariden ödendiyse en düşük 10.000,00 TL olan maaşı alırsınız.
   2-Bağkur’a göre 9000 gün şartı ile EYT kapsamında emekli olursunuz. Maaş her iki kapsamda da aynı olur çok fark yok.

   Yanıtla
 3. Emekliliği hak eden bitiyimyer değişikliği sebebiule sigorta kaydım baska şehirde bulunduğum yerdeki sigorta çalışanı 5 günlük tarım sigortasına gec sonea emeklilik işlemlerini yap dedi acaba alacağım maaşda fark yaratırmı bu durum bunca yıl sgk üzerinden ödenen primlerimin değeri düşermi yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
 4. Ben 1978 dogumluyum, 45 yasindayim. Ilk SSK giris tarihi 1996. 18 sene yurtdisinda calistim. Yurtdisi borclanma yaparsan 6000 gunu geciyor. Benim sigortalilik surem 18 yil. Emekli olabilmem icin 25 yil emeklilik suresi gerekiyormus. 7 yili ek5 tarim sigortasi ile doldurabilirmiyim? Yoksa yuksek maas almak icin bir istemi calismaliyim? Nasil emekli olabilirim?

  Yanıtla
  • Merhaba.Bağkurdan emekli olmak için 9000 gün gerekiyor. Borçlanma yaptıktan sonra Ek5 tarım SSK kapsamında 3,5 yıl ödedikten sonra EYT kapsamında emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
 5. Merhaba.. Ben 1989 doğumluyum ve serbest çalışıyorum. 2015 ağustosunda Ek-5 Tarıma kayıt yaptırdım. Ama şimdi -daha gerçekçi olması açısından da- normal isteğe bağlı 4b sigortaya geçmek istiyorum. Usül ve sıralama nasıl olmalı?Başvuruyla bunları dönüştürüp birleştirebilir miyim, öncekiler sayılır mı, bir sorun çıkar mı ve bunları bizzat mı SGKya gidip yapmalıyım yoksa E-Devletten de oluyor mu? Teşekkürler..

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle Ek5 tarım sigortasını kapatmak için Ek5 dosyanızın olduğu SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Ek5 terki girildikten sonra e-devletten online başvurarak ya da isteğe bağlı sigorta giriş formu ile başvurunuzu SGK’ya yapabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Teşekkür ederim, ama daha net öğrenmek için -ucunda 8 sene olduğu için insan kuruntu yapmak istemiyor- soruyorum; iki farklı statüde isteğe bağlı sigorta sonradan hizmet birleştirmesiyle birbirine bağlanabiliyor değil mi, bir sorun çıkmaz herhalde? Tekrar teşekkürler..

    Yanıtla
    • Emeklilikte tüm hizmetler birleştirilir. Dilekçe verdiğinizde son 7 senelik hizmetin içinde hangi hizmet 3,5 yıldan fazla olursa o sigorta koluna göre emeklilik şartları hesap edilir.

     Yanıtla
 6. Merhaba annem Nisan 1964 doğumlu. 01.03.2008 tarihinde 2925 tarım sigortası ödenmeye başladı. Ocak 2023 ten itibaren ek 5 e geçtik. Toplamda 2850 gün prim günü var. Yaşı 58.
  3600 günü tamamladığında emekli olabilir mi? E devletinde 4500 gün yazıyor. Biz iki sene kaldı diye seviniyorduk şu an şaşkınız ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ayrıca babam yıllarca Bağkur ödedi emekli olmasına 8 ay kala vefat etti. Annem ölüm aylığı alıyor sadece şu an. Cevap verirseniz ne zaman emekli olabileceğine dair çok sevinirim teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba Ayşe HANIM. 3600 günü tamamladığında 2925 tarım ssk kapsamında emekli olabilir. E-devlet 2925 tarım sskya göre değil normal SSK’ya göre hesaplama yapar.

   Yanıtla
   • Çok teşekkür ederim cevabınız için çok mutlu oldum. Sgk ya gidip soracaktık Biz ek 5 ten ödemeye devam edelim o halde. 3600 günü tamamladığı anda hem ölüm aylığı hem kendi maaşını alabilir değil mi?

    Yanıtla
 7. Merhaba 2005 sigorta girisliyim yaklaşık 10 yıl çalıştım dogum borclanmalarimi ödedim yaklaşık 6 aydır ek5 en düşük miktardan prim ödüyorum. 7 yila yakın daha ödeme yapmam gerekiyor 7000 gün için. Alacağım emekli maaşı miktarı nasıl olur? Prim ödeme miktarımı arttirsam emekli maaşım artarmi. Emekli maaşımı arttırmak için ne yapabilirim

  Yanıtla
 8. Merhaba şuan da yurtdışı da çalışıyorum buraya gelmeden ek 5 yaptırdım . çalıştım firma sağlık sigortası ni yatırıyor 5 g isteğe bağlı sigorta ya geçmek istiyorum bu geçişi nasıl yapılır.bu konu ne yapmalıyım yardımcı olabilirsiniz.tesekurler

  Yanıtla
  • Merhaba. Önce Ek5 tarım sigortasını kapatmak için SGK’ya dilekçe vermeniz lazım. 5g sigortası nasıl başlatılıyor o konuda net bilgim yok. Onu da sorarsınız SGK’ya.

   Yanıtla
 9. 1998 4a girişli bir bayanım. 5975 gün şartım var 600 günüm eksik.5400 gün kısmi emeklilik mi yoksa 5975 gün normal emeklilik mi.Emekli maaşı hangiside fazla olur.Tahmini fark nekadardır

  Yanıtla
  • Ömer bey merhaba, 51 yaşındayım 1988 yılında ssk lı başladım bu zamana kadar 3200gün ssk prim, 2050 esnaf bağkurum var, toplam 5250 gün prim ödedim emekli olamadım, ssk dan emekli olmam için 1300 gün ssk primi gerekiyormuş, ek 5 tarım sigortası başlattım, 3,5 yıl 1300 gün ek5 tarım sigortası ödediğimde emekli olurmuyum? Daha erken emekli olma yolum varmıdır? Teşekkür ederim

   Yanıtla
 10. Merhaba babam için soruyorum Doğum Tarihi 1965
  4a tescil başlangıcı 2006
  Hizmete baslama Tarihi de 1993
  Pirim ödeme gün sayısı 5587 olarak yazıyor e devlette 2020 den beri ek 5 ödüyor eyt ile emekli olabilir mi

  Yanıtla
 11. Merhaba Ömer bey. 15 Kasım 1995 Sigorta girişliyim. 1980 doğumluyum. Toplam 3337 gün sigortam var. Bunun 2906 günü ek5 tarım olarak yatırıldı.58 yaş beklemeden 3600 günden emekli olabilir miyim?

  Yanıtla
 12. Ben 1998 ssk 1000 gün calistim.05.02.79 bayanim.Sonra yurtdisina geldim.2600 gun daha ödeyip 58 yasinda 3600 güne tabiyim.Eyt oluyor.5975 güne ihtiyacim var.Kalan 846 dogum borclanmamida yaptim.Geriye 1529 kaliyor.Istege bagli ödersem1261 i gectigi icin bagkur kapsamindaymis7m.Ssk olabilmek icin nasil bir yol izlemeliyim.Tarim ssk ek 5 bana olur mu ? Yada baska ne yapabilir7m?Tesekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Tarım ssk tarımda süreksiz çalışanlar için getirilen bir sigorta kolu. Olabilir ama Türkiye’de ikamet etmeniz, tarım işleri ile uğraşıyor olmanız gerekir en azından.

   Yanıtla
 13. Merhaba hocam 1970 doğumluyum ve 15.01.1998 sigorta girişim var, toplam 3784 prim günüm var ancak bu primin yaklaşık 1100 günü 2018 yılında vekil imamlık yaptım o döneme ait gerisi tarım sigortası. Bu şartlara göre eyt den yararlanabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

  Yanıtla
 14. Merhabalar Ömer Bey,
  Annem 06.01.1971 doğumlu ve 01.12.1991 sgk girişlidir. 2160 gün Doğum borçlanması ile birlikte toplam 3034 gün primi vardır. Tarım sigortası Ek-5 ‘e başvurduk. 3600 günden mi emekli olması mantıklı yoksa normal emekliliğimi beklemeli? Tarım sigortası, 3600 günden emekli olan ve normal sigorta maaşları ne kadar acaba?
  Ek-5 tarım sigortası aylık kaç gün sayılıyor ve aylık ne kadar ödememiz gerekiyor?
  Bilgilendirmenizi rica ederiz.

  Yanıtla
 15. Iyi günler. Ilk tescil kaydim 30.09.1998 isteğe bağlı bagkur.son 7 yildir ek 5 4a isteğe bağlı prim yatırıyorum toplam 5190 gün prim ödemem eyt yasası meclisten geçince 25 yil hizmet süresini tamamlayip emekli olabilirmiyim?televizyonda bazı uzman istege bağlı primler kesinlikle bağ-kur sayılıyor diyor ve emekli olmak icin 9000 gün prim diyor. Teşekürler cevap için şimdiden

  Yanıtla
  • Merhaba. Büyük bir ihtimalle emeklisiniz. TV’de sosyal medyada uzman olarak kendisini tanıtan birçok kişiden uzak durun. Çok yanlış yönlendiriyorlar insanları.

   Yanıtla
 16. Merhaba annem 1969 doğumlu. 10.04.2013- 30.07.2015 tarihleri arasında (2 yıl 3 ay 21 gün) 4b bağkur sigortası var. 05.08.2015 ten bugüne kadar da yani 2667 gün ek5 tarım sigorta ödemesini yapıyoruz. Ne zaman emekli olur ne kadar daha ödeme yapmamız gerekiyor? Şu durumda ek5 tarım ödemesinden devam etmek mantıklı mı? Yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • Merhaba. ek 5 ya da bağkur ikisinden de emeklilik şartları ve alabileceği maaş aynı. Anneniz 5400 gün ve 61 yaşı birlikte tamamladığında emekli olacaktır.

   Yanıtla
 17. Merhabalar ben 2004 tarım sigortası 2925 yatırdım şu anda 3606 günüm var yaş beklemek için dondurdum ve genel sağlık sigortası yaptıracağım 60 yaşında emekli olmak için yeterli midir gün sayısı acaba teşekkürler

  Yanıtla
 18. 15.06.1995 ssk girişim. 300 gün askerlik borçlandım.3669 gün prim ödedim.ilk ssk 869 gün prim sonra 2925 tarım sonra ek5 ödedim ne zaman emekli olabilirim.

  Yanıtla
 19. Eşim 2002 sigortalı yaklaşık 2 yıldır ek 5 ödüyorum yaklaşık toplam 3000 prim ( 2300 SSK +700 ek 5) ne zaman emekli olur, güncel maaşı ne olur bilgi verebilir misiniz

  Yanıtla
  • Merhaba. 7000 gün 58 yaş ya da 4500 gün 25 yıllık sigortalılık süresi ve 58 yaşla emekli olabilir. Ortalama emekli maaşı 2023’te emekli olacaklar için en düşük 4500-5000 TL aralığında olacak.

   Yanıtla
 20. Merhaba , Annem Nisan 1999 girisli , 2015’ten beri de EK5 oduyor. 2932 gun prim odedi gozukuyor. Emeklilik sarti 3600 gun olmamali mi , edevlette 5975 GÜN gozukuyor.

  Yanıtla
Yorum yapın