Ek 6 Sigorta Primi Ne Kadar 2020

2

EK 6 sigorta primi ne kadar oldu ? Malumunuz ticari taksilerde, dolmuşlarda ya da benzeri toplu taşıma işyerlerinde çalışan şoförler ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda ay içerisinde kısmi çalışan sanatçıların ayın 30 günden eksik kalan hizmet sürelerini isteğe bağlı olarak 30 güne tamamlama hakları bulunmakta.

5510 Ek 6’ıncı madde kapsamında sigortalılığı düzenlenen bu kişilerin aylık hizmetlerini 30 güne tamamlayabilmeleri için ayda 10 günden az çalışıyor olmaları gerekmektedir. 2020 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte Ek6 sigortalılarının 2020 yılı prim tutarları da belli oldu. 2020 yılı için Ek 6 sigorta prim tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

Ek 6 sigorta nedir ?

Ticari taksilerde, dolmuşlarda ve ya toplu taşıma araçlarına şoför olarak çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bazı alanlarda ay içerisinde part time diğer adı ile kısmi çalışanların 30 günden eksik hizmet sürelerini kendilerinin ödeme yaparak 30 güne tamamlamalarını sağlayan sigorta koludur.

Ek 6 sgk başvurusu

Başvuruların Ek 6 SGK başvuru formu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekiyor. Başvuru formuna ek olarak kısmi süreli iş sözleşmesinin de eklenmesi gerekiyor. Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurularak çalışanın bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatiflerince onaylanması gerekmektedir.

Ek 6 şoför sigortası formunu buradan indirebilirsiniz : SGK Ek 6 başvuru formu indir.

Ek 6 sigorta nasıl yapılır ?

Eğer bu kapsamda kısmi süreli çalışıyorsanız ve yukarıda belirtilen şartları da sağlıyorsanız başvuru formu ve kimlik fotokopiniz ile ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

Ek 6 sigorta primi 2020

Malumunuz ek 6 sigortalıları 2020 için brüt asgari ücretin 27 günlük tutarının %32,5’i oranında prim ödemesi yapmaktalar. 2020’de 27 günlük, 2021’de 28 günlük, 2022’de 29 ve 2023’de ise 30 günlük tam ücret üzerinden prim ödemesi yapacaklar.

İşsizlik primine tabi olmak isteyenler ise buna ilave olarak % 3’lük işsizlik primi de ödemekte ve toplam prim ödeme oranı %35,5 olmaktadır. Brüt asgari ücret 2020 yılının tamamı için 2.943,00 TL olarak belirlendi. Buna göre ek 6 kapsamında isteğe bağlı prim ödemesi yapanların günlük ve aylık olarak  ödeyecekleri tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır.

Sgk ek 6 primi ( işsizlik primi  ödemeyenler için )

Aylık ödeme tutarı: 860,82 TL,

Günlük ödeme tutarı: 28,69 TL ,

Tavan aylık ödeme tutarı: 6.456,15 TL,

Tavan günlük ödeme tutarı: 215,05 TL.

Ek 6 primi ne kadar ( işsizlik sigortasına dahil olanlar için )

Aylık tutarı: 940,28 TL,

Günlük ödeme tutarı: 31,34 TL ,

Tavan aylık ödeme tutarı: 7052,16 TL,

Tavan günlük ödeme tutarı:235,07 TL.

Şöför sigortası ne kadar 2020

Eğer SGK ek 6 kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız yukarıda prim tutarları belirtilmiştir. Normal çalışanlar için aylık ödenecek sigorta prim tutarları, teşvikli ve teşviksiz tutarlar konusunda bilgi edinmek ve tüm detayları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/asgari-ucret-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 6 şoför sigortası hangi kapsamda sayılır ?

Bu kapsamda ödenen sigorta primleri 4a eski adı ile ssk kapsamında hizmet olarak değerlendirilir. Bu durumda emeklilik şartlarınız da doğal olarak sskya göre hesaplanır. 

Eğer aktif olarak devam eden vergi kaydınız varsa bu durumda hizmeti ssk kapsamında 30 güne tamamlayamayacağınız için 10 günden eksik kalan süreleri bağjur kapsamında tamamlamanız gerekiyor.

Ek 6 sigorta emeklilik şartları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere şayet kişinin kendi adına devam eden aktif bağkuru yoksa prim ödemelerini 30 güne ssk kapsamında tamamlar. Bu durumda emeklilik şartları 4a yani sskya göre değerlendirilir. İlk işe giriş tarihinize göre emeklilik yaşınızı hesaplamak ve tablodan şartlarınıza göz atmak için hemen https://sgkbilgisi.com/ssk-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk ek6 sağlıktan yararlanma şartları

SGK sağlıktan yararlanma şartları başlıklı yazımızda da ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere SGK’dan yararlanabilmeniz için son 1 yıl içerisinde adınıza ödenmiş sigorta/bağkur v.s. hizmetinin en az 30 gün olması gerekiyor. Bu kapsamda son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borçlarınız iki aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız.

Ek 6 sigorta son ödeme tarihi

Her aya ilişkin sigorta primini ay bittikten sonra takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Örneğin 2019 Ocak ayına ait Ek 6 borçlarınızı en geç 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor.

SGK Ek 6 konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. Hamza KANTARCI

    Merhabalar 14 aydir kismi zamanli sofir calistirmaktayim ek 6 sigorta pirimi yatiriliyor.baslangicta sozlesme vs yaptik.pirimler 720 tl olmus 550 tl idi.bu sekilde kismi hafta sonlari ve isimin oldugu gunlerde calismaya devam edecek normal sigorta odesem devlet tesfigine girer mi daha uygun prim cikar mi yada nasil bir yol izlemeliyim yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Normal prim aylık 680 TL civarı hocam. Eğer daha avantajlı ise buna geçebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.