Ek 5 Tarım Sigortası İptali

24

Ek 5 tarım sigortası iptali bu kapsamda prim ödemesi yapanlar için kafa karıştırıcı ve zor olabilmekte. Malumunuz tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin en çok prim ödedikleri sigorta kolu ek 5 tarım ssk.

Bu yazımızda ise ek 5 tarım sigortası dondurma nasıl yapılır, tarım sigortası iptali nasıl olur konularında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce dilerseniz https://sgkbilgisi.com/ek-5-tarim-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret ederek güncel aylık prim tutarlarına göz atabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur ?

Ek5 sigorta isteğe bağlı bağkur gibi değildir. Yani belli bir süre ödemediniz diye iptal edilmez. Sadece talebiniz halinde iptal edilir ya da durdurulur. Örneğin isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler iptal ediliyor ve sonradan talepte bulunsanız bile geçerli sayılmıyor. Ancak bu durumda ek 5 için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl boyunca prim ödemeseniz bile faiz işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan dolayı kapatılmaz ya da diğer bir ifade ile dondurulmaz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Ek5 tarım sigortanızı istediğiniz herhangi bir zaman diliminde herhangi bir şart aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Ayrıca 4a ssk kapsamında işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. gibi durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor.

Ek5 sigortayı durdurma tarihi olarak iki seçeneğiniz var. Dilerseniz dilekçe tarihi itibariyle kapattırabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle durdurmak. Eğer talebiniz bu şekilde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle ek5 tarım sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetler de iptal edilir.

Dilekçe tarihi yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle sigortalılığı kapatırsanız daha sonra bu süreleri borçlanamayacağınızı özellikle hatırlatmak isteriz.

Ek 5 tarım sigortasından ne zaman emekli olabileceğinizi merak ediyor musunuz ? O zaman hemen https://sgkbilgisi.com/ek-5-tarim-sigortasi-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edin emeklilik tarihinizi öğrenin.

Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi

Sizin için ek 5 tarım sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek SGK’ya verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesini buradan world ortamında indirebilirsiniz: ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği indir.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Dilekçenin örnek bir sureti aşağıdaki gibidir;

ek5 sigorta durdurma dilekçesi örneği
ek 5 kapatma

Gördüğünüz üzere ben dilekçede ” dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” kısmını işaretledim. Siz de size uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi SGK’ya iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesi nereye verilir ?

Dilekçeyi doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin bir nüshasını da ekledikten sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse

Ek 5 prim borçlarınızı ödemediğinizde ödenmeyen aylar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca ödenmeyen prim borcu iki aydan fazla olduğunda sağlık güvenceniz kapatılır. İsteğe bağlı sigorta gibi 12 ay ödenmediğinde tamamen iptali söz konusu değildir. Durdurma ve iptal hükümleri aynen yukarıda belirtildiği gibidir.

Ek 5 tarım sigortası hakkında okurlarımızın sordukları tüm sorular ve cevapları için https://sgkbilgisi.com/ek-5-tarim-sigortasi-hakkinda-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

24 Yorum
 1. Mehmet

  Ek 5 sigorta ödüyorum fakat haklarımızı yeterince bilmiyoruz ek 5 sigorta dan malulen emekli olmak için hangi şartlar gerekiyor, eklemlerin de sıkıntı var doktorlar çalışmayın dikkat edin diyorlar, iyi de çalışmayınca prim nasıl odeyelim geçimimizi nasıl sağlayalım yaş olmuş 51 başka işe de almıyorlar, tarım işi de ağır, malulen emekli de etmiyorlar, 1997 girişim var askerlik borçlanması ile 1996 ya geliyor 1969 1 Ağustos doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1800 gün varsa malulen emeklilik için başvuru hakkınız var. Normal emeklilik için şartlara ayrıca bakmak gerekiyor. İşe giriş tarihiniz askerlik borçlanması ile tam olarak hangi tarihe çekiliyor ?

   1. Mehmet

    Askerlik borçlanması ile 1996 yilina çekiyor, şu an 4000 bin küsur ödenmiş günüm var

    1. Ömer Meriç

     Normal emeklilik için 56 yaşı beklemeniz gerekir bu durumda. Doldurmanız gereken gün sayısı da 5825 gün.

 2. Mustafa

  Merhaba Ömer bey.
  Öncelikle destekleriniz emekleriniz için çok teşekkür ederiz…
  Sorunuma yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Ben ek5 kapatma dilekcesi vermeden bir yerde kısa bir müddet çalıştım.Orası beni 1 gün sigortalı yapmış yani haberim olmadan 1 gün kendi işyeri koduyla ödeme yapmış.Bunun için,tekrar ek5 açtırma dilekcesi vermem gerekirmi?
  Bir de, şu anda başka şehirdeyim.Açtırma dilekçesini başka şehirden kargo veya posta yoluyla göndersem kabul olur mu?.
  Tekrar teşekkürler.İyi günler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Hocam açtırmak için tekrar dilekçe Vermeniz gerekiyor. Dilekçeyi ek5 dosyanızın olduğu Sgkya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

   1. Mustafa

    Çok teşekkür ederim sağolunuz İşlerinizde başarı ve kolaylıklar diliyorum.

 3. Güven kurt

  Merhabalar eşim üzerine kayıtlı olan ek 5 tarim sigortasını kapattırdım kendi üzerimden saglik kapsamında faydalanması için ancak 100 gün süre sonrasında kayıt olabilir dendi. Sigorta ödemesi kapansada 100 gün süre ile sağlıktan faydalandigindan gibi bir geri dönüş oldu.bu süreyi iptal edip kendi üzerimden faydalanması için bir öneriniz varmı tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış bilgi vermişler size. Ek5 sonlanır sonlanmaz sağlık da kapanır. 99 gün yararlanma hakkı yok. Dolayısıyla kapattıktan 1 gün sonrasında sizden yararlanır artık.

 4. Sakine

  Merhaba, 1998 bağkur giriş liyim .bagkurda 3300 günüm var. Sonra 3 yıl tarım sigortası na geçtim. Kapatmak için dilekçe vermeden Sonra sigortalı bir ise girdim. 9 yıl çalıştım. işten çıkarıldim. ,20 yıl ve 6900 gün primin var işsizlik maaşı alıyorum ama sağlık sorunu çıkınca SSK da sıkıntı var dediler kuruma gidince tarım sigortam tekrar aktive olmuş 1200 TL borçlanmasını onu yatirmadan sağlık tan yararlanamadim.ameliyat oldum. Bana ancak 12. Ayda dilekçe verirsen tarım sigortam durur diyorlar. 12 ayakadar420 TL nasıl yatırım 860 TL işsizlik maaşı alıp, 2 çocuk okutup eşinden ayrı nafaka alamayan bir bayan olarak yardımcı olmanızı diliyorum sağolun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 12. aya kadar onu anlayamadım? Dilekçe verip istediğiniz zaman durdurma hakkınız var bildiğim kadarıyla. Bir yanlışlık olmasın bunda.

 5. Sakine

  Ömer bey bana bunu söyleyen oradaki memurlardí. Benim 6960 gün primin ve 20 yıllık surem doldu. Eşimden ayrı olduğum için babamın sağlığın dan yararlanabiliyordum çocuklar için ise gelir testimi yaptırıyorum yardımcı olup geniş bilgi verirseniz sevinirim çok sağolun.

  1. Ömer Meriç

   Detaylı bir bilgiye gerek yok Sakine HANIM. Siz dilekçe yazarak ek5 tarım sigortanızın kapatılmasını talep edin. Onlar mecburen işlem yapacak.

 6. Alican

  merhaba..
  30.04.2014 tarihinde Ek-5 sigorta başlangıcım var. 31.08.2014 tarihinden 31.01.2016 tarihine kadar borcu ödenmedi. 31.01.2016 bu tarihte ek-5 dondurulmuştur. ben şimdi dondurulan kısımdaki borcu silmek için ” prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” diye dilekçe yollasam. borcum ve gün sayım iptal olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu şekilde yazarsanız prim borçlarınızın tamamı ve borçlu olduğunuz günler silinir. Bu günleri daha sonradan borçlanma hakkınız da maalesef olmaz.

   1. Alican

    Teşekkür ederim Sağolun

 7. Sefa

  Annem sadece 2 ay süreyle prim yatırıp daha sonra 11 ay süreyle prim yatırmamış acaba yatırmadığı ayların prim borcunu iptal ettirme şansı varmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dilekçe ile borçlu olduğunuz aya ait borçlarınızı sildirebilirsiniz.

 8. Alirıza

  Merhaba benim ek5 sigorta borcum var bunları nasıl sildire bilirim şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Örnek dilekçe var yazımızda. Bununla bağlı olduğunuz Sgkya başvurun. Borcunuz son ödeme tarihi ile silinir. Silinen bu borçları daha sonra borçlanamazsınız bilginiz olsun.

 9. Vedat

  Ömer bey merhaba
  Annem dul ve maddi durumu iyi değil. Vefat eden babam üzerinden emekli olabilmesi için bitane şahıs anneme ek5 tarım sigortası girişi yaptırmış ve 7 ay oldu şimdi 6 bin TL borç gözüküyor. Bunu ödeme şansı yok ve bu ek5 sigortayı kapatmak ve borcu sildirmek istiyoruz böyle imkanımız varmı net olarak ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin babanızdan dolayı emekli olabilmesi için babanız adına ssk kapsamında ödenmiş en az 900 gün, bağkur kapsamında da ödenmiş en az 1800 gün gerekir. Anneniz adına neden açıldı onu anlamadım?
   Prim borcunun tamamını sildirip iptal edebilirsiniz. Yazımızda nasıl yapacağınız ve örnek dilekçe verilmiştir.

 10. Gönül

  Merhabalar.ek5 tarim aigortasi oduyorum. Fakat suanda odeme gucum yok.bunun iptal ol.asinida istemiyorum.daha sonra odemeye belki devam edebilirim. Bunun icin ne yapmam gerekir ve bu zamana kadar odedigim tum primler yanarmi?ayrica dondurdugum aydan itibaren yatirmam icin belli bir suresi varmi ve dondurdugum andan itibaren faiz islermi? Daha sonra sgkli bir ise girmis olsam, bu odedigim primlerim, isverenin yatirdigi primlerle birlesiyormu yani gecerli sayiliyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer kapatmak istemiyorsanız devam eder ama borç işler. Tek dezavantaj sağlıktan yararlanamazsınız. Onun dışında bir sıkıntı olmaz. İleride ödemeye durum olduğunda toplu ödersiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.