Ek 5 Tarım Sigortası İptali Nasıl Yapılır ?

74

Ek 5 tarım sigortası iptali bu kapsamda prim ödemesi yapanlar için kafa karıştırıcı ve zor olabilmekte. Malumunuz tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin en çok prim ödedikleri sigorta kolu ek 5 tarım ssk. Bu yazımızda ise ek 5 tarım sigortası dondurma nasıl yapılır, tarım sigortası iptali nasıl olur konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur ?

Ek5 sigorta isteğe bağlı bağkur gibi değildir. Yani belli bir süre ödemediniz diye iptal edilmez. Sadece talebiniz halinde iptal edilir ya da durdurulur. Örneğin isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler iptal ediliyor ve sonradan talepte bulunsanız bile geçerli sayılmıyor. Ancak bu durumda ek 5 için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl boyunca prim ödemeseniz bile faiz işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan dolayı kapatılmaz ya da diğer bir ifade ile dondurulmaz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur ?

Ek 5 prim borçlarınızı ödemediğinizde ödenmeyen aylar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca ödenmeyen prim borcu iki aydan fazla olduğunda sağlık güvenceniz kapatılır. İsteğe bağlı sigorta gibi 12 ay ödenmediğinde tamamen iptali söz konusu değildir. Durdurma ve iptal hükümleri aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Güncel prim tutarlarına ek 5 sigorta primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Ek5 tarım sigortanızı istediğiniz herhangi bir zaman diliminde herhangi bir şart aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Ayrıca 4a ssk kapsamında işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. gibi durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor. Ek5 sigortayı durdurma tarihi olarak iki seçeneğiniz var.

 • Dilerseniz dilekçe tarihi itibariyle kapattırabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek ise prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle durdurmak. Eğer talebiniz bu şekilde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle ek5 tarım sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetler de iptal edilir.
 • Dilekçe tarihi yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle sigortalılığı kapatırsanız daha sonra bu süreleri borçlanamayacağınızı özellikle hatırlatmak isteriz.
 • Ek 5 tarım sigortasından ne zaman emekli olabileceğinizi merak ediyor musunuz ? O zaman hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edin emeklilik tarihinizi öğrenin.

Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi

Sizin için ek 5 tarım sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek SGK’ya verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesini buradan world ortamında indirebilirsiniz: ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği indir.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Dilekçenin örnek bir sureti aşağıdaki gibidir;

ek5 sigorta durdurma dilekçesi örneği
ek 5 kapatma

Gördüğünüz üzere ben dilekçede ” dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” kısmını işaretledim. Siz de size uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi SGK’ya iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesi nereye verilir ?

Ek5 tarım sigortası dilekçesini doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin bir nüshasını da ekledikten sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası borç sildirme nasıl yapılır ?

Yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz gibi ek 5 iptal dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak Ek-5 tarım sigortası prim borçlarınızı sildirebilirsiniz. Prim borcundan dolayı silinen Ek 5 sürelerini daha sonra borçlanamayacağınızı tekrardan hatırlatmak isteriz.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama T.C. ile nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası tescil ve güncel prim borç bilgilerinizi e-devletten sorgulayabilirsiniz.

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden ya da,
 • Buradan T.c. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile yapabilirsiniz ⇒ e-devlet ek 5 tarım sigortası borç sorgulama.

Ek 5 tarım sigortası toplu ödeme yapılabilir mi ?

Ek 5 tescili açtırdıktan sonra hiç ödeme yapmadığınızda prim borcu birikir, faiz ve gecikme zammı işlemeye devam eder. Eğer kapatma dilekçesi vermezseniz borç işlemeye devam eder.Daha sonra faiz ve zamla toplu olarak ödeme yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nelerdir ?

Ek 5 başlamada ve terk işlemlerinde sağlıktan yararlanma süresi şu şekilde olmakta;

 • Ek 5 tarım sigortası tescili açtırdığınız tarihten itibaren son bir yıl içerisinde adınıza ödenmiş en az 30 gün ssk primi varsa tescil tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlarsınız. Eğer yoksa tescil tarihinden itibaren 30 günlük süre dolduktan ve en az 30 güne ait primi ödedikten sonra sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.
 • Ek 5 kapsamında sağlıktan yararlanabilmek için iki aydan fazla prim borcunuzun olmaması, ayrıca gss, bağkur ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcunuzun olmaması gerekmekte.
 • Ek 5 sigorta terk edildiğinde ise sadece 9 gün sigortadan yararlanma hakkınız olur. SSK gibi 90 gün olsa bile 99 gün sağlıktan yararlanma devam etmez.

Ek 5 tarım sigortasından emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı güncel tutarlarını öğrenmek için ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

74 Yorum
 1. Ahmet

  Merhaba Ömer bey,
  Önceki yıllarda anneme ek-5 tarım sigortası başvurusu yaptık. Daha sonra sigortalı işe giriş yapınca otomatik iptal edileceği söylendi. İşten ayrılınca ek-5 sigortası kendiliğinden aktif olmuş. Farkında olmadığımız için sekiz yıllık bir faiziyle birlikte prim borcu olduğu için bugün arama geldi. Borcu sildirme imkanımız var mı? Bu konuda nasıl bir yol izleyebiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer hizmetini istemiyorsanız borcu sildirebilirsiniz evet. Yazımızdaki örnek dilekçede yer alan ” Son Prim Ödeme Tarihi İtibariyle” kutucuğunu işaretleyerek dilekçeyi verirseniz son ödemenin yettiği ay sonu itibariyle kapatılır ve borç da silinir.

 2. Mustafa

  Merhaba Ömer bey.
  Bir sorum olacak.Benim prim ödeme günüm bu ay yani Mart ayında doldu.Sizin bu yayınladığınız durdurma dilekçesi örneğine göre Nisan ayını durdurmak için hangi şıkkı işaretlemem gerekiyor?
  “-Prim ödememin yettiği ay sonu itibariyle…….”
  Seçeneğini tam olarak anlayamadım o şekilde isaretlesem Nisan ayı sonunda da prim ödemem mi gerekir?Nisan ayını ödemek istemiyorum.
  Yoksa” prim ödememin yettiği ay” derken hani emeklilik hesabında istenen toplam prim gün sayısı mı kast ediliyor?
  Örnek :4500 -5300 vs gibi.
  Yoksa “-Dilekçe tarihi itibariyle …”seçeneğini işaretlesem daha mı doğru olur?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Sağlıklı günler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son prim ödemeniz hangi tarihe kadar karşılıyorsa o tarih itibariyle kapatılır. Örneğin en son Mart ayı primini ödediyseniz onu işaretlemeniz durumunda 31 Mart itibariyle kapatılır. Dilekçe tarihi itibariyle kısmını işaretlerseniz dilekçenin kayda alındığı tarih itibariyle kapatılır. Örneğin 09 Mart 2022 tarihinde SGK’ya dilekçe verirseniz 09 Mart 2022 tarihi itibariyle kapatılır.

   1. Mustafa

    Ömer bey, prim in “yettiği ay” dedigi ödediğim ay sonumu oluyor?.Mart ayını ödedim.Şimdi postayla dilekçeyi gönderirsem 31 mart itibariyle kapatılacak doğru anladıysam.Öyle mi?
    “Yettigi” değil de “primin ödendiği ay sonu itibariyle”deseler daha anlaşılır gibi olurmuş sanırım.
    Çok teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

     Şimdi göndermeyin dilekçeyi. Mart ayını ödediyseniz 01 Nisandan sonra dilekçenizi gönderin. 31 Mart itibariyle kapatılır. Çok kafa karıştırıcı olacaksa 01 Nisandan sonra yazacağınız dilekçede Ek 5 tarım sigortalılığımın 31 Mart 2022 tarihi olan son prim ödeme tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum diyebilirsiniz.

     1. Mustafa

      Konuyu uzattım kusura bakmayın ama bu son yazdığınızı yani
      “31 mart tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum”dilekçesini yeni bir dilekce ile mi yazmalıyım?. Yayınladığınız dilekce örneğinde böyle isaretlenecek bir seçenek yok…Orada tarih olarak sadece “sigortalı” ve “bagkur” lu olduğumdan seçenekleri var.
      Bir de “Diğer”olarak var…Kafam karıştı.

     2. Ömer Meriç

      Mustafa BEY, Biraz fazla ayrıntıya takıldınız gibime geldi. 01 Nisan’dan sonra isterseniz bizim örnek dilekçemizi vererek son ödeme tarihi itibariyle kapatılması kısmını işaretleyin. İsterseniz kendiniz aynı şekilde bir dilekçe yazın. Hepsi aynı kapıya çıkıyor.

 3. Mustafa

  Merhaba Ömer bey.Benim prim günümv3600 gün olarak dolmak üzere.Ek 5 tarım sigortalıyım 60 yaşı bekleyeceğim.
  Sorum şu: primleri aylık yatırdığım için primi aylık mı tamamlamak gerekiyor ?
  Yani şöyle 3600 günü 1 gün geçmesi bile yeterli mi yoksa aylık yatırdığım için 3630 gün olma zorunluluğu var mı?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Var olun.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öyle bir zorunluluk yok. 3600 ya da üzeri olması yeterli. 3600 de olur 3601 de, 3620 de, 3630 da 🙂

   1. Mustafa

    Anladım.Çok teşekkürler.Bu süreçte çok yardımcı oldunuz.Allah sizden razı olsun.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Her zaman buradayız.

 4. Ahmet

  Kolay gelsin, Ek 5’ten çıkışı e-devlet ya da başka bir kanaldan internet üstünden yapmak mümkün mü?
  Bir de kapattırdığım durumda başka bir sigortam yoksa, GSS’ye kendiliğinden geçiyorum sanırım değil mi? Bu durumda geçmişe yönelik gss borcum mu oluşur ve aylık ne kadar borç birikmiş olur? Çok sordum, ama önceki yorumlarda bu soruları göremedim, şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Çıkış online yapılamıyor. Bir önceki cevabımda belirttim.ek 5 kapatınca 9 gün boyunca ek 5 kapsamında sağlığınız âçık olur. Sonra eğer eşiniz ya da çocuklarınız üzerinden aktif güvenceniz yoksa genel sağlık sigortasına geçmeniz gerekir. Otomatik alıyor ama kendiniz de açtırabilirsiniz.

 5. serkan

  Kolay gelsin, Ek 5’ten çıkışı e-devlet ya da başka bir kanaldan internet üstünden yapmak mümkün mü?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef online yapılamıyor. Dilekçe ile elden ya da posta ile başvurabilirsiniz.

 6. Fadime

  Merhaba ben ek5 tarim sigiortasi 3 yil kadar odedim hatta 1 yilinin yapilandirip toplu odedim simdi tekrar borcum birikti 1 yillik odeyemiyorum sigortami kapatmak istiyorum odememin yetti ay sonuna diye dilekce verip kapatmak istiyorum bu dilekceden bahsederken iptal kelimesinkullaniliyor kafami karistiran bu sigortayi iptal ettirirsem yani kapatirsam odedigim o 3 yilda iptal olurmu yani
  o sigortaliga ait butun primlerim gunlerim silinirmi yoksa sadece o borclu oldugum 1 yilmi silinir odedigim 3 yilin silinmesini istemiyorum oyuzden iptal ettiremiyorum borcum var diye desigortadan yararlanamirum.Birde eger o 1 yili sdirmeden dilekce verdigim tarihten kapatirsam borcum varken esimin sigortasindan faydalanabilimiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son ödeme tarihi itibariyle durdurulması da diyebilirsiniz. Ödeme yaptığınız kısımlar saklı kalır. Dilekçe tarihi itibariyle de durdurabilirsiniz. Borçlu olsanız bile eşinizin sigortası varsa yararlanma hakkınız var.

 7. zülfiye

  05/08/1963 doğumluyum 01,08,1998 den sigorta girişim var aralıklarla sigorta ve bağkur ödedim 1898 gün ssk 1726 gün bağkurum vardı 3600 günü tamamlayınca son ödediğim tarım sigortasını durdurdum 58 yaşımda emeklilik dilekçesi verdim ssk dan emekli olmak için fakat 01,06,2012 ile 12.2015 arası tarımsal faaliyet nedeniyle tarım ek5 iptal edilmiş 1050 gün silinmiş. ödediğim paralar emanete alınmış. emekli red cevabı geldi şuanda 1726 gün bağkurum 868 gün sigortam görünüyor ziraat odası kaydım çıktı ilçeden ben müracaat ederken il ziraat odasından yazı almıştım ilçede kaydım olduğunu bilmiyordum tarla parası mazot desteği almıştım 2003 2004 yıllarında sildirmediğim için kalmış kayıt ziraat odası birikmiş aidat borcu gelince ödedim onlarda sgkya bildirince böyle olmuş ne yapabilirim nasıl ödediğim günleri tekrar ssk dan saydırırım lütfen yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Zülfiye HANIM. İptal edilen günleri maalesef tekrar SSK kapsamında borçlanamazsınız. Bağkurda çıkan borcu sildirin. Kalan hizmet süresini SSK kapsamında çalışarak tamamlayabilirsiniz.

 8. Recep gundar

  Merhabalar.. annemin 1995 yili girisli tarim sigortasi var.. 97 yilina kadar primlerini odeyip dilekce ile sigortasini iptal ettirmis.. bu durumda emekli olabilme ihtimali var midir? Ayrica Sigorta girisinden sonra 1 tane dogum yapmis .. yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal ettirdiği tarihten sonraki süreyi borçlanma hakkı yok maalesef. Çocuk için 720 güne kadar borçlanma yapabilir. Bu şartlarda prim eksiği olacağından emekli olamaz.

 9. Hatice Yücel

  Merhaba,

  Annemin sigorta başlangıcı 16.06.1997 emeklilik koşulu 54 yaş ve 5975 prim gün sayısı. Geçmiş yıllarda 165 günlük tarim sigortası primi mevcut daha sonra ise başladığı için normal sigortası başlamıştır. 22.02.2021 tarihinde primi dolduğu icin isten ayrıldı ve yaşının dolmasını bekliyordu. Bu sürede tarim sigortası tekrar baslamis ve yaklaşık 4 ayın da borcu çıkmış ve bunu odemedigimiz taktirde emeklilik işlemlerinin başlatılamayacagı aktarıldı.Odemeyi yaptık ancak sizin yazınızı daha sonra gördüğüm icin tekrar size danışmak istedim. Bu 4 ayın primine ihtiyacımız yok geriye dönük dilekce vererek ödediğimiz ucreti geri alma durumumuz var mıdır ? Dönüşünüz icin şimdiden teşekkürler .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Keşke ödemeden önce danışsaydınız. Ödediğiniz için yapılacak bir şey yok. Dilekçe ile sildirebilirsiniz o borcu.

 10. Pınar

  Ben dilekçe verdim sgk da ama hala iptali olmadı. Sebebi ne

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz işlem yapılmamış olabilir. Dilekçe verdiğiniz SGK’ya bir sorun isterseniz

 11. Kadir

  Peki o borcu ödediğimde ödediğim gün prim olarak sigortama işleniyormu

  1. Ömer Meriç

   Borçlu olduğunuz süreler hizmete işlenmez Kadir Bey

 12. Kadir

  Sayın Ömer bey öncelikle sorumu yanıtladığınız için teşekkürler şunu sormak istiyorum benim primim haziranın 13 ünde dolmuş olsa ama emekli olmam için yaşı beklemem gerek ek5 sigortamı haziranın 13 ü geçtiği için haziranın 21 inde dilekçe vererek dilekçe tarihi ile kapattırmak istediğimde dilekçeme 13 Haziran itibariyle kapatmak istiyorum diye tarih atabilirmiyim yani geriye dönük tarih atarak dilekçe verebilir miyim ve birde eğer böyle birşey mümkün değilse aradaki farkıdamı ödemem gerekecek ek5 i kapatırken yani primim dolduğu tarihle dilekçe verdiğim tarih arasındaki farkı teşekkürler kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Maalef o şekilde olmaz. Dilekçe tarihi itibariyle kapatılır. Kapatıldıktan sonra çıkan borcu ödersiniz.

 13. Kadir

  Öncelikle böyle Bir hizmetten dolayı teşekkür ve takdirlerimi sunarım

  Ek5 kapattırma dilekçesi verirken SGK ya geriye dönük tarihli dilekçe veriliyormu misal sigorta primim haziranın 16 sında doldu diyelim ben SGK ya 22 sinde gidip 16 sı tarihini atıp ek5 kapatma dilekçesi verebilirmiyim yoksa primim dolduğu gün mü dilekçe vermem gerekiyor birde dilekçe verilince ek5 kaç gün içinde kapanıyor yani dilekçe verdikten sonraki aya borç filan çıkmıyordur umarım son olarak ek5 kapandıktan sonra genel sağlık sigortası otomatikman başlıyormu bir işe girip çalışınca ya kadar yoksa gss yi bizmi başlatmamız gerekiyor kolay gelsin teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Kadir Bey. Ek 5 sigortasını ya dilekçe tarihi ile ya da prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle kapatabilirsiniz. Yani 22 Haziran’da dilekçe verip 16 Haziran’da kapattıramazsınız. Genellikle bir kaç gün içinde kapatılır dilekçe tarihi itibariyle. Kapattıktan sonra 9 gün yine ek 5 kapsamında sigortadan yararlanırsınız. Sonrasında herhangi bir kapsamda çalışmayacaksanız genel sağlık sigortasına geçmeniz gerekecek.

 14. Merve SÜTCÜ

  Merhabalar babam kendi sigortasını yatırıyor fakat tarım bağkuruna geçiş olmus ve borçlu gösteriyor.Fakat borçlu gösterdiği ayları sigortadan yatırdı bağkuru iptal ederken bu borçları ödemek zorunda mı
  yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım sigortası mı ödedi bu sürede ?

 15. İbrahim Tezcan

  Sigorta girişim 12,10 ,1998. hazırdaki gün sayım 925, askerliğimi 1996 dan 1998 e kadar sigorta girişimden önce yaptım,2016 nın 7 ayından itibaren ek5 sigorta borcum var halen aktif, 1inci sorum en erken hangi şartlarda emekli olurum, 2inci sorum ek5 borcumu sildirip dondurdugum zaman istediğim yıl tekrar bugünkü borçları yatırma ve günlerimi geri alma şansım varmı, 3 sorum ek5 dondurduktan sonra eşimin veya kızımın üzerinden sağlıktan yararlana bilirmiyim sebebi ise kalb rahatsızlığım başladı tedavi olmam gerekiyor ,şimdiden teşekkürler, buarada doğum tarihim 14 01 1976

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-17 ay askerlik borçlanmanız durumunda 56 yaş 5825 günle emekli olursunuz. Ayrıca 3600 gün ve 60 yaş ile de emekli olma hakkınız var. Bunun için askerlik borçlanmanıza gerek yok.
   2- Borçtan dolayı dondurulan ve silinen ek 5 sürelerini daha sonra geri alamazsınız
   3- Eşinizin sigortasından yararlanma hakkınız var.

 16. EŞREF

  Merhaba iyi günler Eşim 01/01/2007 2925 tarım sigorta sı girişli buzamana kadarkesintis ödedik bu ay kapatıp normal ssk4a ya geçiş yapacağız emeklilik şartlarımız neolur acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7000 gün 58 yaşla normal, 4500 gün 58 yaşla ise yaştan emekli olur.

 17. Kıymet demirtaş

  2010 yılından bu yana kesintisiz ek 5 tarım sigortası ödüyorum. Bu yıl bir arazi aldım. Herhangi bir sisteme kayıt olmazsam(ziraat odası gibi) ilerde sıkıntı olur mu? Ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sıkıntı olmaz. Eğer ilk başlangıç 2010 ise 7200 gün 52 yaş ya da 5400 gün 61 yaşla emekli olabilirsiniz.

 18. Levent Arslan

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Biz komple iptal etmek istiyoruz 1 yıldan fazla da öseme yaptık su an borçlu durumdayız. İptal ettiğimiz durumda yatırdığımız ücretler geri iade edilir mi ? Edilirse ne zmana edilir ? Sigortalı su an hiç bir şekilde ödeme yapamıyor ve hasta durumda

  1. Ömer Meriç

   Komple iptal edilmez. Borçlu olduğunuz süreleri iptal hakkı var. Bu durumda o sürelere ait borçlar silinir ve hizmet dondurulur.

 19. Yıldıray akyüzlü

  Ömer bey yorumlara aydınlatıcı cevap verdiğiniz öncelikle teşekkür ederim.benimde sıkıntımı açıklayayım 02 02 1965 doğumluyum 4a giriş 1 0 10 1995 tarım bağkuruna geçiş yaptım 01 01 2005 den 2012 ye kadar 7 yıl 3 ay .2012 den 2015 şe kadar 4a 2015 den 2019 zun 4 ayına kadar 30 gün tam süreli 4 a kapsamında olan ek 6 ödedim 18 ay askerliğimi yatırıp günümü doldurdum dikekçemi verdim yatırmış olduğum ek 6 günlerimi tarım bağkuruna aktarmışlar son 7 seneye bakınca bağkur öne geçtiğini belirtip 1261 daha ödemem gerektiğini söylediler ben şok oldum söyledikleri tarım bağkuruna kapatmadım doğrudur. E devletinde dikekçemi verene kadar ek 6 günlerim görebiliyorumdum yazacak çok şey var özeti bu cevaplandırısanız şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 6 kısmi süreli mi ödeniyordu. Niye bağkur çıkıyor son 7 yıla anlamadım gerçekten. Size tam olarak ne dediler?

 20. Şevval Erduman

  Merhabalar. Annem 51 yaşında ve yaklaşık 1000 günlük 4a ek5 tarım sigortası var ve ödemeye devam ediyoruz düzenli bir şekilde bir işte çalışmamasına rağmen. Annem eşinden boşanmış olduğu için dedemin bağkur aylığından yetim aylığı alabilir mi ? Yetim aylığı alması için ne yapması gerekir ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim öderken yetim aylığı alamaz. Kapatması gerekir. Kapatırsa alabilir.

 21. Samet

  iyi günler ben ek 5 tarım sigortası yatırmaya başladın 5 yıl önce 256 gün yatırdım ama sana Yeter ama maya başladım bu durumda faiz istemiş dolduramadım dondurmayı unuttum huzurunda 42 milyar borç olmuş Bulgurcu ay diyemem ondan dolayı iptal edip de dondurabilirsin istediler bana ben yatırdığım günler ve borcumu da silmek için dilekçe verdim dilekçe verdikten sonra e-devlet borcum ne göndereyim istiyormuş olduğunu gördüm sonra iki gün sonra silinmiş olan günlerimde tekrar e-devlet şifresinde gördüm bu neden olmuş olmuş olabilir onu öğrenebilir miyim silnmesi icn talep ettim borcum ve yatırdığım günlerin tekrar e devlettte aktif olarak gözükmeye başladı ??bna bu konuda bilgildrseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçenizde istinaden hem borcun silinmesi hem de bu borçlu dönemlere ait hizmetlerin dondurulması gerekiyor. Belki e devlette bir hata vardır. Bağlı olduğunuz Sgk ile iletişime geçmenizi öneririm.

 22. Muzaffer

  Merhabarlar eşime üzerine genç çiftçi projesi kapsamında 30.000 TL hibe ile küçükbaş hayvan aldık 2017 yılında. Eşim adına 2019 3. Ayında mecburi tarım sigortası başlatılmiş ancak bizim bilgimiz yok tu geçen hastaneye gidince öğrendik durumu, şuan hala aktif konumda ve 15.500 TL civarı bir borç oluşmuş hayvanların sözleşme süresi doldu ve biz hayvanları sattık. Bu borcu sildirme veya tarım sigortasıni iptal ettirme şansımız var mı nasıl bir yol izlememiz lazım teşekkürler hayırlı çalışmalar .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizinki tarım sigortası değildir. Tarım bağkurudur. Tarım bağkuru çiftçilik kaydı ile başlar ve bu kayıt silindiğinde sona erer. Ziraat odası ya da il/ilçe tarımdaki kayıtları kapatın. Kaydın silinme tarihi itibariyle bağkur kapatılır. Borcu ödemeniz gerekir. Eğer yeniden yapılandırma çıkarsa ya da bağkur borç sildirme yasası borçları sildirme hakkınız olur.

 23. Gönül

  Merhabalar.ek5 tarim aigortasi oduyorum. Fakat suanda odeme gucum yok.bunun iptal ol.asinida istemiyorum.daha sonra odemeye belki devam edebilirim. Bunun icin ne yapmam gerekir ve bu zamana kadar odedigim tum primler yanarmi?ayrica dondurdugum aydan itibaren yatirmam icin belli bir suresi varmi ve dondurdugum andan itibaren faiz islermi? Daha sonra sgkli bir ise girmis olsam, bu odedigim primlerim, isverenin yatirdigi primlerle birlesiyormu yani gecerli sayiliyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer kapatmak istemiyorsanız devam eder ama borç işler. Tek dezavantaj sağlıktan yararlanamazsınız. Onun dışında bir sıkıntı olmaz. İleride ödemeye durum olduğunda toplu ödersiniz.

 24. Vedat

  Ömer bey merhaba
  Annem dul ve maddi durumu iyi değil. Vefat eden babam üzerinden emekli olabilmesi için bitane şahıs anneme ek5 tarım sigortası girişi yaptırmış ve 7 ay oldu şimdi 6 bin TL borç gözüküyor. Bunu ödeme şansı yok ve bu ek5 sigortayı kapatmak ve borcu sildirmek istiyoruz böyle imkanımız varmı net olarak ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin babanızdan dolayı emekli olabilmesi için babanız adına ssk kapsamında ödenmiş en az 900 gün, bağkur kapsamında da ödenmiş en az 1800 gün gerekir. Anneniz adına neden açıldı onu anlamadım?
   Prim borcunun tamamını sildirip iptal edebilirsiniz. Yazımızda nasıl yapacağınız ve örnek dilekçe verilmiştir.

 25. Alirıza

  Merhaba benim ek5 sigorta borcum var bunları nasıl sildire bilirim şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Örnek dilekçe var yazımızda. Bununla bağlı olduğunuz Sgkya başvurun. Borcunuz son ödeme tarihi ile silinir. Silinen bu borçları daha sonra borçlanamazsınız bilginiz olsun.

 26. Sefa

  Annem sadece 2 ay süreyle prim yatırıp daha sonra 11 ay süreyle prim yatırmamış acaba yatırmadığı ayların prim borcunu iptal ettirme şansı varmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dilekçe ile borçlu olduğunuz aya ait borçlarınızı sildirebilirsiniz.

 27. Alican

  merhaba..
  30.04.2014 tarihinde Ek-5 sigorta başlangıcım var. 31.08.2014 tarihinden 31.01.2016 tarihine kadar borcu ödenmedi. 31.01.2016 bu tarihte ek-5 dondurulmuştur. ben şimdi dondurulan kısımdaki borcu silmek için ” prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” diye dilekçe yollasam. borcum ve gün sayım iptal olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu şekilde yazarsanız prim borçlarınızın tamamı ve borçlu olduğunuz günler silinir. Bu günleri daha sonradan borçlanma hakkınız da maalesef olmaz.

   1. Alican

    Teşekkür ederim Sağolun

 28. Sakine

  Ömer bey bana bunu söyleyen oradaki memurlardí. Benim 6960 gün primin ve 20 yıllık surem doldu. Eşimden ayrı olduğum için babamın sağlığın dan yararlanabiliyordum çocuklar için ise gelir testimi yaptırıyorum yardımcı olup geniş bilgi verirseniz sevinirim çok sağolun.

  1. Ömer Meriç

   Detaylı bir bilgiye gerek yok Sakine HANIM. Siz dilekçe yazarak ek5 tarım sigortanızın kapatılmasını talep edin. Onlar mecburen işlem yapacak.

 29. Sakine

  Merhaba, 1998 bağkur giriş liyim .bagkurda 3300 günüm var. Sonra 3 yıl tarım sigortası na geçtim. Kapatmak için dilekçe vermeden Sonra sigortalı bir ise girdim. 9 yıl çalıştım. işten çıkarıldim. ,20 yıl ve 6900 gün primin var işsizlik maaşı alıyorum ama sağlık sorunu çıkınca SSK da sıkıntı var dediler kuruma gidince tarım sigortam tekrar aktive olmuş 1200 TL borçlanmasını onu yatirmadan sağlık tan yararlanamadim.ameliyat oldum. Bana ancak 12. Ayda dilekçe verirsen tarım sigortam durur diyorlar. 12 ayakadar420 TL nasıl yatırım 860 TL işsizlik maaşı alıp, 2 çocuk okutup eşinden ayrı nafaka alamayan bir bayan olarak yardımcı olmanızı diliyorum sağolun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 12. aya kadar onu anlayamadım? Dilekçe verip istediğiniz zaman durdurma hakkınız var bildiğim kadarıyla. Bir yanlışlık olmasın bunda.

 30. Güven kurt

  Merhabalar eşim üzerine kayıtlı olan ek 5 tarim sigortasını kapattırdım kendi üzerimden saglik kapsamında faydalanması için ancak 100 gün süre sonrasında kayıt olabilir dendi. Sigorta ödemesi kapansada 100 gün süre ile sağlıktan faydalandigindan gibi bir geri dönüş oldu.bu süreyi iptal edip kendi üzerimden faydalanması için bir öneriniz varmı tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış bilgi vermişler size. Ek5 sonlanır sonlanmaz sağlık da kapanır. 99 gün yararlanma hakkı yok. Dolayısıyla kapattıktan 1 gün sonrasında sizden yararlanır artık.

 31. Mustafa

  Merhaba Ömer bey.
  Öncelikle destekleriniz emekleriniz için çok teşekkür ederiz…
  Sorunuma yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Ben ek5 kapatma dilekcesi vermeden bir yerde kısa bir müddet çalıştım.Orası beni 1 gün sigortalı yapmış yani haberim olmadan 1 gün kendi işyeri koduyla ödeme yapmış.Bunun için,tekrar ek5 açtırma dilekcesi vermem gerekirmi?
  Bir de, şu anda başka şehirdeyim.Açtırma dilekçesini başka şehirden kargo veya posta yoluyla göndersem kabul olur mu?.
  Tekrar teşekkürler.İyi günler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Hocam açtırmak için tekrar dilekçe Vermeniz gerekiyor. Dilekçeyi ek5 dosyanızın olduğu Sgkya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

   1. Mustafa

    Çok teşekkür ederim sağolunuz İşlerinizde başarı ve kolaylıklar diliyorum.

 32. Mehmet

  Ek 5 sigorta ödüyorum fakat haklarımızı yeterince bilmiyoruz ek 5 sigorta dan malulen emekli olmak için hangi şartlar gerekiyor, eklemlerin de sıkıntı var doktorlar çalışmayın dikkat edin diyorlar, iyi de çalışmayınca prim nasıl odeyelim geçimimizi nasıl sağlayalım yaş olmuş 51 başka işe de almıyorlar, tarım işi de ağır, malulen emekli de etmiyorlar, 1997 girişim var askerlik borçlanması ile 1996 ya geliyor 1969 1 Ağustos doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1800 gün varsa malulen emeklilik için başvuru hakkınız var. Normal emeklilik için şartlara ayrıca bakmak gerekiyor. İşe giriş tarihiniz askerlik borçlanması ile tam olarak hangi tarihe çekiliyor ?

   1. Mehmet

    Askerlik borçlanması ile 1996 yilina çekiyor, şu an 4000 bin küsur ödenmiş günüm var

    1. Ömer Meriç

     Normal emeklilik için 56 yaşı beklemeniz gerekir bu durumda. Doldurmanız gereken gün sayısı da 5825 gün.