2022 Ek 6 Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?

4

EK 6 sigorta primi ne kadar oldu ? Malumunuz ticari taksilerde, dolmuşlarda ya da benzeri toplu taşıma işyerlerinde çalışan şoförler ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda ay içerisinde kısmi çalışan sanatçıların ayın 30 günden eksik kalan hizmet sürelerini isteğe bağlı olarak 30 güne tamamlama hakları bulunmakta.

5510 Ek 6’ıncı madde kapsamında sigortalılığı düzenlenen bu kişilerin aylık hizmetlerini 30 güne tamamlayabilmeleri için ayda 10 günden az çalışıyor olmaları gerekmektedir. 2022 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte Ek6 sigortalılarının 2022 yılı prim tutarları da belli oldu. Yazımızda 2022 yılı için Ek 6 sigorta prim tutarları, sgk ek 6 nedir sorularının cevabını bulabilir ayrıca başvuru için gerekli olan ek-6 formunu indirebilirsiniz.

Ek 6 sigorta nedir ?

Ticari taksilerde, dolmuşlarda ve ya toplu taşıma araçlarına şoför olarak çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bazı alanlarda ay içerisinde part time diğer adı ile kısmi çalışanların 30 günden eksik hizmet sürelerini kendilerinin ödeme yaparak 30 güne tamamlamalarını sağlayan sigorta koludur.

Ek 6 sgk başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruların Ek 6 SGK başvuru formu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekiyor. Ek 6 formuna ek olarak kısmi süreli iş sözleşmesinin de eklenmesi gerekiyor. Ek-6 şoför sigortası formunun eksiksiz olarak doldurularak çalışanın bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatiflerince onaylanması gerekmektedir.Ek 6 şoför sigortası formunu buradan indirebilirsiniz : SGK Ek 6 başvuru formu indir. 

Sgk ek 6 formunu eksiksiz olarak doldurup elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Şayet ek 6 formu Sgk’ya posta ile yollayacaksanız taahhütlü ya da iadeli taahhütlü seçeneklerini kullanarak gönderin. Zira ek-6 formu Sgk’ya taahhütlü ya da iadeli taahhütlü yollarsanız başvuru tarihi olarak postaya verilen tarih esas alınacak ve geç gitmesi durumunda herhangi bir mağduriyet oluşmamış olacaktır.

Ek 6 sigorta nasıl yapılır ?

Eğer bu kapsamda kısmi süreli çalışıyorsanız ve yukarıda belirtilen şartları da sağlıyorsanız sgk ek-6 formu ve kimlik fotokopiniz ile ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

Ek 6 sigorta primi ne kadar oldu 2022

Malumunuz ek 6 sigortalıları 2022 için brüt asgari ücretin 27 günlük tutarının %32,5’i oranında prim ödemesi yapmaktalar.2022’de 29 ve 2023’de ise 30 günlük tam ücret üzerinden prim ödemesi yapacaklar.

İşsizlik primine tabi olmak isteyenler ise buna ilave olarak % 3’lük işsizlik primi de ödemekte ve toplam prim ödeme oranı %35,5 olmaktadır. Brüt asgari ücret 2022 yılının tamamı için 5.004,50 TL olarak belirlendi. Buna göre ek 6 kapsamında isteğe bağlı prim ödemesi yapanların günlük ve aylık olarak  ödeyecekleri tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır.

İşsizlik primi ödemeyenler için
Aylık en düşük prim tutarı ₺1.572,25
Günlük en düşük prim tutarı ₺52,41
Aylık en yüksek prim tutarı ₺11.791,85
Tavandan günlük en yüksek prim ₺393,06
İşsizlik primi ödeyenler için
Aylık en düşük prim tutarı ₺1.717,38
Günlük en düşük prim tutarı ₺57,25
Aylık en yüksek prim tutarı ₺12.880,33
Tavandan günlük en yüksek prim ₺429,34

Şoför sigortası ne kadar 2022

Eğer SGK ek 6 kapsamında prim ödemesi yapıyorsanız yukarıda prim tutarları belirtilmiştir. Normal çalışanlar ile part time şoförler için aylık ödenecek sigorta prim tutarları, teşvikli ve teşviksiz tutarlar konusunda bilgi edinmek ve tüm detayları öğrenmek için hemen asgari ücret sigorta primi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 6 şoför sigortası hangi kapsamda sayılır ?

Bu kapsamda ödenen sigorta primleri 4a eski adı ile ssk kapsamında hizmet olarak değerlendirilir. Bu durumda emeklilik şartlarınız da doğal olarak sskya göre hesaplanır. 

Eğer aktif olarak devam eden vergi kaydınız varsa bu durumda hizmeti ssk kapsamında 30 güne tamamlayamayacağınız için 10 günden eksik kalan süreleri bağjur kapsamında tamamlamanız gerekiyor.

Ek 6 sigorta emeklilik şartları nelerdir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere şayet kişinin kendi adına devam eden aktif bağkuru yoksa prim ödemelerini 30 güne ssk kapsamında tamamlar. Bu durumda emeklilik şartları 4a yani sskya göre değerlendirilir. İlk işe giriş tarihinize göre emeklilik yaşınızı hesaplamak ve tablodan şartlarınıza göz atmak için hemen  ssk emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk ek6 sağlıktan yararlanma şartları

SGK sağlıktan yararlanma şartları başlıklı yazımızda da ayrıntılı olarak anlatıldığı üzere SGK’dan yararlanabilmeniz için son 1 yıl içerisinde adınıza ödenmiş sigorta/bağkur v.s. hizmetinin en az 30 gün olması gerekiyor. Bu kapsamda son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borçlarınız iki aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız.

Ek 6 sigorta son ödeme tarihi

Her aya ilişkin sigorta primini ay bittikten sonra takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Örneğin 2022 Ocak ayına ait Ek 6 borçlarınızı en geç 28 Şubat 2022 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor.

Ek 6 sigorta iptali nasıl yapılır ?

Eğer çalışma sona erdiyse bunun Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir dilekçe ile bildirilmesi ve çıkışın yapılması gerekmektedir. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak çıkış ve iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ek 6 sigortalı tazminat alır mı ?

Kıdem tazminatı için gerekli olan ve olmazsa olmaz iki şart bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kendi istek ve kusuru dışında işten ayrılmış olmak,
 • İşyerinde en az 1 yıl süre ile çalışmış olmak.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. Rasim Karakaya

  Bir arkadaşım var. Kendisi sanatçıdır ve Ek-6 sanatçı sigortası üzerinden epey yüksekten yatırıyor. 3600 günü 5 Eylül’de dolacakmış. Sorusu Eylülde 30 günü tamamlamadan sadece 5 günü öderse, ayı 30 a tamamlamadığı için maaş düşürür mü?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ortalama kazanca göre hesap ediliyor Rasim BEY. Son ay etkilemez.

 2. Hamza KANTARCI

  Merhabalar 14 aydir kismi zamanli sofir calistirmaktayim ek 6 sigorta pirimi yatiriliyor.baslangicta sozlesme vs yaptik.pirimler 720 tl olmus 550 tl idi.bu sekilde kismi hafta sonlari ve isimin oldugu gunlerde calismaya devam edecek normal sigorta odesem devlet tesfigine girer mi daha uygun prim cikar mi yada nasil bir yol izlemeliyim yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal prim aylık 680 TL civarı hocam. Eğer daha avantajlı ise buna geçebilirsiniz.